Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Φεβρουάριος 25, 2020, 08:27:04 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διάβρωση σε χρυσό νόμισμα είναι δυνατόν;  (Αναγνώστηκε 824 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ipirotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 26, 2019, 06:49:19 μμ »

Καλησπέρα
Έχω ένα αυστριακό χρυσό νόμισμα (φιλαρμονική 1/4 ουγιάς) του 2015. Ήταν αποθηκευμένη σε πλαστική θήκη σε ντουλάπι. Φέτος (2019) που το ξαναείδα έχει σκούρες βυσσινή κηλίδες , σαν διάβρωση, στην επιφάνεια αλλά και στο πλάι. Με δεδομένο ότι θεωρητικά  αυτό το νόμισμα είναι από καθαρό χρυσό η διάβρωση είμαι απίθανη. Το έχω αγοράσει κατευθείαν από το site του Αυστριακού νομισματοκοπείου όποτε θεωρώ απίθανο να είναι πλαστό. Από μια σύντομη έρευνες στο διαδίκτυο είδα ότι ανάλογα περιστατικά τα αποδίδουν σε επαφή με αργυρά νομίσματα η υπολείμματα άλλων μετάλλων στην πρέσα τα οποία είναι μέσα στο χρυσό νόμισμα και οξειδώνονται. Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορεί να καθαριστεί;
Καταγράφηκε
Tornezios
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 08:00:32 μμ »

Δεν φαίνεται κάποια τεχνικά καταστροφική οξείδωση με ισχυρή προσκόλληση, πρέπει να είναι κάτι επιφανειακό,(θα έλεγα μια σταγόνα ιδρώτα του υπάλληλου που το έβαλε στην πλαστική θήκη).
 Για προσπάθησε με λίγο καθαρό οινόπνευμα και μια μπατονέτα . Έτσι και αλλιώς είναι bullion νόμισμα και δεν χάνει κάτι από συλλεκτική αξία.
Εγώ πάντως θα το έκανα ένα μπανάκι σε Hagerty !
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: