Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:57:38 μμ
Σελίδες: 1 ... 22 23 [24] 25
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una remastered  (Αναγνώστηκε 71736 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #345 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 09:49:09 πμ »

Θοδωρή μου ...
 Στριφογύρισμα ματιών



+++100000++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
+1
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2020, 02:36:44 μμ από dsp » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #346 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 09:50:06 πμ »

Συνεχίζω.....το έκοψα για να μην κουράζω.
Τι σχέση έχουν όλα αυτά θα μου πείτε με την Ούνα. Και έχουν και δεν έχουν. Η Ούνα πχ δεν ξεκίνησε όπως η Νταϊάνα σύμφωνοι. Με το μπαμ της εκκίνησης εκτοξεύτηκε στην Στρατόσφαιρα. Η χρυσή δηλαδή, η αργυρή ακολούθησε με καθυστέρηση στα απόνερα ή μάλλον στην ουρά του κομήτη Ουνα. Πιθανόν δηλαδή αρκετή από την ζήτηση της αργυρής να οφείλεται στην τεράστια επιτυχία της χρυσής να έγινε κάτι σαν "the poor mans Una".

Πάντως από πρόχειρη διαπίστωση εκτιμώ ότι για κάθε χρυσή Ούνα που πωλείται σε δημοπρασία (και βασικά μόνο στο Coin Cabinet? δεν την θυμάμαι αλλού) υπάρχουν 4-5 που πωλούνται ιδιωτικά. Η αντιστοιχία στην αργυρή εκτιμώ οτι είναι πάνω από διπλάσια. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος οκ το δέχομαι έτσι όμως το έχω στο μυαλό μου. Αν είναι σωστο αυτό τέλος πάντων εκτιμώ οτι περίπου 25-30 άντε 40 έχουν αλλάξει 2 φορές χέρια στην δευτερογενή αγορά. Εκτιμώ όμως οτι η εκτόξευση της τιμής είναι ο λόγος που έχει συγκρατηθεί στα λίγα αυτά αλλιώς πιστεύω πως θα ήταν πολλαπλάσιος ίσως και 15-20 φορές περισσότερο.

Επενδυτικό λοιπόν ή Συλλεκτικό?  Όπως είπα και πριν δύο αναρτήσεις καμία φορά γίνεται δύσκολη η διάκριση μεταξύ συλλέκτη και επενδυτή και μπορεί να ξεκινήσεις συλλέκτης και στην πορεία να γίνεις επενδυτής ή το αντίστροφο ή ακόμα και τα δύο. Για εμένα επενδυτικό αλλά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν είναι το αντικείμενο που αυτοπροσδιορίζεται αλλά ο άνθρωπος. Αν λοιπόν στην πορεία αυτός που ξεκίνησε επενδυτής γυρίσει συλλέκτης το αντικείμενο της επένδυσης του αυτόματα θα γίνει και αυτό συλλεκτικό.

Ο χρόνος θα μας (μου) το απαντήσει. Ευτυχώς το είπα και αυτό αρχικά λέγοντας κάπου ότι στο μέλλον το ξαναβλέπω.

Σκέψεις ενώ μέσω ελεεινής (αλλά αναγκαίας) κλεισούρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2020, 09:52:45 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #347 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 11:36:09 πμ »

the Crown - season 6
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #348 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 11:36:52 πμ »

Συνεχίζω.....τ
...
κλεισούρας.
+1
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2020, 02:37:03 μμ από dsp » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #349 στις: Νοέμβριος 30, 2020, 01:33:53 μμ »

Τα first releases αναγραφονται πανω στο σλαμπ αν σταλθουν για πιστοποιηση εντος 30 ημερών από την μέρα έκδοσης τους.

Δεν εχει να κανει με τον αριθμο πιστοποιητικού.

(δεν εχει να κανει ακριβως με την ουνα αλλα το ποσταρω εδω μιας και το θυμηθηκα απο αυτο το ποστ)

Το συγκεκριμενο ερχεται ετοιμο απο PCGS σαν first strike.
Έρχεται με συγκεκρμιμενο βαθμό (πχ 69 ή 70) ή το first strike δεν εχει βαθμο (MD Premier =  70αρη by default);
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2020, 01:35:10 μμ από johneko » Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #350 στις: Νοέμβριος 30, 2020, 06:41:48 μμ »

αν δεν κάνω λάθος (έχω κάτι ασημένια τέτοια) έχουν μια συνεργασία με την PCGS και όταν τα στείλεις θα πιστοποιηθούν κατάλληλα, μιας και ελέγχονται αυστηρά.
Καταγράφηκε
Πλωταρχης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #351 στις: Δεκέμβριος 23, 2020, 06:27:51 μμ »

Καλησπέρα σας , η καινούργια una 2020 5 pound από theeastindiacompany λέτε να είναι το ίδιο επιτυχημένη με την προηγούμενη του 2019 ? Τι είδους εταιρεία είναι αυτή ?  Είναι αντίστοιχη του royal mint ? Θα την επιλέγατε ?
Καταγράφηκε
Πλωταρχης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #352 στις: Δεκέμβριος 28, 2020, 03:45:18 μμ »

Μήπως ξέρει κάποιος για την east India company που έβγαλε κάποια νομίσματα της una 2020?
Eίνας αξιόπιστη εταιρία ? Σαν royal mint ? Λέτε θα έχουν την ίδια αναγνωρισιμότητα και επιτυχία με την una του 2019 ?
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #353 στις: Δεκέμβριος 28, 2020, 05:15:24 μμ »

Μήπως ξέρει κάποιος για την east India company που έβγαλε κάποια νομίσματα της una 2020?
Eίνας αξιόπιστη εταιρία ? Σαν royal mint ? Λέτε θα έχουν την ίδια αναγνωρισιμότητα και επιτυχία με την una του 2019 ?

φιλε κανενας δεν ξερει, και με την una αμα διαβασειςτο νημα απο την αρχη, κανενας δεν μπορουσε να προβλεψει την μεγαλη ανοδο που ειχε
Καταγράφηκε
Πλωταρχης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #354 στις: Δεκέμβριος 28, 2020, 08:34:31 μμ »

Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, μήπως ξέρει κάποιος από εσάς την εταιρία που τα εκδίδει ? Είναι σοβαρή η κάνει κοπιες ? Προσωπικά σαν ημιμαθής δεν την ήξερα, αλλά δε φαίνεται να είναι άσημη Χαμόγελο αλλά οχι και σαν royal mint (στα μάτια μου )
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #355 στις: Δεκέμβριος 28, 2020, 08:57:27 μμ »

H εταιρία που τα εκδίδει έχει εξασφαλίσει το δικαίωμα να βγάζει νομίσματα για το νησί της Αγ.Ελένης.Κάποια περισσότερα στοιχεία έχει εδώ
https://coinweek.com/world-coins/the-east-india-company-coins/ 
Καταγράφηκε
Πλωταρχης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #356 στις: Δεκέμβριος 28, 2020, 10:38:26 μμ »

Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα :)Καλές γιορτές σε όλους σας
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #357 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 06:07:28 μμ »

Μήπως ξέρει κάποιος για την east India company που έβγαλε κάποια νομίσματα της una 2020?
Eίνας αξιόπιστη εταιρία ? Σαν royal mint ? Λέτε θα έχουν την ίδια αναγνωρισιμότητα και επιτυχία με την una του 2019 ?

φιλε κανενας δεν ξερει, και με την una αμα διαβασειςτο νημα απο την αρχη, κανενας δεν μπορουσε να προβλεψει την μεγαλη ανοδο που ειχε
Τετοια ανοδο κατα τη γνωμη μου μονο οι φουσκες
Καταγράφηκε
Πλωταρχης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #358 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 10:53:17 μμ »

Μήπως ξέρει κάποιος για την east India company που έβγαλε κάποια νομίσματα της una 2020?
Eίνας αξιόπιστη εταιρία ? Σαν royal mint ? Λέτε θα έχουν την ίδια αναγνωρισιμότητα και επιτυχία με την una του 2019 ?

φιλε κανενας δεν ξερει, και με την una αμα διαβασειςτο νημα απο την αρχη, κανενας δεν μπορουσε να προβλεψει την μεγαλη ανοδο που ειχε
Τετοια ανοδο κατα τη γνωμη μου μονο οι φουσκες

Φούσκα λένε και για το Bitcoin και δε σταματάει να φουσκωνειιι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #359 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 08:38:45 πμ »

Μήπως ξέρει κάποιος για την east India company που έβγαλε κάποια νομίσματα της una 2020?
Eίνας αξιόπιστη εταιρία ? Σαν royal mint ? Λέτε θα έχουν την ίδια αναγνωρισιμότητα και επιτυχία με την una του 2019 ?

φιλε κανενας δεν ξερει, και με την una αμα διαβασειςτο νημα απο την αρχη, κανενας δεν μπορουσε να προβλεψει την μεγαλη ανοδο που ειχε
Τετοια ανοδο κατα τη γνωμη μου μονο οι φουσκες

Φούσκα λένε και για το Bitcoin και δε σταματάει να φουσκωνειιι Χαμόγελο
+1
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 ... 22 23 [24] 25
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences