Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:28:57 μμ
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una remastered  (Αναγνώστηκε 71679 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #330 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 10:15:01 πμ »

Φίλε Κώστα εγώ πάντα προσπαθώ να μιλάω με επαληθευσιμα στοιχεία. Ας βγάλουν συμπέρασμα αυτοί που μας διαβάζουν.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:02:07 πμ »

Απο συγχρονα επενδυτικα και συλλεκτικα νομισματα, αυτα που θα έχουν σταδιακά μεγάλη ανοδο θα ειναι μονο τα κινέζικα και δεν θα ειναι φουσκα.
Η συλλεκτες στην κινα αυξανονται συνεχως και η ζητηση ειναι τεραστια.
Δεν το συζηταμε για το ποσο θα φτασουν οι τιμες σε κινεζικα απο το 1800 μεχρι 1900.
Φυσικα και δεν αποκλειω τα επενδυτικα των υπολοιπων κρατων ΑΛΛΑ της κίνας θα ειναι φοβερη η αυξηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 11:03:17 πμ από apostolos40 » Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:04:36 πμ »

Παράθεση
Κανενας συλλεκτης Οθωνα δε θα σε ρωτησει πριν αγορασει νόμισμα ποσο βαρος εχει και ποσο πανω απο το βαρος μου το πουλάς? Δεν τον ενδιαφερει το μεταλο , ασχολειται με συλλεκτικη αξία οχι με μετάλου. Και μόνο που η συζητηση γίνεται με την τελική τιμη της ουνας σε σχεση με το βάρος της χάνει όλο το αφήγημα κατα τη γνώμη μου. Εαν ο συλλεκτης μοντερων νομισματων ηταν οντως συλλεκτης δε θα συλλεγε μοντερνα.

+1
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #333 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 02:20:12 μμ »

o ΄συλλεκτης' μοντερνων νομισματων δεν εχει μαθει να χανει πολλα λεφτα τόσα χρόνια.... Για να μπει στο τρυπακι να αγορασει queen , elton john κλπ πρεπει να μπει στη νοοτροπια οτι μπορει να παει απο το συν 10000 εως το μειον 10000 και για τη χρυση ουνα πολλα παραπανω στο +-..... Για να αλλαχθει η νοοτροπια του αυτη θελει χρόνια οχι 2 δημοπρασίες. Για μενα ειναι απολυτως φτιαχτες. Προσωπικη αποψη και μονο.
Βασίλη σέβομαι τις απόψεις σου αλλα μιλας απέξω. Υποθετικά και όπως γίνεται με τους περισσότερους που γράφουν. Αν και εφοσον.
Καταγράφηκε

fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #334 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 03:02:44 μμ »

Θοδωρή μου κ
...
225 τιραζ ειναι. Όλο και κάποια δεν υπαρχει?
 Στριφογύρισμα ματιών


+++100000++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2020, 02:36:08 μμ από dsp » Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #335 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 03:18:37 μμ »

Υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με την έκφραση ''μοντέρνο συλλεκτικό νόμισμα'' και έχει παρασύρει πολλούς που έχουν σαν σκέψη και σκοπό  ΜΟΝΟ στο  να αγοράσουν και να ΠΡΕΠΕΙ να πουλήσουν με κέρδος. Θεμιτό, θεμιτότατο , αλλά είναι συλλέκτες ??
Επενδυτές με στόχο το κέρδος είναι και πολύ καλά κάνουν και πολλά μπραβο τους αν αποκομίζουν κέρδος ρισκάροντας μεγάλα ή μικρά ποσά, αλλά συλλέκτες νομισμάτων δεν είναι...
Το RM και τα άλλα ''Μint'' όπως το ''Ελληνικό'' κόβουν και πουλάνε χρυσους και ασημενιους επετειακούς δισκους ''τύπου νομίσματος''...
Τι σχέση μπορεί να έχουν με ένα Αθηναϊκό τετράδραχμο ή έναν Φοίνικα, δεν ξέρω...
Πάντως μαγκιά τους αν αγοράζουν κάτι και το πουλάνε πολλαπλάσια, αλλά κατά την  ταπεινότατη γνώμη μου δεν είναι συλλέκτες.






Kostas of millwall
solferino
kai Θοδωρος Π
 συμφωνώ Απολύτως  Άνεση!   https://youtu.be/Sx8Qxv7OxWk

Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #336 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 05:38:31 μμ »

svcollecor

Χρηστο βοηθησε μας να καταλαβουμε το σκεπτικό σου. Τα μοντέρνα αναμνηστικά δεν τα συλλεγουν οι ιδιοι συλλεκτες που συλλεγουν πιο παλια νομίσματα πχ Οθωνα. Αυτο το λύσαμε και συμφωνουμε νομίζω.
Αρα απευθύνεται σε αυτους που συλλεγουν μοντερνα. Εδω θέλω τη βοηθεια σου καθως ειμαι αρκετα δυσπιστος και η αποψη μου διατυπωθηκε πιο πάνω. Αυτοι οι ανθρωποι που απευθυνεται ο elton john oi queen k i una είναι συλλεκτες (αν εχω καταλαβει καλά) που αγόραζαν ουγγιες στο +10% απο το μέταλο η πεντολιρα στο μεταλο ή καμια λιρα προυφ Χ2 το μεταλο κλπ...Μεχρι εδω ειμαι σωστος? Αν ναι, αυτοι οι ανθρωποι εξ όσων γνωρίζω (που γνωρίζω αρκετους τετοιους και μιλάω) κανουν παζάρι για θάνατο. φίλος μου έκανε παζάρι να μειωσει την τιμη τηε λίρας που του τη δινανε 5 ευρω πανω απο μεταλο και προσπαθουσε να του ριξει 1 ευρώ ακόμα...
Οποτε δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι το συγκεκριμενο target group ξανφνικά πείστηκε να δωσει 15 φορες το μέταλο διοτι υπεθεσαν οτι θα εχει συλλεκτική αξία.
Εσυ Χρήστο που εχεις πελάτες στους οποίους απευθυνεται η χρυση ουνα... τι ανθρωποι ειναι ? Ειναι συλλέκτες σαν εμενα? Δηλαδή του 19ου αιωνα κυρίως? Είναι επενδυτες ασχετοι με νομισματα και απλα τοποθετουν χρημα σε αυτα γιατι τους το προτεινε κάποιος? Είναι συλλκετες μοντερνων νομισματων αναμνηστικών? Είναι συλλκετες που κανουν μονο χρυσα πεντολιρα και πιστευουν οτι αυτα θα εχουν υπεραξία?
Καλοπροαιρετα ρωταω διοτι το μονο λογικο στο μυαλο μου ειναι μιας που ναι αναμνηστικα να απευθυνονται σε αυτους π κανουν αναμνηστικα.Αλλα εκει υπαρχει το προβλημα οτι αυτοι που κανουν αναμνηστικά δε πληρωνουν 20φορες το μεταλο. Για αυτο ρωτω τι profil εχουν αυτοι που αγόρασαν στην Ελλαδα 5oz queen ή διουγκη ουνα?

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #337 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 06:11:24 μμ »

Κυρίως είναι συλλέκτες που μαζεύουν νομίσματα 19 ου αιώνα αλλα τους αρέσουν και τα καινούρια.
Δεν υπάρχει φραγή στον συλλεκτισμό. Αν κάτι σου αρεσει το αγοραζεις.

Για τους καινούριους συλλέκτες ομως η επενδυτές ,είναι πιο εύκολο να αγοράσουν μια ουγγια james bond παρα ενα πεντόλιρο του 1887 στα ίδια λεφτά.

Θα μπορούσα να σας το εξηγησω καλύτερα αν καναμε μια τηλεδιάσκεψη. Το φαινόμενα αυτό εννοειται ξεκίνησε απέξω και ήρθε και στην Ελλάδα.

Γιατί δεν κανουμε ενα γκρουπ στο facebook στεκι συλλεκτων να μπορουμε να δημιουργησουμε ενα δωματιο?  Χαμόγελο

ολόκληρος Aydin Ezen που εχει την μεγαλύτερη συλλογή σε χρυσες λίρες , αγοράζει και όλα τα μοντέρνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 06:12:18 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #338 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 07:05:31 μμ »

Κυρίως είναι συλλέκτες που μαζεύουν νομίσματα 19 ου αιώνα αλλα τους αρέσουν και τα καινούρια.
Δεν υπάρχει φραγή στον συλλεκτισμό. Αν κάτι σου αρεσει το αγοραζεις.

Για τους καινούριους συλλέκτες ομως η επενδυτές ,είναι πιο εύκολο να αγοράσουν μια ουγγια james bond παρα ενα πεντόλιρο του 1887 στα ίδια λεφτά.

Στο ότι δεν υπάρχει φραγή στον συλλεκτισμο είμαι απόλυτα σύμφωνος.

Το δεύτερο μπορεις να μου το εξηγήσεις σε παρακαλω; Τι εννοείς πιο εύκολο; Πιο εύκολο να το αγοράσουν η πιο εύκολο να το ξεφορτωθούν όταν το βαρεθούν; Η και τα δυο;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #339 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 07:14:18 μμ »

Είπα να μη μιλήσω κυρίως γιατί για εμένα είναι ένα θέμα εξαντλημένο. Αλλά αναφέροντας τον Aydin Χρήστο άθελα σου (ή μήπως ηθελημένα;) μόλις ουσιαστικά «ομολόγησες» ότι αυτοί που αγοράζουν μοντέρνα είναι επενδυτές. Όχι συλλέκτες. Ο Aydin είναι εκατομμυριούχος αλλά συλλέγει μόνο λίρες και beer mugs.

Μια εικόνα θα μας έδινε η απάντηση στην εξής ερώτηση: Πόσοι από αυτούς που αγόρασαν την ουνα (χρυσή ή αργυρή) πριν ένα χρόνο στην έκδοση της είτε από το RM είτε από τους εμπόρους του την έχει ακόμα;

Ειλικρινά πιστεύει κανείς ότι ένα καινούργιο νόμισμα είναι συλλεκτικό όταν σε λιγότερο από ένα χρόνο βγαίνει στην δευτερογενή αγορά με ρυθμό τουλάχιστον ζηλευτό;
Προσέξτε λίγο το επιχείρημα μου. Δεν εξετάζω τις τιμές που μπορεί ή όχι να είναι χειραγωγημένες. Ναι ασφαλώς μια τρελή υπεραξία θα κάνει κάποιους να πουλήσουν σύμφωνοι. Αλλά ένα συλλεκτικό νόμισμα (στην προκειμένη;) αν είναι όντως συλλεκτικό μπαίνει σε συλλογή και «κουμπώνει» όπως λέμε. Ακόμα και μοντέρνο αν όντως υπάρχει αυτή η κατηγορία συλλεκτών γιατί όχι; Αλλά ανεξάρτητα από συλλογή 19ου αιώνα ή μοντέρνων ο κανόνας είναι ένας για τον συλλέκτη. Κουμπώνει δεν πουλάει και σίγουρα όχι σε λιγότερο από ένα χρόνο και χωρίς να το αντικαταστήσει κιόλας...

Τα μοντέρνα κατα την γνώμη μου είναι επενδυτικά τουλάχιστον τώρα. Αργότερα και πολύ αργότερα που θα μπουν και άλλα  και άλλοι παράγοντες το ξαναβλέπω.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 07:17:32 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #340 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 07:43:55 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα με την οπτική του κυρίου Γιώργου...
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #341 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 09:39:37 μμ »

1989-2002-2005–2012-2017

Diana , George III

Δεν θεωρουνται μοντερνα η συλλεκτικα;

Εγω τα θεωρω και τα 2 εξισου. Συλλογη ειναι.

Καποιος δεν γουσταρει να πρει παλιες λιρες η πεντολιρα δεν του αρεσουν.

Αντιθετως του αρεσει ολη η σειρα great engravers, james bond η ολα
Τα έπετειακα που εχει βγαλει το royal mint.

Επετρεψε μου Γιωργο να σου πω οτι ειναι πολλοι αυτοι που τα μαζευουν οχι για κερδος.


Anyway , συζητηση κανουμε. Βγαινουν συμπερασματα και καποιος που μας διαβαζει ακολουθει και καποιος αλλος οχι. Νομιζω εχει θετικη διαθεση ολο αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 09:44:22 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #342 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 10:41:15 μμ »

Ναι αναμφίβολα Χρήστο. Υπάρχουν και τα δυο και ενδεχομένως η διάκριση να μην είναι πάντα και εύκολα διακριτή.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #343 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 06:21:18 πμ »

Παράθεση
1989-2002-2005–2012-2017

Diana , George III


Εξαιρουμένης της Diana (...), τα υπόλοιπα παραδείγματα είναι όλα χρυσές λίρες είτε BU είτε προυφ και άρα δεν έχουν καμία σχέση με James Bond, Una restrike κτλ.

Είναι απαραίτητα νομίσματα στους συλλέκτες της πιο δημοφιλούς κατηγορίας συλλεκτικών νομισματων στον κόσμο: τις χρυσές λίρες, είτε με φουλ ημερομηνιες, είτε με τύπους, είτε με προυφ μόνο κλπ. Αν δλδ κάποιος μαζεύει μόνο προυφ χρυσές λίρες από το 1887 η/και μόνο διαφορετικά σχέδια, δεν είναι κι αυτά τα νομίσματα στο προγραμμα του; Συν τα υπόλοιπα 4-5 η 6 πορτραιτα της Ελισαβετ;


Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια φοβερή έξαψη και φούρια τις πρωτες μέρες και μήνες κυκλοφορίας αυτών των νομισματων (και που και που και κανα δυο χρόνια), και μετα δεν τα θυμάται κανένας. Ενώ όλες οι λίρες που προανέφερες έχουν ήδη διαμορφώσει τιμή, χωρις αυτή την ασύδοτη κερδοσκοπια με την τιμή έκδοσης τους (λαμβανομένης υπ’οψιν και της ανόδου της τιμής του χρυσού βέβαια) και οι περισσότεροι συλλέκτες που τις αγοράζουν, τις κουμπώνουν στη συλλογή τους κι άπσυρονται απο την αγορά...

Οι μόνες που συνεχίζουν ν’αλλαζουν χέρια είναι αυτές που κρατάνε οι έμποροι στα χέρια τους κι αυτες που αγοράστηκαν (και ξαναπουληθηκαν) απο το ίδιο κοινό που αγοράζει τον Bond και την Ουνα. Κατα βασιν παντως συμφωνώ και με το Χρήστο και με το Γιώργο. Δεν εχει τελειωμό αυτή η κουβέντα και σηκώνω τα χέρια ψηλά!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #344 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 09:25:34 πμ »

Καλή σας ημέρα. Η Νταϊάνα ξεκίνησε σχεδόν όπως όλα τα πεντόλιρα επετειακής έκδοσης. Ξαφνικά για λόγους που μόνο οι ίδιοι γνωρίζουν (οι φήμες λένε ότι έπαιξε ρόλο ένα φιλμ ή ντοκιμαντέρ που παίχτηκε στην τηλεόραση και την έκανε πολύ δημοφιλή στο κοινό) αν είναι αλήθεια κάνω τον Σταυρό μου δηλαδή αλλά ας είναι προχωρώ, έγινε περιζήτητη στην Ιαπωνία. Σήμερα έχει σχεδόν επανέλθει στα επίπεδα που ξεκίνησε ή περίπου εκεί αν δεν κάνω πολύ λάθος ο Χρήστος που ασχολείται τα ξέρει ίσως καλύτερα. Αυτά γίνονται κατά καιρούς, πριν 7-8 χρόνια και πιθανόν λιγότερο υπήρχε τεράστια ζήτηση για λίρες Εδουάρδου, η φήμη τότε ήταν πως πήγαιναν όλοι στην Ινδία εξαιτίας της ομοιότητας που είχε με κάποιον Πρίγκηπα από κάποιο Κρατίδιο του παρελθόντος ποτέ δεν έμαθα. Γεγονός είναι ότι όταν η Κυβέρνηση της Ινδίας επέβαλε φόρο νομίζω 8% στις πωλήσεις χρυσού η αγορά κατέρευσε αλλά αυτό ίσως είχε να κάνει με όλα όχι μόνο τον Εντυ.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences