Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 01:06:42 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλεκτική στρατηγική  (Αναγνώστηκε 2144 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rama
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 16, 2020, 02:58:12 μμ »

Βρίσκομαι μπροστά σε ένα δίλημμα, και θέλω τη γνώμη σας μιάς και είμαι σίγουρος ότι έχετε ανακαλύψει τον τροχό πριν από μένα.
Εχω βάλει στο μάτι μία σειρά από ξένα νομίσματα με συνολικά 5 ονομαστικές & συναλλακτικές τιμές -δύο με κοινά μέταλλα, δύο ασημένια, κι ένα χρυσό (το οποίο προς το παρόν το αφήνουμε στην άκρη λόγω τεράστιας διαφοράς κόστους).
Τα παραπάνω νομίσματα κόπηκαν με μεγάλο mintage την πρώτη χρονιά, και μετά από 4 χρόνια χρήσης άρχισαν να ξανακόβονται με χαμηλότερο mintage κάθε χρονιά για περίπου 7 χρόνια ακόμα.
Επειδή είναι εποχής τέλους 19ου αιώνα και πολύ χρησιμοποιημένα, δύσκολα κυκλοφορεί κάτι καλύτερο από VF/XF. Και κυρίως κυκλοφορούν της πρώτης χρονιάς που είχε μεγάλη παραγωγή.
Το δίλημμα είναι αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ να βρώ σε μέτρια έστω κατάσταση νομίσματα από όσες περισσότερες χρονιές μπορώ και σε όλες τις ονομαστικές τιμές. Η μήπως να επικεντρωθώ σε ένα νόμισμα από κάθε ονομαστική τιμή, στην καλύτερη δυνατή κατάσταση?
Καταλαβαίνω ότι και τα δύο έχουν τη δική τους συλλεκτική φιλοσοφία, που μπορεί να κρατήσει χρόνια ως διαδικασία. Αλλά από άποψη πληρότητας τι νομίζετε αξίζει περισσότερο? Μεγάλη συλλογή με κομμάτια από όλες τις χρονιές σε χάλια κατάσταση, ή 4 νομίσματα από μία χρονιά σε καλή κατάσταση και τέλος?
Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή σας
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:07:35 μμ »

δε νομιζω σε αυτο οτι μπορει να σου δωσει κανεις απαντηση. ειδικα αν μιλαμε γενικα και για καθαρα συλλεκτικο χαρακτηρα, μονο εσυ μπορεις να απαντησεις σε αυτο. οι υπολοιποι μπορουμε απλα να σου πουμε τι μας αρεσει.

και επειδη το σκεφτηκα λιγο, αν και ειναι δυσκολο χωρις να ξερουμε ποια ακριβως ειναι, μπορω να σου πω τι θα εκανα εγω. επειδη ειναι λιγα ως συνοο, θα ξεκινουσα επιθετικα, μαζευοντας σε οσο καλυτερη κατασταση μπορουσα καθε ενα απο τα 5 σε μια απο τις δυσκολες χρονιες του. μετα απο καμποσο καιρο -που εξαρταται και απο το τι ειναι αυτα τα κομματια παλι- θα τα εβαζα κατω να δω ποσα ξοδεψα και ποσο χρονο μου πηρε να φτασω ως εκει και αν αξιζει να συνεχισω ή το πραγμα για να τελειωσει θελει παραπανω λεφτα απ οσα εχω ή αλλες 4 ζωες . ακομα και να αποφασισω οτι δεν αξιζει να συνεχισω, θα εχω ηδη καποια απο τα καλυτερα κομματια ομως και θα μαι χαρουμενος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2020, 03:12:10 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:23:57 μμ »

Βρίσκομαι μπροστά σε ένα δίλημμα, και θέλω τη γνώμη σας μιάς και είμαι σίγουρος ότι έχετε ανακαλύψει τον τροχό πριν από μένα.
Εχω βάλει στο μάτι μία σειρά από ξένα νομίσματα με συνολικά 5 ονομαστικές & συναλλακτικές τιμές -δύο με κοινά μέταλλα, δύο ασημένια, κι ένα χρυσό (το οποίο προς το παρόν το αφήνουμε στην άκρη λόγω τεράστιας διαφοράς κόστους).
Τα παραπάνω νομίσματα κόπηκαν με μεγάλο mintage την πρώτη χρονιά, και μετά από 4 χρόνια χρήσης άρχισαν να ξανακόβονται με χαμηλότερο mintage κάθε χρονιά για περίπου 7 χρόνια ακόμα.
Επειδή είναι εποχής τέλους 19ου αιώνα και πολύ χρησιμοποιημένα, δύσκολα κυκλοφορεί κάτι καλύτερο από VF/XF. Και κυρίως κυκλοφορούν της πρώτης χρονιάς που είχε μεγάλη παραγωγή.
Το δίλημμα είναι αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ να βρώ σε μέτρια έστω κατάσταση νομίσματα από όσες περισσότερες χρονιές μπορώ και σε όλες τις ονομαστικές τιμές. Η μήπως να επικεντρωθώ σε ένα νόμισμα από κάθε ονομαστική τιμή, στην καλύτερη δυνατή κατάσταση?
Καταλαβαίνω ότι και τα δύο έχουν τη δική τους συλλεκτική φιλοσοφία, που μπορεί να κρατήσει χρόνια ως διαδικασία. Αλλά από άποψη πληρότητας τι νομίζετε αξίζει περισσότερο? Μεγάλη συλλογή με κομμάτια από όλες τις χρονιές σε χάλια κατάσταση, ή 4 νομίσματα από μία χρονιά σε καλή κατάσταση και τέλος?
Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή σας

Kαλυτερα τα λιγα σε καλη κατασταση.
Ομως αυτο πολυ γενικα διοτι καθως δεν κανεις αναφορα σε κατι συγκεκριμενο , πιθανον να μην αξιζει να ασχοληθεις καν με τιποτα απο αυτα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2020, 05:47:38 μμ »

Η δική μου φιλοσοφία είναι ότι , οτιδήποτε νομίσματα κ αν συλλέγεις να τα αποκτάς σε κατάσταση που θα σε καλύπτει και στο μέλλον...το σύνηθες "λάθος", που κάνουμε οι συλλέκτες είναι ότι στην προσπάθεια μας να καλύψουμε γρήγορα τις τρύπες, ξοδεύουμε χρήματα για νομίσματα που δεν μας καλύπτουν ως καταστάσεις...και μετά από καιρό, επειδή μέσα μας μας τρώει,αρχίζουμε να ξοδεύουμε εκ νέου χρήματα για να τα αναβαθμίσουμε....όλοι μετά σκεφτόμαστε ότι ήταν χάσιμο κ χρόνου κ χρήματος...είναι κ μια από τις "παιδικές ασθένειες" των συλλεκτών,όλοι αυτό κάνουμε στην αρχή....μετά αλλάζουμε τακτική....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo