Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:26:46 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΝΕ  (Αναγνώστηκε 25486 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 06:56:30 μμ »

Γιώργο μου καλησπέρα!!!
Μπορείς να μας πεις απο πλευράς κόσμου πως ήταν η κατάσταση;

Καλησπέρα Μιχάλη δεν ήμουν παρών  τα βλέπω on line.
Ααα οκ ευχαριστώ!!!
Αν υπάρχει κάποιος που ήταν παρών ας μας γράψει.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 07:03:09 μμ »

Πάντως θέλω να πω ότι η απουσία μου δεν είναι γιατί τις σνομπαρω (όχι βέβαια γιατί άλλωστε) αλλά γιατί οι τιμές εκκίνησης είναι απλά απαγορευτικές είτε για κάποιον που θέλει να εμπορευτεί είτε ακόμα και για συλλέκτη η έστω επενδυτή.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 07:33:57 μμ »

Μάλλον ψηλές τιμές αρχικής εκκίνησης σε νέα γραφεία της Π.Ν.Ε.(πιο μακριά δεν νομίζω να γινόταν). Αν συνεχίσουν σε αυτό το μοτίβο η δημοπρασία μοιραία θα εκφυλιστεί........
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 08:27:13 μμ »

Ας ανοιξουμε μια συζητηση εις βάθος....να δουμε τι φταίει....και δεν είχει συμμετοχη απο συλλεκτες.
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 08:57:04 μμ »


οι αρχικές τιμές σε πολλά νομίσματα θεωρώ ότι είναι εκτός πραγματικότητας
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 10:31:31 μμ »

Παράθεση
Η λέξη απογοήτευση μάλλον κυριαρχεί. Δεν βοήθησε οι πολύ υψηλές για την τρέχουσα αγορά τιμές εκκίνησης είναι η εκτίμηση μου. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτές ήταν ψηλότερες από δημοπρασίες μεγάλου βεληνεκούς του εξωτερικού.
Η εκτίμηση μου είναι πως η αγορά πρέπει να προσαρμοστεί  ανάλογα και να ξεκινήσει μια νέα περίοδος.

Η αγορά θα βρει την ισορροπία της αργά ή γρήγορα. Θα ακολουθήσει τον νόμο της αγοράς και ζήτησης στον οποίο κανένας ηγέτης ή χώρα ή σύστημα, όσο δυνατό κι αν ήταν δεν μπόρεσε να νικήσει. Διαφορετικά θα κάθονται οι πωλητές και θα βλέπουν τα νομίσματά τους αδιάθετα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 10:40:09 μμ »

... οι τιμές εκκίνησης είναι απλά απαγορευτικές ...

ισχυει
επισης η online διαδικασια θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο απλη/γρηγορη
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 12:51:08 μμ »

Παγιωμένη άποψη και τακτική της Ένωσης είναι ότι ως μη κερδοσκοπικό σωματείο ο στόχος της είναι να επιτρέψει τις αγοραπωλησίες μεταξύ των μελών σε τιμές που εκείνα επιθυμούν. Αυτό οφείλουμε να  το σεβαστούμε και ο Αιμιλίας Ζιλιερον που προσφέρει τα μέγιστα είναι υπέρμαχος της άποψης όπως και οι υπόλοιποι φαντάζομαι. Δεν επεμβαίνει ούτε συμβουλεύει (εκτός αν ζητηθεί) στην τιμή εκκίνησης αυτό είναι στο χέρι του μέλους/καταθέτη. Επομενως η Ένωση δεν μπορεί να κάνει κάτι για να αλλάξει αυτό. Το μόνο ίσως που θα μπορούσε να κάνει που θα βοηθούσε κάπως είναι να ανοίξει τις δημοπρασίες σε όλους ελεύθερα και όχι αποκλειστικά στα μέλη μόνο.

Αρα αυτό που μπορεί να γίνει είναι από εμάς τους ίδιους. Πρέπει να αποκτήσουμε μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση στο θέμα. Όπως πχ όταν βγαίνουμε να αγοράσουμε δεν περιμένουμε να βρούμε τιμές προ 20ετιας ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και όταν βγαίνουμε να πουλήσουμε. Αγοράζουμε και πουλάμε στις τρέχουσες τιμές. Αυτό καταλαβαίνω ότι απαιτεί πειθαρχία και αυτοκυριαρχία εκ μέρους μας. Για να μην πω γερό στομάχι. Πολλοί είναι από εμάς που δυστυχώς έχουν αγοράσει ψηλά και τώρα είναι εκτεθειμένοι του εαυτού μου μη εξαιρουμενου φυσικά όχι σε όλα αλλά κανείς δεν είναι Θεός.
Προσωπικά λοιπόν αν επέλεγα να πουλήσω μεσω της Ένωσης θα έβαζα τρέχουσες τιμές. Αλλιώς δεν θα έβαζα καθόλου. Και το έχω κάνει στο παρελθόν και πιθανότατα θα το ξανακάνω στο μέλλον. Μάλιστα εγώ προσωπικά είμαι  και της άποψης ότι οι χαμηλές τιμές εκκίνησης ακόμη και χαμηλότερα από την εμπορική ίσως φέρει καλύτερα αποτελέσματα. Η ζεσταμένη  ατμόσφαιρα σε μια δημοπρασία και ο ανταγωνισμός όλους έχει κάνει να χτυπήσουν ένα δυο χτυπήματα παραπάνω από αυτό που θα ήθελαν και πολλές φορές ένα νόμισμα πάει καλύτερα από ένα άλλο με υψηλή τιμή. Αυτά όμως είναι προσωπικά δεν επιβάλλονται ούτε απαιτούνται.

Φυσικά δεν περιμένω να συμφωνήσουν όλοι καταλαβαίνω ούτε καν προτρέπω κάποιον να κάνει ο,τι κάνω εγώ, αλλά πάλι προσωπικά μιλώντας δεν βλέπω και άλλη λύση. Πιστευω ότι αν δεν συνδράμουμε με αυτόν τον τρόπο η απαξίωση θα είναι γεγονος (αν δεν είναι ήδη).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2019, 12:55:06 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
James7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 10:55:06 πμ »

Μια ερώτηση. Πόσο νόμιμο είναι να δημοπρατείται στην ΠΝΕ νόμισμα που εμπίπτει στην νομοθεσία?

Γίνετε  πιο σαφής. Σε τι αναφέρεστε;

Το λόττο 208 Κύριε Γιώργο.

Τα νομίσματα αυτά δεν έχουν κοπεί σε ελληνικό έδαφος αλλά στο νομισματοκοπείο της Βενετίας. Συνεπώς σε καμία περίπτωση δεν εμπίπτουν στη απαρχαιωμένη μας νομοθεσία. Αν ήταν θησαυρικό σύνολο τότε ναι, αλλάζει το πράγμα. Πιστεύετε πως η Ιταλική κυβέρνηση θα αρχίσει να μας ζητάει επαναπατρισμούς τορνεζέλο; για το Θεό πια.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 12:29:01 μμ »

Μια ερώτηση. Πόσο νόμιμο είναι να δημοπρατείται στην ΠΝΕ νόμισμα που εμπίπτει στην νομοθεσία?

Γίνετε  πιο σαφής. Σε τι αναφέρεστε;

Το λόττο 208 Κύριε Γιώργο.

Τα νομίσματα αυτά δεν έχουν κοπεί σε ελληνικό έδαφος αλλά στο νομισματοκοπείο της Βενετίας. Συνεπώς σε καμία περίπτωση δεν εμπίπτουν στη απαρχαιωμένη μας νομοθεσία. Αν ήταν θησαυρικό σύνολο τότε ναι, αλλάζει το πράγμα. Πιστεύετε πως η Ιταλική κυβέρνηση θα αρχίσει να μας ζητάει επαναπατρισμούς τορνεζέλο; για το Θεό πια.

O νόμος είναι ξεκάθαρος. Νομίσματα πριν το 1453 εμπίπτουν, το έχουμε συζητήσει και άλλες φορές. Άσκοπη η αναφορά στο ότι δεν έχουν κοπεί σε ελληνικό έδαφος αλλά στο νομισματοκοπείο της Βενετίας(για το συγκεκριμένο), καθώς οτιδήποτε προ1453 εμπίπτει.
Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 12:37:05 μμ »

+1
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 05:10:27 μμ »

Νομιζω πως αυτο που λεει ο james7 θα ισχυε αν μιλαγαμε για νομισματα 1453-1828/30..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 12:04:53 μμ »

Στο σαιτ θα ανέβει η νέα δημοπρασία; Ξέρει κανείς;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences