Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:33:14 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 87
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2020 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 288960 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 02:45:31 μμ »

Γιατι φιλε, Γιωργο, σταματησαν την πιο δυνατη σειρα. Τους φιλοσοφους! Αυτο το τελευταιο πιστευω να σε επεισε.

Α! μπράβο Θανάση σωστά το θύμησες! η σειρά με τους φιλόσοφους ήταν όπως έχω ξαναπεί και προσωπικά η ναυαρχίδα όλων των νομισματικών προγραμμάτων των τελευταίων ετών! Πιστεύω με διεθνή απήχηση τουλάχιστον σαν ιδέα.Αλλά που να βγάλεις άκρη με τους αποφασίζοντες τα ετήσια νομισματικά προγράμματα!!! Εκτός, αν υπάρχει (λέω εγώ τώρα σαν σκέψη μου), το φετινό πρόγραμμα σαν σφήνα λόγω των συγκεκριμένων επετείων και από του χρόνου ξανασυνεχίσουν κανονικά.Τότε εκεί πάω πάσο και ζητάω συγνώμη προκαταβολικά για τα παράπονα που εκφράζω. Είδομεν!!!
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 02:50:01 μμ »

Αδαείς, απερίσκεπτοι και ανοργάνωτοι. Ξεκινάς μία σοβαρή θεματολογία, χωρίς όραμα και χρονοδιάγραμμα με μόνη έμπνευση το ''άντε, πάμε και βλέπουμε'' και με την αφιλότιμη σιγουριά για την αποδοχή της από το φιλότιμο κοινό που ''στο κάτω κάτω άμα θέλουν κι όλας''. Όταν εσύ ο ίδιος δε σέβεσαι τον εαυτό σου ως παραγωγός κάνοντας προχειροδουλειές, δεν αφουγκράζεσαι τις ανάγκες του καταναλωτή θεωρώντας τον δεδομένο και δεν αντιλαμβάνεσαι τους κανόνες της αγοράς κάνοντας κοντόφθαλμες κινήσεις, πως να σε σεβαστεί ο συλλέκτης;
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 03:04:41 μμ »

Ειναι κι ο Στελιος μια τσουχτρα.  Σαρκασμός

ε, μου λειψε που παντα το πεταγε καποιος
εξ αλλου ειναι η πιο ωραια μπηχτη
ας φτασουμε τα 240 χρονια ο καθενας μας με το μυαλο να δουλευει ρολόι κι ας ειναι τα χερια και τα ποδια ρομποτικα και ας μας κοροιδευουνε οτι μεγαλωσαμε

παρεμπιπτοντως και γω πηρα αλλον εναν χρονο προχθες στους ωμους, και ημουνα και γω με τις σκεψεις μου περι ηλικιας οταν το γραφα

επι του θεματος, εγω θα συνδυασω και τις δυο μεριες
μη χαλατε τη ζαχαρενια σας αλλα μην αγοραζετε και ο,τι σας πουλανε
δειτε το απεξω το πραγμα και θα χετε και το κεφαλι σας ησυχο και θα χαιρεστε και καλυτερα τη συλλογη σας
να βαλει μυαλο οποιαδηποτε υπηρεσια στην ελλαδα συντομως, δυσκολο το κοβω
οποτε μη μαζευετε ολο το προγραμμα
μαζεψτε σε ελληνικο ή διεθνες επιπεδο τα νομισματα που σας αρεσουν με τις κατηγοριες που σας αρεσουν

με θεματα οπως "αρχαια ελλαδα", "β παγκοσμιος", "τεχνολογια", "ζωγραφικη", κτλ σε μια συλλογη με νομισματα απο ολον τον κοσμο δεν θα φανει η ανομοιομορφια του ελληνικου προγραμματος
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 03:08:40 μμ »

Δεν λέω ότι είναι χωρίς αιτία τα σχόλια....αλλά ειλικρινά,αν κάθε ένας γράφει κ ένα αρνητικό σχόλιο εδώ μέσα, τι καταφέρνουμε εκτός από το να μιζεριαζουμε?οποίος επιθυμεί μπορεί να στείλει email στην ττε στο οποίο να διαμαρτύρεται και να εκθέτει τις απόψεις του...το να μπαίνεις στο στέκι και να βλέπεις 50μνμ μέσα σε 1 μέρα ,στα οποία τα 49 να ρίχνουν τα ίδια αναθέματα,δεν είναι ευχάριστο,ούτε λύνει το πρόβλημα,ούτε προάγει τον συλλεκτισμο
Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 03:57:59 μμ »

Γιατι φιλε, Γιωργο, σταματησαν την πιο δυνατη σειρα. Τους φιλοσοφους! Αυτο το τελευταιο πιστευω να σε επεισε.

Α! μπράβο Θανάση σωστά το θύμησες! η σειρά με τους φιλόσοφους ήταν όπως έχω ξαναπεί και προσωπικά η ναυαρχίδα όλων των νομισματικών προγραμμάτων των τελευταίων ετών! Πιστεύω με διεθνή απήχηση τουλάχιστον σαν ιδέα.Αλλά που να βγάλεις άκρη με τους αποφασίζοντες τα ετήσια νομισματικά προγράμματα!!! Εκτός, αν υπάρχει (λέω εγώ τώρα σαν σκέψη μου), το φετινό πρόγραμμα σαν σφήνα λόγω των συγκεκριμένων επετείων και από του χρόνου ξανασυνεχίσουν κανονικά.Τότε εκεί πάω πάσο και ζητάω συγνώμη προκαταβολικά για τα παράπονα που εκφράζω. Είδομεν!!!

Όλα μπορούν να συγχωρεθούν, πλην της διακοπής της σειράς των αρχαίων.
Οι Άγγλοι κόβουν με συνέπεια τη λίρα τους, προβάλλοντας ξανά και ξανά τους ίδιους (θεσμικά σημαντικούς αλλά κατά τα άλλα) ασήμαντους ανθρώπους (εκτός κι αν η κατάληψη ενός θρόνου λόγω… καταγωγής είναι σπουδαίο επίτευγμα).
Εμείς μπορούμε να βγάλουμε μία σειρά με πολλές δεκάδες προσωπικότητες, που μόνο στο άκουσμά τους κάθονται προσοχή σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου, αλλά εμφανιζόμαστε αβέβαιοι για το πώς πρέπει να κινηθούμε.
Πήρανε μία σοφή απόφαση στην Τράπεζα της Ελλάδος να ξεκινήσουν τέτοια σειρά.
Δεν πρέπει να εμφανίσουν αυτοκαταστροφικές τάσεις.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 05:40:55 μμ »

περιμενω ποιος θα βγει να το πει οτι εχουμε καποιους εδω που κονταροχτυπιουνται στην ηλικα με το κοριτσακι και δεν ειχαν τη χαρα να δουν ακομα τη φατσα τους γραμματοσημο  Στριφογύρισμα ματιών
αναξιοκρατια φιλοι μου

ΥΓ: ουπς, το πα εγω τωρα

Δεν είν' πολλοί. Ένας είναι. Ο ''ellinas''. Ο Μαθουσάλας του στεκιού!  Γλώσσα  Σαρκασμός

ΥΓ εχω καιρό να τον τσιγκλήσω!!
Χαίρομαι που σε βλέπω καλά φίλε μου γιατί αυτό σημαίνει ότι λαμβάνεις κανονικά τα χάπια σου.Τελευταία φορά που τα είχες κόψει θυμάσαι τι έγινε;Βγάλαμε silver alert να σε βρούμε που ξεκίνησες για Εύβοια και βρέθηκες στην Βέροια.
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 13, 2019, 08:44:47 μμ »

Απορώ με τέτοια νομισματικά προγράμματα ποσο ακόμη θα ασχολούνται  οι συλλέκτες....
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 13, 2019, 09:20:10 μμ »

Δεν λέω ότι είναι χωρίς αιτία τα σχόλια....αλλά ειλικρινά,αν κάθε ένας γράφει κ ένα αρνητικό σχόλιο εδώ μέσα, τι καταφέρνουμε εκτός από το να μιζεριαζουμε?οποίος επιθυμεί μπορεί να στείλει email στην ττε στο οποίο να διαμαρτύρεται και να εκθέτει τις απόψεις του...το να μπαίνεις στο στέκι και να βλέπεις 50μνμ μέσα σε 1 μέρα ,στα οποία τα 49 να ρίχνουν τα ίδια αναθέματα,δεν είναι ευχάριστο,ούτε λύνει το πρόβλημα,ούτε προάγει τον συλλεκτισμο

Το αναθεμα και η κλάψα είναι στο DNA μας....
εγω το έχω πει και στο παρελθόν....
ο καθένας μαζεύει ότι του αρέσει....
άλλοι μαζεύουν φίδια, ουρακοτάγκους, αλογα ,δράκους κτλ κτλ....
 εγώ θέλω να μαζεύω πολιτισμό...νομίσματα με παραστάσεις ιστορικές....
γιατί μου αρέσουν....τα βλέπω και μου θυμίζουν κάτι.
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 15, 2019, 12:12:30 μμ »

Προσωπικά θεωρώ καλές τις περισσότερες επιλογές, οι δύο μάχες είναι σημαντικές και παγκόσμια γνωστές (ας είναι καλά και οι ταινίες!). Γιατί να βγάζουν άλλοι αντίστοιχα θέματα, όπως το Perth Mint 1-2 χρόνια πριν, και όχι η Ελλάδα;

Η απορία μου είναι αν θα συνεχιστεί η σειρά με τους αρχαίους ή όχι. Θα δείξει από την ερχόμενη χρονιά πιστεύω, αν και το 2021 λογικά θα επικεντρωθεί στην επέτειο της επανάστασης.

Με τα μινι ασημένια και τα χαλκονικέλια δείχνει να υπάρχει κάποιο μπέρδεμα. Ίσως και οι πληροφορίες  δεν είναι ακριβείς, περιμένω να δω το τελικό πρόγραμμα. Μου είχε δημιουργήσει απορία η διακοπή του 5ευρου πέρισυ, ειδικά όταν το τελευταίο τους (Γκύζης) είχε πάει τόσο καλά. Το κατάλαβαν και επανήλθαν με δύο το 2019, που σημείωσαν επιτυχία, κυρίως το ΤΠΚΔ. Και η εισαγωγή χρώματος στο 6ευρο ήταν επίσης πολύ επιτυχημένη ιδέα.

Γενικά για τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι μπορώ να πω ότι δείχνει να υπάρχει κάποιος προγραμματισμός, ενώ η θεματολογία και η εκτέλεση έχουν σαφώς περισσότερες επιτυχίες από αποτυχίες. Και τα μειωμένα τιράζ φέτος αποδείχθηκαν συντελεστής επιτυχίας.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:36:35 μμ »

ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΌ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ 2020
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ ΔΕΛΤΊΟ  Νο  16/2019
ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ WORLD MONEY FAIR 2020
Με το παρόν ενημερωτικό δελτίο, σας γνωρίζουμε ότι η χώρα μας θα συμμετάσχει για τέταρτη φορά στην Νομισματική Έκθεση World Money Fair, η οποία θα διεξαχθεί στις 31/1-2/2/2020, στο  Βερολίνο. Οι εκπρόσωποι στην Έκθεση, στους οποίους μπορούν να απευθύνονται έμποροι ή συλλέκτες είναι:
Για το Υπουργείο Οικονομικών:
 Κα Σταυρούλα Μηλιάκου
 Κος Ηλίας Μπαμπαγενές e-mail: i.babagenes@glk.gr
Για την Τράπεζα της Ελλάδος:
 Κα Σταυρούλα Παπαδοπούλου e-mail: spapadopoulou@baankofgreece.gr  
 Κος Μάρκος Κονταξόπουλος e-mail: mkontaxopoulos@bankofgreece.gr
 Επίσης, σας αναφέρουμε ότι με το αριθ. 14/7-11-2019  Ενημερωτικό  Δελτίο σας έχει ανακοινωθεί το Νομισματικό Πρόγραμμα του έτους 2020, στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και η έκδοση αργυρού συλλεκτικού νομίσματος ονομαστικής αξίας 10€, στην ποσότητα των 5.000 τεμαχίων, με θέμα: «EUROPA STAR 2020 –ΓΟΤΘΙΚΗ ΕΠΟΧΗ».  Όπως  και πέρυσι, θα  υπάρχει δυνατότητα  παραγγελίας του εν  λόγω  νομισματικού προϊόντος στη Διεθνή Έκθεση στο Βερολίνο και αναλόγως των παραγγελιών θα δίδεται μια κλιμακούμενη έκπτωση η οποία θα σας ανακοινωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:39:11 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 02:21:45 μμ »

έχουμε καποιο νέο για  ημερομηνίες διάθεσης του Ν.Π 2020?
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 04:05:29 μμ »

έχουμε καποιο νέο για  ημερομηνίες διάθεσης του Ν.Π 2020?
Φαντάζομαι ότι θα το διαθέσουν στην Εκθεση του Βερολίνου, όπως έκαναν και πέρυσι.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 07:39:25 μμ »

Στις σελίδες 34 και 35 του φυλλαδίου που θα μοιραστεί στην παγκόσμια Νομισματική Εκθεση του Βερολίνου μπορείτε να πάρετε μία ιδέα για τα ελληνικά νομισματικά προϊόντα του 2020.
Βέβαια μπορείτε να δείτε και να διαβάσετε στοιχεία για το τι θα παρουσιάσουν και τα άλλα νομισματοκοπεία.

https://www.worldmoneyfair.de/wmf/wp-content/uploads/sites/2/2020/01/WMF_Katalog_DS_140120.pdf
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 08:02:32 μμ »

Οι πληροφορίες που δίνει ο κ. Τιμολέων Καρακούσης Διευθυντής του νομισματοκοπείου είναι μεταξύ των άλλων:
α. Στη σειρά Europa Star, αφιερωμένη φέτος στη Γοτθική εποχή, τιμούμε τον Αλέξιο Α Κομνηνό, έναν από τους σημαντικότερους Βυζαντινούς αυτοκράτορες.
β. Προχωρώντας στη σύγχρονη εποχή, αποτίουμε φόρο τιμής στον Θεόφιλο, έναν λαϊκό ζωγράφο.
γ. Η πολιτιστική και φυσική κληρονομιά της Ελλάδας παρουσιάζεται με νομίσματα αφιερωμένα στην Αρχαία Μεσσήνη, έναν θεαματικό αρχαιολογικό χώρο και την Iris hellenica, ένα από τα πολλά όμορφα αγριολούλουδα.
δ. Η Λέσβος, ένα μαγευτικό νησί, είναι το θέμα ενός σετ συνεχίζοντας τη σειρά μας για τον ελληνικό τουρισμό.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 08:09:00 μμ »

Ας ανεβάσουμε για να υπάρχει και την εικόνα από τα νομισματικά προϊόντα, όπως φαίνονται στο φυλλάδιο της έκθεσης.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 87
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences