Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:07:28 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ψηφιστε ποιο νομιζετε δυσκολοτερο!!
50 λεπτα 1957 - 13 (33.3%)
2 δραχμες 1959 - 26 (66.7%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ!  (Αναγνώστηκε 22032 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 08:56:29 πμ »

Διχως αμφιβολια τα δυσκολοτερα νομισματα του Παυλου ειναι το πενηνταρακι του 1957  και το διδραχμο του 1959!! Σε ποιες ομως καταστασεις θεωρουντε δυσευρετα??Σε χαμηλη κατασταση VF+XF ποσα λεφτα πρεπει να δωσει ενας συλλεκτης που βρισκετε στο ξεκινημα του??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Georgios K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 02:43:30 μμ »

Αυτό που θα σου πω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη άλλοι θα την ασπαστούν και άλλοι θα την καταδικάσουν .
Τα νομίσματα του Παύλου είναι από τα νομίσματα που εμφανίζοντε αρκετά συχνά για αυτό το λόγο αν κάποιος ξεκινάει να συλλέγει Παύλους καλό είναι να μαζεύει από Ακυκ/τα και πάνω .
Στά εύκολα μιλάμε καταστάσεις BU και μόνο στα πολύ δύσκολα 2 -3 κομμάτια να πάς για ακυκ/τα .
Αν μιλάμε για πιστοποιημένα θα σου δώσω ένα παράδειγμα τα εύκολα απο MS 64 - MS 65 και μόνο τα δύσκολα MS62  - MS63 όχι ότι στα δύσκολα δεν βρίσκεις και παραπάνω καταστάσεις απο αυτές αλλά η διαφορά στην τιμή φεύγει πολύ .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:17:02 μμ »

Γιωργο εγω θα σου δωσο συγκεκριμενα παραδειγματα αυτου του μηνα που μας περασε!! Πενηνταρακι του 57 πιστοποιημενο στην PCGS με βαθμο ms61 πουληθηκε 90 ευρω!! Στην ιδια εταιρια με βαθμο ms64 πουληθηκε 145 ευρω!! Προσωπικα θα ηθελα να τα εβλεπα απο κοντα και τα δυο για να δω ποσο μεγαλη ηταν η διαφορα στην <τελειοτητα> των νομισματων!! Παντως η αποκλιση μεταξυ του 61 εως το 64 παντα αποφερει μεγαλυτερα κερδη στον πωλητη!! Τωρα αν ρωτησεις εμενα προσωπικα <βολευομε> και με νομισματα AU που αλλοι τα κοιτουν περιφρονητικα!! Ο καθενας κανει τις επιλογες του αναλογα με το πορτοφολι του Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Georgios K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:28:36 πμ »

Καλημέρα και πάλι στο παράδειγμα που αναφέρεις η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη στην τιμή .Στην κατάστασή των νομισμάτων αν δεν τα δω δεν μπορώ να πω με σιγουρια .Μερικές φορές κάνουμε το λάθος και πληρώνουμε το σλαμπ και όχι το νόμισμα που είναι μέσα .Αν όλα είνα όπως πρέπει να είναι τότε σίγουρα υπάρχει διαφορά στα 2 νομίσματα εκει που μπορεί να μην υπάρχει διαφορά είναι στον ένα βαθμο .
Πολλές φορές συλλέκτες ή και έμποροι σπάνε το σλαμπ και το ξαναστέλνουν για να πετύχουν ένα βαθμό παραπάνω και πολλές φορές το πετυχένουν .
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 09:15:45 μμ »

Μετά απο 12 χρόνια ξαναπιάνω το θέμα,νομίζω οτι τελικά ποιό δυσκολα νομίσματα είναι το 2φραγκο του 1954 hc αλλα και το κανονικό σε σχέση με του 2φραγκο του 1959 και στην σειρά του 1957 μακράν ποιο δυσκολη είναι η δραχμή.
Καταγράφηκε

ανδρεας χατζη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 12:32:24 πμ »

συμφωνώ με τον Χρήστο.
Το δυσκολότερο είναι το διφραγκο Hollow Cheek, με αμέσως δυσκολότερο όμως την μισή Hollow Cheek.
Καταγράφηκε

hephaestus
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 02:22:57 πμ »

Μετά απο 12 χρόνια ξαναπιάνω το θέμα,νομίζω οτι τελικά ποιό δυσκολα νομίσματα είναι το 2φραγκο του 1954 hc αλλα και το κανονικό σε σχέση με του 2φραγκο του 1959 και στην σειρά του 1957 μακράν ποιο δυσκολη είναι η δραχμή.
Δεν νομιζω οτι ειναι αυτη η σειρα δυσκολιας Χρηστο....
Κ ξερω οτι ασχολησε και εισαι κ δυναμη στον Παυλο!
Μακραν σε νομισματα κυκλοφοριας ως δυσκολια κατα σειρα ειναι το 2δρχ hc 1954 ,το 50λ hc 1954,2δρχ 59,50λ 1957 και μετα η δρχ του 57......που στην δρχ του 57 προφανως θα εννοεις μαλλον σε πολυ υψηλοβαθμα που εδω θα συμφωνησω.....το κανονικο 2 φραγκο 54 μονο οπως η δρχ του 57 πολυ υψηλοβαθμα!!....ταπεινη μου γνωμη.
Καθε σχολιο μαζι σου στον Παυλο ευπροσδεκτο κ με μεγαλη μου χαρα
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 01:45:10 μμ »

Τα μόνα όντως δύσκολα του Παύλου σε MS καταστάσεις είναι 50λ και 2δρχ 1954 Hollow Cheek. Επίσης και ο 3ος τύπος σε 50λ και 5δρχ 1954 (για όποιους τους ενδιαφέρει, τον αναγνωρίζουν κλπ - ειναι αυτά με αδύναμο πάτημα σε μαλλί κ μάτι όπως στα HC αλλά ᾽γεμάτο᾽ μάγουλο). Βέβαια τα HC παραμένουν πιο δύσκολα και ενδιαφέρονται και οι συλλέκτες παραπάνω.

Όλα τα άλλα είναι κοινά και βρίσκονται, πλέον βλέπεις παντού MS64/65 και σε αρκετά χαμηλές τιμές σε σχέση με το παρελθόν. Τώρα αν μιλάμε για τίποτα MS67/68 οκ ναι...τότε παίζει και στην μεταπολίτευση να βαφτίσουμε κάποια δύσκολα..
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 03:05:11 μμ »

Όλοι θα τα ήθελαν  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 04:46:36 μμ »

Φίλε μου Βασίλη θα σε λιανίσω!... ο Αλέξανδρος (iceman) τα είπε καλά, συμφωνώ με εκφράζει απόλυτα, δεν χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω.
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2023, 11:39:09 μμ »

καλησπέρα σας είμαι νέος εδώ.
αρχικά χαίρομαι που είναι μέλος αυτής της παρέας.

θα ήθελα τα φώτα σας αν γνωρίζει κάποιος.
θα ήθελα να εκτιμήσω κάποια παλιά νομίσματα, ένα ζευγάρι κιάλια στρατιωτικά 100 ετών και κάποια παλιά βιβλία με σκοπό να τα πουλήσω ώστε να τα έχει κάποιος που θα τα εκτιμήσει.

υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πως μπορώ να κάνω μια εκτίμηση σε όχι γενικά αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει?
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 12:20:06 μμ »

καλησπέρα σας είμαι νέος εδώ.
αρχικά χαίρομαι που είναι μέλος αυτής της παρέας.

θα ήθελα τα φώτα σας αν γνωρίζει κάποιος.
θα ήθελα να εκτιμήσω κάποια παλιά νομίσματα, ένα ζευγάρι κιάλια στρατιωτικά 100 ετών και κάποια παλιά βιβλία με σκοπό να τα πουλήσω ώστε να τα έχει κάποιος που θα τα εκτιμήσει.

υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πως μπορώ να κάνω μια εκτίμηση σε όχι γενικά αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει?
Άν μένεις Αθήνα κανονίζουμε να στα εκτιμήσω όλα και τα νομίσματα και τα βιβλία και τα κιάλια από κοντά. Άσε μου με μήνυμα ένα κινητό και θα γίνει η δουλειά σου. Άν δεν μένεις Αθήνα ψάξε κάποιον άλλον.

 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences