Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:39:29 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 87
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2020 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 291589 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 08:31:59 μμ »

Άντε ρε παιδιά πείτε τα γιατί όταν τα λέω εγώ μου λένε ότι λέω υπερβολές .

Ο μόνος τρόπος για να φύγουμε από αυτή την .....

άσχημη κατάσταση των Συλλεκτικών της Τράπεζας της Ελλάδος είναι κατά τη γνώμη μου να πάρει αυτό το κομμάτι κάποιος ιδιώτης .

Μόνο έτσι θα μπουν τα πράγματα σε μια σειρά και θα λειτουργησει όπως πρέπει
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 09:12:01 μμ »

Άμα σάς λέω ότι βγάζουν πρόγραμμα ανάλογα με το τη όνειρο είδαν το βράδυ..... γεμίσαμε 5ευρα και τα 2ευρα. Αυτή την φορά ξανά βγάζουν τα 2ευρα τα προυφ έξω από την κασετίνα, και καταργούν την κασετίνα τώρα, την προυφ. Ότι νάνε.

Εγώ θα το πώ διαφορετικά.
Ότι του φανεί του λωλοστεφανή!!!
Επίσης......δύο λαλούν και τρείς χορεύουν και οι υπόλοιποι μουτζώνουν!!
Επίσης....εκεί που λές, τα είδα όλα.....βλέπεις και άλλα!!!
Επίσης.........είμαστε κοντά στον πάτο, αλλά δεν μας φοβάμαι. Θα σκάψουμε
και άλλο......




To τελευταίο ήταν το καλύτερο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο κλαίω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 10:47:16 μμ »

-Η σειρά με τους αρχαίους να υποθέσω τέλος; Ή θα ξαναεπανέλθει αργότερα;
...
- Αυτό με τα 5€ θέλω να πιστεύω ότι έχει γίνει μπέρδεμα και δεν έγιναν από χαλκονικέλιο ασημένια, γιατί αλλάζει η φιλοσοφία της σειράς και η αξία απόκτησης.
...

Πράγματι, έχουν κάνει μεγάλα λάθη με τη σειρά των αρχαίων: (1) Ξεκίνησαν σειρά φιλοσόφων σε ασήμι μόνο, ενώ αργότερα αποφάσισαν να κόβουν και χρυσό, (2) η σειρά των φιλοσόφων διακόπηκε ξαφνικά παραλείποντας Πλάτωνα, Επίκουρο, Θαλή και ένα σωρό άλλους και ξεκίνησε σειρά ιστορικών, (3) η σειρά των ιστορικών διακόπηκε μετά από δύο μόλις αντιπροσώπους της, παραλείποντας πάλι μεγάλα ονόματα. Πέρα από αυτά, (4) το 2019 η περίοδος στην οποία έζησε το ιστορικό πρόσωπο, μέχρι τότε αναγραφόμενη δίπλα στο όνομά του σε όλες τις εκδόσεις αρχαίων, θεωρήθηκε ξαφνικά επουσιώδης και απουσιάζει, ενώ για πρώτη φορά η πίσω όψη (Θουκυδίδης) δεν απεικονίζει τίποτα από τη ζωή ή το έργο του προσώπου...
Παρά τα λάθη, η σειρά των αρχαίων έχει οποιαδήποτε άλλη νομισματική σειρά, σε παγκόσμιο επίπεδο, για πρωινό (τουλάχιστον θεματολογικά) και αρνούμαι να πιστέψω ότι την κατέστρεψαν τερματίζοντάς τη.
Υποψιάζομαι ότι το φετινό χρυσό και τα δύο αντίστοιχα ασημένια είναι απλώς μια έκτακτη έκδοση λόγω της συμπλήρωσης 2500 ετών από τα κοσμοϊστορικά γεγονότα εκείνης της χρονιάς. Αν δε γινόταν αναφορά το 2020, πότε θα γινόταν; Μάλλον φοβήθηκαν να κόψουν σε μια χρονιά δύο μεγάλα χρυσά (να κόψουν δηλαδή και αρχαίο). Αναμένεται απουσία αρχαίου και το 2021 για ευνόητους λόγους. Και ας ελπίσουμε ότι η σειρά των φιλοσόφων και η σειρά των ιστορικών θα επανέλθουν.

Τώρα για τη σειρά των ενδημικών φυτών, έπρεπε εξαρχής να κοπεί σε ασήμι και ποιότητα proof. Τραγικό λάθος που την ξεκίνησαν σε κοινό μέταλλο. (Αφού την ξεκίνησαν έτσι, έπρεπε να τη συνεχίσουν έτσι.)
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 11:31:50 μμ »

Φαντάζεσαι τι θα γίνει το 2021 που θα έχουμε 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821.ΧΑΜΟΣ
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 11:59:03 μμ »

Φαντάζεσαι τι θα γίνει το 2021 που θα έχουμε 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821.ΧΑΜΟΣ

Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 04:56:29 πμ »

https://www.google.gr/search?sxsrf=ACYBGNTe1tcPA3wz4i7M8J5huciTTKrv1w%3A1573008554799&ei=qjTCXeW-MIipgAaSmZXwAQ&q=%CE%BC%CF%85%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%82&oq=%CE%BC%CF%85%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%82&gs_l=mobile-gws-wiz-serp.12...0.0..32616...0.0..0.0.0.......0.auqEp_gGeyk
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 06:37:34 πμ »


Από τα ΕΛΤΑ έχει ήδη βγει γραμματόσημο νομίζω πριν 3 χρόνια.
Καταγράφηκε

chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 10:58:47 πμ »

.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 11:03:34 πμ »

Θα εκδώσουμε δλδ ένα νόμισμα που θα τιμά ένα εντεκάχρονο που πέθανε πριν 2500 χρόνια από πυρετό,και απλά βρέθηκε τυχαία το κρανίο του....άρα δεν χάθηκαν ακόμα οι ελπίδες μου,μπορώ ακόμα να γίνω διάσημος.....στο "κοντινό" μέλλον !!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 11:52:47 πμ »

περιμενω ποιος θα βγει να το πει οτι εχουμε καποιους εδω που κονταροχτυπιουνται στην ηλικα με το κοριτσακι και δεν ειχαν τη χαρα να δουν ακομα τη φατσα τους γραμματοσημο  Στριφογύρισμα ματιών
αναξιοκρατια φιλοι μου

ΥΓ: ουπς, το πα εγω τωρα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 02:20:10 μμ »

[quote author=Vangeliz link=topic=44910.msg507942#msg507942 date=157

Πράγματι, έχουν κάνει μεγάλα λάθη με τη σειρά των αρχαίων: (1) Ξεκίνησαν σειρά φιλοσόφων σε ασήμι μόνο, ενώ αργότερα αποφάσισαν να κόβουν και χρυσό, (2) η σειρά των φιλοσόφων διακόπηκε ξαφνικά παραλείποντας Πλάτωνα, Επίκουρο, Θαλή και ένα σωρό άλλους και ξεκίνησε σειρά ιστορικών, (3) η σειρά των ιστορικών διακόπηκε μετά από δύο μόλις αντιπροσώπους της, παραλείποντας πάλι μεγάλα ονόματα. Πέρα από αυτά, (4) το 2019 η περίοδος στην οποία έζησε το ιστορικό πρόσωπο, μέχρι τότε αναγραφόμενη δίπλα στο όνομά του σε όλες τις εκδόσεις αρχαίων, θεωρήθηκε ξαφνικά επουσιώδης και απουσιάζει, ενώ για πρώτη φορά η πίσω όψη (Θουκυδίδης) δεν απεικονίζει τίποτα από τη ζωή ή το έργο του προσώπου...
Παρά τα λάθη, η σειρά των αρχαίων έχει οποιαδήποτε άλλη νομισματική σειρά, σε παγκόσμιο επίπεδο, για πρωινό (τουλάχιστον θεματολογικά) και αρνούμαι να πιστέψω ότι την κατέστρεψαν τερματίζοντάς τη.
Υποψιάζομαι ότι το φετινό χρυσό και τα δύο αντίστοιχα ασημένια είναι απλώς μια έκτακτη έκδοση λόγω της συμπλήρωσης 2500 ετών από τα κοσμοϊστορικά γεγονότα εκείνης της χρονιάς. Αν δε γινόταν αναφορά το 2020, πότε θα γινόταν; Μάλλον φοβήθηκαν να κόψουν σε μια χρονιά δύο μεγάλα χρυσά (να κόψουν δηλαδή και αρχαίο). Αναμένεται απουσία αρχαίου και το 2021 για ευνόητους λόγους. Και ας ελπίσουμε ότι η σειρά των φιλοσόφων και η σειρά των ιστορικών θα επανέλθουν.

Τώρα για τη σειρά των ενδημικών φυτών, έπρεπε εξαρχής να κοπεί σε ασήμι και ποιότητα proof. Τραγικό λάθος που την ξεκίνησαν σε κοινό μέταλλο. (Αφού την ξεκίνησαν έτσι, έπρεπε να τη συνεχίσουν έτσι.)
+1
Επισης να προσθεσω οτι τα 4 5ευρα αποτελουν υπερβολη και η εκτιμηση μου ειναι οτι δεν θα ειναι αργυρο το ενδημικο φυτο ουτε θα εχουμε 4 ασημενια πενταευρα αλλα προκειται για λαθος στην ανακοινωση οπως συνηθιζεται.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 03:34:11 μμ »

.... αλλα προκειται για λαθος στην ανακοινωση οπως συνηθιζεται.
Καλά, εκθέτουν τον υφυπουργό που υπογράφει το κείμενο, ειδικά τώρα που είναι και α.α. χωρίς τύψεις;  Απορία
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 06:40:00 μμ »

Συνφορουμίτες συγχωρήστε τους δεν ξέρουν τι κάνουν, το έχουν χάσει αν ισχύει όντως αυτό το νομισματικό πρόγραμμα...  Λύπη...  Απορία...  Ντροπή...  Κλάμα

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2019, 06:40:37 μμ από xmac » Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 07:42:39 μμ »

Πραγματικά θα συμφωνήσω με το σύνολο των προηγούμενων σχολίων! Κρίμα! Όλο αλλαγές... καμία σταθερότητα.... άρπα κόλλα! Δυστυχώς κλασική ελληνική νοοτροπία...
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 06, 2019, 07:44:37 μμ »

Και μια ερώτηση - τροφή για σκέψη...
Ποιος-οι είναι αρμόδιοι για την οργάνωση και την επιλογή των θεμάτων του Νομισματικού Προγράμματος κάθε έτους;
Πολύ θα ήθελα να ήξερα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 87
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences