Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:05:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δραχμες 1833 Βαρεία  (Αναγνώστηκε 2981 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ianis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 162



Προφίλ
« στις: Μάιος 16, 2020, 01:26:57 μμ »

Καλημέρα, θέλω να αγοράσω το παρακάτω νομισμα και δεν γνωρίζω την αξια του και αν είναι γνήσιο.
Εαν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα.
Βαρος: 22,23 gr.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2020, 01:57:56 μμ »

Σαφώς καθαρισμένο.
Τώρα βέβαια όλα εξαρτώνται από την τιμή.
Πάντως χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, για τα δικά μου γούστα ,δεν το βρίσκω ελκυστικό.
Πάρε και καμιά άλλη άποψη...
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2020, 03:00:00 μμ »

Γνήσιο VF αλλά και εγώ προσωπικά δεν θα το επέλεγα λόγω της μεταχείρισης που έχει υποστεί. Όπως λέει και ο coll όμως παίζει ρόλο και η τιμή που το δίνουν.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2020, 05:24:51 μμ »

Να πω κ εγώ την γνώμη μου κ ελπίζω να βοηθήσω...θεωρώ ότι καλύτερο είναι όταν κάνει κάποιος μια προσθήκη στη συλλογή του ,να παίρνει το νόμισμα στην κατάσταση που θα είναι η επιθυμητή για να μείνει μόνιμα στη συλλογή του....δλδ δεν συμφωνώ με την απόκτηση νομισμάτων για το κλείσιμο "τρύπας" όπως λέμε κ με προσανατολισμό την μελλοντική αντικατάσταση του....αν αυτό το νόμισμα στην κατάσταση του, ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου για τη συλλογή σου,τότε θα το αποκτούσα,αν τι κόστος ήταν εντός προϋπολογισμού μου....αν όχι ,θα το προσπερνούσα....κάποια στιγμή στο μέλλον θα έρθει η ώρα του....
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2020, 05:33:56 μμ »

Καλησπέρα το νόμισμα γνήσιο μεν αλλά με προβλήματα. Καθαρισμένο με μεγάλη πιθανότητα επεμβάσεων βελτίωσης με σβούρα (σβήσιμο σημαδιών κλπ). Δεν παίρνει βαθμό σίγουρα. Η αξία του μετά από όλα αυτά πολύ κατεβασμένη. Δεν ξέρω να την προσδιορίσω με ακρίβεια αλλά θα έλεγα 300-500 όχι παραπάνω.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ianis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 162



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2020, 09:19:18 μμ »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, άλλα θα μου επιτρέψετε να ευχαριστήσω κυρίως τον gkoundo για την απάντηση επί του θέματος.
Καταγράφηκε
ianis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 162



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:38:41 μμ »

Καλησπερα, επανέρχομαι στο θεμα και ζητω την βοήθεια σας. Μεσα στο αφτί του Όθωνα (το οποίο ειναι το βαθύτερο σημειο) εμφανίζονται καποιες γραμμες.
Στην Ελλάδα θεωρείται ποικιλια;
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2020, 04:57:30 μμ »

Καλησπερα, επανέρχομαι στο θεμα και ζητω την βοήθεια σας. Μεσα στο αφτί του Όθωνα (το οποίο ειναι το βαθύτερο σημειο) εμφανίζονται καποιες γραμμες.
Στην Ελλάδα θεωρείται ποικιλια;

Όλα τα τάλιρα έτσι είναι, απλώς εκεί δεν το καθάρισαν "καλά"και υπάρχει μια αντίθεση που σου τράβηξε την προσοχή. Στον φακό το αυτί έτσι φαίνεται πάντα....
Καταγράφηκε
ianis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 162



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2020, 05:40:26 μμ »


Όλα τα τάλιρα έτσι είναι, απλώς εκεί δεν το καθάρισαν "καλά"και υπάρχει μια αντίθεση που σου τράβηξε την προσοχή. Στον φακό το αυτί έτσι φαίνεται πάντα....
[/quote

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, δεν ειναι έτσι ολα τα ταληρα. Κατα την γνώμη μου ειναι πρόβλημα μητρας. Για παράδειγμα στην Ρουμανία ειναι η ποικιλία με ρυτίδες (riduri) όσο γελοίο και να ακούγεται.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences