Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:16:34 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: σειρες προυφ  (Αναγνώστηκε 56278 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:22:37 μμ »

13 χρόνια είμαι γαμπρός!!!!έχω πάρει proficiency!!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Αχαχαχαχα
Καταγράφηκε

Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:25:13 μμ »

Και εγώ δεν γράφω πλέον συχνά εξαιτίας όλων αυτών που γίνονται αλλά δεν θα αρπάξω και κάποιον ''νέο'' από τα μούτρα αν κάνει μια ερώτηση! Αν μου φαίνεται ''κάπως'' αυτό που ρωτάει για κάποιο δικό μου λόγο, απλά θα το προσπεράσω και δεν θα απαντήσω.

Τώρα σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση του αγαπητού φίλου σχετικά με τις σειρές της μεταπολίτευσης και συγκεκριμένα για του 1976-1980-1982-1984 έχω να πω ότι δεν είναι ακριβώς επίσημη σειρά όπως του 1978-1993-2000, αλλά είναι από τα πολύ ακριβά κομμάτια όπως δείχνουν οι δημοπρασίες.

Τα blister βρίσκονται πιο εύκολα αλλά proof κασετίνα (αντίστοιχη με του 1978) δεν έχω δει έως τώρα. Γνωστός έμπορος μου είπε ότι πέρασαν proof κασετίνες μία ή δύο φορές απ'τα χέρια του και ''έφυγαν'' σε πολύ υψηλές τιμές.

Παραθέτω τις δημοπρασίες:

https://www.karamitsos.com/auction.php?id=644

https://www.karamitsos.com/auction.php?id=631

https://www.karamitsos.com/auction.php?id=610
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:29:52 μμ »

! Όσο για μερικούς  ευγενείς ανθρώπους που θέλουν να προάγουν την ευγένεια και την φιλότητα να κάνουν αυτοί ΣΥΝΕΧΩΣ τον δάσκαλο σε νεοεμφανιζόμενα μέλη και να αφήσουν κατά μέρος τα κηρύγματα και τους λόγους που νομίζουν ότι τους κάνουν σε άλλους χώρους μακρόθεν του φόρουμ (και ο νοών νοείτω!!!).



 Μπαμπη, αν αναφέρεσαι σε εμένα οτι κάνω τον δάσκαλο, δεν νομίζω να έχω δείξει τέτοια δείγματα.Μου αρέσει να ασχολούμαι με νομίσματα. Έχω όρεξη, έχω χρόνω, και αφιερώνω σε κάτι που μου αρέσει, χωρίς να αισθάνομαι κορόιδο. Και οπωσδήποτε, δεν θα πάρω και την άδεια απο κανέναν να απαντήσω σε μια ερώτηση. Το μόνο που επιτρέπω, είναι να με διορθώσουν σε κάτι που έχω γράψει λάθος. Και φυσικά Μπάμπη μου, δεν είναι υποχρεωτικό να απαντάς σε ερωτήσεις νέων ε; οποιοσδήποτε οχι, οποίος θέλει ασχολείται, και αν θέλει.

Σ’ εμένα αναφέρεται αγαπητέ..
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:34:53 μμ »

Οι αναντίρρητα ενοχλητικές περιπτώσεις νέων μελών, που κατά καιρούς εισέρχονται στο φόρουμ με πονηρούς σκοπούς, σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούν καχυποψία και επιπλήξεις δασκαλίστικου τύπου, από παλαιότερα έμπειρα μέλη  προς όλα αδιακρίτως τα νεοεισελθόντα, όταν τα τελευταία διατυπώνουν τα πρώτα ερωτήματά τους.

Εάν κάποιοι..διδάσκαλοι, οργίζονται και βαρυθύμως ανταποκρίνονται στα ερωτήματα αυτά, ας σιωπούν και ας αφήνουν έτερα καλοπροαίρετα μέλη (ευτυχώς πάντα υπάρχουν και σπεύδουν) να απαντούν, με την στοιχειώδη ευγένεια που προάγει την ευρυθμία του φόρουμ.

Πρόταση προς τους αξιότιμους επόπτες/συντονιστές
Παράλληλα με την κατσάδα από αυστηρούς διδασκάλους, να επιβάλλεται (ως απαρέγκλιτος όρος παραμονής) στους «φυγόπονους μαθητές», η τιμωρία «100 φορές αντιγραφή» το αδιάβαστο μάθημά τους.

Τοιουτοτρόπως, δεν θα διαταράσσεται η νηφαλιότητα των μεγάλων διδασκάλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 10:40:10 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:37:26 μμ »

Αυτές οι παρεξηγήσεις μου χαλάνε την διάθεση, ας λείπουν καλύτερα.....είμαι ευαίσθητος, τι να κάνω;; Χαμόγελο


Υγ..  Γιώργο(Lary), άριστη τοποθέτηση,και με παραδείγματα για τιμές, έπεσα έξω κατά πολύ.....τα έχουν τα ευρώ τους, για αυτό μου λείπουν άλλωστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 10:39:06 μμ από exmim » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:45:23 μμ »

Αυτές οι παρεξηγήσεις μου χαλάνε την διάθεση, ας λείπουν καλύτερα.....είμαι ευαίσθητος, τι να κάνω;; Χαμόγελο


Υγ..  Γιώργο(Lary), άριστη τοποθέτηση,και με παραδείγματα για τιμές, έπεσα έξω κατά πολύ.....τα έχουν τα ευρώ τους, για αυτό μου λείπουν άλλωστε.

Δεν πρόκειται περί παρεξηγήσεως φίλτατε Μίμη.

Αφορά απρόκλητες αγενείς συμπεριφορές προς αγνώστους, που τολμούν να υποβάλλουν ερωτήματα. Συμπεριφορές που είθισται να στηλιτεύονται (ενίοτε), μήπως και συνετιστούν αυτοί που τις εκδηλώνουν και ανερυθρίαστα τις δικαιολογούν.

Υποθέτω πως συμφωνείτε αγαπητέ και συντάσσεστε με αυτή την άποψη, όπως και πολλοί προλαλήσαντες..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 10:55:34 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:58:59 μμ »

Σειρές BU των ετών 1976,1980,1982,1984 έχουν βρεθεί και έχουν πουληθεί και διαδικτυακά. Φαίνεται ότι δεν είναι επίσημη κοπή (εξ άλλου δεν υπάρχει πρόβλεψη για τέτοια κοπή) και δεν γνωρίζω τον ακριβή αριθμό τους. Για τις σειρές Proof υπάρχουν αναφορές και έχει γίνει διασταύρωση με φίλους συλλέκτες. Προσωπικά δεν μπορώ να εγγυηθώ την ύπαρξή τους, γι αυτό και υπάρχει ερωτηματικό στον κατάλογο.

Υπάρχουν κάποιες δημοπρασίες BU εδώ...
https://karamitsos.bidinside.com/en/lot/1856/1976-proof-like-set-including-8-pieces-10-/
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2930&lot=3211
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2930&lot=3213
https://karamitsos.bidinside.com/en/lot/1862/1984-proof-like-set-including-7-pieces-50-/
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 11:00:16 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 26, 2020, 11:12:44 μμ »

Κάποια στιγμή, λόγο δικαιωλογημενης (ίσως),προκατάληψης (απο παλιότερες εμπειρίες), να είμαστε άδικοι και καχύποπτοι προς κάποιο νέο μέλος (δεν έχουν γίνει και λίγα άλλωστε). Σε τέτοια περίπτωση βέβαια καλό είναι να απέχουμε απο μια συζήτηση.

Υγ..  Να σου πω την αλήθεια, ο Μπαμπης δεν με έχει συνηθίσει σε τέτοια συμπεριφορά. Τελος πάντων, την καληνύχτα μου, δουλεύω αύριο....και ο κορονογιος, πάει και έρχεται...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 27, 2020, 12:40:31 πμ »

Ανεκαθεν ειχα την απορια για τετοιες εκδοσεις που υπαρχει αμφιβολια αν ειναι επισημες κλπ...γιατι δε ρωτατε απευθειας την τραπεζα της Ελλαδας? Ε δε μπορει να μην υπαρχει καποιος συλλεκτης εκει μεσα, η τελοσπαντων καποιο κυβερνητικο μελος δε ξερει να απαντησει επισημα? Γιατι ολη αυτη η παραφιλολογια και να μην απαντησει καποιος επισημος? Αποκλειεται αυτα να βγηκαν στα κρυφα απο καποιους υπαλληλους χωρις να ρωτησουν κανεναν
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 27, 2020, 09:04:59 πμ »

Αυτές οι παρεξηγήσεις μου χαλάνε την διάθεση, ας λείπουν καλύτερα.....είμαι ευαίσθητος, τι να κάνω;; Χαμόγελο


Υγ..  Γιώργο(Lary), άριστη τοποθέτηση,και με παραδείγματα για τιμές, έπεσα έξω κατά πολύ.....τα έχουν τα ευρώ τους, για αυτό μου λείπουν άλλωστε.

Δεν πρόκειται περί παρεξηγήσεως φίλτατε Μίμη.

Αφορά απρόκλητες αγενείς συμπεριφορές προς αγνώστους, που τολμούν να υποβάλλουν ερωτήματα. Συμπεριφορές που είθισται να στηλιτεύονται (ενίοτε), μήπως και συνετιστούν αυτοί που τις εκδηλώνουν και ανερυθρίαστα τις δικαιολογούν.

Υποθέτω πως συμφωνείτε αγαπητέ και συντάσσεστε με αυτή την άποψη, όπως και πολλοί προλαλήσαντες..



Καλημέρα, δεν μπορώ να σου πω αν συμφωνώ η όχι, χειρίζεσαι άριστα την Ελληνική γλώσσα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι του πανεπιστημίου, και πρέπει να ομολογήσω ότι κάποιες λέξεις δεν τις καταλαβαίνω. Για εμένα ήταν μια κακή παρεξήγηση των γραπτών... όπως είπα και πάρα πάνω, ο Μπάμπης δεν με έχει συνηθίσει σε τέτοια συμπεριφορά οπότε θα έπρεπε να είμαι και εγώ πιο συγκρατημένος. Τέλος πάντων,...... ελπίζω πως θα πάμε πάρα κάτω.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 27, 2020, 11:17:48 πμ »

Τυχαίνει να έχω στην συλλογή μου τις σειρές που λέτε, αγορασμένες πολύ φθηνά (ίσως ήταν αρχή-καμία σχέση με τις τιμές που βλέπω) προ 20ετίας περίπου. Το πλαστικό στο οποίο περιέχονται είναι πανομοιότυπο των σειρών του 1978. Σε αυτά που έχω εγώ (τα είχα διαλέξει ανάμεσα σε άλλα) τα εικοσάρικα και τα πενηντάρικα του Σόλωνα είναι proof, τα άλλα όλα είναι prooflike-επιμελημένες κοπές. Προέρχονται από ανθρώπους που δούλευαν στο νομισματοκοπείο, τα είχαν δε κρατημένα μέχρι το 2000. Όλα διατέθηκαν από γνωστό έμπορο της Θεσσαλονίκης.
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 27, 2020, 11:49:32 πμ »

Διορθώστε με αν κάνω λάθος στο συνειρμό μου. Εγώ καταλαβαίνω ότι BU και proof like κομμάτια μπορεί να προέκυψαν με την κανονική διαδικασία κοπής νομισματων για νομίσματα κυκλοφορίας (μήτρα, πρεσα κτλ). Προφανώς θα ήταν από τα πρώτα κομμάτια της παραγωγής.
Όμως για proof κομματια εκτελείται εντελώς διαφορετική διαδικασία από αυτή των νομισματων κυκλοφορίας.
Άρα από τη στιγμή που λέτε πως υπάρχουν και στην ΤτΕ δεν υπάρχει καταγεγραμμενη η κοπή τους, είτε η κυβέρνηση θα είχε δώσει εντολή για την κοπή τους ώστε να δοθούν για δώρο, ή κάτι άλλο παίζει με τους υπαλλήλους του νομισματοκοπειου.
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 27, 2020, 12:29:23 μμ »

Διορθώστε με αν κάνω λάθος στο συνειρμό μου. Εγώ καταλαβαίνω ότι BU και proof like κομμάτια μπορεί να προέκυψαν με την κανονική διαδικασία κοπής νομισματων για νομίσματα κυκλοφορίας (μήτρα, πρεσα κτλ). Προφανώς θα ήταν από τα πρώτα κομμάτια της παραγωγής.
Όμως για proof κομματια εκτελείται εντελώς διαφορετική διαδικασία από αυτή των νομισματων κυκλοφορίας.
Άρα από τη στιγμή που λέτε πως υπάρχουν και στην ΤτΕ δεν υπάρχει καταγεγραμμενη η κοπή τους, είτε η κυβέρνηση θα είχε δώσει εντολή για την κοπή τους ώστε να δοθούν για δώρο, ή κάτι άλλο παίζει με τους υπαλλήλους του νομισματοκοπειου.

Όλες οι σκέψεις σου είναι σωστές. Μάλλον υπήρχε σκέψη για κοπή proof που τελικά δεν ολοκληρώθηκε. Βλέποντας τις δικές μου σειρές έχω την εντύπωση ότι κάποιοι βρήκαν τις μεγάλες αξίες 20 και 50 δρχ. σε proof και τα πλαισίωσαν με BU κομμάτια φτιάχνοντας ανεπίσημες σειρές. Επειδή έχω ακούσει πολλά τα τελευταία χρόνια για αυτές τις σειρές, σας λέω ότι δεν έχουν καμία σχέση με απλά ακυκλοφόρητα. Δεν υπάρχει δάκτυλος από έξω, ότι έγινε έγινε στο νομισματοκοπείο. Όπως κυκλοφορούν πλήθος errors της μεταπολίτευσης, έτσι κυκλοφόρησαν και αυτά.....
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 27, 2020, 12:33:46 μμ »

Διορθώστε με αν κάνω λάθος στο συνειρμό μου. Εγώ καταλαβαίνω ότι BU και proof like κομμάτια μπορεί να προέκυψαν με την κανονική διαδικασία κοπής νομισματων για νομίσματα κυκλοφορίας (μήτρα, πρεσα κτλ). Προφανώς θα ήταν από τα πρώτα κομμάτια της παραγωγής.
Όμως για proof κομματια εκτελείται εντελώς διαφορετική διαδικασία από αυτή των νομισματων κυκλοφορίας.
Άρα από τη στιγμή που λέτε πως υπάρχουν και στην ΤτΕ δεν υπάρχει καταγεγραμμενη η κοπή τους, είτε η κυβέρνηση θα είχε δώσει εντολή για την κοπή τους ώστε να δοθούν για δώρο, ή κάτι άλλο παίζει με τους υπαλλήλους του νομισματοκοπειου.

Aπαντώ αυτά που ξέρω και μόνο στον συνειρμό σου δεδομένου οτι τις σειρές αυτές δεν τις γνωρίζω πως κόπηκαν.
Ναι prooflike μπορεί να προκύψουν από την κανονική διαδικασία κοπής και είναι όπως λες συνήθως τα πρώτα της παραγωγής.

Τα επιμελημένης κοπής που λέει ο Κος Παναγιώτης βασικά είναι Specimen strikes. Oχι proof like. Ουτε φυσικά Proof.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2020, 12:34:32 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 27, 2020, 01:21:54 μμ »

Αυτές οι παρεξηγήσεις μου χαλάνε την διάθεση, ας λείπουν καλύτερα.....είμαι ευαίσθητος, τι να κάνω;; Χαμόγελο


Υγ..  Γιώργο(Lary), άριστη τοποθέτηση,και με παραδείγματα για τιμές, έπεσα έξω κατά πολύ.....τα έχουν τα ευρώ τους, για αυτό μου λείπουν άλλωστε.

Δεν πρόκειται περί παρεξηγήσεως φίλτατε Μίμη.

Αφορά απρόκλητες αγενείς συμπεριφορές προς αγνώστους, που τολμούν να υποβάλλουν ερωτήματα. Συμπεριφορές που είθισται να στηλιτεύονται (ενίοτε), μήπως και συνετιστούν αυτοί που τις εκδηλώνουν και ανερυθρίαστα τις δικαιολογούν.

Υποθέτω πως συμφωνείτε αγαπητέ και συντάσσεστε με αυτή την άποψη, όπως και πολλοί προλαλήσαντες..



Καλημέρα, δεν μπορώ να σου πω αν συμφωνώ η όχι, χειρίζεσαι άριστα την Ελληνική γλώσσα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι του πανεπιστημίου, και πρέπει να ομολογήσω ότι κάποιες λέξεις δεν τις καταλαβαίνω. Για εμένα ήταν μια κακή παρεξήγηση των γραπτών... όπως είπα και πάρα πάνω, ο Μπάμπης δεν με έχει συνηθίσει σε τέτοια συμπεριφορά οπότε θα έπρεπε να είμαι και εγώ πιο συγκρατημένος. Τέλος πάντων,...... ελπίζω πως θα πάμε πάρα κάτω.

Καλησπέρα αγαπητέ Μίμη,

Άσχετως τι αντιλαμβάνεται ο καθείς από τα γραφόμενά μου, είναι ευκόλως αντιληπτό το αγενές ύφος της συγκεκριμένης απρεπούς παρέμβασης. Άλλωστε, υπήρξαν επικριτικά σχόλια και από άλλα μελη.

Ομολογώ δε, πως μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει, η σιγή ασυρμάτου εκ μέρους των εποπτών/συντονιστών, που αποφεύγουν σθεναρά να παρέμβουν. Και σίγουρα έχουν διαβάσει την αποψή μου και πολύ καλά την έχουν καταλάβει (αρκετοί εξ αυτών είναι του πανεπιστημίου..)

Θεμιτές, βεβαίως, οι φιλίες και οι συμπάθειες, αλλά όταν υπάρχουν παρεκτροπές τέτοιου τύπου, προκρίνεται το δίκαιο και η καίρια παρέμβασή των συντονιστών κρίνεται αναγκαία και απαραίτητη. Αποφεύγοντας να πάρουν θέση (όπως και είναι επιφορτισμένοι να πράττουν), επικροτούν σιωπηρώς ανάλογες συμπεριφορές.. Ποτέ δεν είναι αργά.. τολμήστε κύριοι! Με ένα απλό κλικ διαγράψτε επιτέλους την οποιαδήποτε απρέπεια εν τη γενέσει της.

Και εδώ κλείνω την ένστασή μου.

Ας πάμε λοιπόν παρακάτω -όπως σοφά προτείνεις- αφήνοντας χώρο στο κυρίως θέμα να εξελιχθεί, που από ό,τι βλέπω, εμπλουτίζεται συνεχώς με ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Εύχομαι τα καλύτερα σε εσένα, καθώς επίσης και σε όλους τους φίλους που συμμετέχουν στο διάλογο!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2020, 01:27:19 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences