Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:15:08 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πόσο θα είναι η Τιμή της ουγγιάς του χρυσού σε ευρώ στο τέλος του 2020?  (Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 02, 2020, 10:39:32 μμ)
-€900 - 1 (0.9%)
€900-1000 - 2 (1.7%)
€1000-1100 - 2 (1.7%)
€1100-1200 - 0 (0%)
€1200-1300 - 3 (2.6%)
€1300-1400 - 14 (12.2%)
€1400-1500 - 14 (12.2%)
€1500-1600 - 20 (17.4%)
€1600-1700 - 13 (11.3%)
€1700-1800 - 14 (12.2%)
€1800+ - 32 (27.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 113

Σελίδες: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 105
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προγνωστικά Χρυσού 2020-2022  (Αναγνώστηκε 303857 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #855 στις: Αύγουστος 28, 2020, 01:07:54 πμ »

Να κι άλλο παράδειγμα. Ο Τζέφι Μπέζος αξίζει μόνος του πιο πολύ από την Exxon mobile που την πέταξαν κι έξω από τον Dow Jones. Big oil is on its way out, big tech is in. Tα ηνία μεταλλάσσονται αλλά παραμένουν σε πολύ λίγους. Όλες οι μεγάλες τεχνολογικές εταιρείες, Google, Apple, Facebook με το Ινσταγκραμ και το WhatsApp, πάνε να το κάνουν μονοπώλιο και πέρασαν από επιτροπή της Γερουσίας. Τη Microsoft την άφησαν στην απέξω, την είχαν ηδη διερευνήσει τέλη του 90.

Γίνεται λόγος για αργό Αμερικανικό ταχυδρομειο που ο πρόεδρος ο ίδιος αρνείται να το χρηματοδοτήσει, η φοβερίζει ότι θα βάλει βέτο αν το χρηματοδοτήσει το κογκρέσο, ώστε να μην μετρήσουν τα εκλογικά δελτία που αποστέλλονται ταχυδρομικώς, όπως παραδοσιακά κάνουν οι στρατιώτες ,αξιωματικοί και διπλωμάτες της Αμερικής , μια που είναι απόντες. Το σύστημα τους επιτρέπει την δι’αλληλογραφίας ψήφο, και οι εκλογές κρατάνε πολύ καιρό έως ότου κλείσουν κάποια Τριτη του ζ Νοέμβρη.

Γιατί δεν λειτουργείς το ταχυδρομειο σαν κερδοφόρα εταιρεία; Γιατί το δοκίμασαν ήδη πριν 150-200 χρόνια, τέσσερις εταιρείες κάνανε καρτέλ και τσάκισαν τους διασκορπισμένους αγρότες της Αμερικής. Και η Αμερική είναι διασκορπισμένη, βασίζεται στο Ταχυδρομειο για να έχει πρόσβαση στις αγορές που έχουν πέραση τα προϊόντα τους κλπ κλπ. Άρα σαν κράτος το υποστηρίζεις.

Γι αυτό ένας μπίζνεσμαν, ποσο μάλλον και μετριότατος μπίζνεσμαν, και ρηαλιτυ σταρ του κ###υ, δεν καταλαβαίνει ότι η χώρα δεν διοικείται σαν εταιρεία και είναι ο πρώτος πραγματικά unfit for president. He hasn’t (even προσθέτω εγώ) progressed into the job.

Έχει την διάρκεια προσοχής που έχει η δεκάχρονη κόρη μου, έτσι έλεγε ένας αρτι παραιτηθεις υψηλού επιπέδου υπάλληλος της Homeland Security. Πήγαινε κι αυτός και το αφεντικό του να του κάνουν briefing κάθε τόσο επι θέματα επικαιρότητας περι εσωτερικής ασφαλείας κι ο Τραμπ έπαυε να τους ακούει 3 λεπτά αργότερα, και μονολογούσε..”. my wall, my beautiful wall (with Mexico), I’m gonna build such a nice and great wall...,”

Ο Woodrow Wilson επίσης φτασμένος επιχειρηματίας έγινε ένας κακός πρόεδρος.

Στην εταιρεία θες να βγάλεις κέρδη, στη χώρα δεν κανεις τέτοια δουλειά. Η αρχή του Πητερ ( Peter’s principle), από μνήμης το θυμάμαι, σου λέει ότι ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος, έχει το πλαφόν του. Εάν είναι στρατιωτικός πχ, ένας συνταγματάρχης μπορεί να είναι αριστος  από ανθυπολοχαγός όλο με συστάσεις να παίρνει προαγωγές. Το πλαφόν του ομως είναι συνταγματάρχης. Αυτού του ανθρώπου, δώστου την επόμενη προαγωγή προς τιμήν και κατά την συνταξιοδότηση του, γιατί εάν ήταν ενεργός, οι πιθανότητες είναι ότι θα γινόταν ένας κάκιστος υποστράτηγος.

Ένας λογιστής με φιλοδοξίες να φτάσει να πάρει προαγωγές και να υπακούει στις εντολές με ευχέρεια και αποδοτικότητα, αλλά αν φτάσει CFO, κλάψτε την εταιρεία που ανέλαβε, δεν κάνει για πρώτο βιολί, ξεπέρασε το πλαφόν του κατά το Peter’sprinciple. Εγώ σαν αρχιτεκτων, μπορώ με αυτοπεποίθηση να διαγωνιστω για μια η περισσότερες κατοικίες η ένα κτίριο γραφείων, κλπ. Αν όμως έρθεις και μου δώσεις να κάνω νοσοκομείο η αεροδρόμιο, ήρθες μάλλον στον λάθος αρχιτέκτονα.

The Peter’s principle. Εξαιρετικη θεωρία που χρειάζεται αυτογνωσία για να την εφαρμόσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2020, 01:09:25 πμ από digo » Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #856 στις: Αύγουστος 28, 2020, 10:49:38 πμ »

Φίλε digo μπορεί ο πληθωρισμός να ήταν 35% με τη δραχμούλα και τώρα με το ευρό να είναι 0, για πές μου όμως την ίδια αξία εχουν ομως π.χ τα 500 ευρώ με τις παλιές 170.000 δραχμές? Θυμάμαι με 5000 δραχμές γέμιζες 4-5 σακούλες σουπερ μάρκετ τώρα με 15 ψωροευρώ πόσα πράγματα αγοράζεις? Είχες 2 εκατ δραχμές και σε 5 χρόνια με τα επιτόκια τραπέζης τα έκανες άλλα 2 τοτε η δραχμή έιχε αξία και ζούσες καλύτερα.
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #857 στις: Αύγουστος 28, 2020, 02:21:49 μμ »

ειτε με € ειτε με δρχ την χρ.λιρα απο την ττε σε δρχ θα την πληρωνουμε παλι, κοντα στις 170.000 δρχ εχει η μια σημερα  Έκπληξη
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #858 στις: Αύγουστος 29, 2020, 01:45:33 πμ »

ειτε με € ειτε με δρχ την χρ.λιρα απο την ττε σε δρχ θα την πληρωνουμε παλι, κοντα στις 170.000 δρχ εχει η μια σημερα  Έκπληξη

Από την ΤΤΕ όπως ειπες. Σωστός! Αλλά ποιος πάει στην ΤΤΕ; Εμένα όταν πάω για συλλεκτικά με πιάνει η ψυχή μου που βλέπω τον κοσμάκη να τις δίνει φτηνά κι αν ω μη γενοιτο θελήσει να αγοράσει, ...άσε καλύτερα. Αλλά θέλει «σιγουριά τράπεζας και δη ΤΤΕ».

Αν ήξεραν τι φόλες έχει φάει κατά καιρούς η ΤΤΕ και τους εχουνε σώσει επανειλημμένα έμποροι, πριν την «επίσημη καταμέτρηση»..... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #859 στις: Αύγουστος 29, 2020, 01:58:56 πμ »

Φίλε digo μπορεί ο πληθωρισμός να ήταν 35% με τη δραχμούλα και τώρα με το ευρό να είναι 0, για πές μου όμως την ίδια αξία εχουν ομως π.χ τα 500 ευρώ με τις παλιές 170.000 δραχμές? Θυμάμαι με 5000 δραχμές γέμιζες 4-5 σακούλες σουπερ μάρκετ τώρα με 15 ψωροευρώ πόσα πράγματα αγοράζεις? Είχες 2 εκατ δραχμές και σε 5 χρόνια με τα επιτόκια τραπέζης τα έκανες άλλα 2 τοτε η δραχμή έιχε αξία και ζούσες καλύτερα.


Το αντίθετο: η αξία της κατρακυλούσε με ρυθμό 20% το χρόνο και τα προϊόντα κι αυτά έπαιρναν αντίστοιχη ανηφόρα, διότι εισάγαμε από χώρες με δυνατά νομίσματα που κάθε χρόνο, και η πρώτη ύλη και τα μεταφορικά αλλά και η διανομή είχε ανεβεί αντίστοιχα, κι ο καθε ενδιάμεσος, τσίμπαγε λίγο την τιμή να προσθέσει κι αυτός το κάτι τις του, ε;

Το ότι τα έκανα αλλά δυο, υπήρξε και εποχή που τα έκανα αλλά δυο σε μόλις 3 χρόνια με ανατοκισμό των τόκων. Αυτό όμως είναι ένας εξαιρετικός λόγος για να μην κανεις τίποτε! Γιατί να μπλέξεις με αγχώδεις ,πιθανόν επικερδείς, πιθανόν και όχι δουλειές, όταν εσυ κοιμάσαι, και το ταξίμετρο του λογαριασμού σου γράφει; Είναι καλό αυτό για την οικονομία μας;

Η μνήμη μας τείνει να είναι επιλεκτική φίλτατε vlass link. Κι όσο περνάνε τα χρόνια γινόμαστε σαν τον παππού στους Σιμπσονς, (τον Αbe),  ότι μας συμφέρει θυμόμαστε. Αλλά κατανοώ το πνεύμα σου. Όμως, (αμους που λέει κι ένας Αιγύπτιος φίλος μου που σχεδον τρεις δεκαετίες στην Ελλάδα , είναι αδύνατον να μάθει να προφέρει σωστά Ελληνικά κι έχει παντρευτεί Ελληνίδα γυναίκα εδώ και 25 χρόνια), έλα τώρα να μου πεις τι προϊόντα αγόραζες με €100 το 2002 και πες μου τι αγοράζεις σήμερα. Τα ίδια μήπως με €120;
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #860 στις: Αύγουστος 29, 2020, 11:30:06 πμ »

ειτε με € ειτε με δρχ την χρ.λιρα απο την ττε σε δρχ θα την πληρωνουμε παλι, κοντα στις 170.000 δρχ εχει η μια σημερα  Έκπληξη

Από την ΤΤΕ όπως ειπες. Σωστός! Αλλά ποιος πάει στην ΤΤΕ; Εμένα όταν πάω για συλλεκτικά με πιάνει η ψυχή μου που βλέπω τον κοσμάκη να τις δίνει φτηνά κι αν ω μη γενοιτο θελήσει να αγοράσει, ...άσε καλύτερα. Αλλά θέλει «σιγουριά τράπεζας και δη ΤΤΕ».

Αν ήξεραν τι φόλες έχει φάει κατά καιρούς η ΤΤΕ και τους εχουνε σώσει επανειλημμένα έμποροι, πριν την «επίσημη καταμέτρηση»..... Στριφογύρισμα ματιών

αγορασε απο χρυσομαγαζο με 137.000 δρχ ειναι παραπλησιο το ποσον
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #861 στις: Αύγουστος 29, 2020, 02:27:21 μμ »

ειτε με € ειτε με δρχ την χρ.λιρα απο την ττε σε δρχ θα την πληρωνουμε παλι, κοντα στις 170.000 δρχ εχει η μια σημερα  Έκπληξη

Από την ΤΤΕ όπως ειπες. Σωστός! Αλλά ποιος πάει στην ΤΤΕ; Εμένα όταν πάω για συλλεκτικά με πιάνει η ψυχή μου που βλέπω τον κοσμάκη να τις δίνει φτηνά κι αν ω μη γενοιτο θελήσει να αγοράσει, ...άσε καλύτερα. Αλλά θέλει «σιγουριά τράπεζας και δη ΤΤΕ».

Αν ήξεραν τι φόλες έχει φάει κατά καιρούς η ΤΤΕ και τους εχουνε σώσει επανειλημμένα έμποροι, πριν την «επίσημη καταμέτρηση»..... Στριφογύρισμα ματιών

ή επισημο ξέπλυμα μαύρων Χαμόγελο
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #862 στις: Αύγουστος 29, 2020, 02:59:36 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=qfDRRRvPJVQ

Are the Markets Setting Up for a 1929 Style Crash?
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #863 στις: Αύγουστος 29, 2020, 03:16:10 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=eG3YuePCENc

Jan Nieuwenhuijs - Europe Has Been Preparing a Global Gold Standard Since the 1970s

 Έκπληξη
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #864 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 12:30:03 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=mz-D7OQFBnU

Gold Going To $15,000 Per Ounce? Invest In SILVER, GOLD, & Mining Stocks - Steve Penny
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #865 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 12:47:00 μμ »

το λενε πλεον ανοιχτα οι ανθρωποι το φωναζουν ακομα και σε ειδικες εκπομπες φορεστε μασκες-κρανοι και απολαυστε το υπερθεαμα.......συντομα και στις τσεπες σας  Μεγάλο χαμόγελο


https://www.youtube.com/watch?v=P6I-wDAOhn4

US DOLLAR DOMINANCE: How long will it last?
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #866 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 05:40:12 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=yw8hN8AyaxQ

The Bank of England Strongly Hints it Will Soon Set Negative Interest Rates.
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #867 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 04:31:47 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=iKW0biYiH4M


Is October 18th Doomsday For Your Wealth?
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #868 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 09:06:57 πμ »

το μεταλακι πεφτει αργα κ σταθερααααααααααα..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #869 στις: Σεπτέμβριος 24, 2020, 07:58:32 πμ »

και συνεχιζειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 105
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences