Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 09:09:32 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπαρες χρυσου  (Αναγνώστηκε 12324 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 07:25:46 μμ »


Σωστος φιλε μου.Το εχω αποθηκευμενο και δεν το θυμομουν.
Παντως για αγορες απο 400€ δωρεαν μεταφορικα το οποίο το κανει το φτηνοτερο.
ΥΓ Για αγορα επισης νομισματος 360€ ζητησα δωρεαν μεταφορικα και το δεχτηκαν.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 01:14:18 μμ »

σου είπα ότι τις λίρες μπορείς να τις δώσεις ακόμα και στην τράπεζα της Ελλαδας, έχεις δηλαδή επιλογές, εννοείται καλύτερα σε κάποιον απ το στέκι!
Δεν εννοώ ότι όποιος έχει λεφτά εκτός τράπεζας είναι παράνομα. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα αν εσύ είσαι άνεργος και δεν δηλώνεις εισοδήματα θέλει προσοχή τι λεφτά έχεις και κινείς μέσω τράπεζας. Για μερικές χιλιάδες ευρώ από όσο ξέρω δεν σε ψάχνουν αλλά αυτά αλλάζουν γρήγορα.
Εντός ΕΕ δεν υπάρχουν δασμοί, αλλά αν κατάλαβα καλά εσύ δεν ήθελες να πληρώσεις το ΦΠΑ στη Γερμανία αλλά εδώ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνεις αυτό  με ΦΠΑ 24% στην Ελλάδα αλλά και πάλι δεν σου είπαν ότι δεν μπορείς να αγοράσεις αυτά που ήθελες ή ότι θα πληρώσεις κάτι έξτρα. Σε κάθε περίπτωση η τράπεζα δεν σε ρωτάει τι είναι αυτό που θέλεις να αγοράσεις, εκτός και αν θεωρούν ότι έχει γίνει υποκλοπή στην κάρτα σου και σε παίρνουν για να επιβεβαιώσουν ότι έχεις κάνει εσύ τη συναλλαγή.
Καταγράφηκε
smallR
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 11:25:20 πμ »

Φιλε MORGUL δεν λεω πως ειπες οτι ειναι παρανομο προς θεου κουβεντα κανουμε,αλλα καποιος σε μια τραπεζα αυτο θα ελεγε σιγουρα.
Θα σου δωσω λοιπον και εγω ενα παραδειγμα και εσυ μπορεις να το εκλαβεις ως φανταστικο η ως πραγματικο.
Σε γυρναω λοιπον περιπου 20 χρονια πισω τοτε που το ιντερνετ στην Ελλαδα ηταν σε μορφη dial up και που τα πραγματα δεν ηταν τοσο διαδεδομενα.

Εχουμε λοιπον εναν ανθρωπο που με καποιο τροπο μπορει να βρει μια συνδεση πιο γρηγορη για τα δεδομενα εκεινης της εποχης,αυτος ο ανθρωπος γνωριζε για τις διαφορες στην οικονομια μεταξυ των χωρων.
Ας υποθεσουμε τωρα οτι εκεινος ο ανθρωπος μεσα απο αγγελιες αγοραζει πραγματα που για εκεινη την χωρα εχουν 1χ κοστος αλλα στην Ελλαδα εχουν 3χ κοστος,(Παραδειγμα διαφορα οικονομιας σε ενα προιον,στην Ελλαδα το πακετο τα τσιγαρα εχουν 4,50 ευρω κοστος,στην Αμερικη εχουν 14 με 15 δολλαρια κοστος) φυσικα στο παραδειγμα που λεω δεν μιλαω για τσιγαρα.

Οταν λοιπον αγοραζεις κατι μεταχειρισμενο που εχει αξια 1χ τοτε μια καλη τιμη ειναι τα μισα λεφτα δηλαδη 0,50χ,αν λοιπον αυτο το πραγμα εχει αξια στην χωρα σου οπως ειπα 3χ τοτε μια καλη πωληση ειναι το 1,50χ ισως και 2χ,ετσι λοιπον υπαρχει ενα κερδος 1χ με 1,50χ αναλογα την ζητηση.Οπως λοιπον καταλαβαινεις το να αγοραζεις κατι μεσω αγγελιας και να το κρατας οσο θελεις και μετα να το πουλας εσυ ιδιος δεν εχει τιποτα παρανομο.

Στην τραπεζα δεν με αφησαν να αγορασω,με αφηναν μονο εαν πληρωνα το φ.π.α στην Γερμανια.Ο λογος που δεν καταλαβαινεις γιατι ηθελα να πληρωσω εδω ηταν πολυ απλος.Οταν εγω για την δουλεια μου θελω να παρω καποια μηχανηματα καποιας αξιας και οχι πραγματα 500 και 1000 ευρω,εφοσον η εταιρεια μου δινει το δικαιωμα να τα παρω και να τα δοκιμασω και αν δεν μου κανουν για το χ λογο να τα επιστρεψω σε ενα χρονικο διαστημα 30 ημερων και ειτε να αλλαξω και να παρω αλλα να δοκιμασω ειτε να παρω τα λεφτα μου πισω και εφοσον ειμαι μεσα στους νομους της ΕΕ μου φαινοταν πιο απλο στο να καταληξω τι θα παρω τελικα και εφοσον αποφασιζα να πηγαινα να πληρωσω εδω το φ.π.α.

Μπορω φιλε μου να σου λεω ιστοριες με την τραπεζα που μπορει να σου μοιαζουν μεταφυσικες αλλα και λιγο αστειες εφοσον δεν εισαι εσυ εκεινος που το επαθε,μπορω ομως να σου πω και ιστορια που πιστεψε με σαν ανθρωπο που εχει μια καποια ευαισθησια θα σε εβγαζε εξω απο τα ρουχα σου.
Εγω εχω καταλαβει οτι σε αυτη την χωρα οταν το κρατος σου κλεβει με το ετσι θελω τα λεφτα σου η ακομα και την ιδια σου την ζωη το μεν ενα ειναι νομιμο και το δε αλλο το ονομαζουν παραπλευρες απωλειες.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 12:12:02 μμ »

αν εισαι σε αλλη χωρα της ΕΕ και αγοραζεις κατι, πληρωνεις εκει το ΦΠΑ αναγκαστικα

αν παραγγελνεις απο αλλη χωρα μπορεις να διαλεξεις σε ποια απο τις δυο χωρες θα πληρωσεις τον ΦΠΑ, με περιορισμο ομως, υπο συγκεκριμενες συνθηκες αναγκαστικα τον πληρωνεις εκει που παραλαμβανεις

αυτες ειναι οι οδηγιες
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Thessalian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 10:01:45 μμ »

Καλησπέρα και από μένα,
διάβασα όλη την ενότητα αν και οι απαντήσεις είναι παλιές και φυσικά έχουμε το brexit.
Ενδιαφέρομαι για μικρές μπάρες χρυσού από Ελβετικές εταιρίες (Valcambi, Pamp, Heraeus, Metallor κτλ) και έχω βρει μόνο το xrisos.gr και xrisosonline.gr.
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εγχώρια ή ευρωπαϊκή?
ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
Manica
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 10:15:57 μμ »

λιρες απο το 2000 κ μετα αλλιως παρε απο εκει που σου ειπε ο φιλος πιο πανω
Γιατί από το 2000 και μετά ;
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 11:29:44 μμ »

λιρες απο το 2000 κ μετα αλλιως παρε απο εκει που σου ειπε ο φιλος πιο πανω
Γιατί από το 2000 και μετά ;

Οποιαδήποτε χρονολογία, αρκεί να είναι από αξιόπιστη πηγή.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2652



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:01:20 πμ »

Καλησπέρα και από μένα,
διάβασα όλη την ενότητα αν και οι απαντήσεις είναι παλιές και φυσικά έχουμε το brexit.
Ενδιαφέρομαι για μικρές μπάρες χρυσού από Ελβετικές εταιρίες (Valcambi, Pamp, Heraeus, Metallor κτλ) και έχω βρει μόνο το xrisos.gr και xrisosonline.gr.
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εγχώρια ή ευρωπαϊκή?
ευχαριστώ!
Γεια σου Γιωργο καλως ορισες. Κοιτα στην Ελληνικη αγορα δεν υπαρχει συστηματικη εμπορια μπαρων. Τα σαιτ που αναφερεις ειδικα το xrisosonline ειναι αξιοπιστα ωστοσο ειδικα στις μικρες μπαρες ειναι ακριβα. Γενικα οσο μικροτερη η μπαρα τοσο υψηλοτερο το premium. Στην θεση σου θα εβρισκα εναν αξιοπιστο Ελληνα εμπορο κ θα του ζητουσα οποτε βγαινει στο εξωτερικο η οποτε βαζει παραγγελειες να με θυμαται
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:09:54 πμ »

Καλησπέρα και από μένα,
διάβασα όλη την ενότητα αν και οι απαντήσεις είναι παλιές και φυσικά έχουμε το brexit.
Ενδιαφέρομαι για μικρές μπάρες χρυσού από Ελβετικές εταιρίες (Valcambi, Pamp, Heraeus, Metallor κτλ) και έχω βρει μόνο το xrisos.gr και xrisosonline.gr.
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εγχώρια ή ευρωπαϊκή?
ευχαριστώ!

Αν δεν βρεις φίλε κάτι συμφέρον στην εγχώρια αγορά, δες κι εδώ:
https://www.heubach-edelmetalle.de/katalog/gold/goldbarren

Αξιόπιστη περίπτωση, από προσωπική εμπειρία.

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:13:43 πμ »

Καλησπέρα και από μένα,
διάβασα όλη την ενότητα αν και οι απαντήσεις είναι παλιές και φυσικά έχουμε το brexit.
Ενδιαφέρομαι για μικρές μπάρες χρυσού από Ελβετικές εταιρίες (Valcambi, Pamp, Heraeus, Metallor κτλ) και έχω βρει μόνο το xrisos.gr και xrisosonline.gr.
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εγχώρια ή ευρωπαϊκή?
ευχαριστώ!

Αν δεν βρεις φίλε κάτι συμφέρον στην εγχώρια αγορά, δες κι εδώ:
https://www.heubach-edelmetalle.de/katalog/gold/goldbarren

Αξιόπιστη περίπτωση, από προσωπική εμπειρία. Και χωρίς τελωνεία και υπερχρεώσεις..
Καταγράφηκε
Thessalian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 10:30:59 μμ »

Σας Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences