Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 12:16:32 πμ
Σελίδες: 1 ... 65 66 [67] 68 69 ... 87
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2020 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 291323 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #990 στις: Ιούλιος 18, 2020, 01:05:08 μμ »

Εκεί θα είναι και σε δύο χρόνια, εγώ στο είπα και στο τηλέφωνο.
Ακόμη και 1.000 να έβγαιναν πάλι το ίδιο θα ήταν.
Κανείς σχεδόν πια δεν μαζεύει blister πανευρωπαϊκά.
Έχει καταντήσει κουραστικό με τόσες χώρες και τόσες εκδόσεις για να μην πω κάτι πιο βαρύ.
Τώρα βρήκαμε το κόλπο με τα νομισματόσημα, σε λίγο να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν.


Σωστα!
Με τα βλιστερ πριν 10 χρονια περιοδο : 2010 και μετα γινοταν ενας πανικος στα ξενα φορουμ
Τωρα καμμια σχεση, οι τιμες εχουν πεσει κατακορυφα , μερικές φορες τα ελληνικά πωλιούνται κάτω τις ονομαστικης τιμής. εχει πέσει το ενδιαφερον γενικώς για τα βλιστερ.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #991 στις: Ιούλιος 18, 2020, 02:01:57 μμ »

Ωρα 12 . Μπήκα χωρις να περιμενω , πηρα το νουμερο 30 και πηγα κατευθείαν στο γκισέ

Πήρες δυο νούμερα μετά από μένα που είχα το 28, την ίδια ώρα. Η ίσως και να άργησες κανα λεπτό, γιατί φώναζε «άλλος για συλλεκτικά;». Κρίμα που δεν γνωριζόμαστε.  Χαμόγελο

ΥΓ: Θα πρόσεξες και τον κύριο στην είσοδο που έψαχνε για κάποιον που δεν ήθελε συλλεκτικά αλλά ζητούσε άτομο με ταυτότητα «για μια εξυπηρέτηση». Πολύ θράσος.
Φυσικά και τον πρόσεξα , αφου με ρώτησε κι ολας !!!!
Θα παω και στις 22 στις 12 και παλι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #992 στις: Ιούλιος 18, 2020, 02:08:37 μμ »

Δίνουν τίποτα στις 22;
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #993 στις: Ιούλιος 18, 2020, 03:39:28 μμ »

Δίνουν τίποτα στις 22;

Τελειώνει ο περιορισμός για τις Θερμοπύλες.
Από εκείνη την ημερομηνία και μετά παίρνεις όσα κομμάτια θέλεις.
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #994 στις: Ιούλιος 18, 2020, 03:52:12 μμ »

Α ναι; Χμ να σου πω, θα έπαιρνα από ένα κοινκαρτ ακόμα. Αν το θυμηθώ...... ευχαριστώ
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #995 στις: Ιούλιος 18, 2020, 04:28:33 μμ »

Α ναι; Χμ να σου πω, θα έπαιρνα από ένα κοινκαρτ ακόμα. Αν το θυμηθώ...... ευχαριστώ
Τι να το κανεις ; Αν αυτή ειναι επιμελημένη κοπή , εγω ειμαι αστροναύτης !
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #996 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:37:28 μμ »

Ωρα 12 . Μπήκα χωρις να περιμενω , πηρα το νουμερο 30 και πηγα κατευθείαν στο γκισέ

Πήρες δυο νούμερα μετά από μένα που είχα το 28, την ίδια ώρα. Η ίσως και να άργησες κανα λεπτό, γιατί φώναζε «άλλος για συλλεκτικά;». Κρίμα που δεν γνωριζόμαστε.  Χαμόγελο

ΥΓ: Θα πρόσεξες και τον κύριο στην είσοδο που έψαχνε για κάποιον που δεν ήθελε συλλεκτικά αλλά ζητούσε άτομο με ταυτότητα «για μια εξυπηρέτηση». Πολύ θράσος.
Φυσικά και τον πρόσεξα , αφου με ρώτησε κι ολας !!!!
Θα παω και στις 22 στις 12 και παλι Χαμόγελο

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #997 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:40:15 μμ »

Δίνουν τίποτα στις 22;

Τελειώνει ο περιορισμός για τις Θερμοπύλες.
Από εκείνη την ημερομηνία και μετά παίρνεις όσα κομμάτια θέλεις.

Άρση περιορισμού στα προυφακια; Γιατί πέραν των ΦΙΞ τιμών κάποιων εμπόρων και μη, τελείωσε και η πρώτη no reserve δημοπρασία, στα €57 ! :
https://www.ebay.com/itm/2-Euro-PP-PROOF-Griechenland-2020-Thermopyles-Sofort-Lieferbar-Im-Etui-/143654646072
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251


Προφίλ
« Απάντηση #998 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:43:16 μμ »

εγω ακομα ΔΕΝ πηρα απαντηση στο εμαιλ μου για την παραγγελια
να περιμενω απαντηση ή να παω να παραγγειλώ απευθεις απο το καταστημα της Λαρισας την Τεταρτη όσα θέλω?
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #999 στις: Ιούλιος 18, 2020, 09:02:27 μμ »

εγω ακομα ΔΕΝ πηρα απαντηση στο εμαιλ μου για την παραγγελια
να περιμενω απαντηση ή να παω να παραγγειλώ απευθεις απο το καταστημα της Λαρισας την Τεταρτη όσα θέλω?

Κάνε το δεύτερο και αν σου έρθει επιβεβαίωση απλά ακυρώνεις την παραγγελία.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #1000 στις: Ιούλιος 18, 2020, 09:14:11 μμ »

Δοκίμασε να πάρεις όσα θες και καλή τύχη. Πάντως αν τα νούμερα των πιστοποιητικών λένε τίποτε και δεν είναι αχταρμάς, εγώ δυο (Θερμοπυλες) που απέκτησα, είναι και τα δυο κοντά στο #4800+.

Ποτε δεν ξέρεις βέβαια, φίλος εδώ μου εκμηστυρευτηκε ότι πήρε και διπλό (ασημένιο) ,προφανώς στη φάση πωλήσεων άνευ περιορισμού . Εγώ θα πάω τη Δευτέρα για το μπλιστερ της Λέσβου. Δεν συμφωνώ αναγκαστικά με όλα τα μέλη εδώ,ότι έχουν καταντήσει τόσο  κοινά , η ότι το τιραζ είναι τεράστιο, αλλά προσωπικά δεν αγοράζω καμία άλλη χώρα πλην της Ελλάδος, όποτε ένα μπλιστερακι τον χρόνο δεν θα με καταστρέψει κιόλας, άσε που ειναι το μόνο προϊόν της ΤΤΕ που προσφέρει όλες τις Ελληνικές αξιες από €0.01 έως €2, είτε κυκλοφόρησαν μασούρια είτε όχι.

Αν πέφτουν οι τιμές τους, τότε ίσως αργότερα θα αξίζει πιο πολύ κομμένο, αξία αξία, χρόνο με χρόνο.

Και μιλώντας για εξαιρέσεις, θα ήθελα να κάνω μια για το προυφ της Μαρίας Μοντεσσορι, το Ιταλικό 2020, που δεν κυκλοφόρησε ακόμη. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο να γραφτώ να το παραγγείλω η να το πάρω από την Ελλάδα, θα χαρώ πολύ, και αν βρω και απλά διευρα, θα τα δώσω στην τάξη της κόρης μου που πάει στο Μοντεσσορι, να τα «μελετήσουν».

Και καλή τύχη, 10 κορίτσια κι ένα αγόρι στην Τετάρτη, αν γίνει έστω κι ένας συλλέκτης από κει μέσα σφυρίξτε μου κλέφτικα. Στον δάσκαλο του νηπιαγωγείου του είχα κάνει δώρο κατασκευή με το χαρτονόμισμα των 1000 Ιταλικών λιρών της Μ. Μοντεσσορι, που είχε και παιδάκια στην τάξη στην πίσω όψη.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1001 στις: Ιούλιος 18, 2020, 09:29:42 μμ »

Το proof 2 ευρώ Μαρία Μοντεσσόρι έχει εξαντληθεί.
Βγήκε σε 5.000 τεμάχια στις 9/6/2020.
Καταλαβαίνετε τώρα νομίζω την διαφορά ανάμεσα σε μας και κάποιους άλλους.
Δες εδώ.
Και τα μασούρια εξαντλήθηκαν, στα 60 ευρώ το καθένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2020, 09:34:40 μμ από teutates » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #1002 στις: Ιούλιος 18, 2020, 09:43:36 μμ »


Σ’ευχαριστω πολύ. Θα κοιτάξω να το βρω στη δευτερογενή αγορά, αλλά εδώ έχει και το θέμα παγκόσμια απήχηση. Τα σχολεία της κυρίας, της οποίας νομίζω γιορτάζονται τα 150 χρόνια από την γέννηση της βρίσκονται σε δεκάδες χώρες της Ευρώπης και του υπόλοιπου κόσμου.

Αυτήν την κατασκευή, την έχει δει κανεις;



Το κουτί, έχει εξωφρενική ομοιότητα με το πανομοιότυπο κουτί που φιλοξενεί το αναμνηστικό χρυσό της ΤΤΕ του 1993 (ονομαστική 10000 δρχ, Οερικλης στον εμπροσθοτυπο και μάλλον ίδια διάμετρος κάψουλας). Η μόνη διαφορα, είναι το σκούρο μπλε χρωμα (αντί για ανοιχτό) στο εξωτερικό, και η έλλειψη του σήματος της ΤΤΕ που ήταν «κολλημένο» (?) στο κουτί (αν και με τα χρόνια, λίγα κουτιά έχουν επιζήσει σε άριστη κατάσταση), μικρογραφία της προυφ σειράς του 1993.

Η άποψη μου είναι ότι προμηθεύτηκαν λίγα από την Γαλλία, (οι εκδόσεις προυφ ,FDC της Monnaie de Paris είναι αυτές που αντέγραψαν το 1993), μάλλον απο τότε, και έβαλαν μέσα το διευρο με τον Ηνίοχο και με σκληρό χαρτονακι (επιμελημένη κόπια) της ΤΤΕ που δεν αναφέρει τίποτε, ΕΙ μη μόνον το όνομα της Τράπεζας (επαναλαμβάνω, σε χαρτόνι κι όχι σε υδατογράφημενο χαρτί όπως στα πιστοποιητικά). Από την πίσω πόρτα της ΤΤΕ σίγουρα, κρίμα που δεν έβαλαν κάποιο άλλο προυφ μέσα, που να μην κυκλοφορεί σκέτο (από προυφ σειρά).
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #1003 στις: Ιούλιος 18, 2020, 11:01:26 μμ »

Α ναι; Χμ να σου πω, θα έπαιρνα από ένα κοινκαρτ ακόμα. Αν το θυμηθώ...... ευχαριστώ
Τι να το κανεις ; Αν αυτή ειναι επιμελημένη κοπή , εγω ειμαι αστροναύτης !

Πιο πιθανό να είσαι εσύ αστροναύτης Σαρκασμός
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1004 στις: Ιούλιος 21, 2020, 06:30:39 πμ »

Μέχρι τις 20 του μήνα, εμένα μου είπαν ότι όλες οι παλιές παραγγελίες θα έχουν φύγει.....

Αποδείχθηκαν για άλλη μια φορά οι μεγαλύτεροι και πιο αισχροί ψεύτες, εκτός από τεμπέληδες.

Κατά την γνώμη μου η κατάσταση έχει ως εξής: Πολλοί λουφαδόροι εκεί μέσα "χτύπησαν" άδειες ειδικού σκοπού με απλές υπεύθυνες δηλώσεις, χωρίς έλεγχο και χωρίς να τις δικαιούνται. Οι υπόλοιποι (που είναι πολύ λίγοι) πεισματικά παρουσιάζονται αλλά δεν δουλεύουν, κάνουν ένα είδος λευκής απεργίας.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 65 66 [67] 68 69 ... 87
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences