Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:09:21 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2φραγκο του 1926 σε μολύβι  (Αναγνώστηκε 8142 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 05:36:17 μμ »

Αυτο εδω το εδιναν το 2003 στο νομισματικό μουσείο, μαζι με το μεταλλιο του 2003.
Ειχαν παει άνθρωποι απο το νομισματοκοπείο με μια μικρη πρεσα και την μητρα απο το 2φραγκο του 1926.
Πώς λέγεται λοιπον αυτο που ειναι κομμένο με την μητρα του 1926; Μεταλλιο; Δοκίμιο; τοκεν;
Το υλικο του ειναι μολύβι.
Ειναι μιας οψης. Απο την αλλη ειναι ισιο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 07:10:08 μμ »

 Έλα φίλε, δες αυτό Χαμόγελο........με πολλά ερωτηματικά ο πωλητής.

https://www.ebay.com/itm/GREECE-1926-2-Drachamai-KM-11-TRIAL-PATTERN-STRIKE-TKT/392672074509?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649#vi__app-cvip-panel
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2020, 07:11:44 μμ από exmim » Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 07:25:08 μμ »

Νομιζω οτι καποιος την πατησε... θεωρώ υπερβολική την τιμη.
Εσυ Μιμη σε ποια συλλογη θα το εβαζες;
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 07:35:43 μμ »

Κοίτα, τόσα λεφτά δεν έδινα με τίποτα, μία πού ήξερα και την προέλευση του Κλείσιμο ματιού. Τώρα που θα το έβαζα αν το είχα;, Χμ..... σίγουρα στο άλμπουμ με τα της Α' Δημοκρατίας Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 07:49:08 μμ »

Εγω το εχω βαλει στα μεταλλια του μουσείου. Αν θελουν ας μας πουν και αλλοι τη γνωμη τους..
Δεν ειμαι κατασταλαγμενος με το που πρεπει να μπει.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 08:59:11 μμ »

Το έχεις ρε φίλε; Μπράβο!, θα ήθελα να το δω από κοντά κάποια μέρα αν θυμηθείς. Τώρα εγώ αν το είχα, και λόγο του ότι τρώω κάτι Πετριές Σαρκασμός.........θα το έβαζα σε ένα φιλάκι, και θα το έστειλα για πιστοποίηση, έτσι για ντόρο Άνεση
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:03:08 μμ »

ηθελα να ηξερα πως ακριβως οργανωθηκε αυτο που περιγραψατε
πως πηραν την μητρα και την εβγαλαν εξω, πως και ειχαν αυτο το δικαιωμα κτλ κτλ
μου φαινεται πραγματικα παρα πολυ περιεργο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:04:10 μμ »

Να σαι καλα φιλε. Την Κυριακή θα το φέρω.

Υπαρχει το ιδιο και σε χαλκο, ομως δεν το εχω.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:08:09 μμ »

Ωραία!  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:10:39 μμ »

ηθελα να ηξερα πως ακριβως οργανωθηκε αυτο που περιγραψατε
πως πηραν την μητρα και την εβγαλαν εξω, πως και ειχαν αυτο το δικαιωμα κτλ κτλ
μου φαινεται πραγματικα παρα πολυ περιεργο

Δεν το βρισκω περιεργο. Δεν ειναι μητρα νομισματος (μιας και εχει αποσυρθεί ως νομισμα). Αλλα και να ηταν, σε εκθεση που ειχα παει στο βερολινο, ειχαν φερει μητρες απο 2ευρω και χειροκίνητη πρέσα. Αγοραζες εναν δισκο 2ευρου, με 3-4 ευρω αν θυμαμαι καλα, και σου το πατουσαν μπροστα σου. Δεν θυμαμαι ποιο Νομισματοκοπείο το εκανε. Νομιζω το Φινλανδικό .
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:41:20 μμ »

Δεν έπαιρνες 2-3 κενούς δίσκους;  Λύπη
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:25:23 μμ »

Δεν το βρισκω περιεργο. Δεν ειναι μητρα νομισματος (μιας και εχει αποσυρθεί ως νομισμα). Αλλα και να ηταν, σε εκθεση που ειχα παει στο βερολινο, ειχαν φερει μητρες απο 2ευρω και χειροκίνητη πρέσα. Αγοραζες εναν δισκο 2ευρου, με 3-4 ευρω αν θυμαμαι καλα, και σου το πατουσαν μπροστα σου. Δεν θυμαμαι ποιο Νομισματοκοπείο το εκανε. Νομιζω το Φινλανδικό .

εγω παλι που ηθελα να δω μητρες νομισματος -που εχει φυγει απο κυκλοφορια- μιας χωρας σε μουσεια αλλης χωρας, μου ειπαν ολα οτι δεν μπορουσαν να με βοηθησουν απο μακρυα με φωτο και απο κοντα θα πρεπει να κλεισω ραντεβου και να εγκριθει και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορω να μπω με καμερα. και ολα αυτα για να μην υπαρχει κινδυνος αντιγραφης. και μου ειχε χαλασει τα σχεδια (γτ χρειαζομουν καλες φωτο για να βγει αποτελεσμα, αλλιως δειγμα πανω σε αλλο υλικο, ειχε μεινει στη μεση η δουλεια λογω εκτακτου περιστατικου), αλλα τους δικαιολογω και τους δινω ευσημα που προστατευαν την ιστορια και τους συλλεκτες.

και δεν ξερω για το φινλανδικο, μπορει να ειναι οργανωμενοι μπορει οχι, αλλα τεινω να πιστευω οτι ειναι. θα θελα να ξερω απλα τι διαδικασιες ακολουθησαν οι δικοι μας. γτ πολυ απλα φοβαμαι οτι δεν ακολουθησαν καμια. και ελπιζω ειλικρινα ο φοβος μου να ειναι αβασιμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:29:10 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:37:05 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα

Διαβάζοντας τα παρακάτω θυμήθηκα ένα θέμα που εαν δεν απατώμαι είχε αναφερθεί εδώ στο στέκι . Το τόκεν (ως  τέτοιο θα το χαρακτήριζα εγώ) αυτό είχε σταλεί για πιστοποίηση στην NGC και είχε πιστοποιηθεί για του λόγου το αληθές έψαξα το population και σας το παραθέτω
Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:47:34 μμ »


εγω παλι που ηθελα να δω μητρες νομισματος -που εχει φυγει απο κυκλοφορια- μιας χωρας σε μουσεια αλλης χωρας, μου ειπαν ολα οτι δεν μπορουσαν να με βοηθησουν απο μακρυα με φωτο και απο κοντα θα πρεπει να κλεισω ραντεβου και να εγκριθει και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορω να μπω με καμερα. και ολα αυτα για να μην υπαρχει κινδυνος αντιγραφης. και μου ειχε χαλασει τα σχεδια (γτ χρειαζομουν καλες φωτο για να βγει αποτελεσμα, αλλιως δειγμα πανω σε αλλο υλικο, ειχε μεινει στη μεση η δουλεια λογω εκτακτου περιστατικου), αλλα τους δικαιολογω και τους δινω ευσημα που προστατευαν την ιστορια και τους συλλεκτες.

Στο μουσειο της τραπεζας της Ελλαδος (αμερικης 3) εχουν μητρες απο τη σειρα 1980 πανω σε εναν παγκο και μπορεις να τις πιασεις! Ειναι ακαλυπτες και η αριστερη εχει σκουριασει κι ολας. Ειναι κολλημενες πανω στον παγκο.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:57:53 μμ »

Στο μουσειο της τραπεζας της Ελλαδος (αμερικης 3) εχουν μητρες απο τη σειρα 1980 πανω σε εναν παγκο και μπορεις να τις πιασεις! Ειναι ακαλυπτες και η αριστερη εχει σκουριασει κι ολας. Ειναι κολλημενες πανω στον παγκο.

μαλιστα... υπαρχει πλανο δλδ... τι να πω
εκει φαινεται ποσο αστειοι ειμαστε. μας προστατευουν οι ξενοι περισσοτερο απ οτι εμεις τον εαυτο μας.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences