Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:21:33 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: σειρες προυφ  (Αναγνώστηκε 56277 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 27, 2020, 03:01:04 μμ »

καταρχην ευχαριστω για της απαντησης σας θετικες η αρνητικες ,
εναν χρονο ασχολουμαι μονο ,το θεμα το ανοιξα γιατι εβαλα ζητηση
και ακομα και καποια χρυσα μελη δεν καταλαβαιναν τη ζηταγα.
παλαιοτερα θεματα εαν διαβασα,που?σεβομαι τον καταλογο του
καραμητσου αν και ακομα περισοτερο τον ονλαιν καταλογο του
κωσταντινου γκουντα,για να ειναι γραμενες ειδικα του 1982 και
στους 2 καταλογους .το εαν εκατσα να διαβασω ακομα και πριν
εγραφτω σαν μελος το γνοριζω εγω και μονο εγω.σας ευχαριστω
και σεβομαι την γνωμη σας μου αρεσει δεν μου αρεσει




Εδώ στο λινκ ίσως βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει:

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=19854.0
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 27, 2020, 03:52:24 μμ »

Ας ανεβάσω και εγώ τις σειρές του 1976 και 1980 που έχω, για να έχουμε και σε εικόνα αυτό για το οποίο συζητάμε.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 27, 2020, 06:34:27 μμ »

Αυτές είναι οι σειρές. Βέβαια από τη φωτογραφία δεν φαίνεται η ακριβής κατάσταση των νομισμάτων. Αυτό μόνο στο χέρι....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 27, 2020, 06:37:52 μμ »

Πολύ όμορφα και πολύ δύσκολα!!!! μπράβο Γιώργο!!!
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 27, 2020, 06:59:21 μμ »

Και εγώ δεν γράφω πλέον συχνά εξαιτίας όλων αυτών που γίνονται αλλά δεν θα αρπάξω και κάποιον ''νέο'' από τα μούτρα αν κάνει μια ερώτηση! Αν μου φαίνεται ''κάπως'' αυτό που ρωτάει για κάποιο δικό μου λόγο, απλά θα το προσπεράσω και δεν θα απαντήσω.

Τώρα σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση του αγαπητού φίλου σχετικά με τις σειρές της μεταπολίτευσης και συγκεκριμένα για του 1976-1980-1982-1984 έχω να πω ότι δεν είναι ακριβώς επίσημη σειρά όπως του 1978-1993-2000, αλλά είναι από τα πολύ ακριβά κομμάτια όπως δείχνουν οι δημοπρασίες.

Τα blister βρίσκονται πιο εύκολα αλλά proof κασετίνα (αντίστοιχη με του 1978) δεν έχω δει έως τώρα. Γνωστός έμπορος μου είπε ότι πέρασαν proof κασετίνες μία ή δύο φορές απ'τα χέρια του και ''έφυγαν'' σε πολύ υψηλές τιμές.

Παραθέτω τις δημοπρασίες:

https://www.karamitsos.com/auction.php?id=644

https://www.karamitsos.com/auction.php?id=631

https://www.karamitsos.com/auction.php?id=610


Οπως τα λες
Σε ζελατινα υπαρχουν και τα τρια ετη 80-82-84 γιατι τα εχω αλλα ειναι δυσκολα και αρκετα ακριβα
Σε σκληρο πλαστικο blister υπαρχει του 82 γιατι την εχω και αυτη αλλα και αυτη ειναι δυσκολη,για τα 80-84 εικαζεται οτι υπαρχουν
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 27, 2020, 07:14:48 μμ »

Πολύ ωραία Χρήστο! Βάλε αν θες την κασετίνα του 82 στο πλαστικό να την δούμε.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 27, 2020, 07:47:22 μμ »

Τυχαίνει να έχω στην συλλογή μου τις σειρές που λέτε, αγορασμένες πολύ φθηνά (ίσως ήταν αρχή-καμία σχέση με τις τιμές που βλέπω) προ 20ετίας περίπου. Το πλαστικό στο οποίο περιέχονται είναι πανομοιότυπο των σειρών του 1978. Σε αυτά που έχω εγώ (τα είχα διαλέξει ανάμεσα σε άλλα) τα εικοσάρικα και τα πενηντάρικα του Σόλωνα είναι proof, τα άλλα όλα είναι prooflike-επιμελημένες κοπές. Προέρχονται από ανθρώπους που δούλευαν στο νομισματοκοπείο, τα είχαν δε κρατημένα μέχρι το 2000. Όλα διατέθηκαν από γνωστό έμπορο της Θεσσαλονίκης.


Ακριβός έτσι όπως τα λες είναι Παναγιώτη και εγώ τότε τα πήρα, από τον ίδιο έμπορο Θεσσαλονίκης
είταν ανεπίσημες εκδόσεις θα έλεγα, ίσος και παράνομες η καλύτερα παράτυπες
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 27, 2020, 08:20:39 μμ »

Δεν έχω βέβαια καμία από το1984 και του 1982 το σκληρό  πλαστικό. Το μαλακό ναι
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 27, 2020, 09:11:52 μμ »

Ανεβάστε καμία φωτογραφία να δούμε και εμείς. Ιδικά με το σκληρό πλαστικό αν γίνεται...
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 28, 2020, 07:02:05 πμ »

Πολύ ωραία Χρήστο! Βάλε αν θες την κασετίνα του 82 στο πλαστικό να την δούμε.

Το blister του 82 σε σκληρό πλαστικό.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 04, 2020, 01:04:26 μμ »

Ας ανεβάσω και εγώ τις σειρές του 1976 και 1980 που έχω, για να έχουμε και σε εικόνα αυτό για το οποίο συζητάμε.
εχει σλαμπαρει κανεις τετειες σειρες?στην pcgs δεν υπαρχουν proof like?εαν εστειλε κανεις για σλαμπ ολη την σειρα γραψανε ολλα τα νομισματα proof like?
Καταγράφηκε

Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 04, 2020, 01:49:45 μμ »

@ dulakis Από μια πρόχειρη ματιά που έριξα, στην δημοπρασία 636 του γνωστού οίκου έκλεισαν σε υψηλές τιμές  proof νομίσματα του 1976 πιστοποιημενα από την pcgs και proof like νομίσματα του 1980 και 1982 πιστοποιημενα από την ngc.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2020, 01:50:52 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 04, 2020, 02:11:04 μμ »

γιωργο σε ευχαριστω για την απαντηση ,εχω 2 σειρες του 1976 και θελω να της στειλω για σλαμπ για να βγουν p.l
στην pcgs δεν βλεπω πουθενα σε καμια χρονολογια p.l(απο το1976 εως 2000)1976 στην ngc 10 20 50λεπτα 1,2 και ,5δραχμες δεν εχει p.l ενω εχει 10 και 20 δραχμες σε p.l. Σε αλλες χρονολογιες 80,82,84 τα βγαζει ολλα p.l.
το ερωτημα ειναι τα p.l βγηκαν απο σειρες σαν της δικιες σου ?θα καταφερω να ανεβασω και της δικες μου εχουν διαφορα στο χρωμα το πενηνταλεπτο η δραχμη και το διφραγκο .
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 04, 2020, 02:20:49 μμ »

Άστο με τα PL δεν ξέρεις αν θα σουρθει από μασούρι, αφού εξετάσεις με το φακό ένα ένα τα κομμάτια από 3-4 μασούρια η από αυτές τις σειρές. Δεν υπάρχει εγγύηση κύριε Χρήστο.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 04, 2020, 02:22:57 μμ »

Διορθώστε με αν κάνω λάθος στο συνειρμό μου. Εγώ καταλαβαίνω ότι BU και proof like κομμάτια μπορεί να προέκυψαν με την κανονική διαδικασία κοπής νομισματων για νομίσματα κυκλοφορίας (μήτρα, πρεσα κτλ). Προφανώς θα ήταν από τα πρώτα κομμάτια της παραγωγής.
Όμως για proof κομματια εκτελείται εντελώς διαφορετική διαδικασία από αυτή των νομισματων κυκλοφορίας.
Άρα από τη στιγμή που λέτε πως υπάρχουν και στην ΤτΕ δεν υπάρχει καταγεγραμμενη η κοπή τους, είτε η κυβέρνηση θα είχε δώσει εντολή για την κοπή τους ώστε να δοθούν για δώρο, ή κάτι άλλο παίζει με τους υπαλλήλους του νομισματοκοπειου.

Aπαντώ αυτά που ξέρω και μόνο στον συνειρμό σου δεδομένου οτι τις σειρές αυτές δεν τις γνωρίζω πως κόπηκαν.
Ναι prooflike μπορεί να προκύψουν από την κανονική διαδικασία κοπής και είναι όπως λες συνήθως τα πρώτα της παραγωγής.

Τα επιμελημένης κοπής που λέει ο Κος Παναγιώτης βασικά είναι Specimen strikes. Oχι proof like. Ουτε φυσικά Proof.
εαν ειναι s.p και οχι p.l θα ειχε η psgs και σε αλλες χρονολογιες αλλα εχει μονο του 2000.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences