Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:24:29 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κοινοχρηστα πολυκατοικιας  (Αναγνώστηκε 10906 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 06:00:35 μμ »

Βασικα εχω αγορασει ενα διαμερισμα και μου λενε τωρα οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης χρωσταει 1000 ευρω κοινοχρηστα και θελουν να τα πληρωσω εγω.εχει καποιο νομο που να λεει οτι ειμαι υποχρεος εγω να τα πληρωσω ;μου ειπαν οτι ετσι λεει το καταστατικο της πολυκατοικιας.μετα μου ειπαν οτι αν βαλουν δικηγορο θα φανε 500 ευρω και οτι δεχονται και με 500.ειλικρινα θα μας τρελλανουν.
Ζητω τα φωτα σας.ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 06:11:24 μμ »

δε μου βγαζει πολυ νοημα να τα πληρωσεις εσυ
μαλλον πρεπει να μπεις σε κανα τετοιο σάιτ να διαβασεις
http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3537
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 06:33:19 μμ »

Το καταστατικό της πολυκατοικίας δεν είναι νόμος...κατ'ουσιαν είναι ένα άχρηστο κωλοχαρτο (συγνώμη για την έκφραση)....δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τίποτα.....η οφειλή επιβαρύνει αυτόν που ήταν ιδιοκτήτης την στιγμή που δημιουργήθηκε......απλά προσπαθούν να σε πιέσουν για να βγάλουν τα σπασμένα από τον προηγούμενο..... και δικηγόρο να βάλουν τον προηγούμενο ιδιοκτήτη θα κυνηγήσει όχι εσένα...
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 06:42:19 μμ »

Den οφείλεις τίποτε εφόσον   οι απαιτήσεις είναι γενόμενες ΠΡΙΝ την υπογραφή του συμβολαίου σου (ελπιζω να το εχεις μεταγράψει στο υποθ/κειο...) και πρόσεξε μην σου πάρουν χρήματα σαν καταβολή αποθεματικού...
αν επιμένουν κλπκλπ τότε οπωσδήποτε συμβουλεύεσαι δικηγόρο...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 06:48:46 μμ »

Υπαρχει καποιος νομος που να το λεει αυτο;
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 07:08:14 μμ »

ο δικηγόρος που έβαλες να ερευνήσει πριν το αγοράσεις έπρεπε να είχε ψάξει αν είχε οφειλές σε κοινόχρηστα Ευδάπ Ταπ ΔΦ και ΔΤ.
Μόνο η ΔΕΗ πάει στο όνομα του συμβολαίου
Τα ως άνω πάνε στο διαμέρισμα

Και νεόδμητη οικοδομή αν πάρεις πάλι πληρώνεις τα κοινόχρηστα όσο ήταν απούλητο κλειστό 
Καταγράφηκε
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 07:36:16 μμ »

Εχω κάνει διαχειριστής, και έχω αντιμετωπίσει κάθε είδους τέτοια συμπεριφορά και από τις δύο πλευρές.
Συμβουλή μου: ξεκινάς με σαφή δήλωση προς τον διαχειριστή, ότι δεν θα πληρώσεις καθόλου κοινόχρηστα, μέχρι να αποσύρουν την απαίτηση και να πάρει την τακτική οδό εμπλέκοντας τον πραγματικό οφειλέτη, ή να την μοιράσουν αναλογικά με τα χιλιοστά σε όλη την πολυκατοικία ώστε να πληρωθεί ως έκτακτο έξοδο όλων. Μόλις καταλάβουν ότι όχι απλά δεν δέχεσαι να πληρώσεις γαμησιάτικα, αλλά θα τους βάλεις ακόμα βαθύτερα στην μαύρη τρύπα του ταμείου, θα λογικευτούν.
Παράλληλα, θα διαμηνύσεις στους άλλους ιδιοκτήτες ότι για τη μη είσπραξη των οφειλόμενων φταίει ο διαχειριστής, κι όχι ο επόμενος ιδιοκτήτης. Ετσι, οι υπόλοιποι θα τα βάλουν με τον ιδιοκτήτη, και αυτός θα βρεί την πρόταση σου να μοιραστείτε το βάρος αναλογικά ως "πολύ λογική".
Μη δώσεις δραχμή λέμε.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 07:37:36 μμ »

Τα εψαξε αλλα οχι για τα κοινοχρηστα
Παντως η λογικη λεει ο καθενας πληρωνει τα δικα του.
Τωρα αν εχει νομο που να λεει οτι αν δεν εχει πληρωσει ο προηγουμενος τα δικα του οφειλεις να τα πληρωσεις εσυ τοτε ναι  θα πω την επαθα διοτι δεν ηξερα τους νομους
Το μεγαλο ερωτημα τωρα ειναι γιατι οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν τις οφειλες τους;Γιατι υπαρχει αυτο το μπαχαλο και παντα την πληρωνει αυτος που δεν πρεπει;γιατι να μην υπαρχουν ξεκαθαροι νομοι;γιατι παραπονιουνται οι ελλαδιτες οτι θα ιδιωτικοποιηθουν ολα;
Ειλικρινα ειμαι πολυ απαγοητευμενος με την κατασταση που επικρατει και αρχισα να πιστευω οτι το ζητα το dna του ελληνα να ειναι υποδουλος των γερμανων και των αλλων φυλων.αλιως δεν βλεπει προκοπη και ουτε θα μπει ταξη οποια κυβερνηση και αν βγει
Καταγράφηκε
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 07:40:32 μμ »

Δες κι αυτό. Μόνο ότι οφείλεις για την περίοδο μετά την συναλλαγή, τίποτα παραπάνω.
https://www.nb.org/greek/blog/euthini-neou-idioktiti-orizontias-idioktisias-gia-aplirwta-koinoxrista-prohgoumenou-idioktiti/
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 07:42:00 μμ »

Θεμα για μεγαλη συζητηση. Και εγω προτεινω να μην πληρωσεις ,δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 08:41:02 μμ »

Με κάθε φιλική διάθεση.....είμαστε Έλληνες όχι Ελλαδίτες....
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 08:50:33 μμ »

Aν η λογική λέει οτι ο καθένας πληρώνει τα δικά του τότε αν φύγει ο ενοικιαστής και χρωστάει κοινόχρηστα γιατί τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης?
Πάντως είναι πολύ πιθανό να ξεμπερδέψεις γιατί οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τα δικαιώματα τους ούτε πως να τα διεκδικήσουν και το οφειλόμενο ποσό είναι μικρό. Θα είσαι πολύ άτυχος αν βρεθεί κάποιος πωρωμένος ένοικος να δώσει 2000 ευρω για να σε κυνηγήσει  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:18:26 μμ »

Δεν είναι θέμα λογικής....κανονικά τα κοινόχρηστα τα οφείλει ο ιδιοκτήτης προς το ταμείο της πολυκατοικίας και κατόπιν τα ζητάει από τον ενοικιαστή.....αλλά με τη πάροδο των χρόνων για διευκόλυνση της διαδικασίας καθιερώθηκε να πληρώνονται απευθείας από τον ενοικιαστή...αλλά νομικά μιλώντας το νομικό πρόσωπο στου οποίου την κυριότητα βρίσκεται το ενοίκιο είναι ο ιδιοκτήτης...αυτός χρωστάει τα χρήματα...αν φύγει ο ιδιοκτήτης και πουλήσει το ακίνητο,τα κοινόχρηστα των ακολουθούν,καθώς το οίκημα δεν αποτελεί νομικό πρόσωπο προκειμένου να διατηρήσει τις οφειλές κ να τι μεταβιβάσει στον επόμενο ιδιοκτήτη
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:26:09 μμ »

κανονικά τα κοινόχρηστα τα οφείλει ο ιδιοκτήτης προς το ταμείο της πολυκατοικίας και κατόπιν τα ζητάει από τον ενοικιαστή.....αλλά με τη πάροδο των χρόνων για διευκόλυνση της διαδικασίας καθιερώθηκε να πληρώνονται απευθείας από τον ενοικιαστή
Απορία που το βρήκες αυτό το κουφό?
τα κοινόχρηστα προκύπτουν από την χρήση ασανσέρ, φώτων πολυκατοικίας, καθαρίστρια που χρησιμοποιεί ο ενοικιαστής. Τι σχέση  έχει ο ιδιοκτήτης ? Αυτός που έχει την επικαρπία πληρώνει
Είπαμε μόνο η ΔΕΗ πάει σε αυτόν που θα κανει συμβόλαιο γιατί εγώ μπορώ να ενοικιάσω ξένο σπίτι  και να βάλω ρεύμα, Ενώ πχ Ευδαπ νερό δεν μπορώ να βάλω αν δεν είναι δικό μου
νομικά μιλώντας   Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:32:30 μμ από miou » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:38:50 μμ »

Τα κοινόχρηστα προκύπτουν κ από το βάψιμο της πολυκατοικίας,την αλλαγή λαμπων την οποιαδήποτε κατασκευή εντός της πολυκατοικία...κ αυτά επιβαρύνουν τον ενοικιαστή αγαπητέ φίλε νομικέ?  Σαρκασμός Σαρκασμός επίσης μιλώντας νομικά,αν φύγει ο ενοικιαστής τις οφειλές τις ζητάνε από τον ενοικιαστή που έφυγε η' τον ιδιοκτήτη αγαπητέ φίλε νομικέ??? Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences