Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:26:44 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1883  (Αναγνώστηκε 12509 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 26, 2020, 12:51:24 μμ »

Για να καταλάβουν όλοι το μητρικό πρόβλημα που έχουν πολλές δραχμές του 1883 στο φρύδι (όχι βέβαια όλες), ένα σημείο που κοιτάμε όλοι στις δραχμές του Γεωργίου, ανεβάζω την παρακάτω δραχμή της συλλογής μου που είναι εμφανές το πρόβλημα στο φρύδι (επίσης φαίνεται ότι δεν προήλθε από κυκλοφορία).
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 26, 2020, 05:34:22 μμ »

Αφού λοιπόν είναι μητρικό το φρύδι(δεν το ήξερα τώρα το έμαθα) και ο grader της ngc το γνώριζε θα έλεγα MS 64 και πανω, βέβαια όσο βοηθά και η εικόνα που δεν είναι κ πολύ καθαρή.
Αν όχι όμως θα μείνω στο 58, με μόνο ερωτηματικό αν θεώρησαν τεχνητή την πατινα.
Από το πρωί πάντως έχω φάει το διαδίκτυο να βρω αλλά ακυκλοφόρητα από ngc ή pcgs και αυτό που κατάλαβα με όσα είδα είναι ότι οι βαθμοί είναι ότι να ναι.
Πάντως η δραχμή που ανεβάσατε είναι ότι πιο όμορφο έχω δει προς το παρόν.
Κάτι που δεν βρήκα επίσης είναι με ολόκληρο το φρύδι¡¡¡
Καταγράφηκε

nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 26, 2020, 06:45:28 μμ »

Και μια απορία που εχω χωρίς να θέλω να πάει αλλού το θέμα πέραν της δραχμής του 1883, αυτό το σφάλμα ή ποικιλία την συναντάμε και σε άλλα νομίσματα του Γεωργίου;
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 26, 2020, 09:58:03 μμ »

Και μια απορία που εχω χωρίς να θέλω να πάει αλλού το θέμα πέραν της δραχμής του 1883, αυτό το σφάλμα ή ποικιλία την συναντάμε και σε άλλα νομίσματα του Γεωργίου;

Όχι, το μητρικό πρόβλημα στο φρύδι το συναντάμε στις δραχμές του 1883 (και όχι σε όλες, το τονίζω πάλι). Επίσης τα εικοσάλεπτα του 83 έχουν πιο επιπόλαιο χτύπημα από τα εικοσάλεπτα του 1874.....
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:04:24 μμ »

Και μια απορία που εχω χωρίς να θέλω να πάει αλλού το θέμα πέραν της δραχμής του 1883, αυτό το σφάλμα ή ποικιλία την συναντάμε και σε άλλα νομίσματα του Γεωργίου;

Όχι, το μητρικό πρόβλημα στο φρύδι το συναντάμε στις δραχμές του 1883 (και όχι σε όλες, το τονίζω πάλι). Επίσης τα εικοσάλεπτα του 83 έχουν πιο επιπόλαιο χτύπημα από τα εικοσάλεπτα του 1874.....
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:06:42 μμ »

Την πρώτη δραχμή που ανέβασα την χαρακτήρισαν ως UNCdetails NGC. Προφανώς λόγω πατίνας, που θεωρήθηκε artificial. Όσοι το σκεφτήκατε είχατε δίκιο. Βέβαια το νόμισμα είναι πανέμορφο, δεν έχει hairlines και έχει περίοπτη θέση στη συλλογή μου. Η δεύτερη δραχμή πήρε βαθμό AU58 NGC, κυρίως για το φρύδι που το είδαν σαν κατέβασμα. Αυτά για απόψε.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:21:34 μμ »

αυτο με την πατινα... δεν ηθελα καν να το σκεφτω, πηγε να βγει προς τα πανω και το πνιξα.
με πληγωσε στην καρδια τωρα η δραχμουλα, ολη η ομορφια ητανε make up και το επομενο πρωι θα χει φυγει ?
δεν θελω να το πιστεψω ουτε τωρα.

και μια στιγμη. δεν βλεπω καποιο ... προβλημα στο νομισμα. αρα γτ να κανει καποιος την πατινα σε ενα ακυκλοφορητο (καλης αξιας μαλιστα) ? το κανε καποιος ετσι για πλακα ? εχει κατι που δεν βλεπω ? και ειπες οτι την εχεις και αρκετο καιρο ετσι ? ντεν καταλαβαινει ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2020, 10:23:50 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:26:09 μμ »

Υπάρχει μήπως φωτογραφία με δραχμή του 1883 και κανονικό φρύδι να δούμε;
Αυτό που φαντάζομαι ότι μάλλον θα θεώρησαν ύποπτο, είναι η ανομοιομορφια της πατινας μπρος και πίσω. Δεν ξέρω τι άλλο θα σκέφτηκαν...
Πάντως και εγώ θα ήμουν περήφανος με τέτοιο νόμισμα 😀
Και ας βάζουν οι εταιρίες ότι βαθμό θέλουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2020, 10:34:21 μμ από nodas_p » Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 26, 2020, 10:26:52 μμ »

Την πρώτη δραχμή που ανέβασα την χαρακτήρισαν ως UNCdetails NGC. Προφανώς λόγω πατίνας, που θεωρήθηκε artificial. Όσοι το σκεφτήκατε είχατε δίκιο. Βέβαια το νόμισμα είναι πανέμορφο, δεν έχει hairlines και έχει περίοπτη θέση στη συλλογή μου. Η δεύτερη δραχμή πήρε βαθμό AU58 NGC, κυρίως για το φρύδι που το είδαν σαν κατέβασμα. Αυτά για απόψε.

 Μου φαίνονται απίστευτα τραγικοί οι βαθμοί. Δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω τι παίρνουν εκεί στην Αμερική... Ευτυχώς μάτια έχουμε προκειμένου να αξιολογούμε μόνοι μας τις περιπτώσεις των νομισμάτων. Φανταστικά νομίσματα και σας ευχαριστούμε κύριε Παναγιώτη για ακόμα μια φορά που τα μοιράζεστε μαζί μας! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 26, 2020, 11:39:08 μμ »

Αυτό που φαντάζομαι ότι μάλλον θα θεώρησαν ύποπτο, είναι η ανομοιομορφια της πατινας μπρος και πίσω. Δεν ξέρω τι άλλο θα σκέφτηκαν...

εγω την ανομοιομορφια την βλεπω ως ενδειξη προς το αναποδο συμπερασμα
αμα ειναι να κανει καποιος κατι τετοιο, πιο συχνα θα κανει και τις δυο για ομοιομορφια
εκτος αν θελει να κρυψει κατι απ τη μια και την αλλη την αφηνει
και μετα μπαινουμε μεσα στον καθρεφτη της αλικης και λεμε :εκτος αμα σκεφτηκε αυτο που σκεφτομαι και ειπε να κανει και τις δυο artificial με αλλον τροπο την καθεμια Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

αυτο που θα μου δινε hint για το αναποδο ειναι η ομοιομορφια μεσα στην ιδια πλευρα σε ολες τις επιφανιες, στη μπροστα μερια εδω ας πουμε οτι εχει ομοια πατινα και πανω στο κεφαλακι του γιωργακη, αλλα ... το θεμα ειναι αυτο παντα με τις πατινες:
μονο hint εχεις και οι ιδιες οι εταιρειες απλα πονταρουν με σχετικη σιγουρια σε ποια θα στηριξουν

γι αυτο καταληγω παλι στο τελευταιο που ειπα πριν
αμα την εχει ο αλλος artificial 20-30 χρονια... και το νομισμα δεν εχει βγαλει προβλημα, γτ αυτος ειναι ο κινδυνος με τις τεχνητες και γι αυτο προτιμουνε το "λαθος αρνητικο" οι εταιρειες, τοτε παυει να υπαρχει προβλημα, καλως - κακως εξαρταται πως το βλεπει κανεις, αλλα παυει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2020, 11:39:37 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 27, 2020, 12:29:47 πμ »

Αυτό που φαντάζομαι ότι μάλλον θα θεώρησαν ύποπτο, είναι η ανομοιομορφια της πατινας μπρος και πίσω. Δεν ξέρω τι άλλο θα σκέφτηκαν...

εγω την ανομοιομορφια την βλεπω ως ενδειξη προς το αναποδο συμπερασμα
αμα ειναι να κανει καποιος κατι τετοιο, πιο συχνα θα κανει και τις δυο για ομοιομορφια
εκτος αν θελει να κρυψει κατι απ τη μια και την αλλη την αφηνει
και μετα μπαινουμε μεσα στον καθρεφτη της αλικης και λεμε :εκτος αμα σκεφτηκε αυτο που σκεφτομαι και ειπε να κανει και τις δυο artificial με αλλον τροπο την καθεμια Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

αυτο που θα μου δινε hint για το αναποδο ειναι η ομοιομορφια μεσα στην ιδια πλευρα σε ολες τις επιφανιες, στη μπροστα μερια εδω ας πουμε οτι εχει ομοια πατινα και πανω στο κεφαλακι του γιωργακη, αλλα ... το θεμα ειναι αυτο παντα με τις πατινες:
μονο hint εχεις και οι ιδιες οι εταιρειες απλα πονταρουν με σχετικη σιγουρια σε ποια θα στηριξουν

γι αυτο καταληγω παλι στο τελευταιο που ειπα πριν
αμα την εχει ο αλλος artificial 20-30 χρονια... και το νομισμα δεν εχει βγαλει προβλημα, γτ αυτος ειναι ο κινδυνος με τις τεχνητες και γι αυτο προτιμουνε το "λαθος αρνητικο" οι εταιρειες, τοτε παυει να υπαρχει προβλημα, καλως - κακως εξαρταται πως το βλεπει κανεις, αλλα παυει
Σωστά και αυτά που λες, δεν θα διαφωνήσω.
Το συμπέρασμα όμως είναι ένα, ότι όσο θα υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας στην αξιολόγηση και βαθμολόγηση νομισμάτων, αλλά και γενικότερα συλλεκτικων αντικειμενων, δεν θα υπάρξει ποτέ αντικειμενικοτητα.
Έχουν καταφέρει αυτές οι εταιρίες και έχουν μπει στο υποσυνείδητο του συλλέκτη και πατώντας εκεί έχουν φτιάξει μια βιομηχανία πολλών εκατομμυρίων.
Θεωρούνται αξιόπιστες αλλά όλοι μας ξέρουμε ιστορίες με αλισβερίσια με εμπορους ή βαθμούς σε νομίσματα που απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα ή ακόμα και διαφορετικούς βαθμούς στα ίδια νομίσματα που οι ίδιοι βαθμολογησαν.
Τέλος πάντων δεν θέλω να χαλάσω το ωραιο θέμα του κ. Παναγιώτη , αλλά θα αρχίσω να προσέχω τους βαθμούς μόνο όταν η τεχνολογία πάρει τα ηνία.
Θα επανέλθω και στην ερώτηση που έκανα παραπάνω, μήπως έχει κάποιος κάποια φωτογραφία με κανονικό φρύδι από την δραχμή του 1883;
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 27, 2020, 11:01:00 πμ »

Ας ανεβάσω μια δραχμή NGCMS62, που πουλήθηκε σε δημοπρασία του Καραμήτσου, σχόλια δικά σας.
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 27, 2020, 12:17:47 μμ »

Νομίζω ότι και εδώ έχουμε αχνό πάτημα στο φρυδι όχι τόσο εμφανές βέβαια ,αλλα ορίστε αυτό που λέγαμε για τις εταιρίες.
MS 62 αυτή και AU58 η παραπάνω;;;; Άδικο.
Δεν θα αναφερθώ καν στην πρώτη που ανεβασατε.
Για μένα είναι η καλύτερη που έχω δει μέχρι στιγμής
Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 27, 2020, 12:26:43 μμ »

Σίγουρα δεν μπορούμε να κρίνουμε το βαθμό ενός νομίσματος από τη μια πλευρά μόνο...παρόλα αυτά εγώ δεν βλέπω κάποια αδικία.....του Καραμήτσου η δραχμή έχει σαφώς καλύτερες λεπτομέρειες και στο αυτι και στα μαλλιά τα οποία είναι σχεδόν ανέγγιχτα...
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 27, 2020, 12:49:40 μμ »

Σίγουρα δεν μπορούμε να κρίνουμε το βαθμό ενός νομίσματος από τη μια πλευρά μόνο...παρόλα αυτά εγώ δεν βλέπω κάποια αδικία.....του Καραμήτσου η δραχμή έχει σαφώς καλύτερες λεπτομέρειες και στο αυτι και στα μαλλιά τα οποία είναι σχεδόν ανέγγιχτα...
Σαφώς είναι δύσκολο να κρίνεις μόνο βλέποντας τη μία πλευρά, πόσο μάλλον από μια φωτογραφία.
Αλλά εγώ θα επιμείνω πέραν του φρυδιου τίποτα άλλο δεν βλέπω καλύτερο.
Κοιτα δεν "κράζω" το νόμισμα, γιατί αυτήν τη στιγμή βρίσκεται στη συλλογή κάποιου που το πλήρωσε και το χαιρεται και πολύ καλά κάνει. Και εγώ θα το χαιρόμουνα αν το είχα στην συλλογή μου που την δραχμή του 1883 την έχω σε κατάσταση VF.
Όμως είναι άδικο διότι για τρεις βαθμούς παραπάνω ή παρακάτω να πωλείται ένα νόμισμα με 600-700 ευρώ διαφορά. Μια διαφορά που δεν είναι πραγματική.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences