Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:19:40 πμ
Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 87
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2020 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 288830 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
alexmit
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #870 στις: Ιούλιος 07, 2020, 10:42:43 πμ »


Τι λένε τότε στη φόρμα παραγγελίας ότι υπάρχει διορία 3 ημερών από την ημέρα της παραγγελίας για τη πληρωμή αλλιώς ακυρώνεται;Τέλος πάντων, θα περιμένω την απάντησή τους.


Οι 3 μέρες είναι και καλά από την στιγμή που θα λάβεις το email επιβεβαίωσης. Αλλά και αυτό αμφιβάλλω ότι ισχύει. Απλά για σιγουριά μην το καθυστερήσεις όταν λάβεις την επιβεβαίωση.

Ok. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #871 στις: Ιούλιος 07, 2020, 10:47:35 πμ »


Τι λένε τότε στη φόρμα παραγγελίας ότι υπάρχει διορία 3 ημερών από την ημέρα της παραγγελίας για τη πληρωμή αλλιώς ακυρώνεται;Τέλος πάντων, θα περιμένω την απάντησή τους.


Οι 3 μέρες είναι και καλά από την στιγμή που θα λάβεις το email επιβεβαίωσης. Αλλά και αυτό αμφιβάλλω ότι ισχύει. Απλά για σιγουριά μην το καθυστερήσεις όταν λάβεις την επιβεβαίωση.

Έχω καθυστερήσει 35 ημέρες σε εξαντλημένο νόμισμα από την 2η ημέρα από την κυκλοφορία του.
Ήταν εκεί και με περίμενε να το πληρώσω.
Μετά από αυτό άρχισα να αμφιβάλω για τις "εξαντλήσεις".
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #872 στις: Ιούλιος 07, 2020, 10:54:52 πμ »


Έχω καθυστερήσει 35 ημέρες σε εξαντλημένο νόμισμα από την 2η ημέρα από την κυκλοφορία του.
Ήταν εκεί και με περίμενε να το πληρώσω.
Μετά από αυτό άρχισα να αμφιβάλω για τις "εξαντλήσεις".
Φαντάζομαι αυτή σου η σκέψη ισχύει και για πολλά άλλα νομισματοκοπεία... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #873 στις: Ιούλιος 07, 2020, 10:56:31 πμ »


Έχω καθυστερήσει 35 ημέρες σε εξαντλημένο νόμισμα από την 2η ημέρα από την κυκλοφορία του.
Ήταν εκεί και με περίμενε να το πληρώσω.
Μετά από αυτό άρχισα να αμφιβάλω για τις "εξαντλήσεις".
Φαντάζομαι αυτή σου η σκέψη ισχύει και για πολλά άλλα νομισματοκοπεία... Σαρκασμός

Για πάρα πολλά, τόσα που δεν φαντάζεσαι.
Καταγράφηκε

nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 308


Προφίλ WWW
« Απάντηση #874 στις: Ιούλιος 07, 2020, 10:56:56 πμ »

Με το αργυρό "Ναυμαχία της Σαλαμίνας" τελικά τι γίνεται;; Γιατί το έχουν ακόμα διαθέσιμο στην φόρμα; Υποτίθεται ότι έχει εξαντληθεί.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #875 στις: Ιούλιος 07, 2020, 11:02:56 πμ »

Με το αργυρό "Ναυμαχία της Σαλαμίνας" τελικά τι γίνεται;; Γιατί το έχουν ακόμα διαθέσιμο στην φόρμα; Υποτίθεται ότι έχει εξαντληθεί.

Όχι δεν έχει εξαντληθεί, μου ενέκριναν 2 ή 3 ημέρες μετά την κυκλοφορία αλλά ακύρωσα γιατί δεν μου έδωσαν και τις Θερμοπύλες.
Λογικά αυτή την κίνηση θα την έκαναν κι άλλοι οπότε εκεί θα μείνει για αρκετό καιρό να γράψει ιστορία.
Καταγράφηκε

me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #876 στις: Ιούλιος 07, 2020, 11:10:32 πμ »

Καλο ειναι να τα εξαντλουμε τα προιοντα μας. Δεν γινεται του Μονακο με 4πλασια και 5λασια mintage να ανεβαζουν τετοιες υπεραξιες και τα δικα μας να τα απαξιωνουμε.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #877 στις: Ιούλιος 07, 2020, 01:56:58 μμ »

Το χθεσινό αναμνηστικό των 2 ευρώ είναι ακόμη διαθέσιμο στην ηλεκτρονική φόρμα.
Δύο είναι τα πιθανά ενδεχόμενα: ή δεν ασχολήθηκαν ακόμη καθόλου με τις ηλεκτρονικές παραγγελίες (το πιο πιθανό) ή τους έμειναν τελικά (λιγότερο πιθανό). Ο λόγος πάντα για το proof γιατί η coincard (κατ' ευφημισμόν) μάλλον θα περισσέψει.

Η άποψή μου πάντως είναι ότι αυτήν την εβδομάδα δεν πρέπει να περιμένουμε επιβεβαιώσεις παραγγελιών. Θα το κάνουν μια και καλή από την άλλη Πέμπτη μετά την Θράκη.
Αν παρ' ελπίδα κάποιος πάρει επιβεβαίωση πιο νωρίς ας το κοινοποιήσει εδώ καθώς και την ώρα που έκανε την παραγγελία.
Καταγράφηκε

pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #878 στις: Ιούλιος 07, 2020, 02:16:28 μμ »

Σήμερα πήρα να ρωτήσω στο κατάστημα της Τράπεζας στη Θεσσαλονίκη αν υπάρχει διαθεσιμότητα,μετα από τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν με Αθήνα τους ενημέρωσαν ότι υπάρχουν ακόμα λίγα διαθέσιμα.Μου έβαλε ραντεβού για μετά από δύο ώρες και πήγα το παρειγγειλα.
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 308


Προφίλ WWW
« Απάντηση #879 στις: Ιούλιος 07, 2020, 02:55:52 μμ »

Πιστεύω για το proof 2ευρω αναμνηστικό ότι αν δεν υπήρχε ο περιορισμός του ενος ανά άτομο, θα είχε εξαντληθεί σε λίγες ώρες.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #880 στις: Ιούλιος 07, 2020, 03:09:06 μμ »

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος που δεν εξαντλήθηκε.
Άλλωστε "συγγενείς" και "φίλοι" πήραν από ένα κομμάτι και μετά συγκεντρώθηκαν στο σημείο "συγκέντρωσης" (κάτι σαν το πλοίο που βυθίζεται) και βουρ στην "θάλασσα" της αγοράς.
Ακόμη και έτσι, με αυτούς τους περιορισμούς, αν η ζήτηση ήταν υπερβάλλουσα της προσφοράς θα είχε "κοκκινήσει" στην ηλεκτρονική φόρμα.

Εξάλλου πολλές φορές ο περιορισμός στην αγορά των κομματιών έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα.
Άρα το βασικότερο όλων είναι το αυξημένο tirage: από τα 1.500 στα 5.000 είναι υπερτριπλασιασμός ή αν θέλετε για τους συλλέκτες από 750 στα 1.230 είναι 1,64 φορές πάνω. Δεν άντεξε το βάρος των επιπλέον 480 τεμαχίων ο Έλληνας συλλέκτης.

Στατιστικά είναι κάτι παραπάνω από 4 κιλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2020, 03:18:24 μμ από teutates » Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #881 στις: Ιούλιος 07, 2020, 03:12:09 μμ »

750 θα έδιναν σε συλλέκτες. εχθές στην Αθήνα το πήραν το πολύ 200 άνθρωποι. Σιγά μην βρέθηκαν άλλοι 550 από την υπόλοιπη Ελλάδα. Στατιστικά να το πας, η Αθήνα είναι ο μισός πληθυσμός άρα στην υπόλοιπη Ελλάδα να ήταν άλλοι 200; και άντε 50-100 άτομα από το ίντερνετ... σύνολο 450-500 πουλήθηκαν την πρώτη μέρα. Μένουν άλλα 250-300 για την επόμενη μέρα!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #882 στις: Ιούλιος 07, 2020, 03:19:34 μμ »

750 θα έδιναν σε συλλέκτες. .....

Γεια σου Διονύση συνονόματε.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση θα έδιναν 1.230 τεμάχια σε συλλέκτες.
Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #883 στις: Ιούλιος 07, 2020, 03:21:19 μμ »

Οπότε λογικά έχουν πολλά ακόμα...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #884 στις: Ιούλιος 07, 2020, 03:28:53 μμ »

Οπότε λογικά έχουν πολλά ακόμα...

Ελπίζω όχι τόσα όσα φαίνεται να έμειναν. Αν περισσέψουν και 50 κομμάτια δεν έγινε τίποτα.
Με απλά λόγια δεν νομίζω να τα βρει η 22α Ιουλίου οπότε και παύει ο περιορισμός του ενός τεμαχίου ανά συλλέκτη.

Μοναδικός παράγοντας που με προβληματίζει ίσως είναι οι έμποροι: Αν δουν ότι δεν τραβάει πάνω από τα 40-50 ευρώ θα ακυρώσουν παραγγελίες.

Υ.Γ. Εκφράζω προσωπικές απόψεις και δεν έχω στοιχεία στα χέρια μου και όπως και σε εσάς έτσι και σε εμένα προξένησε έκπληξη το ότι σήμερα είναι ακόμη διαθέσιμο και προσπαθώ να δώσω μια λογικά εξήγηση για το γεγονός αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2020, 03:34:00 μμ από teutates » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 87
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences