Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:46:35 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 λεπτα κρητης ,εκτιμηση καταστασης  (Αναγνώστηκε 27414 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:39:31 μμ »

50 λεπτα κρητης ,εκτιμηση καταστασης,θαθελα την αποψη σας,το νομισμα εχει το χρωμα που βλεπετε ,οι φωτογραφιες δεν εχουν επεξεργαστει
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 05:42:58 μμ »

Βασιλη καλησπερα.
Θα ελεγα οτι το κερμα βρισκεται σε πολυ καλη κατασταση.Ισως XF 60........
Πολυ δυσκολα βρισκεται αλλο, σε καλυτερη κατασταση απο αυτην, αν και υπηρχε ενα στο εβαυ πολυ καιρο τωρα,σε AU νομιζω αλλα δεν το βλεπω πια.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 05:55:27 μμ »

Μπράβο Βασίλη, βλέπω πώς έχεις μελετήσει καλά το βιβλίο μου. Εξαιρετικό το νόμισμα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 06:08:43 μμ »

Σε γενικές γραμμές είναι ένα όμορφο, δύσκολο νόμισμα, που δεν το κρύβω ότι θα το ήθελα στη συλλογή μου.
Η κατάστασή του, κατά την γνώμη μου είναι VF35 οριακά XF40. Λεπτομέρειες θα αναφέρω το βράδυ, επειδή δεν έχω πολύ χρόνο στην διάθεσή μου.

Τροποποίηση κατάστασης, μπήκε πρόσθετο το XF40.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2012, 06:26:50 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:04:01 μμ »

Κωστα μαλλον ενοεις το au 55 που ειχε αναρτηθει στο ebay σε τιμη μεταχειρισμενου αυτοκινητου τροπος του λεγειν,μελετησε το λιγο καλυτερα και κανε συγκριση λεπτομερειων με au αν εχεις η βρεις φωτογραφικο υλικο στο μετρο βεβαια που ειναι εφικτο απο φωτογραφιες διοτι φοβαμαι μην αδικηθει το νομισμα,σεβαστη η αποψη σου βεβαια.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:06:11 μμ »

Kυριε Nικο εσυ σαν πιο παλιος απο εμας πως το βλεπεις;
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:23:14 μμ »

οριστε και το au55,δυστυχως μονο αυτη την φωτογραφια ειχαν στο ebay
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:37:25 μμ »

Να βάλω και το δικό μου για σύγκριση.
Είναι PCGS XF40.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:50:05 μμ »

Υπάρχει μικρό χτύπημα στη στεφάνη και στην πίσω όψη έχει φθορά στο περίγυρο (rim), σε πολλά σημεία οι πέρλες είναι στην ίδια ευθεία με τον περίγυρο. Πτώση στα κυκλικά του περίγυρου που είναι πεπλατυσμένα. Οι πέρλες στην κορώνα έχουν φθορά και επίσης στην κορώνα δεν φαίνονται κάποιες λεπτομέρειες όπως οι δεύτερες γραμμές έξω από τους ρόμβους, τα νεύρα στα λουλούδια και σχεδόν καμία πέρλα στα αριστερά της κορώνας. Επίσης σχεδόν σε όλα τα γράμματα, οι κορυφές τους έχουν αρχίσει να στρογγυλεύουν.
Στην μπροστά όψη οι λεπτομέρειες είναι αναντίστοιχες με την πίσω όψη, εκτός από τα μαλλιά και το αυτί που έχουν φθορά, ισχύει το ίδιο όπως και στην πίσω όψη για τα γράμματα, αλλά έχει πολύ καλό περίγυρο, μουστάκι και φρύδι.
Αλλά εάν υπάρχει φθορά σε πολλές λεπτομέρειες δεν μπορεί να μιλάμε για AU, το XF ίσως το έχει αλλά επιμένω ότι είναι στο χαμηλό, πρόσεξε μία αναφορά για τον τρόπο βαθμολόγησης...
EF: Ελάχιστα ίχνη φθοράς και απουσία χτυπημάτων στη στεφάνη. Το 95-90% των μικρολεπτομερειών είναι ακόμη ορατές... μαργαριτάρια, τρίχες, φρύδια, μουστάκι, διατηρείται μέρος του λούστρου.
VF: Εμφανή τα ίχνη της φθοράς από την χρήση, αλλά χωρίς σοβαρά χτυπήματα στη στεφάνη. Το 75-65% των μικρολεπτομερειών είναι ακόμη ορατές. Οι κορυφές στα γράμματα έχουν αρχίσει να στρογγυλεύουν.

Από εκεί και πέρα, αν οι εταιρίες βαθμολογούν όπως βαθμολογούν, τότε ναι... είναι AU.
Πέστε η δυσκολία να βρεθούν, πέστε ότι κυκλοφόρησαν πολύ... δεν ξέρω γιατί οι εταιρίες βαθμολογούν έτσι. Εμένα πάντως θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με τις βαθμολογίες τους, ειδικά για τα του 1901.
Ή θα βαθμολογούμε με τα ίδια κριτήρια ή όχι. Η συλλεκτική αξία ενός νομίσματος δεν παίζει κανένα ρόλο στη βαθμολόγησή του. Σας παραθέτω EF νόμισμα για σύγκριση.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:51:55 μμ »

Πολυ καλο Ηλια και αν και δεν το αποδιδει σωστα η φωτογραφιση διακρινω λεπτομερειες που με ενδιαφερουν και στο δικο σου
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 09:07:30 μμ »

Πολυ καλο Ηλια και αν και δεν το αποδιδει σωστα η φωτογραφιση διακρινω λεπτομερειες που με ενδιαφερουν και στο δικο σου
Ναι καλούτσικο είναι Βασίλη.
Όντως η PCGS δεν βγάζει καλές φώτο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 09:12:07 μμ »

GKCollect το πενηνταρακι που εβγαλες καπου το ειχα ξαναδει!!
Μου θυμιζεις απο που ειναι?
Ειναι απο τα ποιο εξαιρετα που εχω δει κατα καιρους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 09:30:23 μμ »

Κωστα μου θυμιζεις πραγματικα εμενα στον τροπο που κανεις συγκρισεις οπως εγραψα πιο πανω οταν η φωτογραφιση το επιτρεπει,θα ηθελα να δω καθαρες φωτογραφιες πιστοποιημενων 50 λεπτων au53 και παραπανω εαν υπαρχουν διοτι εξονυχιστικα ψαχνω το διαδυκτιο 2 και παραπανω χρονια οσο δηλαδη εχω το 50 λεπτο και για συγκριση αλλα και για να δω πως ειδικα σε κρητικα πιστοποιουν οι εταιριες προς τα κατω απο ms 62-63 για παραδειγμα,εγω δεν θα κρινω μονο τον περιγυρο αλλα ολες τις λεπτομερειες και την συνολικη εικονα και ας  εχουν αλλοι αντιθετη αποψη αλλα παντα σεβαστη,η βαθμολογηση με ενδιαφερει καθαρα τυπικα διοτι και 55 να επαιρνε αν πιστοποιηθει καποιοι θα διαφωνουν αλλα ελα που εχω δει 55 που σε σχεση με αυτο αναφερω απλως κατεβασμενο φρυδι ,πιο φθαρμενο μουστακι ,σταυρο σχεδον λυωμα και γραμματα εμφανως κατεβασμενα ,ισως κρινω αδικα απο οχι τέλειες και ευδιακριτες φωτογραφιες αλλα αν εχω δικιο ,ε τοτε οι βαθμολογησεις των εταιριων εξαρτωνται απο παραγωντες που κατα καιρους εχουν γραφτει απο πολλους και ας μην μπω σε διαδικασια να αναφερω και εγω,προσωπικα και xf 45 να ειναι ευχαριστημενος θα ειμαι αλλα αν δικαιουται κατι παραπανω σε σχεση με οτι εχω δει να το παρει,ισως σκεφτουν καποιοι οτι απο κει και περα θα μιλαμε για εμπορικη αξια η οποια απο πολλους προσδιδεται στο κουτακι μεγαλυτερη αξια απο οτι στο ιδιο το νομισμα ,και ενοω καθαρα οτι βλεπω νομισματα εμφανως au 53-58 για παραδειγμα να βγαινουν προς πωληση ας πουμε 50 ευρω πιο κατεβασμενα σε κουτακι που γραφει ms61,στα 150 και πλεον ευρω.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 09:37:41 μμ »

GKCollect το πενηνταρακι που εβγαλες καπου το ειχα ξαναδει!!
Μου θυμιζεις απο που ειναι?
Ειναι απο τα ποιο εξαιρετα που εχω δει κατα καιρους!!
Δόθηκε πρίν κάποιους μήνες σε δημοπρασία στην Αυστραλία... αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες πείτε μου, δεν ξέρω αν πρέπει να τα παραθέτω δημόσια.

Βασίλη το νόμισμα που έχεις, ανεξάρτητα τον βαθμό που του δίνω ή που του δίνουν άλλοι, το ζηλεύω Γλώσσα και θα ήθελα να έχω και γω ένα τέτοιο στη συλλογή μου. Κλείσιμο ματιού Άσχετα το τι πιστεύει ο καθένας μας, προσωπικά έχω την άποψη για τα του 1901, ότι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να κοιτάμε βαθμολογία εταιριών, σε καμία περίπτωση, το επαναλαμβάνω κι ας γίνομαι κουραστικός... Οι άνθρωποι για την περίοδο αυτή έχουν μαύρα μεσάνυχτα.
Το κάτω που έβαλα για σύγκριση, σας πληροφορώ ότι το έχασα για 5 δολάρια σε τιμή... που δεν είναι της παρούσης να αναφέρω. Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 09:44:35 μμ »

Βασίλη εμένα μου πήρε δύο χρόνια για να πάρω χαμπάρι πως το πρώτο πράγμα που κοιτούν οι Graders σε ένα νόμισμα είναι το πεδίο.
Μετά κοιτούν περίμετρο, δόντια  και στο τέλος ανάγλυφο.
Αν το νόμισμα δεν περάσει από τα δύο πρώτα και τέλειο να είναι το ανάγλυφο τότε βράστα.
Το κατεβασμένο φρύδι σε ένα νόμισμα με άψογα τα δύο πρώτα θα το συγχωρήσουν.
Ένα βαρβάτο χτύπημα στο πεδίο η όχι λούστρο στο πεδίο δύσκολα το συγχωρούν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences