Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 07:34:05 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΛΤΑ 2019  (Αναγνώστηκε 30003 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 02:13:27 μμ »

WERTI21--!!!!!
MINOS--    !!!!!!!
LHH-- !!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 12:32:50 μμ »

https://www.athensvoice.gr/585705_h-athens-voice-ginetai-grammatosimo?fbclid=IwAR33hWxteDB5qjrn7mFOdvDBhPEmc8LEivZ8kDVIZcD2GMXcmgO-1W2AdRE

Για πρώτη φορά στην ιστορία του Ελληνικού Τύπου τα εξώφυλλα μιας εφημερίδας γίνονται γραμματόσημα από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία.

Ποια η γνώμη σας?
Υπάρχει περιπτωση να τα εχει πληρώσει το ελληνικό δημόσιο?
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 01:21:41 μμ »

Νομίζω πως ειναι αυτή η νέα ειδική προσωπική έκδοση (ή όπως την λένε) καθώς όλα τα γραμματόσημα ειναι μιας αξίας. Δεν ειναι οριστική η αναμνηστική σειρά.

Δεν ξέρω πως πληρώνονται και απο ποιόν, λογικά απο αυτόν που ζητάει να εκτυπωθούν τέτοια γραμματοσημα.

Ασχέτως αν διαφωνεί η συμφωνεί καποιος με την athens voice ειναι μια απο τις πολύ ελάχιστες εφημερίδες που έχουν πάντα ένα ωραίο εικαστικό πρωτοσέλιδό, και υπάρχουν και άτομα που τις συλλέγουν για τα εξώφυλλα τους.

Προσωπικά δεν θα το αγόραζα, αλλά θα ήθελα να έχω έναν φάκελο ταχυδρομηνένο με αποστολέα τα γραφεία της AV. Είναι όλα αξίας εξωτερικού, άρα για να μην θεωρείτε και κατασκεύασμα θα πρέπει να αποσταλεί στο εξωτερικό.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 02:18:55 μμ »

Νομίζω πως ειναι αυτή η νέα ειδική προσωπική έκδοση (ή όπως την λένε) καθώς όλα τα γραμματόσημα ειναι μιας αξίας. Δεν ειναι οριστική η αναμνηστική σειρά.

Δεν ξέρω πως πληρώνονται και απο ποιόν, λογικά απο αυτόν που ζητάει να εκτυπωθούν τέτοια γραμματοσημα.

Ασχέτως αν διαφωνεί η συμφωνεί καποιος με την athens voice ειναι μια απο τις πολύ ελάχιστες εφημερίδες που έχουν πάντα ένα ωραίο εικαστικό πρωτοσέλιδό, και υπάρχουν και άτομα που τις συλλέγουν για τα εξώφυλλα τους.

Προσωπικά δεν θα το αγόραζα, αλλά θα ήθελα να έχω έναν φάκελο ταχυδρομηνένο με αποστολέα τα γραφεία της AV. Είναι όλα αξίας εξωτερικού, άρα για να μην θεωρείτε και κατασκεύασμα θα πρέπει να αποσταλεί στο εξωτερικό.

Συμφωνούμε απόλυτα αλλά όχι να πλασαρει τα γραμματόσημα σαν συλλεκτικά...Δεν εχει ασχοληθει ποτε σε κάποιο αρθρο με τον φιλοτελισμό αλλα θεωρει πως μπορεί να χαρακτηρίσει τα διαφημιστικά γραμματόσημα συλλεκτικά.
¨Οπως και να έχει συμφωνουμε για το εικαστικό  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 10:09:03 μμ »

Περιέργως μου αρέσουν εμφανισιακά.... περισσότερο απο πολλές άλλες αναμνηστικες σειρές.
Ωστόσο νομίζω ειναι προσωπικό, οπότε και δεν τα συλλέγω.  Άνεση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2019, 10:10:23 μμ από johneko » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 11:39:58 πμ »

ε,τόσο αγώνα έκανε η a.v. τα προηγούμενα 4 χρόνια,ας ανταμειφθεί....
Κανονικότητα....

Νομίζω μετά σειρά έχουν τα παραπολιτικά και το πρώτο θέμα....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 12:14:41 μμ »

Ας αφήσουμε τα πολιτικά έξω από αυτό το χώρο παιδιά... αρκετά φαρμακωνουν την καθημερινότητα μας,ας τους κλείσουμε την πόρτα έξω από αυτό το καταφύγιο
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 08:44:42 μμ »

Με 9€ το τευχίδιο δεν τα πληρώνει το Ελληνικό δημόσιο, αλλά ο συλλέκτης.
Καταγράφηκε
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 07:27:46 μμ »

Μάλλον τελευταία για το 2019.
                                                                                                      ΑΔΑ : 6Υ7ΔΟΡΡ2-ΗΧΡ

                                                ‘’ Αποφάσεις ∆ιοικητικού Συµβουλίου ‘’
ΘΕΜΑ: «Προκαταρκτικές εργασίες Εκτύπωσης Γραµµατοσήµων» (Αναµνηστική Σειρά Γραµµατοσήµων «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2019»)

Το ∆ιοικητικό Συµβούλιο της Α.Ε. ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥ∆ΡΟΜΕΙΑ (ΕΛΤΑ) µε Αριθµ. ΓΕΜΗ:
1092101000, κατά την 1798/17.10.2019 (θέµα 4ο ) συνεδρίασή του, αφού έλαβε υπόψη την 100/17.10.2019 εισήγηση της ∆ιεύθυνσης Φιλοτελισµού, την προφορική εισήγηση του ∆ιευθύνοντος Συµβούλου, καθώς και τις απόψεις των Μελών του, ύστερα από συζήτηση,
                                            α π ο φ ά σ ι σ ε


1. Την έγκριση των µακετών που θα χρησιµοποιηθούν για την εκτύπωση της Αναµνηστικής Σειράς Γραµµατοσήµων «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2019».
2. Την εκτύπωση και κυκλοφορία της Αναµνηστικής Σειράς Γραµµατοσήµων «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2019» σε ένα εκατοµµύριο επτακόσιες χιλιάδες (1.700.000) γραµµατόσηµα µε σχετικές παραστάσεις.
3. Την εκτύπωση συµπληρωµατικών προϊόντων όπως: Φάκελοι Πρώτης Ηµέρας Κυκλοφορίας, Φυλλαράκια τεσσάρων Ενωµένων Γραµµατοσήµων Πλήρους Οδόντωσης, Αριθµηµένα Λευκώµατα Σειράς και Τευχίδια Αυτοκόλλητων Γραµµατοσήµων.
4. Την κυκλοφορία της Σειράς στις 25 Νοεµβρίου 2019 και τη διακοπή της κυκλοφορίας της στις 24 Νοεµβρίου 2020.
5. Τη δαπάνη για την εκτύπωση της Σειράς, η οποία δεν αναµένεται να ξεπεράσει το ποσό των σαράντα έξι χιλιάδων εξακοσίων ευρώ (46.600,00 €) περίπου, συµπεριλαµβανοµένου του ΦΠΑ 24%. Στη δαπάνη περιλαµβάνεται και η αξία του χαρτιού εκτύπωσης των γραµµατοσήµων και αναλύεται ως ακολούθως:
5.1. Εκτύπωση 1.700.000 τεµαχίων γραµµατοσήµων ήτοι:
κλάση 20 γρ. εσωτερικού 200.000 τεµάχια
κλάση 20 γρ. εσωτερικού 500.000 τεµάχια
κλάση 20 γρ. εσωτερικού 500.000 τεµάχια
κλάση 20 γρ. εξωτερικού 500.000 τεµάχια
Καταγράφηκε
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 01:03:07 μμ »

Σήμερα, επιτέλους παρέλαβα τις “ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ” !!!!!!!
Άλλη μία έκδοση που θυμίζει φωτογραφίες για άλμπουμ, όπως αναφέρθηκε σε αυτό ή σε κάποιο άλλο Forum.
Μόνο που οι φωτογραφίες είναι σε σμίκρυνση, κατάλληλες για αστυνομική ταυτότητα ή κάποιο διαφημιστικό φυλλάδιο.
Καταγράφηκε
elrodatlast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 03:51:31 μμ »

το 2019 αποδείχθηκε αρκετό φτωχό από άποψη έκδοσης γραμματοσήμων. Λίγες και κατα κανόνα αδιάφορες αναμνηστικές σειρές.
Και βλέπουμε και νέες μόδες όπως αυτοκόλλητα γραμματόσημα και γραμματόσημα βάρους και όχι αξίας.
Επίσης τα ΕΛΤΑ επιλέγουν αντί για αναμνηστικές σειρές γραμματοσήμων να κυκλοφορούν συνεχώς ειδικά φιλοτελεικά προιόντα, πολύ εμπορευματοποίηση. Παίρνω μόνο αναμνηστικές σειρές προσωπικά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences