Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:44:40 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά φωτογραφικής μηχανής  (Αναγνώστηκε 7310 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 10:57:46 πμ »

Καλημέρα σε όλους. Επειδή είμαι ανίδεος στις φωτογραφίες και σκέφτομαι να αγοράσω μία φωτογραφική μηχανή για νομίσματα, μήπως ξέρει κάποιος φίλος τι πρέπει να πάρω; Εννοείται ότι δε θέλω να πάρω κάποια πολύπλοκη ή πανάκριβη μηχανή. Μία απλή και καλή σε λογικές τιμές, που να κάνει τη δουλειά της.
Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 11:48:46 πμ »

Προσωπικά έχω μία sony των 60 ευρώ με ανάλυση 7.1 mega pixel, και οπτικό ζούμ 3Χ. Επίσης έχει και macro.
Είναι εύχρηστη, με οθόνη μεγάλη LCD, την παίρνω και στις διακοπές Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Κάνει την δουλειά της πολύ καλά(αλλά όχι σάν τίς επαγγελματικές D-SLR)το τονίζω!!!!
Φωτογραφίες της,μπορείς να δείς εδώ:http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2404.375
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις,ότι και να αγοράσεις, είναι να έχει MACRO.Δηλαδή να φωτογραφίζει
από πολύ κοντά!!!
Τα υπόλοιπα τα κάνεις από τον υπολογιστή.
Υπάρχουν Ελληνικά σάιτ με πολύ καλές τιμές.Και για όλα τα βαλάντια!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:13:47 πμ »

Προσωπικά έχω μία sony των 60 ευρώ με ανάλυση 7.1 mega pixel, και οπτικό ζούμ 3Χ. Επίσης έχει και macro.
Είναι εύχρηστη, με οθόνη μεγάλη LCD, την παίρνω και στις διακοπές Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Κάνει την δουλειά της πολύ καλά(αλλά όχι σάν τίς επαγγελματικές D-SLR)το τονίζω!!!!
Φωτογραφίες της,μπορείς να δείς εδώ:http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2404.375
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις,ότι και να αγοράσεις, είναι να έχει MACRO.Δηλαδή να φωτογραφίζει
από πολύ κοντά!!!
Τα υπόλοιπα τα κάνεις από τον υπολογιστή.
Υπάρχουν Ελληνικά σάιτ με πολύ καλές τιμές.Και για όλα τα βαλάντια!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Καλημέρα Μιχάλη σου είναι εύκολο να μου πεις πως θα καταλάβω αν μια ψηφιακή κάμερα εχει macro απο που το βλέπεις και αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιες απο κάποιο site  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 12:40:27 μμ »

Διάβασε σχετικά για φωτογράφηση macro.Είναι περιλιπτικό αλλά καλό!
http://www.pcw.gr/StepByStep/photo-zoom-macro-tips/46.html

Επίσης το macro δηλώνετε σε μία φωτογραφική μηχανή, με σηματάκι ενός ''λουλουδιού''
Στην φωτογραφία που έχω πάρακάτω, είναι το σηματάκι πανω αριστερά.
Βλέποντας αυτό το ''λουλουδάκι'' ξέρουμε ότι η φωτο/μηχανή έχει macro.
Παρόμοια φωτο/μηχανή έχω και εγώ.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:05:02 μμ »

Μιχάλη μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ να σε καλά Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:05:48 μμ »

Επίσης από την αναζήτηση στον ''skroutz''. Αριστερά έχει τα ''φίλτρα'' που έχω βάλει εγώ!!!!  Εσύ θα βάλεις
δικές σου επιλογές.
Και αφού βρείς πια σου αρέσει και στα χρήματα που θα διαθέσεις,μετά ψάχνεις για το πιό φτηνό κατάστημα που την πουλάει.
Τούς παίρνεις και ένα τηλέφωνο να βεβαιωθείς ότι έχει macro(νά 'μαστε σίγουροι)......και παραγγέλνεις Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

http://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes/m/44_268_2280_40_153_156_149_39_28_2/Canon_or_Casio_or_Fujifilm_or_HP_or_Leica_or_Nikon_or_Olympus_or_Panasonic_or_Samsung_or_Sony/f/5437_5440_281177_323117_323121_323127_323130/7-1-%CE%AD%CF%89%CF%82-10-MP-3-1x-5x-Compact-%CE%88%CF%89%CF%82-2-5-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82-USB-2-0-%CE%95%CE%BD%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-Flash-Autofocus.html
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:13:27 μμ »

σε ευχαριστώ πολύ και πάλι Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:18:11 μμ »

Βασίλη επίσης,αφού βρείς ποιά σου ''κάνει'' δουλειά,πήγαινε και στα Ελληνικά σάιτ δημοπρασιών emarket,
124 sold,ricardo,κλπ, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να τη βρείς μεταχειρισμένη,σε καταπληκτική τιμή!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:23:52 μμ »

Βασίλη επίσης,αφού βρείς ποιά σου ''κάνει'' δουλειά,πήγαινε και στα Ελληνικά σάιτ δημοπρασιών emarket,
124 sold,ricardo,κλπ, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να τη βρείς μεταχειρισμένη,σε καταπληκτική τιμή!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:49:19 μμ »

Όλες οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, είτε είναι Compact είτε Reflex έχουν ένδειξη για macro, αυτό που ενδιαφέρει έναν που θέλει να κάνει λήψη σε νομίσματα,  είναι πρωτίστως ο φωτισμός και το καλό νετάρισμα του αντικειμένου και η γωνία λήψης. Κατόπιν βέβαια  χρειάζεται να κάνομε αρκετούς πειραματισμούς, και πρωτίστως να έχομε υπομονή. ??
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 02:36:06 μμ »

Κυριε Νικο δινεις πολυ σωστες συμβουλες ,Εισαι και επαγγελματιας βεβαια,εγω προσωπικα ακουλουθωντας παλιες συμβουλες σου και εχοντας κανει εκατονταδες πειραματα εχω καταληξει στον ψυχρο φωτισμο λαμπτηρων και οχι θερμου φωτος για να μου προσδιδει στο AUTO η μηχανη τα μεγιστα με αρκετα βεβαια MP ,βεβαια υπαρχουν και οι επιλογες  οπως πυρακτωσης συνεφια κ,λ,π,αλλα συμφωνω οτι τα παντα ειναι θεμα πειραματισμου ,το θεμα της γωνιας ληψης ειναι πολυ πολυ σοβαρο και προσωπικα αναφερω πως ενα νομισμα το φωτογραφιζω εστω και αν για πολλους φανταζει περιεργο πανω απο 20-30 φορες για να καταληξω στην φωτογραφια που κατα την γνωμη μου το απεικονιζει πιο πιστα κοντα με στην πραγματικη του εμφανιση.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 05:31:21 μμ »

Αγαπητέ Βασίλη, ο καλύτερος τρόπος φωτογράφησης για ένα ερασιτέχνη, ο οποίος δεν έχει επαρκή εξοπλισμό, είναι με το φως ημέρας 6,500 Kelvin. Αυτή η μέθοδος θα μας δώσει σωστά φωτισμένη εικόνα, εάν θέλουμε να κάνουμε λήψη με τεχνητό φωτισμό, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ειδικές λάμπες ημέρας, και όχι λευκές λάμπες από το Super Market γιατί τότε θα πάρουμε φωτογραφίες με κοκκινωπή απόχρωση.

Στο παρακάτω σχήμα από το βιβλίο μου, φαίνετε ο τρόπος που τραβάμε με φως ημέρας.

Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 05:32:02 μμ »

Μια άλλη σοβαρή παράμετρος είναι με το θέμα της προοπτικής (η στρέβλωση των αντικειμένων)  εάν βγάλουμε ένα νόμισμα με κλήση για να φαίνονται τα ανάγλυφα μέρη, τότε το νόμισμα φαίνετε στρεβλωμένο. Αυτό ευτυχώς διορθώνετε με το Photoshop.

Στην πρώτη φωτογραφία το τζαμί στο Μοναστηράκι γέρνει, στην δεύτερη διορθώθηκε !!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences