Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:30:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση 10 Κουρούς 1327 (1909?)  (Αναγνώστηκε 2131 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
collcoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 03, 2020, 12:45:30 πμ »

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω νόμισμα. Είναι Οθωμανικής Αυτοκρατορίας του έτους 1327 (αραβικά), άρα του 1909 στο δικό μας νομίζω. Από ένα πρόχειρο ψάξιμο, είναι λίγο σπάνιο, αλλά δεν ξέρω πως να το εκτιμήσω χρηματικά. Η λήψη είναι νυχτερινή, το νόμισμα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Επίσης μου φαίνεται ότι δεν είναι "συμμετρική" η μπροστά με την πίσω όψη όσον αφορά την κλίση του σχεδίου και ο οδοντωτός διάκοσμος δεν έχει το ίδιο πάχος παντού.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2020, 12:46:39 πμ από collcoins » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2020, 02:35:04 πμ »

καλημερα φιλε μου! Καλη Σαρακοστη!

δεν ξερω που ειδες οτι ειναι λιγο σπανιο... μαλλον το μπερδεψες λιγακι... θα σου εξηγησω!

ναι ειναι οντως οθωμανικο, κι αφου λες οτι ειναι 10 γροσια θα το εψαξες.. (12 γραμμαρια και 27 χιλιοστα διαμετρο) ετσι; γιατι και το 5 γροσο και το 20 γροσο ειναι με το ιδιο σχεδιο απλα αλλαζει η διαμετρος και το βαρος!

το κερμα σου κοπηκε απο τον σουλτανο Μωαμεθ Ε΄ και φερει ημερομηνια 1327/4 αρα μιλαμε για το 1912! το 4 που ειναι το ετος βασιλειας του σουλτανου οταν κοπηκε το κερμα, το βλεπεις κατω απο την υπογραφη του σουλτανου, τον τουγρα! μοιαζει με το δικο μας 3 αλλα στα αραβικα αυτο ειναι το 4!!! μηπως μπερδευτικες εκει;; γιατι αν εφερε το ετος βασιλειας 3 θα ηταν σπανιο... με τιραζ μολις 8000 τεμαχια. το δικο σου ομως εχει κοπει σε 96000 τεμαχια.... που δεν ειναι λιγα! ετσι δεν ειναι κατι δυσκολο και ακριβο!

επισης... κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη!! πανω γραφει Konstantiniye. οποτε δεν ειναι καποιο απο τις σπανιες κοπες της επισκεψης του σουλτανου σε καποιες περιοχες!

φαινεται καλη κατασταση αλλα οι φωτο δεν βοηθανε πολυ! οπως και να εχει... μην περιμενεις και πολλα! δεν εχουν και μεγαλο κοινο τα κερματα αυτα σε ελληνες συλλεκτες...

για τιμη...θα σου πει καποιος αλλος που εχει δει πως παει η αγορα τελευταια! θελει ομως και καθαρες φωτογραφιες! το παραμικρο χτυπημα, τριψιμο, καθαρισμα... του στερει τοσο σε βαθμο καταστασης οσο και σε  αξια πωλησης και συλλεκτικης αξιας!!
Καταγράφηκε
collcoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2020, 04:16:53 μμ »

Καλησπέρα και πάλι!

Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή πληροφόρηση. Χαίρομαι που υπάρχει μεράκι!
Αυτό δεν είναι? :

https://el.ucoin.net/coin/ottoman_empire-10-kurus-1909/?cid=64640&vid=20145 (επιτρέπονται τα link?)

Είναι 10 γρόσια πάντως, έλεγξα τη διάμετρο.

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2020, 12:53:02 πμ »

μου κανει πολυ εντυπωση η τιμη που το βαζει το συγκεκριμενο κερμα! δεν κανει ουτε στα πιο τρελλα ονειρα τοσο! να ηταν ο χρονος 3 να πω οκ αλλα αυτο ειναι ο χρονος 4!!!! 

απο την αλλη... το ετος 5 το εχει διπλα σαν 3.05 ευρω;;; αυτο ειναι πολυ δυσκολοτερο με τιραζ μολις 34000 τεμαχια!

Καταγράφηκε
collcoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2020, 10:59:17 μμ »

Σε εκείνη τη σελίδα γενικά οι τιμές διαμορφώνονται από τους χρήστες, που υποβάλλουν τη συλλογή τους. Ορισμένες φορές συμβαδίζουν με την αγορά, ορισμένες βάζουν ότι θέλουν. Το θέμα είναι ότι δεν το έχω βρει να το κοστολογούν αλλού. Αλλά ούτε ξέρω που μπορεί κανείς να απευθυνθεί. Έπρεπε να υπάρχει ένας φορέας στην Ελλάδα που να εκτιμά-ορίζει αξία, αλλά αυτά είναι πολύ μακρινά... Ελπίζω η αγορά να έχει κάποια κοινή συνισταμένη έστω. Αν ξέρει κανείς πού μπορώ να το επιδείξω και να μου πουν τι τιμή θα έπιανε, ευπρόσδεκτος. Και πάλι ευχαριστώ. Αν και θα το κρατήσω μάλλον, είναι ωραίο. Απλά για να ξέρω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences