Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:40:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/4 ΔΡΑΧΜΗΣ 1845  (Αναγνώστηκε 2115 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 31, 2020, 11:40:34 πμ »

Ένα όμορφο νόμισμα και αρκετά σπάνιο.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2020, 01:12:31 μμ »

To 1/4 Δραχμής 1845 κόπηκε στην Αθήνα σε 1.160.738 κομμάτια, εκ των οποίων ελάχιστα σώζονται.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2020, 02:51:03 μμ »

Συγχαρητήρια!Και όχι απλά αρκετά δύσκολο, πες δύσκολο και ακριβούτσικο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Αλλά έχω ένα παράπονο να σου κάνω βρε Παναγιώτη.Είμαστε που είμαστε κλεισμένοι λόγω του ελεεινού (του κορονοιού εννοώ) και έχουμε χαζέψει, μας βγάζεις και τούτα τα τρομερά νομίσματά σου για τους περισσότερους τουλάχιστον από εμάς, πάει μας αποτρέλανες!!!Ψυχίατρο θα χρειαστούμε λίαν συντόμως!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Εύγε και μπράβο και εις ανώτερα!!! και με υγεία να τα χαίρεσαι για πολλά-πολλά έτη!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2020, 02:51:38 μμ από xmac » Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 31, 2020, 03:04:27 μμ »

Συγχαρητήρια!Και όχι απλά αρκετά δύσκολο, πες δύσκολο και ακριβούτσικο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Αλλά έχω ένα παράπονο να σου κάνω βρε Παναγιώτη.Είμαστε που είμαστε κλεισμένοι λόγω του ελεεινού (του κορονοιού εννοώ) και έχουμε χαζέψει, μας βγάζεις και τούτα τα τρομερά νομίσματά σου για τους περισσότερους τουλάχιστον από εμάς, πάει μας αποτρέλανες!!!Ψυχίατρο θα χρειαστούμε λίαν συντόμως!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Εύγε και μπράβο και εις ανώτερα!!! και με υγεία να τα χαίρεσαι για πολλά-πολλά έτη!!!

Να είσαι καλά. Το κακό είναι ότι τελειώνουν οι φωτό της συλλογής, βλέπεις πολύ λίγα έχω φωτογραφήσει ......
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2020, 05:19:17 μμ »

Συγχαρητήρια!Και όχι απλά αρκετά δύσκολο, πες δύσκολο και ακριβούτσικο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Αλλά έχω ένα παράπονο να σου κάνω βρε Παναγιώτη.Είμαστε που είμαστε κλεισμένοι λόγω του ελεεινού (του κορονοιού εννοώ) και έχουμε χαζέψει, μας βγάζεις και τούτα τα τρομερά νομίσματά σου για τους περισσότερους τουλάχιστον από εμάς, πάει μας αποτρέλανες!!!Ψυχίατρο θα χρειαστούμε λίαν συντόμως!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Εύγε και μπράβο και εις ανώτερα!!! και με υγεία να τα χαίρεσαι για πολλά-πολλά έτη!!!
πολυ καλα κανει Μπαμπη μου!!!
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2020, 06:53:32 μμ »

To 1/4 Δραχμής 1845 κόπηκε στην Αθήνα σε 1.160.738 κομμάτια, εκ των οποίων ελάχιστα σώζονται.

Άλλο ένα απίστευτο κομμάτι! Μου κάνει βέβαια εντύπωση το μεγάλο τιράζ που αναφέρεις. Από ποια πηγή είναι;
Ρωτάω, γιατί και στο site της ΠΝΕ αλλά και στο mycoins.gr δεν αναφέρει τιράζ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2020, 06:55:20 μμ από bpikou » Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2020, 09:32:40 πμ »

To 1/4 Δραχμής 1845 κόπηκε στην Αθήνα σε 1.160.738 κομμάτια, εκ των οποίων ελάχιστα σώζονται.

Άλλο ένα απίστευτο κομμάτι! Μου κάνει βέβαια εντύπωση το μεγάλο τιράζ που αναφέρεις. Από ποια πηγή είναι;
Ρωτάω, γιατί και στο site της ΠΝΕ αλλά και στο mycoins.gr δεν αναφέρει τιράζ.

Εύλογη η απορία σου, αν σκεφτείς τη σπανιότητα του νομίσματος (έχει βέβαια πολλά παράδοξα η Ελληνική νομισματική). Τα στοιχεία προέρχονται από το βιβλίο του Καραμήτσου Hellas Coins 2007. Αναφέρει tiraz στα 1/4 του 1834,  1.174.402  και στα του 1846,  883.525.  Αυτά τα tiraz αμφισβητούνται από πολλούς όπως και τα νούμερα για το 1/4 του 1845 που ανέφερα παραπάνω. Οι περισσότεροι δεν δέχονται ότι υπήρχε αρχείο στο Νομισματοκοπείο Αθηνών. Παρ'ολα αυτά κάποιοι αναφέρουν συγκεκριμένο νούμερο για τα τάλιρα των Αθηνών 1833. Το ότι δεν αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ΠΝΕ είναι κάτι άλλο, αυτοί δε φρόντισαν να έχουν μιά φωτό για κάθε νόμισμα..... 
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2020, 09:45:43 πμ »

To 1/4 Δραχμής 1845 κόπηκε στην Αθήνα σε 1.160.738 κομμάτια, εκ των οποίων ελάχιστα σώζονται.

Άλλο ένα απίστευτο κομμάτι! Μου κάνει βέβαια εντύπωση το μεγάλο τιράζ που αναφέρεις. Από ποια πηγή είναι;
Ρωτάω, γιατί και στο site της ΠΝΕ αλλά και στο mycoins.gr δεν αναφέρει τιράζ.

Εύλογη η απορία σου, αν σκεφτείς τη σπανιότητα του νομίσματος (έχει βέβαια πολλά παράδοξα η Ελληνική νομισματική). Τα στοιχεία προέρχονται από το βιβλίο του Καραμήτσου Hellas Coins 2007. Αναφέρει tiraz στα 1/4 του 1834,  1.174.402  και στα του 1846,  883.525.  Αυτά τα tiraz αμφισβητούνται από πολλούς όπως και τα νούμερα για το 1/4 του 1845 που ανέφερα παραπάνω. Οι περισσότεροι δεν δέχονται ότι υπήρχε αρχείο στο Νομισματοκοπείο Αθηνών. Παρ'ολα αυτά κάποιοι αναφέρουν συγκεκριμένο νούμερο για τα τάλιρα των Αθηνών 1833. Το ότι δεν αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ΠΝΕ είναι κάτι άλλο, αυτοί δε φρόντισαν να έχουν μιά φωτό για κάθε νόμισμα..... 

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι αφορά στην ΠΝΕ, απλά την ανέφερα σαν κάτι σχετικά "επίσημο".
Πάντως αν μου είναι δύσκολο να πιστέψω το τιράζ για τα τέταρτα του '45, τότε τι να πω για τα τέταρτα του'46;
883 χιλιάδες;;;
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2020, 01:23:45 μμ »

Συμφωνώ μαζί σου, είναι πολλά τα κομμάτια. Δεν ξέρω από που τα βρήκαν τα στοιχεία, όταν ούτε στα τεταρτάκια του 1855 δεν έχουμε στοιχεία (εδώ δεν ξέρουμε στα σίγουρα αν κόπηκαν στη Βιέννη).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences