Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:15:01 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 Λεπτά 1912 - Χωρίς Νομισματόσημα  (Αναγνώστηκε 4766 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 10, 2020, 05:03:21 μμ »

Λοιπόν φίλε μου είναι ένας εκπληκτικός κατάλογος τον έχω άψογο και εις διπλούν να μην τον χαλάσω. Ο Δημήτρης Λουλακακης  ήταν ένας θρύλος στην νομισματική. Τον γνώρισα πολύ αργά στην πορεία του αλλά αρκετά νωρίς να δεθούμε τόσο όσο δυο φίλοι.
Το πρώτο μου τηλέφωνο στον Δημήτρη ήταν ένα απόγευμα του 2001  διαφημιζόταν σε ένα έντυπο της Αγγλίας ως Chelsea coins expert in Maundy money(?). Δεν θυμάμαι γιατί πήρα. Υποθέτω για λίρες μιας και αυτή ήταν η τότε (αλλά γιατί όχι ακόμα) η ασχολία μου. Μου απάντησε μια γυναικεία φωνή με έντονη γαλλική προφορά « Μα ο Δημήτρης είναι φυσικά στο μιλάνο με την Άρσεναλ»!!!!

Ηταν η γυναίκα του η υπέροχη Ζοζε.
Άρχισε μια φιλία που δυστυχώς ο θεός ήθελε να σταματήσει στις 17 Δεκεμβρίου 2014.

Ο Δημήτρης ήταν ένθερμος υποστηρικτής ποδοσφαιρόφιλος της Άρσεναλ. Πήγαμε μαζί όχι λίγες φορές στο Emirates. Στην τελευταία του μας πήρε 1:30 ώρα περπατήσουμε μέχρι τον σταθμο που συνήθως κάναμε όχι περισσότερο από 15-20’. Ο καταραμένος στο σώμα του είχε αρχίσει να δουλεύει ύπουλα.

Μια μέρα του λέω δεν θυμάμαι γιατί «δεν μας παρατάς  εγώ είμαι  Παναθηναϊκός» Γύρισε με απόγνωση και μου λέει: «Παναγία μου»

Δημήτρης Λουλακάκης   ένα μικρό  αφιέρωμα στον φοβερό αυτό φίλο και άνθρωπο που η τρομερή συλλογή του δημοπρατήθηκε στον Spink τον Μάιο του 1979!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2020, 05:08:56 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 10, 2020, 05:21:24 μμ »

Σωστά. Επίσης λέγεται ότι υπάρχει και το 20λεπτο αλλά εγώ δεν το έχω δει ποτέ. Το βρίσκω μόνο στην δημοπρασία του Spink No5 1979 λότο 226 (£130 κλείσιμο). Το εχει δει άλλος?

Φώτο του 20λεπτου χωρίς νομισματόσημα από το αρχείο μου.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 10, 2020, 05:24:37 μμ »

οταν λες "του", εννοεις γενικα, αλλο κομματι ειναι αυτο ετσι ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 10, 2020, 05:28:01 μμ »

Με συγχωρείτε για τα παραπάνω ξέφυγα.

Σε ο,τι αφορά το 20 λεπτό του vaggos υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για αυτό;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 10, 2020, 05:33:21 μμ »

Το έχω δει από κοντά σε έμπορο στην θεσσαλονικη και μετά σε δημοπρασία από όπου είναι και η φώτο.
Δεν έχω απλά το νούμερο της δημοπρασίας.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 10, 2020, 05:50:31 μμ »

Μπράβο Βαγγέλη, ξέρω ότι έχεις δυνατό φωτογραφικό νομισματικό αρχείο και από πολλά νομίσματα που είχες παλαιότερα στη συλλογή σου.Αλλά και της σημερινής σου συλλογής.Για αυτό βάζε συνέχεια όμορφα πράγματα να ευχαριστιόμαστε.Βάλε από τα specimen πχ. που έχεις από τα ασημένια του Γεωργίου να γίνει εδώ μέσα ζημιά! Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2020, 05:53:46 μμ από xmac » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 10, 2020, 05:52:48 μμ »

Ως έμπορος και μεσολαβητής  των δυο εταιρειών πιστοποίησης έχω δει αρκετά 20λεπτα. Κανένα δεν βγήκε ποτέ ως γνήσιο. Όλα βγήκαν «altered mint mark” με λίγα λόγια νομίσματα που σβήστηκαν τα νομισματόσημα για να φανεί σαν σφάλμα. Και δεν υπάρχουν στα population reports των εταιρειών ενώ του 10 λεπτού υπάρχουν. Για αυτό ρώτησα αν κάποιος έχει δει. Σε ποια δημοπρασία βγήκε αυτό vaggos?
Πάντως να σημειώσω ότι μετά από τόσα χρόνια με κανένα επίσημα καταχωρημένο τείνω να πιστέψω ότι απλά δεν υπάρχει. Και θα ρωτήσετε μα αυτό του 1979; Δεν ξέρω δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ούτε ρώτησα ποτέ τον Δημήτρη και δεν είμαι βέβαιος ότι ήξερε και εκείνος. Μπορεί αλλά μπορεί και όχι.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences