Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:49:15 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές 1833  (Αναγνώστηκε 3045 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 01, 2019, 09:25:19 πμ »

Γνησιότητα, τιμή?
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 09:48:53 πμ »

Κόπια. Ανομοιόμορφο πάχος ριμ και το γνωστό ''ανασήκωμα'' ώρα έξι στον εμπροσθότυπο. Τιμή μετάλλου.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 09:50:14 πμ »

Κόπια. Ανομοιόμορφο πάχος ριμ και το γνωστό ''ανασήκωμα'' ώρα έξι στον εμπροσθότυπο. Τιμή μετάλλου.

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 10:34:18 πμ »

κοπια..ουτως η αλλως ακομα κ τα ''γνησια '' διχως μισχους ειναι κ αυτα κοπιες..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 04:10:09 μμ »

κοπια..ουτως η αλλως ακομα κ τα ''γνησια '' διχως μισχους ειναι κ αυτα κοπιες..

23 άτομα πάντως που ψήφισαν στην δική σου ψηφοφορία έχουν άλλη άποψη...... Στριφογύρισμα ματιών


https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=43929.0
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2019, 04:13:28 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 07:51:53 πμ »

καλημερα φιλε..ναι εχεις δικιο..κατα πασα πιθανοτητα,πιστευω κατα 85% εχουν κ αυτοι 20 δρχ διχως μισχους..τι θα λεγανε ?οτι την φαγανε βγαζωντας κοπιες τα δικα τους?ρητορικα ρωταω..ειναι δεδομενη η πλαστοτητα τους..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 08:04:26 πμ »

καλημερα φιλε..ναι εχεις δικιο..κατα πασα πιθανοτητα,πιστευω κατα 85% εχουν κ αυτοι 20 δρχ διχως μισχους..τι θα λεγανε ?οτι την φαγανε βγαζωντας κοπιες τα δικα τους?ρητορικα ρωταω..ειναι δεδομενη η πλαστοτητα τους..

Δεδομένη κιόλας!!!! Δεδομένη μπορεί να είναι για σένα, για τους υπόλοιπους 24 (αυξήθηκαν κατά ένα άτομο), πάντως όχι.

Υ.Γ. Αφού για σένα είναι δεδομένη η πλαστότητά τους μπορείς να καταγγείλεις τις εταιρείες που τα πιστοποιούν και να στείλεις μήνυμα στο Βρετανικό Μουσείο λέγοντας τους ότι δεν ξέρουν την δουλειά τους αφού έχουν στην συλλογή τους πλαστό νόμισμα!!!

Υ.Γ. 2 Τα τάληρα Μονάχου με τους κομμένους μίσχους είναι κι'αυτά πλαστά?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2019, 08:10:49 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:13:14 πμ »

αυτη ειναι η αποψη μου ..τα θεωρω πλαστα..ειναι κακης ποιοτητας κοπιες που αν τα βαλεις διπλα διπλα μπορεις να καταλαβεις ποσο κακεκτυπες ειναι {οι κοπιες διχως μισχους}..εγω λεω για τα 20 δρχ..τωρα για τα ταλληρα δυστηχως για μενα δεν γνωριζω και ουτε εχω γνωμη διοτι δεν ειμαι κατοχος καποιου απο αυτα..αυτη ειναι η αποψη μου,το υπενθυμιζω..φιλικα lary σε εκτιμω κ σε σεβομαι σαν παρουσια στο στεκι πραγματικα..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:37:25 πμ »

αυτη ειναι η αποψη μου ..τα θεωρω πλαστα..ειναι κακης ποιοτητας κοπιες που αν τα βαλεις διπλα διπλα μπορεις να καταλαβεις ποσο κακεκτυπες ειναι {οι κοπιες διχως μισχους}..εγω λεω για τα 20 δρχ..τωρα για τα ταλληρα δυστηχως για μενα δεν γνωριζω και ουτε εχω γνωμη διοτι δεν ειμαι κατοχος καποιου απο αυτα..αυτη ειναι η αποψη μου,το υπενθυμιζω..φιλικα lary σε εκτιμω κ σε σεβομαι σαν παρουσια στο στεκι πραγματικα..

Σεβαστή είναι οποιαδήποτε άποψη εφόσον δεν θίγει, δεν προσβάλλει κτλ κτλ. Δεν δέχομαι όμως ότι είναι ''δεδομένα'' όλα αυτά με τους ατελείς μίσχους πλαστά. Όταν είναι κάτι δεδομένο, είναι δεδομένο για όλους. Στην περίπτωση του 20άρικου λες ότι ''είναι δεδομένη η πλαστότητά τους'', (αυτά με τους ατελείς μίσχους). Αυτό είναι ''δεδομένο'' για σένα και για κάποιους άλλους που συμφωνούν μαζί σου. Δεν συμφωνούν όλοι με αυτό!!! Άρα πως είναι ''δεδομένο''Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2019, 09:41:53 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 12:37:04 μμ »

το θετεις πολυ σωστα..οχι δεν ειναι δεδομενο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 03:24:16 μμ »

Εγώ θα σας αναφέρω απλά πόσα υπάρχουν σε MS και από τις 2 εταιρείες πιστοποίησης. 15 από την μία και 17 από την άλλη (και των δύο τύπων). Όλα- όλα τα πιστοποιημένα γύρω στα 150. Ποτέ δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος αλλά από ένστικτο και μόνο λέω ότι θα κυκλοφορούσαν πολύ περισσότερα με "ελλείποντα" μίσχο αν ήταν κόπιες. Εγώ το δικό μου (χωρίς μίσχους)  το αγόρασα το 1998 από μακαρίτη πια έμπορο της Θεσσαλονίκης. Συναντάται θα έλεγα σε αναλογίες 1 προς 3 με αυτά που έχουν μίσχο. Όσοι μιλούν για κόπιες ας δουν τους αριθμούς, μιλούμε για καμιά 40αριά κομμάτια όλα-όλα. Και πότε κόπηκαν, ήταν κόπιες εποχής ή νεώτερα; Εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα, τα έχω και τα δύο στη συλλογή μου, το χωρίς μίσχους το θεωρώ ποικιλία. Πρόσφατα τα έστειλα για πιστοποίηση είδομεν...........
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2019, 08:58:37 πμ »

με το καλο να ερθουν πισω με φουλ βαθμο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences