Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 11:25:27 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΚΕΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 7269 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 12:19:26 πμ »

Παράθεση
Παράθεση από: SYMEOU13 στις Ιανουάριος 26, 2020, 06:16:56 μμ
Για καποιο που θελει να αρχισει μια συλλογη η για το παιδι του να εχει κατι να ασχολειται και να περιμενει με αγωνια το επομενο τευχος καλη ειναι νομιζω, που να ψαχνεις τωρα εβαυ και πληρωμες-μεταφορικα-ταχυδρομεια κλπ, επισης το τευχος θα εξηγα και λεπτομερως το καθε νομισμα και θα ειναι μια ωραια προσθηκη οταν συμπληρωθουν ολα τα τευχη.
Εγώ πιστεύω ότι ο Symeout13 έχει πιάσει το νόημα του περιοδικού...δεν είναι ένα περιοδικό που στοχεύει στον έμπειρο συλλέκτη,αλλά ένα περιοδικό που στρέφεται σε νέους συλλέκτες η' άτομα που έχουν μια "αγάπη" με τα νομίσματα και δεν είχαν ακόμα κάνει το πρώτο βήμα στη δημιουργία μιας συλλογής....εγώ το χαιρετίζω σαν προσπάθεια γιατί βλέπω ότι μέσα από αυτό μπορεί να δημιουργηθούν νέοι συλλέκτες....για αυτό εξάλλου κ εγώ το πήρα για τον γιο μου όπου ενθουσιάστηκε όταν το είδε....μην ξεχνάτε ότι εκτός από τα νομίσματα μαζί παίρνεις κ το περιοδικό που μεταδίδει γνώσεις στους νέους συλλέκτες....


Συμφωνώ με τους φίλους. Φυσικά και το κέρδος είναι ο σκοπός του περιοδικού, φυσικά και είναι ακριβό αναλογικά με όσα προσφέρει, προσφέρει όμως ένα τεράστιο όφελος στο συλλεκτισμό. Κεντρίζει το ενδιαφέρον νέων ανθρώπων να έρθουν πιο κοντά στη συλλογή νομισμάτων και χαρτονομισμάτων. Αν από τα 100 παιδιά που θα αγοράσουν το τεύχος τα 5 έστω θα γίνουν, μεγαλώνοντας, συλλέκτες, κέρδος είναι.  

Θα συμφωνησω και γω με τα παραπανω. Οταν ημουν 18-20 χρονων και δεν ειχα δικο μου εισοδημα τα μουσικα περιοδικα ηταν για μενα θησαυρος γιατι αποκτουσα cd και εχτισα σιγα σιγα μια μικρη συλλογη. Αργοτερα αλλαξε αυτο και αρχισα να αγοραζω κανονικα cd και βινυλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2020, 12:20:02 πμ από dtsartsanis » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1777


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 01:05:48 μμ »

Οι απόψεις διίστανται..

Το μόνο σίγουρο όφελος που προκύπτει από την δημιουργία ενός νέου συλλέκτη, είναι το κέρδος των εμπόρων.

Υπάρχουν μακράν πιο ενδιαφέροντα και ουσιαστικώς εποικοδομητικότερα πράγματα για έναν νέο άνθρωπο, από το να.. προσβληθεί από το -κατά κοινή ομολογία επανομαζόμενο- «μικρόβιο του συλλεκτισμού».
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1857


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 01:43:09 μμ »

Παιδια δεν ειναι θεμα συλλεκτικοτητας η αξιας μιας συλλογης, εγω οταν ημουν 8 χρονων επιστρεφοντας απο το δημοτικο σχολειο βρηκα στον δρομο ενα μικρο κινεζικο νομισμα ασημαντης αξιας χρηματικα αλλα για ενα 8χρονο δεκαετιας 1980 ενα ξενο νομισμα ηταν θησαυρος, αυτο το ασημαντο νομισμα ηταν η σπιθα για να αρχισω να μαζευω νομισματα...
Θ3λω να πω οτι δεν ειναι η αξια η συλλεκτικοτητα των νομισματων-χαρτονομισματων του περιοδικου αλλα η χαρα ενος νεου συλλεκτη η ενος παιδιου να τα μαζεψει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo