Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:30:50 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: σειρες προυφ  (Αναγνώστηκε 56643 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 26, 2020, 01:20:31 μμ »

ειμαι νεος στο χωρο και θελω να μαθω τι πραγματικα ισχυει στις σειρες προυφ,
1,στον παυλο ο καραμητσος αναφερει 10000 συνολο ενω στον ονλαιν καταλογο
ο κυριος γκουντας αναφερει 15000 συνολο
2,1976,80,82,84 ο κυριος γκουντας τις αναφερει με ερωτηματικο στην ποσοτητα
ενω ο καραμητσος του 1980 αναφερει 1000 σειρες
3,σε δηποπρασια του καραμητσου πωλειται προυφ 100δραχμες του 1990 και στην π.ν.ε
πωλειται προυφ 50 δραχμες του 2000 ,ουτε ο καραμητσος ουτε ο κυριος γκουντας
αναφερουν υπαρξη σειρων προυφ 1990 και 2000

Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2020, 02:11:17 μμ »

Είπες ότι είσαι Νέος, αλλά από τη στιγμή που μπήκες στο στέκι, σου κίνησε την περιέργεια να καθίσεις να διαβάσεις παλαιότερα θέματα, όπως κάναμε οι περισσότεροι, για να μην ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια όσοι πρωτομπαίνουμε στο στέκι;Γιατί παράδειγμα αν δεν κάθισες όπως πολλοί από μας τουλάχιστον 1 μήνα να διαβάσεις τότε άστο.Κάθε μέρα θα ρωτάς ήδη απαντημένα ερωτήματα.Απαντήσεις σε κάθε ερώτημα και απορία σου θα βρεις σίγουρα σε κάποιο από τόσες χιλιάδες θέματα που έχουν γραφτεί τόσα χρόνια.Κάτσε, πήγαινε και διάβασε στις ανάλογες περιόδους που ενδιαφέρουν την απορία σου και ίσως βρεις τις απαντήσεις σου.Καταντά κουραστικό όποιοι εγράφονται στο φόρουμ να ρωτούν συνεχώς τα ίδια απαντημένα πράγματα.Και ποιοι νομίζεις έχουν το χρόνο να το κάνουν πάντα αυτό;οι ίδιοι και οι ίδιοι που έχουν κουραστεί με τα ίδια!!!  Σαρκασμός

ΥΓ. Τέλος πάντων οι σειρές δεν είναι επίσημες και αν μου βρει κάποιος πόσες είναι ακριβώς εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη... 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 02:14:50 μμ από xmac » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2020, 04:28:07 μμ »

Απο την στιγμή που δεν υπάρχουν επίσημα καταγραφή του τι κόπηκε....10 συλλέκτες να ρωτήσεις, 10 διαφορετικά πράγματα (μπορεί) να σου πουν. Για τον Παύλο, τιράζ βγάλε μεσώ όρο, η ουσία είναι οτι υπάρχουν 2 διαφορετικές (σε ποιότητα) σειρές,άπλες ακυκλοφοριτες, και προυφ. Στις προυφ δε, υπάρχουν δυο συσκευασίες, μαλακό πλαστικό σφραγισμένο, και κοκάλινη. Πόσες είναι η κάθε μια; αργότερα θα διαμορφώσεις άποψη, για την ώρα υπάρχουν όλες προς διάθεση, κανε ερεύνα και αγόρασε τις καλύτερες και οικονομικοτερες. Πάμε τώρα στο 76,80,82,84. Εδω σημασία εχει οτι υπάρχουν κάποια μπλιστερ, με νομίσματα απο τις χρόνιες αυτές,σε καλύτερη ποιότητα απο τα συνηθισμένα. Κάποιοι λένε οτι ειν αι από τα πρώτα που κόπηκαν, και λόγο του οτι έβγαιναν σε τέτοια κατάσταση, τα έβαλαν σε μπλιστερ, άλλοι λένε οτι βγάλαν προυφ, η οτιδήποτε τέλος πάντων. επίσημα δεν ξερω να εχει καταχωρηθεί κάτι (εδώ μπορεί να είμαι αδιάβαστος). Δυο γεγονότα υπάρχουν. Πρώτον, τα προυφ βγαίνουν με μια διαδικασία διαφορετική απο την κανονική κοπή(καλύτεροι δίσκοι, καλύτερες μίτρες, περισσότερη πίεση κλπ κλπ), Δεύτερον,γεγονός οτι υπάρχουν αυτά τα μπλιστερ, και κατά καιρούς εμφανιζότε, είτε σε δημοπρασίες, ειτε σε μαγαζιά. Αν θες να τα συλλέξεις, τα συλλέγεις, οι τιμές; είναι λίγο τσουχτερές 80-130 ευρω (προσωπική άποψη) μπορεί και πάρα πάνω. Πάμε τώρα στα του 1990 με 2000. Για τα προυφ, ισχύει ότι και για τα πάρα πάνω. Αν υπάρχει ενημέρωση, οτι υπήρξε κοπή προυφ , οκ! πχ 1993. Μα θα μου πεις η εταιρίες έχουν πηστοποιημενα  προυφ και απο άλλες χρονιές..... τον τελευταίο καιρό, πιστοποιούν και σπεσιμεν (SP) τι να πω;. Σημασία έχουν εδώ δυο πράγματα, πρώτον τα νομίσματα που βρίσκονται μέσα στα σλαμπ αυτά......άπλα είναι υπέροχα, με χαρακτηρηστικα των προυφ νομισμάτων, δεύτερον, αμα θες τα συλλέγεις, αμα θες όχι. Για εμένα (προσωπική άποψη), είναι υπερ εκτιμημένα και πολύ ακριβά.
Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα χειρότερα, άλλα μέχρι νεοτέρας απο κάποιον πιο "μέσα στα πράγματα". κράτα αυτά.Η κανε αυτό (καλύτερα), που σου είπε ο Μπαμπης xmac, διάβασε τα ανάλογα θέματα, θα σου λυθούν πολλές απορίες, και θα διαμορφώσεις δικιά σου άποψη .Αυτά και κουράγιο..  Μιμης Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2020, 04:59:11 μμ »

Τα εύσημά μου στον φίλτατο «exmim», που αντί να κατακεραυνώνει με αυστηρότητα.. σχολαρχείου, τα νεόκοπα ερωτήματα των νεοεμφανιζόμενων μελών (και ο νοών νοείτω), προτιμά να αφιερώνει με ευγένεια τον πολύτιμο χρόνο του, διαφωτίζοντας με τις εξειδικευμένες γνώσεις του.

Διότι με την ευγένεια και την φιλότητα προάγονται οι σχέσεις εν γένει, και σαφώς έτσι πρέπει να συμβαίνει και μέσα σε αυτόν τον ιστότοπο.

Εύγε αγαπητέ!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 05:10:24 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2020, 05:34:14 μμ »

Φίλε dulakis δεν κατάλαβα ότι είσαι αρχάριος. Σόρρυ αν σου φάνηκα επιθετικός. Δεν υπάρχουν γνωστές προοφ σειρές. Νομίζω σου εξήγησαν τα παιδιά παραπάνω. Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2020, 07:28:23 μμ »

Κώστα είτε είναι νέος, είτε δεν είναι νέος να καθίσει να διαβάσει όπως κάναμε οι περισσότεροι από εμάς.Αλλά με το που μπουν στο στέκι όλα τα περιμένουν έτοιμα!Δεν γίνεται καθημερινά να βλέπεις τα ίδια ερωτήματα ξανά και ξανά!από κάθε "νέο μέλος"* που γράφεται στο στέκι. Ε! εμένα αυτό το "συνεχές κοροϊδιλίκι" με κάνει να μην θέλω να μπω στο στέκι όπως και λόγω κάποιων άλλων πραγμάτων αλλά και να μην έχω διάθεση να γράψω τίποτα νομισματικό αφού νιώθω το κορόϊδο. Και όπως βλέπεις δεν γράφω τα τελευταία χρόνια και πολύ για νομισματικά θέματα, για ποιο λόγο; για να τα ξαναγράψω μετά από λίγο καιρό και πάλι;Αν κάποιος καθίσει εξονυχιστικά και κοιτάξει όλο το στέκι θα δει πολλές φορές τα ίδια θέματα ξανά και ξανά! Όσο για μερικούς  ευγενείς ανθρώπους που θέλουν να προάγουν την ευγένεια και την φιλότητα να κάνουν αυτοί ΣΥΝΕΧΩΣ τον δάσκαλο σε νεοεμφανιζόμενα μέλη και να αφήσουν κατά μέρος τα κηρύγματα και τους λόγους που νομίζουν ότι τους κάνουν σε άλλους χώρους μακρόθεν του φόρουμ (και ο νοών νοείτω!!!).
Προσωπικά έχω βοηθήσει εμπράκτως πολλά νέα ή και παλαιότερα μέλη του φόρουμ και όχι μόνο με λόγια, (το γνωρίζουν πολύ καλά αυτοί οι φίλοι) Κλείσιμο ματιού
Όσο για τα καϋμένα νεόκοπα νεοεμφανιζόμενα μέλη έχουμε δει κατά καιρούς τι πονηράτζες ήταν και που αποσκοπούσαν τελικά (χωρίς να θέλω να πω ότι ισχύει για αυτό το συγκεκριμένο μέλος).

"νέο μέλος"*:πολλές φορές όπως γνωρίζετε μόνο νέα μέλη δεν ήσαν πολλοί από τους πονηράκηδες που είχαν μπει στο φόρουμ και εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας... (δεν λέω ότι αυτό ισχύει για το συγκεκριμένο μέλος για να μην παρεξηγούμαστε άδικα).  
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 07:34:38 μμ από xmac » Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 26, 2020, 08:59:55 μμ »

Οι ερωτήσεις που έκανε ο dulakis δείχνουν ότι ψαχτηκε. Μπορεί να μην έψαξε αρκετά στο φόρουμ ώστε να βρει παρόμοια θέματα αλλά και τι έγινε;;;
Ήταν τόσο επίπονο και χρονοβόρο να τον παραπεμψετε στο ανάλογο θέμα; Και στην τελική αφού νιώθετε κορόιδο με τις ερωτήσεις των νέων μελών απλά μην τους απαντατε. Το να τους κράζετε το μόνο που θα γίνει είναι να μην ξαναρώτησει κανένας νέος τίποτα.
Εγώ συμφωνώ ότι όλοι όσοι συλλεγουμε θα πρέπει να διαβάζουμε και να ψάχνουμε καθημερινά αλλά δεν γίνεται να τα μάθουμε όλα σε μια μέρα.
Και όταν ξεκινάμε φυσικό και επόμενο είναι να έχουμε και απορίες,οσο "χαζές" και αν είναι.
Προτείνω λοιπόν υπομονή και κατανοηση, αλλιώς οι παλίοι που κλαιγεστε ότι δεν υπάρχει νέο αίμα, στο τέλος θα μείνετε 3 και ο κουκος!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 09:01:31 μμ από nodas_p » Καταγράφηκε

fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2020, 09:05:57 μμ »

Οι ερωτήσεις που έκανε ο dulakis δείχνουν ότι ψαχτηκε. Μπορεί να μην έψαξε αρκετά στο φόρουμ ώστε να βρει παρόμοια θέματα αλλά και τι έγινε;;;
Ήταν τόσο επίπονο και χρονοβόρο να τον παραπεμψετε στο ανάλογο θέμα; Και στην τελική αφού νιώθετε κορόιδο με τις ερωτήσεις των νέων μελών απλά μην τους απαντατε. Το να τους κράζετε το μόνο που θα γίνει είναι να μην ξαναρώτησει κανένας νέος τίποτα.
Εγώ συμφωνώ ότι όλοι όσοι συλλεγουμε θα πρέπει να διαβάζουμε και να ψάχνουμε καθημερινά αλλά δεν γίνεται να τα μάθουμε όλα σε μια μέρα.
Και όταν ξεκινάμε φυσικό και επόμενο είναι να έχουμε και απορίες,οσο "χαζές" και αν είναι.
Προτείνω λοιπόν υπομονή και κατανοηση, αλλιώς οι παλίοι που κλαιγεστε ότι δεν υπάρχει νέο αίμα, στο τέλος θα μείνετε 3 και ο κουκος!!
[/quote


+1000000
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2020, 09:07:43 μμ »

! Όσο για μερικούς  ευγενείς ανθρώπους που θέλουν να προάγουν την ευγένεια και την φιλότητα να κάνουν αυτοί ΣΥΝΕΧΩΣ τον δάσκαλο σε νεοεμφανιζόμενα μέλη και να αφήσουν κατά μέρος τα κηρύγματα και τους λόγους που νομίζουν ότι τους κάνουν σε άλλους χώρους μακρόθεν του φόρουμ (και ο νοών νοείτω!!!).



 Μπαμπη, αν αναφέρεσαι σε εμένα οτι κάνω τον δάσκαλο, δεν νομίζω να έχω δείξει τέτοια δείγματα.Μου αρέσει να ασχολούμαι με νομίσματα. Έχω όρεξη, έχω χρόνω, και αφιερώνω σε κάτι που μου αρέσει, χωρίς να αισθάνομαι κορόιδο. Και οπωσδήποτε, δεν θα πάρω και την άδεια απο κανέναν να απαντήσω σε μια ερώτηση. Το μόνο που επιτρέπω, είναι να με διορθώσουν σε κάτι που έχω γράψει λάθος. Και φυσικά Μπάμπη μου, δεν είναι υποχρεωτικό να απαντάς σε ερωτήσεις νέων ε; οποιοσδήποτε οχι, οποίος θέλει ασχολείται, και αν θέλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 09:09:00 μμ από exmim » Καταγράφηκε
Kif
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2020, 09:32:48 μμ »

Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε τον κύριο Μίμη για τις πληροφορίες που μας δίνει.
Το να επαναλαμβάνονται κάποια θέματα κάποιες φορές δεν είναι κακό αντιθέτως θα έλεγα.
Για παράδειγμα κι εγώ είμαι νέος και δεν έχω ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα νομίσματα αλλά τώρα που διάβασα το συγκεκριμένο θέμα μου κίνησε το ενδιαφέρον να το ψάξω.
Αν ήταν κάπου θαμμένο στο στέκι δε θα το έβρισκα ποτέ.
Νομίζω πως είναι προς όφελος όλων να μεγαλώνει η συλλεκτική οικογένεια και ειδικότερα για τους παλιότερους.

Υ.Γ Αν ένα θέμα έχει αναφερθεί  ένα θέμα στο παρελθόν το πιό απλό είναι να αναφερθεί η παραπομπή αλλά πολλές φορές δεν είναι ευδιάκριτο.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2020, 09:48:54 μμ »

Ρε παιδιά δεν θέλω συγχαρητήρια,αν είναι δυνατόν, μια παρέα είμαστε, και όσο ποιο πολλοί τόσο καλύτερα, να μοιραζόμαστε οτι ξέρει ο κάθε ένας. Κέρδος έχουμε όλοι. Έχει ανθρώπους εδώ που ασχολούνται δεκαετίες. Κάπουα στιγμή μπορεί να ειναι κουραστικό οκ, για αυτό είμαστε πολλοί, να αναπληρώνετε η θέση. 
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2020, 09:52:41 μμ »

καταρχην ευχαριστω για της απαντησης σας θετικες η αρνητικες ,
εναν χρονο ασχολουμαι μονο ,το θεμα το ανοιξα γιατι εβαλα ζητηση
και ακομα και καποια χρυσα μελη δεν καταλαβαιναν τη ζηταγα.
παλαιοτερα θεματα εαν διαβασα,που?σεβομαι τον καταλογο του
καραμητσου αν και ακομα περισοτερο τον ονλαιν καταλογο του
κωσταντινου γκουντα,για να ειναι γραμενες ειδικα του 1982 και
στους 2 καταλογους .το εαν εκατσα να διαβασω ακομα και πριν
εγραφτω σαν μελος το γνοριζω εγω και μονο εγω.σας ευχαριστω
και σεβομαι την γνωμη σας μου αρεσει δεν μου αρεσει


Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:02:34 μμ »

Παιδιά,είμαστε θύματα του κορωνοιου!!!!!τα νεύρα είναι πετσικαρισμενα!!!!χαχαχαχαχ.....ψηλοπαρεξηγησεις πάντα γίνονται κ πάντα θά γίνονται...αυτό που μετράει είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών στο στέκι είναι από καλή πάστα, ειδικά οι πιο παλιοί που τι έχουν κατ'επςναληψη αποδείξει... πάμε μπροστά κ ας αφήσουμε τις κακες στιγμές πίσω.... Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:14:42 μμ »

πετσικαρισμενα!!!
Γιώργο τα μαθες τα Αγρινιωτικα βλέπω...  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:20:26 μμ »

13 χρόνια είμαι γαμπρός!!!!έχω πάρει proficiency!!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences