Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:53:05 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1883  (Αναγνώστηκε 12507 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:19:58 μμ »

Σίγουρα δεν μπορούμε να κρίνουμε το βαθμό ενός νομίσματος από τη μια πλευρά μόνο...παρόλα αυτά εγώ δεν βλέπω κάποια αδικία.....του Καραμήτσου η δραχμή έχει σαφώς καλύτερες λεπτομέρειες και στο αυτι και στα μαλλιά τα οποία είναι σχεδόν ανέγγιχτα...
Σαφώς είναι δύσκολο να κρίνεις μόνο βλέποντας τη μία πλευρά, πόσο μάλλον από μια φωτογραφία.
Αλλά εγώ θα επιμείνω πέραν του φρυδιου τίποτα άλλο δεν βλέπω καλύτερο.
Κοιτα δεν "κράζω" το νόμισμα, γιατί αυτήν τη στιγμή βρίσκεται στη συλλογή κάποιου που το πλήρωσε και το χαιρεται και πολύ καλά κάνει. Και εγώ θα το χαιρόμουνα αν το είχα στην συλλογή μου που την δραχμή του 1883 την έχω σε κατάσταση VF.
Όμως είναι άδικο διότι για τρεις βαθμούς παραπάνω ή παρακάτω να πωλείται ένα νόμισμα με 600-700 ευρώ διαφορά. Μια διαφορά που δεν είναι πραγματική.


Στις δημοπρασίες τα AU58 στα 300-400 Ευρώ μένουν απούλητα. Εάν το ταμπελάκι γράψει MS ξεκινάει από τα 1500 Ευρώ. Τώρα πριν από 2 έτη τα MS ήταν ελάχιστα, επειδή πιάσαν κάποια καλή τιμή πιστοποιήθηκαν πολλά (μερικά ξανά και ξανά και ξανά) με αποτέλεσμα τα σημερινά στοιχεία στα populations reports να αναφέρονται πολλά κομμάτια (σε σχέση με παλιά). Τα κομμάτια παν από την μία εταιρεία στην άλλη και ξαναπροσμετρούνται αλλοιώνοντας τα συνολικά νούμερα........
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:36:05 μμ »

Και πως άραγε φαντάζεστε αγαπητέ «nodas_p» ότι η τεχνολογία θα μπορούσε να αξιολογεί και να δίνει τον -πέραν πάσης αμφιβολίας- πραγματικό βαθμό στα νομίσματα, εξοβελίζοντας τον ανθρώπινο παράγοντα, που όπως αναφέρετε χαρακτηριστικά, στερείται αντικειμενικότητας;

Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, πλην όμως.. ουτοπική κατά την προσωπική μου αντίληψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2020, 02:42:08 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:51:26 μμ »

Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, πλην όμως.. ουτοπική κατά την προσωπική μου αντίληψη.

μπα, δεν το βρισκω ουτοπικο
θες απλα ενα 3D scanner, image correlation software, μια βάση δεδομένων και αρκετα δεδομενα
στην αρχη, μεχρι να φτασεις ενα κρισιμο μεγεθος θα ειναι λιγο πλασματικα τα νουμερα, αλλα μετα θα εισαι οκ
μονο βαθμους "eye appeal" δεν θα σου δινει

το ασχημο δεν ειναι οτι δεν μπορει να γινει, το ασχημο ειναι οτι θα γινει οταν θα θεωρησει καποια απο τις εταιρειες οτι χρειαζεται να ανανεωσει το prestige της και θα ειναι αρκετα φθηνο. και οταν γινει θα μας το επιβάλουν με παρομοια προβληματα με τωρα και οπως εχουμε με τα ελληνικα. (κυριως παλι λογω σημαντικου ογκου δεδομενων). η συγκριση με μητρες, οπου υπαρχουν, θα ψιλοελυνε βεβαι ααυτο το προβλημα.

ειναι παρομοιο με το θεμα στα γραμματοσημα που συζητουσαμε πριν χρονια, απλα θες τρισδιαστατη εικονα για να πιανει τα κατεβασματα και συγκριση με τα "ιδεατα". (τα οποια ιδεατα δεν θα ειναι βγαλμενα απο ενα νομισμα προφανως αλλα απο διαφορα σε πολυ καλη κατασταση και ανα μητρα και ... εχει πολυ μπλα μπλα ακομα εδω)

το λουστρο το λυνεις με δυο-τρεις τροπους, με φως οι δυο απτη φωτο ο αλλος, με τον πιο "efficient" σε φαση predesign στο μυαλο μου να ειναι, μετρηση του φωτος που ανακλαται σε 3 ή 4 προκαθορισμενες γωνίες για να σαι fix και παιρνεις ως αποτελεσμα συγκεκριμενους αριθμους
για πιο ευπεπτες καταστασεις, παιρνεις τα ακρα, ρυθμιζεις με ογκο δεδομενων παλι, και βγαζεις μια κλιμακα πιο βολικη στο ανθρωπινο μυαλο

ΥΓ: ολα τα απαραιτητα τεχνολογικα μεσα υπαρχουν εδω και καιρο. image corellation software ας πουμε χρησιμοποιω μεχρι και γω και υπαρχει και freeware. το σκανερ θα κοστισει λιγο παραπανω, τπτ για μια εταιρεια ομως, το χουν και ιδιωτες αυτη τη στιγμη και καποιοι συλλεκτες (οχι νομισματων, αλλου ειδους). αν δεν θες "κανονικο" το μηχανημα, τοτε απλα βαζεις πολλες καλες φωτογραφικες και εχεις στην ουσια το ιδιο πραγμα, αφου θα βγαλεις την τρισδιαστατη εικονα κι ετσι. παρομοι τεχνολογια υπαρχει στα κινητα τωρα πια, αλλα θα εισαι πολυ καλυτερος αφου δε θα χρειαζεσαι εν κινηση χαρτογραφηση, αλλα θα εισαι σταθερος, αρα πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2020, 02:56:49 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 308


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 27, 2020, 03:13:47 μμ »

Και πως άραγε φαντάζεστε αγαπητέ «nodas_p» ότι η τεχνολογία θα μπορούσε να αξιολογεί και να δίνει τον -πέραν πάσης αμφιβολίας- πραγματικό βαθμό στα νομίσματα, εξοβελίζοντας τον ανθρώπινο παράγοντα, που όπως αναφέρετε χαρακτηριστικά, στερείται αντικειμενικότητας;

Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, πλην όμως.. ουτοπική κατά την προσωπική μου αντίληψη.
Νομιζω πως δεν απέχουμε πολύ από αυτό, αν και ο χρόνος είναι σχετικός, αν αναλογιστουμε πως ήδη υπάρχουν μηχανήματα 3d απεικόνισης.
Με τις σωστές παραμέτρους και τους σωστούς ανθρώπους να μπορούν να υποστηρίξουν ένα τέτοιο εγχείρημα δεν το βλέπω καθόλου ουτοπικό.
Και μέχρι να βρεθεί η απαραίτητη τεχνολογία να πω και το άλλο, δεν θα ήταν πιο αντικειμενικο να βαθμολογούσαν 50 ή 100 ή 500 άτομα; Να υπάρχει μια πλατφόρμα με 500 ή 1000 άτομα από κάθε χώρα, γνωστές του αντικειμένου και η βαθμολογία να βγαίνει από το μέσο όρο αυτών.
Έτσι παρόλο που υπάρχει ο ανθρώπινος παραγοντας να ελάχιστοποιουνται τα λάθη.
Και θα μου πείτε πως θα πληρώνονται ή πόσα θα παίρνουν ή πως θα ξέρουμε αν οι βαθμολογήτες είναι καταλληλοι. Τρόποι υπαρχουν και αν θέλουμε να βρούμε λύσεις, βρίσκουμε.
Εγώ απλά μια ιδέα παραθετω, τροφή για σκεψη
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 29, 2020, 11:53:52 μμ »

Μία όμορφη δραχμή 1883 NGC MS63, από το high grade numismatics.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 10, 2021, 06:57:29 μμ »

Επανέρχομαι με μία ακόμα όμορφη δραχμή του 1883. Την ανέβασα και αλλού και κάποιοι ίσως ξέρετε τον βαθμό....Παλιό νόμισμα της συλλογής μου.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 10, 2021, 07:01:22 μμ »

Το ανεβάζω και σαν απάντηση στον nodas p., που ζήτησε δραχμή του 1883 χωρίς το μητρικό πρόβλημα στο φρύδι....Όταν το συζητούσαμε δεν είχα βρει τις φωτογραφίες από το αρχείο μου.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 10, 2021, 08:37:05 μμ »

Λοιπόν αφού κανείς δεν μιλάει θα πω εγώ.Δυνατό πάτημα,φρύδι και οι 2 κουρτίνες πολύ πολύ δυνατές αν έχει και λούστρο αντίστοιχο(απο αυτές τις φωτογραφίες δεν μπορώ να δω)τότε αν έχει γράψει κάτω απο 64 είναι αδικημένο.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 10, 2021, 08:52:34 μμ »

Εγώ ξέρω το βαθμό αλλά δεν θα τον πω....εξάλλου σε τόσο όμορφα νομίσματα ο βαθμός είναι αδιάφορος,το ερωτεύεσαι μόλις το βλέπεις!
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 11, 2021, 07:33:25 μμ »

Ο βαθμός του νομίσματος είναι MS63 NGC, προσωπικά το βλέπω σαν ένα ακυκλοφόρητο νόμισμα με αρκετό όμορφο eye appeal...Τα τελευταία χρόνια έχουν πιστοποιηθεί αρκετά νομίσματα με ms60-61-62, που για μένα είναι υπερεκτιμημένα. Όμως μόλις φύγεις από το AU58 (που κανείς πια δεν θέλει) και πας στα ταμπελάκια του MS, ξεφεύγεις στα  2000 και πάνω ....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 11, 2021, 08:18:52 μμ »

Εγω βολευομαι και με τα ταπεινα xf..  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 11, 2021, 08:46:03 μμ »

Εγω βολευομαι και με τα ταπεινα xf..  Σαρκασμός Σαρκασμός

Στις μέρες μας οι συλλέκτες που έχουν περιορισμένο budget μπορούν να κάνουν τον Γεώργιο σε extra fine και να έχουν πλήρεις τις ημερομηνίες......η χαρά της συλλογής είναι ίδια!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 12, 2021, 02:42:37 πμ »

Ο βαθμός του νομίσματος είναι MS63 NGC, προσωπικά το βλέπω σαν ένα ακυκλοφόρητο νόμισμα με αρκετό όμορφο eye appeal...Τα τελευταία χρόνια έχουν πιστοποιηθεί αρκετά νομίσματα με ms60-61-62, που για μένα είναι υπερεκτιμημένα. Όμως μόλις φύγεις από το AU58 (που κανείς πια δεν θέλει) και πας στα ταμπελάκια του MS, ξεφεύγεις στα  2000 και πάνω ....

Συμφωνώ σε όλα.

Η δραχμη είναι πανέμορφη και μπορούσε και 64 σίγουρα. Ωραίο και δύσκολο κομματι Παναγιώτη! 👍
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences