Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:36:22 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρώτο νόμισμα  (Αναγνώστηκε 11597 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 10, 2020, 11:43:56 μμ »

Στα πλαισια της καραντινας και των συζητησεων των τελευταιων ημερων είπα να αναλαβω την πρωτοβουλια να αρχισω το θεμα του πως ξεκινησε ο καθενας μας να συλλεγει ξεκινωντας απο εμενα.

Παμε χρόνια πισω οταν ακομα πηγαινα λυκειο . Αρχικα να τονισω πως ειχα απο μικρος αγαπη για την ιστορια φτανοντας να σπουδασω κιολας πανω στο αντικειμενο. Αγνοουσα ομως εως τοτε οτι κυκλοφορουσαν νομισματα παλαια πριν ακομα απο τις γνωστες σε ολους δραχμες που ειχα προλαβει ελαχιστα. Ετσι λοιπον ενα πρωινο βγαινοντας απο την πολυκατοικια για να παω σχολειο (Υμηττος-Αθηνα) βλεπω κατι στο πατωμα που μου κινει την περιεργεια. βλεπω κατι που εμοιαζε με νομισμα αλλα δεν το ειχα ξαναδει. Το πιανω και το περιεργαζομαι. Βλεπω ημερομηνια 1973. Λεω αποκλειεται να υπαρχουν στο δρομο νομισματα απο τοτε! Παω σχολειο και ολη μερα με ετρωγε πως γινεται ενα τοσο παλιο νομισμα οπως μου φανηκε τοτε να επεζησε και να το βρηκα στο δρομο. Αποφασισα να ρωτησω τον καθηγητη ιστοριας μου πως γινεται να υπαρχουν τετοια νομισματα και τι ιστορια ειχε. καπως ετσι αρχισα να ψαχνω στο σπιτι αν εμεις εχουμε παρομοια, μετα επιασα παππουδες γιαγιαδες να βρω υλικο για μελετη και συλλογη. ετσι αρχισα να κλεινω σειρα οπως ελεγα τοτε απο εποχη Κωσταντινου και αργοτερα Παυλο με αρκετους συγγενεις που το μαθαιναν να μου κανουν δωρο ομορφα νομισματα. αργοτερα με τα πρωτα μου χρηματα μετα το σχολειο επεκταθηκα και στα Γαλλικα στα οποια εχω μια αδυναμια. Σαν συλλογη προσπαθω να κλεινω σειρες απο ολες τις εποχες της Ελλαδας σε μια ικανοποιητικη ποιοτητα καθως και καποιους βασιλεις της Γαλλιας και συγκεκριμενα στοχος μου ειναι ο Ναπολεων Α αν και ακομα δεν εχω ουτε ενα δικο του λογω κοστους και μην γνωσης πανω στον τομεα του.

μετα λοιπον απο αυτες της πληροφοριες ας αναφερθουμε στο πρωτο νομισμα. Ειναι το 20λεπτο του 1973. εχει τιραζ    12.000.000+ νομισματα και ειναι κατασκευασμενο απο αλουμινιο. Βρισκομαστε στην εποχη της χουντας του Ιωαννίδη ο οποιος θελει να δειξει τις αλλαγες που λαμβανουν χωρα την εποχη εκεινη.   Η αλλαγή του πολιτεύματος αποτυπώνεται σε όλα τα νομίσματα της περιόδου αυτής τα οποία φέρουν την ένδειξη Ελληνική Δημοκρατία, ενώ στην πλευρά της ονομαστικής αξίας απεικονίζεται πλέον μόνον η παράσταση του φοίνικα χωρίς τον στρατιώτη. Το παραδοξο κατα την γνωμη μου ειναι οτι τα νομισματα της εποχης του κυκλοφορουν εως και το 1976.  Παραθετω φωτο και αναμενω και απο αλλους να μοιραστουν την δικη τους αρχη

https://prnt.sc/rx0m5l
https://prnt.sc/rx0xfe
Καταγράφηκε
νικοκλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 83


Άριστος τρόπος του αμυνεσθαι το μη εξομοιούσθαι.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2020, 10:14:53 μμ »

Ενδιαφέρον θέμα και ρομαντικό θα έλεγα!!!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Και μένα πάντα η λατρεία μου ήταν η ιστορία και ακολούθησα τον τομέα της αρχαιολογίας.Θυμάμαι τα πρώτα μου νομίσματα , γιατί δεν ήταν μόνο ένα.Ήταν το 2014 ,τρίτη λυκείου.....που προσπαθείς να κάνεις κάτι για να ξεφύγεις από το διάβασμα. Έτσι, τυχαία θα έλεγα εκεί που έψαχνα τα παλιά πράγματα του πατέρα μου , μέσα σε ένα δερμάτινο τσαντάκι είχε τα 2 30ρια του 63'και του 64' και την 20ρα του 1960. Δεν χρειάστηκε κάτι άλλο είδα τους βασιλείς στο μεγάλο 30ρι και αμέσως το συνέδεσα με την ύλη της ιστορίας κατεύθυνσης.Από εκεί και πήρα άρχισε το ''σαράκι'' , που στην μέχρι τώρα πορεία του μου έχει χαρίσει χαρές ,εκπλήξεις αλλά και λύπες.
Καταγράφηκε

Ορθόν ούν είναι χρη, ουχί ορθούμενον.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2020, 09:42:06 μμ »

δυστυχως ακομα δεν εχω βρει χρονο να γραψω και γω για το πρωτο που με συγκινησε
το χω ακομα στο μυαλο μου
ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας και συ νικοκλη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2020, 09:42:30 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
νικοκλης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 83


Άριστος τρόπος του αμυνεσθαι το μη εξομοιούσθαι.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2020, 03:05:36 μμ »

Χαρά μου Σαρκασμός Σαρκασμός......αναμένω και τις δικές σας ιστορίρες Άνεση
Καταγράφηκε

Ορθόν ούν είναι χρη, ουχί ορθούμενον.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 01:37:17 πμ »

δεν ηταν το πρωτο, ως... νηπιο μαζευα (τα παντα βασικα) ξενα νομισματα
αλλα λιγο πιο μεγαλος (αμα τελειωσεις το νηπιο εισαι μεγαλος πια) την πατησα με αυτο
κυριως γτ δεν χωρουσε στο μυαλο μου οτι μπορει να υπαρχει ελληνικο νομισμα τετοιο
δεν ηξερα τι ειναι τα αναμνηστικα καν, απο που κι ως που 30 δραχμες, πολυ μεγαλο κτλ κτλ
η φωτο ειναι ετσι κι ετσι, στην πραγματικοτητα ειναι κατραμι και που να ξερω οτι το ασημι... μαυριζει
λιγο λιγο επεισα τον εαυτο μου οτι ηταν ψευτικο
τα σημεια που γυαλιζουν, κεφαλι-μαγουλο κοκου, ειναι πειραματικη... γρατζουνια που εκανα για να δω τι στο καλο θα εμφανιστει απο κατω
μετα ξεκινησε η ... ερευνα
και με τραβηξε πολυ περισσοτερο αυτο απ οτι τα ξενα



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2020, 01:40:08 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 191


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 08:51:28 πμ »

Θα σας πω κι εγώ την ιστορία μου λοιπόν γιατί με ενέπνευσε ο αγαπητός dsp και με έκανε να αναπολησω...
Από νήπια κι εγώ θυμάμαι ότι με ενθουσίαζε κάθε τι παλιό η περίεργο. Πίσω από το σχολείο υπήρχε ένα λοφάκι και συνέχεια σκάβαμε να βρούμε αρχαία! Βέβαια το μόνο που βρισκαμε ήταν πέτρες αλλά φανταζόμασταν ότι ήταν κάτι από παλιά και κάναμε ιστορίες.
Ο μπαμπάς μου ήταν ναυτικός οπότε έφερνε πολλά ξενα νομίσματα τα οποία και κρατούσα, επίσης όταν δεν ήταν στη θάλασσα μαστορευε διάφορα στο χωριό παίρνοντας με μαζί του και έμπαινε σε πολλά σπίτια στα οποία όταν έπεφτε κάποιο κέρμα στην αντίληψη μου ρωτούσα γι'αυτό και πολλές φορές μου το έδιναν.
Το πρώτο που θυμάμαι έντονα είναι όταν ήμουν φοιτήτρια πλέον (2001 νόμιζω) το οποίο δεν θυμάμαι και πως βρέθηκε στα χέρια μου (έχω την εντύπωση ότι το βρήκα κάτω). Το συγκεκριμένο λοιπόν ήταν ένα πολύ ταλαιπωρημένο κατάμαυρο νόμισμα στο οποίο διέκρινα μόνο την λέξη "οβολος" και το έτος "1882" τότε βέβαια δεν υπήρχε ίντερνετ για να το ψάξω τι είναι. Κάποια στιγμή δουλεψα σε μπουζούκια και είχαμε ένα μπουζουξή τυφλό στον οποίο σε κάποια φάση ανέφερα τη συλλογή μου κι όταν του έδειξα αυτό μου είπε να του το πουλησω του είπα με πετισσο θάρρος 100€ και δέχτηκε αμέσως! Φυσικά και τα πήρα φοιτήτρια ήμουν και 100€ δεν είναι λίγα...
Ήταν η μόνη συναλλαγη που έκανα ποτέ και την θυμάμαι πάντα αναρωτωμενη μήπως εκμεταλλεύτηκα έναν άνθρωπο με αναπηρία...
Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση τον εαυτό μου συλλέκτρια, δεν προσπαθώ να κλείνω συλλογές απλά θα με έλεγα περίεργη στο να μάθω τι είναι το κάθε τι, την χρήση του, τη ιστορία του.
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 10:12:35 πμ »

Εντάξει μη χάσεις και τον ύπνο σου τώρα. Ο μπουζουξής το ήθελε και μάλλον θα του άρεσε η παρουσία σου, όποτε το αγόρασε σαφώς σε υψηλή τιμή, αλλά τι πάει να πει αυτό; Τιμή του συλλεκτικού είναι όσα θέλει να δώσει κάποιος για οποιους λόγους κι αν είναι αυτό.

Τώρα μου θύμησες κι ένα αστείο που μου είπε ένας φίλος και μέλος εδώ.

-Τι λέει ο τυφλός όταν περνάει από την ψαραγορά;

....
......

- « Καλημέρα κύριες μου!»  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 191


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 10:18:09 πμ »

Ο μπουζουξής το ήθελε και μάλλον θα του άρεσε η παρουσία σου
Αν υπονοείται κάτι πονηρό καμία σχέση.
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
Γιώργος Μπ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 08:56:28 μμ »

Στα 10 μου χρόνια. Με τον πατέρα μου στο χωριό. Μου άρεσε να ψάχνω για παλιά πράγματα, να εξερευνώ. Μια μέρα σκάλιζα ανάμεσα στις γωνιακές πέτρες του τοίχου ενός παμπάλαιου πατητηριού (εκεί έριχναν τα σταφύλια για να τα πατάνε και να βγάζουνε το μούστο)... Ξαφνικά κάτι πετάχτηκε .... 10 λεπτά 1882 Γεώργιος Α΄... Μαγεύτηκα κυριολεκτικά... Χάζεψα.. Όλα ευδιάκριτα.. Ημερομηνία, αξία, περιγραφή, το κεφάλι του Γεωργίου. Το καθάρισα λίγο ως μη γνώστης τότε.. Ε αυτό ήταν.. "Αρρώστια έκτοτε".. Μια φορά το μήνα έτρεχα τον πατέρα μου στο Μοναστηράκι ψάχνοντας τενεκέδια που πουλούσαν νομίσματα... Τον "έχωσα" να ζητάει από γνωστούς, φίλους και συγγενείς παλιά νομίσματα.. Όλο και κατι έφερνε.. χαμηλής οικονομικής αξίας βέβαια αλλά τεράστιας συναισθηματικής. Παράτησα την συλλογή όταν έφυγα για φοιτητής και την ξανάπιασα αρκετά χρόνια μετά εμπλουτίζοντάς της αυτή τη φορά με πιο ακριβά και πιο "καλά" νομίσματα.
Εκείνη η πρώτη δεκάρα όμως έχει την πρώτη και καλύτερη θέση στη συλλογή μου.
   
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 11:35:36 μμ »

Οταν ημουν 8-9 χρονων επιστρεφοντας απο το δημοτικο σχολειο βρηκα στον δρομο ενα μικρο νομισμα ασημαντης αξιας χρηματικα αλλα για μικρο παιδακι δεκαετιας 1980 ενα ξενο νομισμα ηταν θησαυρος, αυτο το ασημαντο νομισμα ηταν η σπιθα για να αρχισω να μαζευω νομισματα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences