Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:06:34 πμ
Σελίδες: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 87
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2020 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 288997 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #975 στις: Ιούλιος 17, 2020, 12:45:49 μμ »

Θανάση μιλάμε για 12000 μασούρια!!  Στριφογύρισμα ματιών Σε ένα μηνα είναι δύσκολο να τελειώσουν. Εκτός βέβαια
και αν είχαν παραγγελίες μεγάλες απο το εξωτερικό. Ή πολλά τα διάθεσαν σε τράπεζες. Τι να πώ.
Περίεργα πράγματα συμβαίνουν. Να δούμε αν επιβεβαιωθεί.  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #976 στις: Ιούλιος 17, 2020, 12:57:59 μμ »

Και να μην υπάρχουν τώρα θα υπάρχουν αργότερα.
Προσοχή μένουν ακόμη 450.000 περίπου να τυπωθούν.
Όσοι αγοράσετε με premium να είστε προσεκτικοί στο μέλλον δεν ξέρουμε τι γίνεται.
Καταγράφηκε

DrachmaLover
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77



Προφίλ
« Απάντηση #977 στις: Ιούλιος 17, 2020, 01:04:04 μμ »

Και να μην υπάρχουν τώρα θα υπάρχουν αργότερα.
Προσοχή μένουν ακόμη 450.000 περίπου να τυπωθούν.
Όσοι αγοράσετε με premium να είστε προσεκτικοί στο μέλλον δεν ξέρουμε τι γίνεται.

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Ένας φίλος μέσα απο τα κεντρικά με ενημέρωσε ότι λόγω του Κορονωιού δεν θα τυπωθούν τελικά τα υπόλοιπα οπότε βλέπω να γίνεται μάχη με αυτό τ διευρο. Ήδη σε πλατφόρμες και σελίδες δεν βρίσκεις μασούρι να αγοράσεις.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #978 στις: Ιούλιος 17, 2020, 01:27:43 μμ »

Ξέχασα να σας πω, ότι σήμερα η ΤτΕ είχε πολύ κόσμο. Είχε μπλοκάρει το σύστημα και η ουρά
ήταν σχετικά μεγάλη. Έμποροι αλλά και ''συλλέκτες'' για δεύτερο και τρίτο. Και Θερμοπύλες και Θράκη.
Και προυφ αλλά και coin card. προσωπικά νομίζω ότι θα τελειώσουν και τα δύο, όταν πάψει ο περιορισμός τους.
Θα δείξει!  Άνεση
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #979 στις: Ιούλιος 17, 2020, 01:53:44 μμ »


Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Ένας φίλος μέσα απο τα κεντρικά με ενημέρωσε ότι λόγω του Κορονωιού δεν θα τυπωθούν τελικά τα υπόλοιπα οπότε βλέπω να γίνεται μάχη με αυτό τ διευρο. Ήδη σε πλατφόρμες και σελίδες δεν βρίσκεις μασούρι να αγοράσεις.

Δεν θα τυπωθούν μόνο αυτά ή και η Θράκη;
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν μπορεί ο κορονοϊός να χτυπήσει επιλεκτικά μόνο τις Θερμοπύλες.
Και τα υπόλοιπα νομίσματα συλλεκτικά και μη, όπως ο Θεόφιλος, η αρχαία Μεσσήνη, το χρυσό των 100 ευρώ;
Τα υπόλοιπα νομίσματα κυκλοφορίας που θα βγουν σε μασούρια, όπως του 1 λεπτού, των 2 λεπτών, των 5 λεπτών και άλλα. Αυτά θα τυπωθούν;
Καθυστερήσεις μπορεί να υπάρξουν, αναβολές μπορεί να υπάρξουν αλλά ακυρώσεις μόνο αν έρθουν τα πάνω κάτω.

Το γεγονός ότι ξένα site (μεγάλα και μικρά) δεν πωλούν ελληνικά νομίσματα έχει μια τόσο απλή εξήγηση: Δεν ασχολούνται με τα ελληνικά νομίσματα. Αρκετοί έμποροι εξωτερικού στόκαραν παλιότερα μεγάλες ποσότητες ελληνικών συλλεκτικών και τρόμαξαν να τα ξεφορτωθούν σε τιμές χαμηλότερες και από την τιμή έκδοσης.

Το γεγονός ότι αρκετές ημέρες μετά την έκδοσή τους κάποια νομίσματα είναι ακόμη διαθέσιμα αυτό σημαίνει κάτι: Είμαστε συλλέκτες "ανάδελφοι" για να παραφράσω μια παλιά ρήση ενός παλαιού προέδρου της δημοκρατίας (βλέπε Χρήστος Σαρτζετάκης). Αυτό που θέλω να πω τελικά είναι ότι με τα ελληνικά συλλεκτικά (και μη) νομίσματα ασχολούμαστε κάτι λίγοι εδώ μέσα (εντός των τειχών) και σποραδικά ελάχιστοι ξένοι.

Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #980 στις: Ιούλιος 17, 2020, 02:02:38 μμ »

Καλού κακού, πάρε μία δύο Λέσβους. Μη λές ότι δεν στο είπα!   Σαρκασμός 
10000 τμχ είναι το μικρότερο τιράζ, μέχρι στιγμής.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #981 στις: Ιούλιος 17, 2020, 02:13:57 μμ »

Εκεί θα είναι και σε δύο χρόνια, εγώ στο είπα και στο τηλέφωνο.
Ακόμη και 1.000 να έβγαιναν πάλι το ίδιο θα ήταν.
Κανείς σχεδόν πια δεν μαζεύει blister πανευρωπαϊκά.
Έχει καταντήσει κουραστικό με τόσες χώρες και τόσες εκδόσεις για να μην πω κάτι πιο βαρύ.
Τώρα βρήκαμε το κόλπο με τα νομισματόσημα, σε λίγο να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2020, 02:16:46 μμ από teutates » Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #982 στις: Ιούλιος 17, 2020, 02:17:31 μμ »

Εντάξει. Έτσι είναι.  Εγώ μιλάω αν δεν τυπωθούν κάποια. Αν.....!!
Σε παλιά συζήτηση είχα πει ότι έχω φίλο που ''κάνει'' 1,2,5 λεπτά από όλη την Ευρωζώνη.  Όλες τις χρονιές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2020, 02:21:12 μμ από silahim » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #983 στις: Ιούλιος 17, 2020, 02:25:56 μμ »

Εντάξει. Έτσι είναι.  Εγώ μιλάω αν δεν τυπωθούν κάποια. Αν.....!!

Είναι μια πιθανότητα που δεν αποκλείεται αλλά πολύ μικρή.
Αν η πανδημία το φθινόπωρο χτυπήσει αυτή την χώρα χειρότερα από την Ιταλία στις αρχές του χρόνου τότε ναι θα γίνει αυτό που λες. Αλλά τότε μάλλον θα νοιαζόμαστε για να επιβιώσουμε και όχι για τις συλλογές μας.
Αλλά εκείνο που δεν μπορώ να δεχθώ με τα σημερινά δεδομένα και την απλή λογική μου είναι ότι θα έχουμε επιλεκτικές ακυρώσεις γιατί κάποτε πριν 4 μήνες σε μερικά μέρη στην Ελλάδα είχαμε 20-30 κρούσματα κορονοϊού.

Εδώ να πω ότι άπασες οι υπηρεσίες του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα δουλεύουν κανονικότατα εκτός από ένα μικρό "Γαλατικό χωριό" κάπου εκεί ανάμεσα στην Σταδίου και Πανεπιστημίου ...

Όποιος βρει το όνομα του χωριού κερδίζει  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Υ.Γ. ΑΣΧΕΤΟ
Μιχάλη παρέλαβα Raffaello που βγήκε τον Μάρτιο. Έτσι τώρα πια το τίτλο της πιο καθυστερημένης παράδοσης κερδίζει επάξια νομίζω και με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο η ΤτΕ. Έχω στείλει ήδη 2 e-mail διαμαρτυρίας και δεν απάντησαν. Θα το φτάσω το θέμα μέχρι συνήγορο καταναλωτή και υπουργείο εμπορίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2020, 02:30:16 μμ από teutates » Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #984 στις: Ιούλιος 17, 2020, 04:52:24 μμ »

Μέχρι τις 20 του μήνα, εμένα μου είπαν ότι όλες οι παλιές παραγγελίες θα έχουν φύγει.....
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #985 στις: Ιούλιος 17, 2020, 05:10:26 μμ »

Μέχρι τις 20 του μήνα, εμένα μου είπαν ότι όλες οι παλιές παραγγελίες θα έχουν φύγει.....

"Την άλλη εβδομάδα ..."
Αν σου πω πόσες φορές το έχω ακούσει αυτό στο τηλέφωνο από 6/4/2020 θα πέσεις ξερός. Τελευταία φορά ήταν στις 9/7/2020 οπότε και πλήρωσα τις Θερμοπύλες. Ωστόσο ακόμη δεν έχω παραλάβει ούτε το Οικονομικό Πανεπιστήμιο. Για τα υπόλοιπα φυσικά ισχύει το ίδιο.

Υ.Γ. Άσχετο
Proof σειρά Γερμανίας 2003, ονομαστική 3,88 ευρώ πωλείται στα 5 ευρώ + ταχυδρομικά από μεγάλο έμπορο. Η κατάντια των ετησίων σειρών. Για γράμμα νομισματοκοπείου δεν ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2020, 05:14:55 μμ από teutates » Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #986 στις: Ιούλιος 17, 2020, 05:30:12 μμ »

Εντάξει. Και εμένα ............. δεν μου είπαν ποιά χρονιά. Μπορεί να εννοούσαν το 2021.
Γιατί τα κακολογείς τα παιδιά. Έχουν φόρτο εργασίας. Βγάζουν τις άδειες.  Σαρκασμός


ΥΓ. 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα!  Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
   έχω και το μειλ μου φανερό!!!  Θα καταστραφώ!!! Πάω να το κάνω κρυφό. Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2020, 05:33:56 μμ από silahim » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #987 στις: Ιούλιος 17, 2020, 05:39:00 μμ »

ΥΓ. 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα!  Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
   έχω και το μειλ μου φανερό!!!  Θα καταστραφώ!!! Πάω να το κάνω κρυφό. Μεγάλο χαμόγελο

Εγώ είμαι που μπαίνω συνέχεια και το ξέρω το mail σου, δεν θα πάθεις τίποτα εσύ, είσαι άτρωτος  Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε

Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 205


Προφίλ
« Απάντηση #988 στις: Ιούλιος 17, 2020, 07:22:02 μμ »

Στον αδελφό μου πάντως που έστειλα σήμερα (και δεν βρήκε) του είπαν από Σεπτέμβρη.  Απορία Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2020, 07:22:33 μμ από Mystic_Bard » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #989 στις: Ιούλιος 18, 2020, 02:06:13 πμ »

Ωρα 12 . Μπήκα χωρις να περιμενω , πηρα το νουμερο 30 και πηγα κατευθείαν στο γκισέ

Πήρες δυο νούμερα μετά από μένα που είχα το 28, την ίδια ώρα. Η ίσως και να άργησες κανα λεπτό, γιατί φώναζε «άλλος για συλλεκτικά;». Κρίμα που δεν γνωριζόμαστε.  Χαμόγελο

ΥΓ: Θα πρόσεξες και τον κύριο στην είσοδο που έψαχνε για κάποιον που δεν ήθελε συλλεκτικά αλλά ζητούσε άτομο με ταυτότητα «για μια εξυπηρέτηση». Πολύ θράσος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2020, 02:08:44 πμ από digo » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 87
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences