Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:41:26 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επενδυτικό ασήμι  (Αναγνώστηκε 7249 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2020, 06:36:20 μμ »

Στ
Το Οχάιο ήταν ειρωνικό για τους αετούς για να καταλάβω.

Δεν συνηθίζω  να ειρωνεύομαι καμιά άποψη εδώ μέσα ούτε και απέξω...
Δεν ξέρω πως σου φάνηκε κάτι τέτοιο, τέλος πάντων.
Η αποψη  μου είναι ότι η Ελληνική (Αθηναϊκή) αγορά (Μαγαζιά-Αγοραστές) δεν έχει βάθος ωστε να βγής να πουλησεις ξαφνικά  50 ουγγιές και να πάρεις κάτι πάνω απο την σπότ...αν πάρεις και την σπότ... Το έχω κάνει και ξέρω.
Και ναι στο Οχάιο και πολύ περισσότερο στην Φλόριντα (Τζάκσονβιλλ ) που ξέρω, μπορουν να σου απορροφήσουν την παραπάνω ποσότητα για πλάκα άμεσα και χωρίς μα μου σου του,  ακόμη και μικρομάγαζα.
Άλλα μεγέθει...     
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 08, 2020, 06:56:33 μμ »

γνωστός μου,
αναγκάστηκε πέρυσι να  πουλήσει περίπου στις 100 ουγγιές ασήμι που είχε σε νομίσματα και πλακάκια..

η τιμή που τα έδωσε ήταν στα 13,5 € η ουγγιά και μάλιστα σε έμπορο με κατάστημα!

όταν τον ρώτησα γιατί δεν τα πούλησε μέσω fb σε ιδιώτες μου απάντησε ότι ήθελε τα χρήματα σε μια μέρα
περιττό να αναφέρω ότι οι προσφορές που έλαβε από ενεχυροδανειστήρια ήταν κάτω από 10€ η ουγγιά
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2020, 09:55:52 μμ »

Αν θέλεις να μην χάσεις χρήματα ή έστω να βγεις ελάχιστα χαμένος σε περίπτωση που χρειαστείς άμεσα λεφτά, η γνώμη μου είναι Philharmonic, American Eagle, Maple leaf, παυλάκια.
Αν σε ενδιαφέρει το κέρδος, μακροπρόθεσμα όμως, θα έλεγα Panda και ίσως από Ρουάντα τις σειρές wildlife και nautical.
Υπάρχουν και κάποια ασημένια όπως η Una που αναφέρθηκε παραπάνω και η σειρά Queen's Beast που όποιος πήρε αρκετά κομμάτια είδε τις τιμές να τραβούν την ανηφόρα.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 10, 2020, 04:58:52 μμ »

Καταρχας το αν θα βγαλεις κερδος.  εξαρταται απο την τιμη αποκτησης ,και απο το ποσο αναγκη εχεις να τα δωσεις ,αν θελεςι άμεσο χρημα σε μια ημερα όπως το παταπανω παραδειγμα ...οχι δεν θα βγαλεις κερδος σίγουρα  
Οσο αφορα την ερωτηση σου για εμενα κερδος δεν θα εχεις με τα επενδυτικα αλλα με τα συλλεκτικα ...φυσικα τα επενδυτικα θα τα δωσεις ποιο γρηγορα αλλα με ελαχισυο κερδος εως καθόλου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2020, 04:59:31 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 11, 2020, 07:55:06 μμ »

και φυσικά για οτιδήποτε θες να πουλήσεις άμεσα, θα βγεις χαμένος.
είτε πουλάς σπίτι, αμάξι, είτε μέταλλο.
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 20, 2020, 11:33:42 μμ »

Στ
Το Οχάιο ήταν ειρωνικό για τους αετούς για να καταλάβω.

Δεν συνηθίζω  να ειρωνεύομαι καμιά άποψη εδώ μέσα ούτε και απέξω...
Δεν ξέρω πως σου φάνηκε κάτι τέτοιο, τέλος πάντων.
Η αποψη  μου είναι ότι η Ελληνική (Αθηναϊκή) αγορά (Μαγαζιά-Αγοραστές) δεν έχει βάθος ωστε να βγής να πουλησεις ξαφνικά  50 ουγγιές και να πάρεις κάτι πάνω απο την σπότ...αν πάρεις και την σπότ... Το έχω κάνει και ξέρω.
Και ναι στο Οχάιο και πολύ περισσότερο στην Φλόριντα (Τζάκσονβιλλ ) που ξέρω, μπορουν να σου απορροφήσουν την παραπάνω ποσότητα για πλάκα άμεσα και χωρίς μα μου σου του,  ακόμη και μικρομάγαζα.
Άλλα μεγέθει...    
παντος φιλος απο εδω απο το στεκι και εν μεσω κορονο#$%^&* και μαλιστα στις αρχες του γενικευμενου lockdown πουλησε με αρκετη ευκολια μεσα απο το στεκι επαναλαμβανω 4 μπαστουνια με αετους του 2011 και ενα  καναδεζικο tube,(συνολο πανω απο 100 ουγγιες ασημι) το γνωριζω γιατι το ενα το αγορασα εγω καπου εκει στα μεσα μαρτιου.........οποτε αγοραστες και μαλιστα αρκετοι υπαρχουν και τα κομματια δεν φυγανε σε τιμες spot γιατι το ασημι εκεινες τις ημερες ειχε 11€ η ουγγια  αλλα αρκετα πιο πανω απο τα 11€  Κλείσιμο ματιού
αρα και αγοραστες υπαρχουν και το ασημι κραταει καλα την υπεραξια του
με αλλο φιλο που μιλησα προχθες μου ανεφερε πως κατω απο τα 22€(και χαριστικα μαλιστα πως ειπε) δεν πουλαει καναδεζικα του 2020  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2020, 11:39:10 μμ από golden kostas » Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences