Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:05:44 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: θα σας ενδιεφερε να δοκιμαστει το συστημα των 24 ωρων στις δημοπρασιες  (Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 16, 2019, 02:07:54 μμ)
ΝΑΙ - 29 (50%)
ΟΧΙ - 14 (24.1%)
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ - 15 (25.9%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 57

Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασίες 24 ωρών αυτόματης ανανέωσης  (Αναγνώστηκε 28302 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:03:10 μμ »

Η πρόταση του φίλου Μάκη με βρίσκει πιο σύμφωνο....είναι πολύ ουσιαστική...το 24ωρο θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο νόημα...ο πωλητής μπορεί να το βάλει απευθείας στις πωλήσεις το αντικείμενο του,και να πιάσει τα λεφτά που θέλει...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:08:45 μμ »

σας πειραζει που εβαλα μια, ετσι για να δουμε τι και ποσοι ?
εδω στο ιδιο θεμα την εβαλα
αν υπαρχει ενδιαφερον και για αλλες προτασεις καντε ενα θεμα και για αυτες ξεχωριστο και το βλεπουμε και κει
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:09:46 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:16:45 μμ »

Και γω συμφωνώ με την πρόταση του φίλου Μάκη για ολιγόλεπτη παράταση, με 24ωρη  παράταση θα χαθεί η ουσία και πιθανώς το ενδιαφέρον,  και εν τέλει το σασπενς,θα σέρνεται μια δημοπρασία για μέρες και αργά ή γρήγορα θα ατονήσει, με όλο το σεβασμό προς τον κ.gkounto κ την πρόταση του, ισως επίσης να αυξηθεί ο αριθμός των μηνιαίων δημοπρασιών να τονωθεί το ενδιαφέρον..
Καταγράφηκε
Makis-P
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:17:47 μμ »

Οχι προς θεου δεν με πειραζε! Απλα μολις πηγα να ποσταρω το κειμενο μ ειδα 3 νεες ανρτησεις !

Παντως ψηφισα ΝΑΙ

σιγουρα κατι καινουργιο δν παει να πει πως ειναι κακο... απλα ειμαι λιγο κατα της 24 ωρες, Ειναι πολυς χρονος..
Παντως το δηλωνω οτι ΘΑ ΜΕ ΣΥΜΦΑΙΡΝΕ ΤΟ 24 ωρο

Αλλα για μενα καλυτερα λιγα λεπτακια να υπαρχει ^μαχη^

Να κρατηθει η ψυχη της εννοιας δημοπρασιας, αυτος π το θελει, να ειναι εκει ενεργος αυτη την στιγμη

Παντως ειμαι ανοιχτος για οτιδηποτε, οι δημοπρασιες εχουν πεθανει λιγο..
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:28:21 μμ »

Καλό θα ήταν να γίνει μια δοκιμή.
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:36:11 μμ »

Θα ήθελα να γίνει μια δοκιμή από περιέργεια.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:37:32 μμ »

Ο τομέας των δημοπρασιών τείνει,εκ των πραγμάτων, να εκλείψει.Ποιός λογικός άνθρωπος θα βάλει κάτι προς δημοπράτηση απο 1 ευρώ.Να το προχωρήσω λίγο παραπέρα;θυμάστε παλαιότερα τι ωραίες δημοπρασίες γίνονταν με μάχες μέχρι τελικής πτώσης;θυμάστε τι ωραία νομίσματα έβγαιναν τακτικά σε δημοπρασίες;πείτε μου τώρα τι κομμάτια βγαίνουν(αυτά τα λίγα που βγαίνουν)σε δημοπρασίες;δεν φταίει ούτε το σύστημα ούτε τίποτε άλλο.Για να πεισθεί κάποιος να δημοπρατήσει κάτι αξιόλογο θα πρέπει να υπάρχουν 2 ικανές και αναγκαίες συνθήκες.Πρώτη να μπορεί (αν το θέλει)να ξεκινήσει απο όπου νομίζει την τιμή εκκίνησης και δεύτερο να ξέρει ότι εκεί που διαθέτει προς δημοπράτηση το κομμάτι του υπάρχει ενδιαφέρον,υπάρχουν συλλέκτες που θα εκτιμήσουν και θα χτυπήσουν ανάλογα.
Πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν και στους τομείς των πωλήσεων και προσφορών.Παράδειγμα,προσωπικό,είχα αρκετό καιρό πριν βγάλει στις προσφορές ένα θυρεό Βικτώριας δεκαετίας 1840 σε σχεδόν ακυκλοφόρητη κατάσταση(κατά την γνώμη μου)και η καλύτερη προσφορά που πήρα ήταν 10 ευρώ λιγότερα απο μια λίρα κοινή.Πιστοποιήθηκε έγραψε 58 και έφυγε εξωτερικό στην τιμή που έπρεπε.
Αυτή είναι η γνώμη μου.Εύχομαι ότι και αν αποφασισθεί να δώσει μια νέα πνοή!!!
Καταγράφηκε
Makis-P
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:50:42 μμ »

Θα συνφωνησω κατά 1000% με τον Μιχάλη (ελληναρα)

Αφήστε μας έστω να ορίζουμε τιμή εκκίνησης ..

Πάντως ας δοκιμάσουμε κ τους δυο τρόπους (24 ώρες/λεπτού) κ ας δούμε στην πορεία ποιο θα ήταν καλύτερο !
Γιατί όχι ;

η τιμή εκκίνησης όντως είναι αναγκαίο για να εμφανίζονται καλά κομμάτια ....


Θυμάμαι πως τότε τα σταματήσαμε γιατί υπήρχε μίσος ενάντια στους εμπόρους...
Το θεωρό λάθος. Ένα τέτοιο φόρουμ χρειζετε κ από τους δυο να πάει  μπροστά !!

Όπως κ το χρηματιστήριο .... άμα βγάλεις the bulls. Who’s gonna fight against the bears Απορία We need both
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:53:16 μμ »

Τωρα βεβαια δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που κυνηγουν δημοπρασιες αλλα δεν εχω καταλαβει σε τι θα βοηθουσε τον αγοραστη ενα τετοιο συστημα. Μαλλον τον πωλητη ευνοει. Επειδη δεν εχω πειστει τεινω προς το οχι

Παίρνω την απάντησή σου σαν ένδειξη και όχι για αντίρρηση.

Θεωρώ, ότι μια δημοπρασία θα πρέπει να ικανοποιεί και τους δύο, όχι τον έναν.

Στην πρόταση του "24ώρου" δίνει το δικαίωμα στον αγοραστή, να το αγοράσει εάν το θέλει πάρα πολύ, ακόμη και εάν ο πωλητής έχει βάλει "φιλαράκι" για να το προφυλάξει (πιθανά έως ένα σημείο). Εξάλλου σε οποιαδήποτε δημοπρασία (ας μην εθελοτυφλούμε/κωφεύουμε) μπορεί να χρησιμοποιηθεί "φιλαράκι".

Θεωρώ ότι πρέπει να το δοκιμάσουμε. Δεν χάνουμε τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2019, 02:54:10 μμ από Νίκος » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 04:31:53 μμ »

Η πρόταση του Makis P με βρίσκει και εμενα σύμφωνο ίσως οι 24 ώρες να είναι υπερβολικό. Προτείνω αν στην ψηφοφορία βγει το ναι να συναποφασίσουμε για τον χρόνο σε κάποια λεπτά χωρίς να ανοίγουμε νέο θέμα ισως μόνο οι συντονιστές. Φυσικά ψήφισα ναι.

Πάντως αυτός  ο τρόπος δημοπρασίας δεν σημαίνει επαοριστον δημοπρασία χωρίς τέλος. Από την αρχή μπορεί να ορισθει  ένας χρόνος λήξης απλά τα χτυπήματα στα τελευταία λεπτά θα δίνουν αυτόματη ανανέωση χ λεπτών ή ωρών.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2019, 04:34:38 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 04:37:54 μμ »

Τα νούμερα των ψήφων δεν φαίνονται αν έτσι το θέλετε οκ.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 07:48:47 μμ »

Τα νούμερα των ψήφων δεν φαίνονται αν έτσι το θέλετε οκ.
το βαλα να φανει στη ληξη, οχι το σκεφτηκα πολυ δλδ, απλα πατησα αυτο ή δεν πατησα το αλλο κουμπι
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 08:14:55 μμ »

Ο τομέας των δημοπρασιών τείνει,εκ των πραγμάτων, να εκλείψει.Ποιός λογικός άνθρωπος θα βάλει κάτι προς δημοπράτηση απο 1 ευρώ.Να το προχωρήσω λίγο παραπέρα;θυμάστε παλαιότερα τι ωραίες δημοπρασίες γίνονταν με μάχες μέχρι τελικής πτώσης;θυμάστε τι ωραία νομίσματα έβγαιναν τακτικά σε δημοπρασίες;πείτε μου τώρα τι κομμάτια βγαίνουν(αυτά τα λίγα που βγαίνουν)σε δημοπρασίες;δεν φταίει ούτε το σύστημα ούτε τίποτε άλλο.Για να πεισθεί κάποιος να δημοπρατήσει κάτι αξιόλογο θα πρέπει να υπάρχουν 2 ικανές και αναγκαίες συνθήκες.Πρώτη να μπορεί (αν το θέλει)να ξεκινήσει απο όπου νομίζει την τιμή εκκίνησης και δεύτερο να ξέρει ότι εκεί που διαθέτει προς δημοπράτηση το κομμάτι του υπάρχει ενδιαφέρον,υπάρχουν συλλέκτες που θα εκτιμήσουν και θα χτυπήσουν ανάλογα.



+1.....Αν θυμάμαι λέει; γινόντουσαν μάχες, ωραίες εποχές Στριφογύρισμα ματιών ,. Πριν εφαρμοστεί αυτό το σύστημα με το 1 ευρώ έμπαιναν ένα σορό δημοπρασίες, τώρα με το κιάλι, και σημειώστε..... ότι με ένα δυο πμ, σε δημοπρασία του 1 ευρω, (λέω τώρα εγώ, που είμαι κακός, έχω και μεγάλη φαντασία  χαχα),μπορεί, λέμε τώρα μπορεί,  οι ενδιαφερωμενοι να το μαγειρεύουν, χτυπάει ο ένας, και τα μοιράζονται μετά Κλείσιμο ματιού.......μπααα δεν γίνονται αυτά, γράψτε λάθος Μεγάλο χαμόγελο  Πόσες δημοπρασίες γινόντουσαν πριν, και πόσες τώρα;. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι το πρόβλημα δεν είναι αν θα λήγει 5 λεπτά η 24 ωρες μετά το τελευταίο χτύπημα, το πρόβλημα είναι ο περιορισμός στην τιμή εκκίνησης.


Υγ... Για την αποφυγή των σναιπερ, ίσως να ήταν θετική η παράταση 4-5 λεπτων σε χτύπημα που γίνετε στην λήξη. Άλλα κοιτάξτε πάλι τον όρο του 1 ευρω, πιστεύω οτι είναι πολύ σκληρός, στο κάτω κάτω, αν κάποιος ξεκινά ψηλά, δεν συμμετέχεις, απλά.....

Υγ2... Ψήφισα όχι, αλλά πιστεύω οτι βιαστικά Αναποφασιστικότητα, αν είχα δικαίωμα να διορθώσω, θα διάλεγα την 3η επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2019, 08:22:36 μμ από exmim » Καταγράφηκε
Makis-P
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 08:31:44 μμ »

Το είχα ξεχάσει αυτό με το ένα ευρώ....Αυτό ήταν που της χάλασε τότε... θυμάμαι κ της κουβέντες π παίχτηκαν τότε .... μίσος στους εμπόρους...

έγινε μάχη για να γίνει 1€.... μεγάλο λάθος... ελπίζω τώρα π ξανά ανέβηκε αυτή η κουβέντα να διορθωθεί !!

Ας ακούσουμε μια γνώμη τ ιδιοκτήτη !! Γιατί αν δεν απατώμαι αυτός ήταν π της απαγόρεψε ; (Σορρυ αν κάνω λάθος !!)

‘Έχουμε γεμίσει εμπόρους κ χάθηκε η ουσία του συλλεκτισμου’.... ίσως να μην τα θυμάμαι καλά..... είναι πολλά φεγγάρια κ ξύδια πριν ....
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 08:58:08 μμ »

Εχω διαβασει ολο το νημα και νομιζω δεν με αφορα και για να μην επηρεασω την ολη διαδικασια εβαλα το αδιαφορο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences