Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:43:02 μμ
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τουρκία: τι πραγματικά συμβαίνει;  (Αναγνώστηκε 51758 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #240 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 07:18:40 μμ »

Ζυγώνει η ώρα των κόκκινων γραμμών(εδώ γελάμε).Αφού αφήσαμε πίσω μας υφαλοκρηπίδα και ΑΟΖ τώρα είμαστε στα 6 ν.μ.Το ερευνητικό σκάφος των Τούρκων μαζί με τον στολίσκο ασφαλείας του ζυγώνει τα 6 ν.μ απο το Καστελόριζο και σύμφωνα με την NAVTEX που έχουν εκδώσει θα μπουν μέσα απο τα 6 ν.μ για έρευνες.
Τι θα πράξει η κυβέρνηση;που θα τρέξει να παρακαλέσει πάλι για βοήθεια;που θα γίνει πάλι ρεζίλι στέλνοντας διαβήματα και απειλώντας θεούς και δαίμονες με λόγια;
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #241 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 07:47:10 μμ »

Εσυ φιλε μου τι θα προτεινες να πραξουμε κατα την γνωμη σου.
Να σου θυμησω βεβαια οτι την δικη σου γνωμη την εχεις απο την ανεση και ασφαλεια του καναπε σου κρατωντας στο χερι σου το τηλεκοντρολ ψαχνοντας απο ειδικους και ανοητους το σκορ της μαχης.
Κατα καιρους εχουμε πει απο εδω μεσα πολλα και μεσα σε αυτους και εγω και δεν εξαιρω ουτε τον εαυτο μου απο τα παραπανω.
Αλλα ελατε για λιγο και στην θεση του ανθρωπου που θα πρεπει να παρει την αποφααη.
Ανεξαρτητα λοιπον απο την εκβαση που θα υπαρξει ας σκεφτουμε την χωρα μας μετα μετρωντας απωλειες σε εμψυχο και αψυχο υλικο καθως και τις καταστροφες σε υποδομες και κυριως στα νησια μας.
Τωρα αν θελετε την αποψη μου.
Μολις περασουν τα 6 μιλια ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΠΥΡΑΥΛΩΝ
Και μιλαω σοβαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2020, 07:49:00 μμ από CHRIS1964 » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #242 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 08:52:20 μμ »

Χρήστο, εδώ αδικείς τον Μιχάλη. Εχει χύσει τον ιδρώτα του στις επάλξεις, μάχιμος λιμενικός για πολλές δεκαετίες.
Αν παρανόησα τη φράση σου, συγγνώμη.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #243 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 09:55:51 μμ »

Υπάρχει και το.. στρατέγκο! Χωρίς αίματα και τραγικές απώλειες..
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #244 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:10:34 μμ »

Χρήστο, εδώ αδικείς τον Μιχάλη. Εχει χύσει τον ιδρώτα του στις επάλξεις, μάχιμος λιμενικός για πολλές δεκαετίες.
Αν παρανόησα τη φράση σου, συγγνώμη.

Αλίμονο, δεν αδικώ κανέναν και σέβομαι την ιστορία του καθενός ειδικά όταν πρόκειται και για ένστολους μάλιστα.
Αλλά ένα είναι σίγουρο ότι κανέναν μας δεν μας βαρύνει το κόστος της συγκεκριμένης απόφασης όσο του εκάστοτε Πρωθυπουργού της χώρας.
Όσον αφορά την φράση δεν έχω καταλάβει σε ποια αναφέρεσαι;
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:13:42 μμ »

Υπάρχει και το.. στρατέγκο! Χωρίς αίματα και τραγικές απώλειες..

Αρκεί βέβαια και ο αντίπαλος σου να παίζει στρατέγκο!!!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #246 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:15:13 μμ »

Πρεπει να κερδισουμε χρονο για αλλαγη ηγεσιας στις ΗΠΑ, αφιξη Rafale απο Γαλια καθως κ αφιξη του συστηματος spike NLOS απο Ισραηλ. Προπαντως δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να πεσουμε στην παγιδα του φασιστοΕρντυ.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #247 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:15:25 μμ »

Δεν θα περάσουν τα 6 μίλια, δεν είναι χαζοί.
Μεχρι τα 6,5 μίλια θα φθασουν, και εμεις μεχρι τα 6 είμαστε ικανοί.
Εμεις κερδίζουμε χρόνο και αυτοί παίζουν μπαλίτσα με ότι πλατες έχουν.
Ο χρόνος πιέζει τον Έρντι

Τα υπόλοιπα στην Χάγη για αμοιβαίες υποχωρήσεις και μοιρασια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2020, 10:16:32 μμ από johneko » Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #248 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:45:04 μμ »

Δεν θα περάσουν τα 6 μίλια, δεν είναι χαζοί.
Μεχρι τα 6,5 μίλια θα φθασουν, και εμεις μεχρι τα 6 είμαστε ικανοί.

Αν το δούμε καθαρά και στη βάση του δικαίου της θάλασσας όταν έχεις καθορίσει ο ίδιος τα χωρικά σου ύδατα στα 6 νμ τότε εθνική κυριαρχία έχεις και ασκείς μέχρι εκεί. Μέσα από τα 6 νμ μπορείς να ασκήσεις όποια στρατιωτική βία κρίνεις σκόπιμη για να απωθήσεις κάποιον που τα παραβιάζει για οποιοδήποτε λόγο χωρίς την έγκριση σου.
Και κανένας δεν μπορεί να σου προσάψει καμιά κατηγορία.
Για αυτόν τον λόγο δεν θα τα παραβιάσει ο Ερντογάν, δεν τον έχω για τόσο μ@@@@α.
Τώρα εάν ήθελες τα 12 νμ ας τα είχες καθορίσει από πριν όπως ορίζει και ξεκάθαρα το δίκαιο της θάλασσας.
Αν ήθελες και ΑΟΖ ισχύει ακριβώς το ίδιο με τα παραπάνω.
Αλλά την καυτή πατατούλα δεν είχε κανείς μέχρι σήμερα τα α@@@@@α να την πάρει στα χέρια του να την καθαρίσει.
Οπότε σήμερα είναι αργά για κλάματα Στέλλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2020, 11:03:17 μμ από athas » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 11:08:39 πμ »

Ακριβως οπως τα λες.
Πέρα απο τα 6 μιλια αμφισβητει με κάθε τρόπο, εμεις τα ανακοινώσαμε μονο στην Δυτική Ελλάδα. Αλλα ακομα και πάμε στην Χάγη με Αλβανία.

Αν προσθεσουμε και την διαφορα 6 ναυτικα μιλια με 10 στον αέρα, ειμαστε ακομα πιο αφερέγγυοι. (Ασχετα αν στις υπερπτησεις επι νησιων κτλ ειναι ξεκαθαρο το θεμα). Δεν εχουμε ξεκαθαρα αποψη τι θέλουμε και που πάμε.... Ουτε τα κοκώνια να ρίξουμε ενα αεροπλάνο στην Θράκη οταν έγινε το σκηνικο.

Οταν δεν λύνουμε τα προβλήματα ενα ενα επι δεκαετίες τώρα ερχονται μαζεμένα.
Θα λυθουν τωρα ολα μαζεμενα σε πακέτο, επειδη η Ευρώπη θέλει ενέργεια (ενεργειακή αυτονομία) και δεν μπορει να περιμενει την Ελλάδα να αποφασίσει τι θέλει οταν δεν το έκανε τρεις δεκαετίες.

Βεβαια απο την άλλη ποιος πιστευει οτι γινεται οτιδηποτε χωρις την συμφωνη γνωμη των μεγάλων παιχτων; Δηλαδη ο πολεμοπς Αζερμπαϊτζάν -Αρμενίας εγινε χωρις την συμφωνη γνωμη της Ρωσιας; Το εκμπεταλλευτηκαν προφανως Τουρκια & Ρωσια για να ξαναβαλουν στρατο εκει. Ομοιως και εδω.... Η μοιρασιά ίσως έχει γινει και απλά πρεπει να χωνευθει απο τον κοσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2020, 11:17:26 πμ από johneko » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 12:17:43 μμ »

Εσυ φιλε μου τι θα προτεινες να πραξουμε κατα την γνωμη σου.
Να σου θυμησω βεβαια οτι την δικη σου γνωμη την εχεις απο την ανεση και ασφαλεια του καναπε σου κρατωντας στο χερι σου το τηλεκοντρολ ψαχνοντας απο ειδικους και ανοητους το σκορ της μαχης.
Κατα καιρους εχουμε πει απο εδω μεσα πολλα και μεσα σε αυτους και εγω και δεν εξαιρω ουτε τον εαυτο μου απο τα παραπανω.
Αλλα ελατε για λιγο και στην θεση του ανθρωπου που θα πρεπει να παρει την αποφααη.
Ανεξαρτητα λοιπον απο την εκβαση που θα υπαρξει ας σκεφτουμε την χωρα μας μετα μετρωντας απωλειες σε εμψυχο και αψυχο υλικο καθως και τις καταστροφες σε υποδομες και κυριως στα νησια μας.
Τωρα αν θελετε την αποψη μου.
Μολις περασουν τα 6 μιλια ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΠΥΡΑΥΛΩΝ
Και μιλαω σοβαρα.
Tα διάβασα και τα κατανόησα όλα εκτός απο το κομμάτι που μου θυμίζεις ότι την δική μου γνώμη την έχω απο την ασφάλεια του καναπέ μου κρατώντας στο χέρι μου το τηλεκοντρολ και ψάχνοντας απο ειδικούς και ανόητους το σκορ της μάχης.
Έχουμε κάπου συζητήσει την γνώμη μου και δεν το θυμάμαι;
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #251 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 02:09:20 μμ »

Εσυ φιλε μου τι θα προτεινες να πραξουμε κατα την γνωμη σου.
Να σου θυμησω βεβαια οτι την δικη σου γνωμη την εχεις απο την ανεση και ασφαλεια του καναπε σου κρατωντας στο χερι σου το τηλεκοντρολ ψαχνοντας απο ειδικους και ανοητους το σκορ της μαχης.
Κατα καιρους εχουμε πει απο εδω μεσα πολλα και μεσα σε αυτους και εγω και δεν εξαιρω ουτε τον εαυτο μου απο τα παραπανω.
Αλλα ελατε για λιγο και στην θεση του ανθρωπου που θα πρεπει να παρει την αποφααη.
Ανεξαρτητα λοιπον απο την εκβαση που θα υπαρξει ας σκεφτουμε την χωρα μας μετα μετρωντας απωλειες σε εμψυχο και αψυχο υλικο καθως και τις καταστροφες σε υποδομες και κυριως στα νησια μας.
Τωρα αν θελετε την αποψη μου.
Μολις περασουν τα 6 μιλια ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΠΥΡΑΥΛΩΝ
Και μιλαω σοβαρα.
Tα διάβασα και τα κατανόησα όλα εκτός απο το κομμάτι που μου θυμίζεις ότι την δική μου γνώμη την έχω απο την ασφάλεια του καναπέ μου κρατώντας στο χέρι μου το τηλεκοντρολ και ψάχνοντας απο ειδικούς και ανόητους το σκορ της μάχης.
Έχουμε κάπου συζητήσει την γνώμη μου και δεν το θυμάμαι;



Όχι δεν έχουμε συζητήσει μαζί την γνώμη σου πουθενά παρότι που συμφωνώ με την αγανάκτηση σου για τα τεκτενόμενα.
Εννοώ ότι από την ασφάλεια του περιβάλλοντος μας ο καθένας μας δεν είναι σε θέση να κρίνει με ευκολία τις κινήσεις επι χάρτου ή τις αποφάσεις που θα πρέπει να πάρει κάποιος που με αυτές θα κρίνει το μέλλον του Έθνους και της χώρας.
Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #252 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 02:18:55 μμ »

Συνοπτικά και απλά....

Μιλάτε για ένα δικαίωμα και όχι μια διεκδίκηση. Το ότι δεν ασκεί κάποιος ένα δικαίωμά του, δεν σημαίνει ότι το χάνει. Δεν διεκδικούμε τίποτα από κανέναν, οπότε δεν έχει καμία ουσία να κάνουμε επέκταση στα 12 μίλια αυτή τη στιγμή. Μπορούμε να το κάνουμε όποτε θέλουμε. Από την άλλη πλευρά της Ελλάδας η επέκταση έγινε διότι υπήρχε το ανάλογο έδαφος να γίνει και για να δείξουμε ότι λειτουργούμε βάσει του διεθνούς δικαίου.

Η Τουρκία καίγεται διότι διεκδικεί. Ζητάει μονίμως να συζητήσουμε διμερώς και όχι "διεθνώς" διότι γνωρίζει ότι δεν έχει νομική βάση. Τώρα τελευταία ανακάλυψε ότι μπορεί να ζητάει και "διεθνή" συζήτηση, με συμμετοχή των κρατών της περιοχής, συμπεριλαμβανομένου και του ψευδοκράτους. Κάτι που δεν μπορεί να γίνει και το γνωρίζουν. Διότι η υπογραφή του ψευδοκράτους δεν έχει καμία νομική ισχύ.

Αυτή τη στιγμή, η Τουρκία βρίσκεται στην χειρότερη θέση που θα μπορούσε να είναι και συνεχώς χειροτερεύει τη θέση της. Η πιθανότητα να κερδίσει αυτά που ζητάει είναι σχεδόν στο 0%. Επειδή το έχουν κατανοήσει αυτό, ξέρουν ότι ο μοναδικός τρόπος να πιέσουν είναι μόνο με θερμό επεισόδιο ή πόλεμο. Αν γίνει κάτι τέτοιο, θα αναγκαστούμε να καθίσουμε στο τραπέζι των συζητήσεων είτε σαν "ισχυροί", είτε σαν "ηττημένοι". Με λίγα λόγια, εκεί που οι ελπίδες της έχουν πέσει σχεδόν στο 0%, με αυτές τις κινήσεις πιέζει και τζογάρει με την πιθανότητα να καθίσουμε σαν "ηττημένοι" και να τα συζητήσουμε όλα, εκτός διεθνών συνθηκών. Αλλά δεν τις βγαίνει και αυτό. Βλέπει ότι εμείς δεν κάνουμε κινήσεις επιθετικές και "ανεχόμαστε" αυτά που κάνει χωρίς να απαντάμε. Έτσι έχουμε διαμορφώσει συμμαχίες και το πιο πιθανό είναι να καθίσουμε στο τραπέζι σαν "ισχυροί", ότι και να γίνει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 02:42:21 μμ »

Συνοπτικά και απλά....

Μιλάτε για ένα δικαίωμα και όχι μια διεκδίκηση. Το ότι δεν ασκεί κάποιος ένα δικαίωμά του, δεν σημαίνει ότι το χάνει. Δεν διεκδικούμε τίποτα από κανέναν, οπότε δεν έχει καμία ουσία να κάνουμε επέκταση στα 12 μίλια αυτή τη στιγμή. Μπορούμε να το κάνουμε όποτε θέλουμε. Από την άλλη πλευρά της Ελλάδας η επέκταση έγινε διότι υπήρχε το ανάλογο έδαφος να γίνει και για να δείξουμε ότι λειτουργούμε βάσει του διεθνούς δικαίου.

Η Τουρκία καίγεται διότι διεκδικεί. Ζητάει μονίμως να συζητήσουμε διμερώς και όχι "διεθνώς" διότι γνωρίζει ότι δεν έχει νομική βάση. Τώρα τελευταία ανακάλυψε ότι μπορεί να ζητάει και "διεθνή" συζήτηση, με συμμετοχή των κρατών της περιοχής, συμπεριλαμβανομένου και του ψευδοκράτους. Κάτι που δεν μπορεί να γίνει και το γνωρίζουν. Διότι η υπογραφή του ψευδοκράτους δεν έχει καμία νομική ισχύ.

Αυτή τη στιγμή, η Τουρκία βρίσκεται στην χειρότερη θέση που θα μπορούσε να είναι και συνεχώς χειροτερεύει τη θέση της. Η πιθανότητα να κερδίσει αυτά που ζητάει είναι σχεδόν στο 0%. Επειδή το έχουν κατανοήσει αυτό, ξέρουν ότι ο μοναδικός τρόπος να πιέσουν είναι μόνο με θερμό επεισόδιο ή πόλεμο. Αν γίνει κάτι τέτοιο, θα αναγκαστούμε να καθίσουμε στο τραπέζι των συζητήσεων είτε σαν "ισχυροί", είτε σαν "ηττημένοι". Με λίγα λόγια, εκεί που οι ελπίδες της έχουν πέσει σχεδόν στο 0%, με αυτές τις κινήσεις πιέζει και τζογάρει με την πιθανότητα να καθίσουμε σαν "ηττημένοι" και να τα συζητήσουμε όλα, εκτός διεθνών συνθηκών. Αλλά δεν τις βγαίνει και αυτό. Βλέπει ότι εμείς δεν κάνουμε κινήσεις επιθετικές και "ανεχόμαστε" αυτά που κάνει χωρίς να απαντάμε. Έτσι έχουμε διαμορφώσει συμμαχίες και το πιο πιθανό είναι να καθίσουμε στο τραπέζι σαν "ισχυροί", ότι και να γίνει.

Πολύ σωστά εγκρίνω και επαυξάνω
Σε 16 γραμμές όλο το κόλπο.
Και να έχετε υπόψη σας φίλοι μου πως αν η τουρκία είχε και ελάχιστες πιθανότητες να αποκομίσει οφέλη από μια σύρραξη θα το είχε ήδη τολμήσει (και όχι λόγω διεθνών αντιδράσεων - ο νοών νοείτω).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2020, 02:44:00 μμ από CHRIS1964 » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 05:40:59 μμ »

Συνοπτικά και απλά....

Μιλάτε για ένα δικαίωμα και όχι μια διεκδίκηση. Το ότι δεν ασκεί κάποιος ένα δικαίωμά του, δεν σημαίνει ότι το χάνει. Δεν διεκδικούμε τίποτα από κανέναν, οπότε δεν έχει καμία ουσία να κάνουμε επέκταση στα 12 μίλια αυτή τη στιγμή. Μπορούμε να το κάνουμε όποτε θέλουμε. Από την άλλη πλευρά της Ελλάδας η επέκταση έγινε διότι υπήρχε το ανάλογο έδαφος να γίνει και για να δείξουμε ότι λειτουργούμε βάσει του διεθνούς δικαίου.
....

Σωστα, αλλα αφου δεν ασκείς το δικαίωμα που έχεις δεν σημαίνει οτι είναι δικό σου (Γιαυτο δεν έχει παιξει πιο σκληρο μαρκαρισμα. Γιαυτο δεν πλησιαζει τα 6 μιιλια). Μεχρι να το ασκήσεις σε ποιον ανήκει; Εκει πατανε, δημιουργώντας καταστάσεις.

Να δουμε τι θα γινει οταν παρουσιάσουν τα αποτελέσματα απο τις έρευνες και κανουν διαγωνισμο για το φυσικο αέριο. Θα συμμετέχει καποια ευρωπαικη εταιρεια; Ρώσικη εταιρεια; Θα τα βγαλουν μονοι τους;
Αν πανε να τρυπήσουν μονοι τους τι γινεται;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences