Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:50:03 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κοινοχρηστα πολυκατοικιας  (Αναγνώστηκε 10938 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:41:09 μμ »

Είναι σαν να λες ότι την ασφάλεια και τα τέλη κυκλοφορίας σε ένα όχημα τα οφείλει ο ενοικιαστής κ όχι η ενοικιάσεων
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:51:01 μμ »

Τι άστοχη παρομοίωση είναι τώρα αυτή με το αυτοκίνητο?
Εδώ μιλάμε για ακίνητα
Τα φορολογικά ΕΝΦΙΑ κλπ τα οφείλει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης
Τους φόρους όμως που προανέφερα συνοδεύουν το ακίνητο όποιος και αν είναι ο ιδιοκτήτης
Πχ αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής χρωστάει ΕΥΔΑΠ το πληρώνω εγώ που εγινα τώρα ιδιοκτήτης.
Μονο που στα κοινόχρηστα για να κάνουν αγωγή οι υπόλοιποι ένοικοι πρέπει να πληρώσουν δικηγόρο και αυτό ειναι αποτρεπτικο
Ενώ η ΕΥΔΑΠ απλά σου κόβει το νερό και ο Δήμος δεν σου δίνει βεβαίωση ΤΑΠ. Δημο και Ευδαπ δεν μπορείς να μην πληρώσεις  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:56:41 μμ από miou » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 10:18:57 μμ »

Άστοχος παραλληλισμός των χρεών σε μια ΔΕΚΟ με των χρεών που προκύπτουν σε μια ιδιωτική σύμβαση μεταξύ κάποιων ιδιοκτητών ακινήτων....σε κάθε περίπτωση κρατα την άποψη σου....εγώ συμβουλεύω τον φίλο , μετά γνώσης,ότι δεν οφείλει τίποτα σε κανέναν διαχειριστή για χρέη που προέκυψαν πριν το ακίνητο περιέλθει στην κυριότητα του...
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 11:39:36 μμ »

Το καταστατικό της πολυκατοικιας, αν το διαβάσει ο φίλος, αναφέρει ρητά  ότι τα χρέη ενός διαμερίσματος μεταβιβάζονται στον εκάστοτε ιδιοκτήτη. Τέλος
Σε σένα Διηνεκή εχω να πω εγώ δεν παριστάνω τον δικηγόρο μιλαω με την εμπειρία μου ως ιδιοκτήτης ακινητων θέλοντας να ενημερώσω τον φίλο, εσυ τον παριστάνεις «μιλώντας νομικά» ή «μετά γνώσης» ενώ από τα λεγόμενα σου φαινεται καθαρά ότι δεν είσαι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2020, 11:40:14 μμ από miou » Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:01:28 πμ »

Φιλε Διηνεκη γιατι σε καθε θεμα πρεπει να πέφτεις σε αντιπαραθεση με καποιο μελος; Μα ολα τα ξερεις τελος παντων..
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:31:40 πμ »

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση σε όλα....και σίγουρα δεν τα ξέρω ολα....σε θέματα όμως που αφορούν νομοθεσίες ξέρω δύο πράγματα παραπάνω....φίλε El capitan,είναι άσχημο να κρατάς κακίες στη ζωή,ειδικά για τέτοια ζητήματα...η εμπάθεια δεν είναι κάτι που τιμά κανέναν....και εγώ φίλε μου miou δεν μιλώ σαν δικηγόρος μιλάω σαν προανακριτικος υπάλληλος,έχοντας σχηματίσει χιλιάδες δικογραφίες στα 20 χρόνια που ασκώ το επάγγελμα... το καταστατικό της πολυκατοικίας είναι ένα ασήμαντο χαρτί,που δεν υπερβαίνει οποιαδήποτε νομοθεσία....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:37:11 πμ »

Επίσης προφανώς από την πλευρά μου με βάση την ιδιότητα που ανέφερα δεν έχω κάποιο όφελος από το να "επικρατήσει" η άποψη μου....αυτό το θέτω στην κρίση του μέλους που ζήτησε την άποψη μας ,προκειμένου να εκτιμήσει τις απόψεις όλων μας κ να κινηθεί αναλόγως....
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:40:52 πμ »

το καταστατικό της πολυκατοικίας είναι ένα ασήμαντο χαρτί,που δεν υπερβαίνει οποιαδήποτε νομοθεσία....

 Ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο σε συμβολαιογράφο είναι ασήμαντο ?
Και μόνο ότι συντάχτηκε από συμβολαιογράφο εξασφαλίζει ότι δεν αντιτίθεται στην νομοθεσία.

Γιατι εγώ εχω όφελος?  Μήπως Είμαι ο διαχειριστής της εν λόγω πολυκατοικιας χιχι  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:45:16 πμ από miou » Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:49:33 πμ »

Αυτο ειναι το επικίνδυνο επάγγελμα που μου ελεγες την αλλη φορά δηλαδη; Και κανεις μεγαλο λαθος δεν σου κραταω καμια κακια.Συζήτηση κάνουμε και εκανα απλα μια παρατήρηση.Δεν εχω κανενα προσωπικο προβλημα μαζι σου και δεν θα το συνεχισω.Συγνωμη για την "σφηνα" που εκανα.Καλο σας βραδυ
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:53:42 πμ »

Ένα ιδιωτικό συμφωνητικό,που έχει υπογραφτεί από τρίτους,δεν σε δεσμευει....όσο για την νομιμότητα του, εννοείται ότι μπορεί να αντίκειται σε νόμους....εδώ πολλές φορές αντίκεινται σε νόμους αυξημένης τυπικής ισχύος,άλλοι υποδιεστεροι νόμοι και για αυτό βγαίνουν κατόπιν προσφυγής ως άκυροι.....κάποιες φορές αντίκεινται κ στο Σύνταγμα και είναι οι περιπτώσεις που ονομάζουν αυτές τις διατάξεις ως αντισυνταγματικές....βρε δεν λέω ότι έχεις εσύ όφελος,λέω ότι δεν έχω εγώ....
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:59:33 πμ »

Μα δεν έχει υπογράφει απλά από τρίτους - τον έχει υπογράψει και ο ίδιος
Ο κανονισμός της πολυκατοικιας συνυπογράφεται και από τον καινούργιο αγοραστή κατά την υπογραφή των συμβολαίων.
 Αν δεν τον αποδεχτεί γραπτώς ενώπιον του συμβολαιογράφου και αμετάκλητα δεν γίνετε συμβόλαιο
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:59:53 πμ »

Αυτο ειναι το επικίνδυνο επάγγελμα που μου ελεγες την αλλη φορά δηλαδη; Και κανεις μεγαλο λαθος δεν σου κραταω καμια κακια.Συζήτηση κάνουμε και εκανα απλα μια παρατήρηση.Δεν εχω κανενα προσωπικο προβλημα μαζι σου και δεν θα το συνεχισω.Συγνωμη για την "σφηνα" που εκανα.Καλο σας βραδυ

Φίλε μου καπετανιε....στο επάγγελμα μου εχω νοσηλευθεί σε νοσοκομείο γιατί με έχουν μαχαιρώσει.....γιατί με χουν κάψει με μολότοφ ...όπως επίσης είμαι με λάμα στο αριστερό πόδι....και έχω "κυλιστει" με αυτούς που εσύ φοβάσαι μην κλέψουν το χρυσό σου, περισσότερες φορές από όσα είναι τα ταξίδια που έχεις κάνει...συγχώρεσε με που η επικινδυνότητα της δουλειάς μου δεν φθάνει της δικής σου......αν δεν είχες προσωπικό πρόβλημα δεν θα έκανες ένα δεικτικο σχολείο που δεν συνεισφέρει απολύτως τίποτα στην συζήτηση αλλά στρέφεται μόνο εναντίον μου...πραγματικά λυπάμαι...
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 01:02:38 πμ »

Έχει υπογράψει ότι χρωστάει συγκεκριμένο ποσό??αν όχι ,τότε δεν χρωστάει τίποτα και μπορεί να κινηθεί εις βάρος οποίου του απέκρυψε την αλήθεια για παράβαση του 386π.κ. (απάτη)....
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 01:09:27 πμ »

Εξαπατήθηκε από τον πωλητή, αυτό ναι
Ο παλιός του έκρυψε την αλήθεια
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2020, 01:13:20 πμ από miou » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 01:17:14 πμ »

Χαχαχαχαχ...κ εμένα με κούρασε είναι η αλήθεια.....αλλά πιο πολύ με στενοχώρησε η στάση του καπετάνιου.....
Ελπίζω να με αποχαρσκτηρισει από "σαματατζη" με την πάροδο του χρόνου.....
Καληνύχτα miou....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences