Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:16:03 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αθήνα 1896 & 1906 Ολυμπιακά Μετάλλια. Η Συλλογή μου.  (Αναγνώστηκε 15241 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:27:17 πμ »

Στην συλλογή μου έχω τρία Μετάλλια όλα των νικητών. Το πρώτο για το οποίο είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος είναι το χάλκινο των δευτερονικητών των πρώτων Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας 1896. Σε αυτούς τους αγώνες δεν κόπηκαν χρυσά. Ο πρώτος νικητής έπαιρνε αργυρό, ο δεύτερος χάλκινο και ο τρίτος ένα στεφάνι ελιάς νομίζω με ένα πιστοποιητικό.
Χαράκτης των αργυρών και χάλκινων ήταν ο J.F.Chaplain το όνομα του οποίου είναι έγκυλα χαραγμένο στον εμπροσθότυπο (ώρα 3). Eίναι και τα δύο 50 χιλ. και η περίμετρος λεία. Oλα κόπηκαν στο Παρίσι.
Οι αγώνες έγιναν 6-15 Απριλίου 1896 στο ανακαινισμένο Παναθηναϊκό Στάδιο. Πήραν μέρος 245 αθλητές από 14 χώρες. Έγιναν 43 αγωνίσματα σε 9 αθλήματα.

Αυτό το Μετάλλιο βρέθηκε σε ένα υπαίθριο Σαββατιάτικο παζάρι στην Φλωρεντία το 2015 και αγοράστηκε έναντι €10!!!. Eίναι σε όμορφο καφέ κουτί εποχής (οriginal? δεν ξέρω αν βγήκαν ετσι). Bγήκε σε δημοπρασία από τον Οίκο Negrini από όπου και αγοράστηκε από αυτόν που μου το πούλησε. Πρέπει να πω οτι δεν το είδα το είχαν στα Μετάλλια μεν αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ανακατεμένο με άλλα. Ενα αντίστοιχο το 2012 εκλεισε £15.000 (Christies) στο Λονδίνο. Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιός ήταν ο νικητής και κάτοχος του Μεταλλίου. Τα ονόματα των νικητών άρχισαν να χαράσσονται στην περίμετρο από το 1908 (χρονιά που ξεκίνησε και η κοπή των χρυσών αν και το 1900 στο Παρίσι έκοψαν χρυσές πλακέτες). Θεωρητικά είναι ένα από 43 συνολικά.

Τα επόμενα δύο στην (μικρή μεν αλλά γεμάτη ιστορία) συλλογή μου είναι ένα αργυρό και ένα χάλκινο των ΜεσοΟλυμπιακων του 1906 που έγιναν επίσης στο Παναθηναϊκό Στάδιο στην Αθήνα (η αποτυχημένη προσπάθεια των Αθηνών να γίνονται μόνιμα εκεί). Η τελετή έναρξης έγινε στις 22 Απριλίου και ήταν η πρώτη φορά που οι ομάδες παρέλασαν μπροστά στο κοινό μια τελετουργία που γίνεται μέχρι σήμερα.
Και τα δύο όπως θα δείτε είναι από τις ίδιες μήτρες με αυτά του 1896 μόνο η χρονιά διαφέρει. Και τα δύο είναι πιστοποιημένα από την pcgs SP64. Πρόσφτα απέκτησα άλλο ένα αργυρό (1ου νικητή) που μου προσφέρθηκε και αυτό πιστοποιήθηκε το ίδιο SP64.
Όλα είναι κομμένα σε ματ.

To αρχικό του 1896 παραμένει απιστοποίητο αλλά θα δρομολογήσω την πιστοποίηση του αργότερα μέσα στον χρόνο ελπίζω. Οι φωτογραφίες του 1896 είναι από την δημοπρασία (είναι λίγο πιο κόκκινο και πιο σκούρο από την φωτο του), αυτές των αλλων είναι από εμένα.
Μου λείπει το αργυρό των νικητών του 1896 πανσπάνιο φυσικά αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να το προσθέσω στην Συλλογή μου.
Στον κατάλογο του Victor Gadoury έχουν όλα τον ιδιο κωδικό 1 (Aργυρό και Χάλκινο) τόσο του 1896 όσο και αυτά του 1906.

Ακολουθούν οι φωτογραφίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2020, 11:34:09 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:31:13 πμ »

Το Αργυρό του 1906.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:32:53 πμ »

Το Χάλκινο του 1906.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:07:31 μμ »

αυτα ειναι συλλογες ..ζορικες πολυ
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:25:07 μμ »

Κύριε Γιώργο πραγματικά τρομερά κομμάτια!!!! καλοπροαίρετα σας ζηλεύω!!!!και τα τρία είναι πανέμορφα,όμως το ασημένιο (πιθανόν λόγο του υλικού και των διαφορετικών αποχρώσεων-σκιων που δημιουργούνται) είναι πολύ πιο τρομερό!!!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2020, 01:00:11 μμ »

Πολυ ομορφα στην οψη!
Δηλωνω ομως παντελως  ασχετος να εκτιμησω  αφου δεν αποτελουν αντικειμενο του συλλεκτικου ενδιαφεροντος μου.

Να τα χαιρεστε και καλη συνεχεια με περισσοτερα κομματια!!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2020, 01:19:51 μμ »

παιζει να μην ευτυχησω να εισχωρησω ποτε σε αυτην την κατηγορια
(γτ αυτα που εχω ως προτεραιοτητα εχουν πολυ δρομο ακομα μπροστα τους)
αλλα ζηλευω αυτα τα κομματια ιστοριας απιστευτα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
bulltt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 72


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2020, 04:29:59 μμ »

πολλυ ομορφη συλλογη!
μου αρεσε πολλυ που εγραψες και ενα μικρο κομματι απο την ιστορια τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2020, 04:30:28 μμ από bulltt » Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2020, 04:44:12 μμ »

Πολύ ωραία παρουσίαση και πανέμορφη η συλλογή σας!
Καταγράφηκε

dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 09, 2020, 06:49:29 μμ »

Φοβερα και τα τρια  Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:08:29 μμ »

απιστευτα κομματια!!! πανεμορφα!!! μπραβο γιωργο μου!!! να βρεις και τα participation medals να τα εχεις ολα κομπλε!

να σε ρωτησω κατι; επειδη βλεπω συχνα μεταλλια που ειναι σχεδον ιδια με αυτα.. αλλα ειναι νεωτερες κοπιες, πως ξεχωριζεις το γνησιο; απο το ονομα του χαρακτη; γιατι εχω την εντυπωση οτι καποια που ειχα δει δεν το εχουν...

αυτο ειναι ή εχει κι αλλα;;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2020, 10:33:28 πμ »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Υπάρχουν νεότερης κοπής δηλαδή σύγχρονα αντίγραφα ο Δίας είναι σαν Μίκυ μαους και βέβαια χωρίς το όνομα του χαράκτη μικρότερα με διαφορετικό βάρος. Επίσης αντίγραφα έχουν βγει σε χρυσό δεν ξέρω σύσταση, εμφανίζονται σε δημοπρασίες κυρίως στην Ελβετία γιατί μάλλον εκεί κάποιος τα έφτιαξε (υποψιάζομαι ποιος πιθανότατα ο ίδιος που έβγαλε τα δοκίμια του Κωνσταντίνου 100δρχμ πάλι σε Μίκυ μαους). Συνήθως τα περιγράφουν ως restrikes προκαλώντας σύγχηση στον μη γνώστη που πιθανόν να νομίζει οτι πρόκειται για μεταγενέστερη κοπή του αρχικού χρυσού μεταλλίου που φυσικά ποτέ δεν υπήρξε.

Επίσης ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τα καλά σας λόγια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2020, 10:34:12 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2020, 12:41:05 μμ »

κανονικα επρεπε να ειναι σε μουσειο αυτα..πρεπει να ειναι τοσο σπανια..φιλικα το λεω ε μην το παρεις στραβα..για να μην λενε οτι στελνω π.μ κανω ανοικτη προσφορα στον κατοχο..μεταλλο +30 % ..πιστευω οτι οτι ειμαι δικαιος Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2020, 12:42:34 μμ »

στα μεταλλια το 64 ειναι οπως στα νομισματα το 64?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2020, 01:18:28 μμ »

στα μεταλλια το 64 ειναι οπως στα νομισματα το 64?

Ναι φαντάζομαι πως ναι δεν έχω δει να διαφοροποιούν τους βαθμούς, ισχύουν τα ίδια κριτήρια.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences