Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:06:24 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Oscar II - Tva Kr - 1897 (?)  (Αναγνώστηκε 10156 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 07, 2010, 06:43:09 μμ »

.Ομως οι κατευθυνσεις στις συλλογες αλλαζουν.
Τα κομματια που εχουν καποια ιδιαιτερη αξια και ειναι σε πολυ καλη κατασταση δεν υπαρχει αλλος δρομος.Η πιστοποιηση ειναι μονοδρομος.
Οι κατευθυνσεις απο ποιους Αναργυρε?? Οπως ξερεις και εγω εχω κομματια αριστα στα χερια μου και δεν προκειτε ποτε να τα σλαμπαρω!! Αλλα ομως κομματια θα τα στειλω για σλαμπαρισμα και φταιει αυτη η κατευθηνομενη γραμμη απο καποιους!!
Προσωπικα ειμαι κατα του σλαμπαρισματος αλλα υπερ του να μαθουν καποιοι οτι τα νομισματα δεν τα πειραζουμε ποτε δεν τα αγγιζουμε ποτε εκτος αν συντρεχει λογως διαβρωσεις και καταστροφης ενος νομισματος!!
Νομισματα λοιπον αξιας αν πεσουν στα χερια ασχετου ή μη πεπειραμενου και το καταστρεψει , οταν παει να το δωσει και του πουνε οτι τωρα πια δεν αξιζει ουτε τα μισα λεφτα απο οσα εδωσε να δεις πως θα  τον κανει αυτη η ανοησια του να πιανει μετα ολα τα νομισματα με γαντια!!
Μην δεχεστε λοιπον κατευθυνομενες γραμμες απο κανεναν!!  Ολα τα κανουν για τα επιπλεον χρηματα  αυτοι που πασαρουν τα σλαμπ!!
Ολα γινοντε ή για το χρημα το επιπλεον ή για την επιδειξη !! Εγω το εχω ms 67 εσυ τι εχεις?? au?? και σε κοιτανε περιφρονητικα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 07, 2010, 07:12:45 μμ »

Oi κατευθυνσεις που διαλεγουμε μονοι μας μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις.
Ολοι ξεκιναμε απο καπου με νομισματα του 1 ευρω ή των 2 ευρω ή ακομα αγοραζουμε με το κιλο.Μετα αυτο δεν μας ικανοποιει και θελουμε κατι παραπανω.Μετα ισως αν μπορουμε να διαθεσουμε και τα χρηματα προχωρουμε στα ακυκλοφορητα.Ο καθενας οπως τα καταφερνει.
Εσυ γιατι θελεις να αγορασεις σλαμπαρισμενο 20αρικο Οθωνα.Γιατι οταν θα πληρωσεις ενα 1500αρι θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Γιατι εχεις την πεντολιρα του Εδουαρδου σλαμπαρισμενη.Και τοσα αλλα.Η πιστοποιηση ειναι εργαλειο στα χερια του συλλεκτη οταν προκειται για ακριβο νομισμα που πρεπει να διατηρηθει και που μεγαλο ρολο παιζει η κατασταση.Εσυ στις δημοπρασιες αου γραφεις ενα νομισμα VF εχει τα μισα χρηματα (και παρακατω θα ελεγα εγω) απο ενα ακυκλοφορητο.
Τωρα σε νομισματα των 5-10 ευρω που μαζευει η πλειοψηφια δεν προσφερει κατι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 07, 2010, 10:36:34 μμ »

.Γιατι εχεις την πεντολιρα του Εδουαρδου σλαμπαρισμενη.Και τοσα αλλα.Η πιστοποιηση ειναι εργαλειο στα χερια του συλλεκτη οταν προκειται για ακριβο νομισμα που πρεπει να διατηρηθει και που μεγαλο ρολο παιζει η κατασταση.
Την πεντολιρα του 1902 την πηρα πιστοποιημενη διοτι τον συγκεκριμενο χρονο που την εψαχνα δεν υπηρχε αλλη στην αγορα !! Ουτε πιστοποιημενη ουτε απιστοποιητη!! Στην πεντολιρα ομως του 1911 ξερεις πολυ καλα οτι παζαρευα να παρω μια απιστοποιητη πολυ ποιο ακριβα απο μια πιστοποιημενη με ms63 !!
Και να ερθουμε τωρα στα σλαμπαριμενα και ακριβα κομματια απο χαλκο!!
Ξερεις οτι ο χαλκος υποφερει και θελει διαρκως παρακολουθηση....
Σε προσωπικες συζητησεις μου εχεις πει οτι οι εταιριες δεν δινουν πανω απο δεκα χρονια εγγυηση για τα χαλκινα νομισματα!! Αγοραζω λοιπον εναν ομορφοτατο Καποδιστρια ή ενα ακυκλοφορητο Οθωνικο σλαμπ (ακριβωπληρωμενο λογω σλαμπ) και στην τριετια-πενταετια βλεπουμε την γνωστη πρασινιλα ή κοκκινηλα να τρωει το νομισμα!!
Τι κανουμε τοτε?? Σπαμε το σλαμπ και παει ο βαθμος πανε και τα χρηματα που δωσαμε!! Αντε παλι απο την αρχη πιστοποιηση εξτρα λεφτα κτλ κτλ ....
Προσωπικη μου αποψη,  πολυς ντορος για να καυχωμαστε (καποιοι) και πολλα λεφτα πεταμενα!!
Αλμπουμ και χαρτονακια να χαιρομαστε τα νομισματα μας οσο γινετε καλυτερα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 09, 2010, 03:43:32 μμ »

Αυτο το διαμαντι ειναι σωστο να μεινει απιστοποιητο?
ΘΑ το αφηνες στα χερια οποιουδηποτε ανιδεου - βλακα συλλεκτη ή κληρονομου?
Να το πιασει με τα βρωμοχερα του, αφου εχει την περιεργεια(οπως μου εχουν πει ορισμενοι) να το πιασει με τα χερια του και να πειραματιστει να το ζυγισει και αλλα πολλα κουλα?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2010, 04:01:04 μμ από epop » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 09, 2010, 04:17:25 μμ »

Αναργυρε ξερεις πολλους να εχουν ακυκλοφορητα καλα κομματια στα χερια τους και να κανουν του κεφαλιου τους??
Σε ολη την συλλεκτικη μου πορεια εχω συναντηση δυο ατομα που τους ειπα μην ακουμπατε αυτα τα νομισματα , μην τα βγαλετε απο την καψουλα και τα εβγαλαν!!
Αλλα δυο ατομα που ξερω εσπασαν τα σλαμπ απο νομισματα που ειχαν αγορασει!!
Ο ενας ηθελε να μετρηση-ζυγισει την πεντολιρα και ο αλλος ηταν ενα ασημενιο το οποιο ηθελε να το βαλει σε αλμπουμ με τα υπολοιπα νομισματα!!
Και θα σε ρωτησω κατι αλλο..... Ενα καλο νομισμα σλαμπ στα χερια καποιου ασχετου ποσες πιθανοτητες εχει να το σπασει για να παρει το νομισμα στα χερια του?? Απαντηση---> παρα πολλες!!
Αρα τι προστασια θα του προσφερει??
Αλλη ερ ωτηση..
Ποσος κοσμος δεν ξερει τι εστι σλαμπ στην Ελλαδα??
Εγω παντως ξερω παρα πολλους.....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 29, 2010, 12:02:14 μμ »

Αυτο το διαμαντι ειναι σωστο να μεινει απιστοποιητο?
ΘΑ το αφηνες στα χερια οποιουδηποτε ανιδεου - βλακα συλλεκτη ή κληρονομου?
Να το πιασει με τα βρωμοχερα του, αφου εχει την περιεργεια(οπως μου εχουν πει ορισμενοι) να το πιασει με τα χερια του και να πειραματιστει να το ζυγισει και αλλα πολλα κουλα?
Αυτο το διαμαντι της νομισματικης εφυγε για 1136$.Πολλα αλλα το κομματι ειναι μοναδικο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences