Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 04:12:01 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: π(pi) το νέο ελληνικό κρυπτονομισμα!  (Αναγνώστηκε 5632 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 06, 2020, 03:07:08 μμ »

Το π (pi-πάϊ αγγλιστί) είναι ενα νέο κρυπτονόμισμα που δημιούργησε ο Ελληνας  Νικόλαος Κόκκαλης με την ομάδα του στο πανεπιστήμιο του Στάνφορτ.
Αυτό που διαφοροποιεί το νέο κρυπτονόμισμα π από τα ήδη υπάρχοντα είναι το γεγονός ότι δεν χρειάζεται να ξοδέψει κανείς χρήματα για να αγοράσει τον εξοπλισμό με τον οποίο θα κάνει mining. Αρκεί μόνο να κατεβάσει την εφαρμογή pi network από το play store και να ξεκινήσει την εξόρυξη άμεσα.
Το όλο πρότζεκτ βρίσκεται στην πρώτη φάση από τις τρεις (όπου στην τρίτη φάση θα μπορει κάποιος να πουλήσει ή να αγοράσει π) οπου κάνεις εγγραφή στο δίκτυο και απλά παράγεις κρυπτονομισματα.
Να αναφέρω εδώ ότι για να εγγραφείς στο δίκτυο θα πρέπει να σε συστήσει κάποιος άλλος, οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται να πειραματιστει με το νέο κρυπτονόμισμα στην φόρμα εγγραφής ας βάλει στο identification code το username μου: nopap
ΠΡΟΣΕΞΤΕ…Δε χρειαζεται ΤΙΠΟΤΑ αλλο απο το να κατεβασετε το App. 100% ασφαλες και εγγυημενο και ΔΕ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
Η εφαρμογή δεν καταναλώνει μπαταρία, δεν δεσμεύει μνήμη από τη συσκευή, το μόνο που χρειάζεται είναι να ταπάρετε το κουμπί της μιά φορά το 24ωρο ώστε να συνεχίζεται το mining.
Έπειτα από τρία 24ωρα μπορεί κανείς να φτιάξει 5μελή κύκλο εμπίστων ώστε να αυξήσει την ημερήσια απόδοση του σε π.
Επίσης μπορεί να προσκαλέσει φίλους και να διευρύνει το δίκτυο.
Πριν λίγες μέρες ξεκίνησα και εγώ και το ανάκαλυπτω σίγα σιγά. Θα ήθελα όμως να ξεκαθαρίσω το εξής, το κέρδος μπορεί να έρθει, μπορεί να αργήσει ή να μην έρθει ποτέ.
Το σημαντικό με το π είναι ότι δεν ζητάει να σπαταλίσεις πόρους ή χρήματα.
Δεν πρέπει να μπερδευουμε το mining με το trading και την αγορά κρυπτονομισματων.
Όσοι γραφτούν τώρα στην πρώτη φάση, θα έχουν τα δικά τους κρυπτονομισματα δωρεάν.
Εάν το πειραματικό πρότζεκτ του π κάποτε ολοκληρωθεί τότε χωρίς να έχετε πληρώσει φράγκο θα μπορείτε να ανταλλάξετε , πουλήσετε , εξαργυρώσετε νομίσματα που ίδιοι θα έχετε παράξει – σκοπός της εφαρμογής είναι η παραγωγή νομισμάτων.
Ελπίζω να ημουν όσο πιο κατατοπιστικος γινοταν. Όσοι βέβαια δεν έχετε εμπειρία με τα κρυπτονομισματα, καλύτερο θα ήταν πρωτα να διαβάσετε και ενημερωθείτε πριν ξεκινήσετε ένα τέτοιο εγχείρημα.
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 07:56:54 μμ »

mining καταναλωση πόρων το κόβω λίγο δυσκολο
Δλδ πατάω το κουμπί και τρέχει σε σερβερ του πανεπιστημίου ?
Δεν μπορώ να καταλαβω.
Επίσης κύκλος 5 "εμπιστων" ? Αυτό δεν θυμίζει κρυπτο, αυτό θυμίζει π-υραμιδα.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 09:11:17 μμ »

Καλησπέρα, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου αντιγραφοντας ένα μέρος από το faq
της εφαρμογής.
 "Απορείς για το πως μπορείς να κερδίζεις κρυπτονομίσματα χωρίς να “καις” μπαταρία ή megabytes; Αντί να καταναλώνει ενέργεια ως απόδειξη των εργασιών που εκτελούνται για την παραγωγή κρυπτονομισμάτων, όπως π.χ. γίνεται με το Bitcoin, το π εξασφαλίζει τις συναλλαγές (ledger) όταν τα μέλη του λειτουργούν ως εγγυητές για άλλα μέλη. Σχηματίζεται έτσι ένα σύνολο αλληλένδετων “κύκλων εμπιστοσύνης” (security circles) που καθορίζουν το ποιος έχει το δικαίωμα να εκτελεί συναλλαγές. Αυτή η καινοτόμα προσέγγιση επιτρέπει την “εξόρυξη” κρυπτονομισμάτων μέσω του κινητού σου τηλεφώνου αξιοποιώντας τις υπάρχουσες κοινωνικές σου επαφές εντός του δικτύου, χωρίς κανένα απολύτως οικονομικό κόστος και χωρίς κατανάλωση ενέργειας, αφήνοντας έτσι ένα πολύ ήπιο περιβαλλοντικό αποτύπωμα στον πλανήτη"
Καταγράφηκε

dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 09:13:24 μμ »

mining καταναλωση πόρων το κόβω λίγο δυσκολο
Δλδ πατάω το κουμπί και τρέχει σε σερβερ του πανεπιστημίου ?
Δεν μπορώ να καταλαβω.
Επίσης κύκλος 5 "εμπιστων" ? Αυτό δεν θυμίζει κρυπτο, αυτό θυμίζει π-υραμιδα.

Ολες οι πληροφοριες εδω

https://minepi.com/
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 09:14:12 μμ »

Επίσης για τους κύκλους εμπιστοσύνης γραφει:
"Οι “κύκλοι εμπιστοσύνης” αποτελούν ομάδες 3 έως 5 αξιόπιστων ατόμων που μπορούν να δημιουργηθούν από κάθε μέλος του π. Η λειτουργία τους είναι να διασφαλίζουν το νόμισμα οικοδομώντας ένα παγκόσμιο γράφημα εμπιστοσύνης (trust graph) που μπορεί να εμποδίσει τους “κακόβουλους χρήστες” από το να εκτελέσουν συναλλαγές δόλιου τύπου (απάτες).

Ενώ τα κρυπτονομίσματα όπως το Bitcoin εξασφαλίζουν τις συναλλαγές (ledger) τους υποχρεώνοντας τα άτομα που “εξορύσσουν” να καταναλώνουν ενέργεια (ως απόδειξη των εκτελούμενων εργασιών), το π το πράττει όταν τα μέλη του λειτουργούν ως εγγυητές για άλλα μέλη. Οι “Συνεργάτες” του π εγγυώνται ο ένας για τον άλλον οικοδομώντας “κύκλους εμπιστοσύνης” αποτελούμενος από 3 έως 5 μέλη τα οποία θεωρούνται έμπιστα. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να τοποθετείτε σε αυτούς άτομα τα οποία εμπιστεύεστε και θεωρείται πως δε θα εκτελούσαν συναλλαγές δόλιου τύπου (απάτες). Οι “κύκλοι εμπιστοσύνης” του δικτύου σχηματίζουν ένα παγκόσμιο γράφημα εμπιστοσύνης (trust graph) που ελέγχει και αποφασίζει για το ποιος είναι έμπιστος ώστε να πραγματοποιήσει συναλλαγές."
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 11:37:16 πμ »

Αυτό που περιγράφεται δεν έχει καμία σχέση με κρυπτο αλλά ούτε και με ευρείας κυκλοφορίας νομισμα
Μόνο κινδύνους περιλαμβάνει και εργαλεία πίεσης και χειραγωγησης
Αν γεννήθηκε από φοβίες, δεν τις επιλύει με τους "στενούς κυκλους". Αν οχι, τότε τι να πω, προς τα κει πάμε έτσι κι αλλιώς χωρίς την ύπαρξη του, απα επιταχύνει προς την λάθος κατευθυνση.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 12:15:02 μμ »

Ένα πείραμα είναι και αυτό, όπως ήταν το bitcoin όταν ξεκινούσε. Στην αρχή βαλλονταν από παντού, αλλά 12 χρόνια μετα μπορεί να θεωρηθεί πλέον μια σταθερά.
Δεν θα υπερασπιστώ το π(pi) γιατι κάνεις δεν ξέρει αν θα επιτύχει ή όχι η προσπάθεια.
Είναι κάτι πρωτοποριακο πάντως στον τρόπο με τον οποίο θα επαληθευονται οι συναλλαγές. Θα χρησιμοποιεί την τεχνολογία blockchain, όπως όλα τα κρυπτονομισματα, αλλά μέσω των κύκλων εμπιστοσύνης (3-5 ατόμων) που θα εγγυώνται για την φερεγγυότητα των ατόμων που συναλλασονται.
Τώρα το πως θα λειτουργήσει αυτό πρακτικά δεν γνωρίζω. Σε κάνα χρόνο που θα βγει σε κυκλοφορία θα μάθουμε.
Πάντως όπως και να χει είναι κάτι που δεν κοστίζει τίποτα, απλά κατεβάζεις την εφαρμογή και ξεκινάς την εξόρυξη του π(pi)
Καταγράφηκε

nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 12:19:38 μμ »

Πάντως μέχρι στιγμής είναι εγγεγραμμένα μέλη γύρω στα 1.3 εκατομμύρια.
Προσωπικά θεωρώ ότι είτε θα καταλήξει σε μια τεράστια πατάτα ή θα δούμε κάτι πολύ μεγαλύτερο από το πρότζεκτ bitcoin
Καταγράφηκε

bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 12:21:52 μμ »

Κατέβασα και εγώ την εφαρμογή.
Έστειλα invites στις επαφές του κινητού μου (όχι όλες - καμμια 50αρια που θα μπορούσαν πανω-κατα να καταλάβουν).
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ανταποκρίθηκε εστω απο περιέργεια !
Ούτε ρεύμα ζητάει, ούτε την υπολογιστική ισχύ του κινητού, ούτε τίποτα.
Οι μόνοι που απάντησαν είχαν την ίδια απορία !
"Τι θα βγάλεις εσύ απο αυτό !"

Κλασική κομ#####στική σκέψη.
Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
Μου το λέγανε οτι η Ελλάδα είναι κομ#####στική χώρα και έλεγα " τι βλακείες μου λέτε" !
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 12:36:46 μμ »

Μα.... Άμα προτείνεις εσύ χρήστες ή τους κόβεις σημαίνει τους ξέρεις, άρα δεν είναι κρυπτο.
Άμα προτείνεις εσύ χρήστες ή τους κόβεις δεν είναι νόμισμα, είναι κλειστό κλαμπ. Όσο μεγάλο και αν είναι είναι κλειστο.
Καμία σχέση με το μπιτ.

Τώρα πως γίνεται να έχει μπλοκτσειν αλλά να μην χρειάζεται υπολογιστικη ισχύ ...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 01:00:19 μμ »

Ίσως δεν το εξήγησα εγώ σωστά.
Για να έχει blockchain φυσικά και θα πρέπει να τρέξει με υπολογιστική ισχύ και σύμφωνα με τους ιδρυτές, θα μπορεί κάποιος μεσω pi mining software σε υπολογιστη να βοηθήσει στην διασφάλιση των συναλλαγών βασιζόμενο όμως στους κύκλους εμπιστοσύνης που έχουν ήδη δημιουργηθεί στο δίκτυο.
Και φυσικά στους κύκλους εμπιστοσύνης βάζεις άτομα για τα οποία εγγυάται. Π. Χ εγώ έβαλα την γυναίκα μου, την αδερφή μου και τρεις κολλητούς μου,τους οποίους τους είχα ήδη προσκαλέσει στο δίκτυο.
Τώρα για όσους άλλους έχω προσκαλέσει δεν μπαίνουν στον κύκλο εμπιστοσύνης μου. Είναι απλά μέλη στο δίκτυο που και αυτά με την σειρά τους θα πρέπει να φτιάξουν παρόμοιο γκρουπ.
Καταγράφηκε

stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 07:03:29 μμ »

Εγώ πάντως μόνο που ακούω κόκκαλης για παράγκα το κόβω όχι για κλαμπ
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 08, 2020, 10:06:43 μμ »

Εγώ πάντως μόνο που ακούω κόκκαλης για παράγκα το κόβω όχι για κλαμπ
Αχαχα λες;
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 12:17:30 μμ »

Για να έχει blockchain φυσικά και θα πρέπει να τρέξει με υπολογιστική ισχύ και σύμφωνα με τους ιδρυτές, θα μπορεί κάποιος μεσω pi mining software σε υπολογιστη να βοηθήσει στην διασφάλιση των συναλλαγών βασιζόμενο όμως στους κύκλους εμπιστοσύνης που έχουν ήδη δημιουργηθεί στο δίκτυο.

Άρα... κάτι θα καίει
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 12:43:16 μμ »

Ακόμα πάντως δεν έχουν ενεργοποιήσει το pi blockchain και φαντάζομαι ότι για να διαφημίζουν ότι είναι "πράσινη" εφαρμογή, θα έχει ελάχιστο περιβαλλοντικό αποτύπωμα σε σύγκριση με τα άλλα κρυπτονομισματα.
Σκέψου ότι το mining αυτή την στιγμή στο π γίνεται μόνο μέσω της εφαρμογής, ενώ στο bitcoin για παράδειγμα γίνεται μόνο μέσω υπολογιστικής ισχύς.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences