Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:38:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πανάκριβο συλλεκτικό νόμισμα  (Αναγνώστηκε 3096 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 07:40:38 μμ »

Το αναμνηστικό δίευρω της Γαλλίας για το 2019 που είναι αφιερωμένο στα 60 χρόνια από τη δημιουργία του Αστερίξ έχει καταστεί ένα από τα πανάκριβα συλλεκτικά νομίσματα.
Η Monnaie de Paris, το γαλλικό, κρατικό ίδρυμα που είναι υπεύθυνο για την «κοπή» των γαλλικών ευρώ, δημιούργησε ένα αναμνηστικό νόμισμα, πραγματικής αξίας δύο ευρώ που απευθύνεται σε συλλέκτες και φυσικά πωλείται πολύ ακριβότερα.
Ήδη στην επίσημη σελίδα του νομισματοκοπείου, τα κομμάτια έχουν εξαντληθεί αλλά μπορεί κανείς να το βρει σε άλλες πλατφόρμες με τιμές που κυμαίνονται από 14 έως 75 ευρώ.
Στο ηλεκτρονικό κατάστημα της Monnaie de Paris πάντως, πωλούνται και άλλα συλλεκτικά  με πρωταγωνιστές τους αγαπημένους ήρωες του δημοφιλούς κόμικ με τιμές για όλα τα πορτοφόλια, όπως τα παρακάτω.

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 09:20:46 μμ »

Σοβαρά; Δεν το είχα ψάξει όλο αυτό τον καιρό και δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς είχα στην κατοχή μου! Την άνοιξη είχα ζητήσει από έναν Γάλλο, να μου στείλει μερικά επιπλέον κομμάτια και από τις τρεις coincards Αστερίξ, πέραν αυτών που ήθελα για την προσωπική μου συλλογή, με σκοπό να τα πουλούσα ενδεχομένως εγώ αργότερα ως τριάδες. Και αυτό γιατί ο Γάλλος, καθότι γνωστός μου χρόνια, μου τα έδινε σε πολύ χαμηλή τιμή. Πραγματικά πολύ χαμηλή τιμή, λίγο μόνο παραπάνω δηλαδή από την ονομαστική τους αξία! Αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ανέβαινε η τιμή τους τόσο πολύ σε σύγκριση με την τιμή που τα είχα αγοράσει εγώ!

Οπότε για πρότεινέ μου, πόσο μπορεί να κοστίζει η τριάδα coincards Αστερίξ, αν αποφασίσω να τα βγάλω στο eBay; Επίσης μήπως να μην βιαστώ και να περιμένω λίγο ακόμα να παγιωθεί η τιμή τους;
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 09:43:26 μμ »

Σοβαρά; Δεν το είχα ψάξει όλο αυτό τον καιρό και δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς είχα στην κατοχή μου! Την άνοιξη είχα ζητήσει από έναν Γάλλο, να μου στείλει μερικά επιπλέον κομμάτια και από τις τρεις coincards Αστερίξ, πέραν αυτών που ήθελα για την προσωπική μου συλλογή, με σκοπό να τα πουλούσα ενδεχομένως εγώ αργότερα ως τριάδες. Και αυτό γιατί ο Γάλλος, καθότι γνωστός μου χρόνια, μου τα έδινε σε πολύ χαμηλή τιμή. Πραγματικά πολύ χαμηλή τιμή, λίγο μόνο παραπάνω δηλαδή από την ονομαστική τους αξία! Αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ανέβαινε η τιμή τους τόσο πολύ σε σύγκριση με την τιμή που τα είχα αγοράσει εγώ!

Οπότε για πρότεινέ μου, πόσο μπορεί να κοστίζει η τριάδα coincards Αστερίξ, αν αποφασίσω να τα βγάλω στο eBay; Επίσης μήπως να μην βιαστώ και να περιμένω λίγο ακόμα να παγιωθεί η τιμή τους;

Αυτην την στιγμη που μιλαμε τα εχω βρει σε ελληνικο ε-σοπ 56 ευρω την τριαδα. Χαμόγελο Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2019, 09:44:07 μμ από dtsartsanis » Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 09:58:15 μμ »

Σοβαρά; Δεν το είχα ψάξει όλο αυτό τον καιρό και δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς είχα στην κατοχή μου! Την άνοιξη είχα ζητήσει από έναν Γάλλο, να μου στείλει μερικά επιπλέον κομμάτια και από τις τρεις coincards Αστερίξ, πέραν αυτών που ήθελα για την προσωπική μου συλλογή, με σκοπό να τα πουλούσα ενδεχομένως εγώ αργότερα ως τριάδες. Και αυτό γιατί ο Γάλλος, καθότι γνωστός μου χρόνια, μου τα έδινε σε πολύ χαμηλή τιμή. Πραγματικά πολύ χαμηλή τιμή, λίγο μόνο παραπάνω δηλαδή από την ονομαστική τους αξία! Αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ανέβαινε η τιμή τους τόσο πολύ σε σύγκριση με την τιμή που τα είχα αγοράσει εγώ!

Οπότε για πρότεινέ μου, πόσο μπορεί να κοστίζει η τριάδα coincards Αστερίξ, αν αποφασίσω να τα βγάλω στο eBay; Επίσης μήπως να μην βιαστώ και να περιμένω λίγο ακόμα να παγιωθεί η τιμή τους;


Αυτην την στιγμη που μιλαμε τα εχω βρει σε ελληνικο ε-σοπ 56 ευρω την τριαδα. Χαμόγελο Χαμόγελο

Έριξα κι εγώ μια γρήγορη ματιά στο eBay εν τω μεταξύ και είδα ότι τα δίνουν γύρω στα 15 ευρώ το ένα και 45 ευρώ την τριάδα συν έξοδα αποστολής. Λέω να περιμένω πάντως να σταθεροποιηθεί η τιμή τους πρώτα. Ευχαριστώ πάντως που μου ανοίξατε τα μάτια, γιατί πραγματικά το είχα ξεχάσει τελείως ότι τα είχα αυτά!
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 09:23:19 πμ »

θαναση , πανακριβο?
τιμή αγοράς ειχε γυρω στα 9-10 ευρώ το τεμάχιο, τωρα το πουλάνε 20 ευρώ το τεμ.
διπλη τιμή πανω , ε και? υπάρχουν διεύρα πολυ ακριβότερα.
με 100.000 ποσο να παει δηλαδή;
 
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 10:57:50 πμ »

Καλημέρα

300.000 νομίζω Μιχάλη.
100.000 το κάθε coincard.

Εκείνο που ανέβηκε πολύ είναι το Proof.
Με 20 ευρώ αρχική τιμή έχει πάει γύρω στα 60.
Τεμάχια 10.000
Καταγράφηκε

enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 03:24:17 μμ »

ακόμη χειρότερα τότε. για το προοφ καλα ειναι άλλη κατηγορία
να μου ελεγες για αυτό μάλιστα

https://www.numismatic64.fr/Coincard-2-Euro-Commemorative-Coin-Slovakia-2009-Signed-by-Pavel-Karoly
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 04:49:00 μμ »

Στα coincard οι Γάλλοι έχουν τιμή πώλησης 10 ευρώ εδώ και χρόνια.
Μόνο που συνήθως είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος CD.
Εδώ μίκρυναν πολύ το μέγεθος αλλά όχι την τιμή.
Δείτε εδώ που έχει ξεμείνει για λίγο η τιμή:

https://www.monnaiedeparis.fr/en/shop/coins/asterix-2eu-commemorative-coin-asterix-obelix-brilliant-uncirculated-quality-yeardate

Να σημειώσω βέβαια ότι για την παραμικρή παραγγελία από Monnaie de Paris τρώμε κατακέφαλα σαν κεραμίδα 30 ευρώ ταχυδρομικά (και όποιος αντέξει).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2019, 04:51:54 μμ από teutates » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:55:28 μμ »

Να ενημερώσω αυτό το θέμα, ότι η Monnaie de Paris έβγαλε και άλλους αγαπημένους ήρωες κόμικς μετά την επιτυχία των πρώτων. Ένα από αυτά ήταν το χρυσό των schtroumpfs (smurfs στα αγγλικά), 3 γραμμαρίων καθαρού χρυσού που το πούλαγε με μια μικρή υπεραξία στα €200 (όσο και η ονομαστική του) αλλά τώρα έχει εξαντληθεί.


https://www.monnaiedeparis.fr/fr/boutique/monnaies/les-schtroumpfs-monnaie-de-200-euro-or-la-ronde-des-schtroumpfs-qualite-bu

Υπάρχει όμως μεγάλη ποικιλία ασημένιων για όσους ενδιαφέρονται. Κάπου υπάρχουν στην ιστοσελίδα της Monnaie de Paris.

 Προσωπικά, αν και αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι τα ξένα αναμνηστικά, ειδικά δε τα Γαλλικά, δεν μπόρεσα να αντισταθώ ούτε στο προυφ διευρο του Αστερίξ που όντως είναι σπάνιο (σε εισαγωγικά, σπάνια και πολύ ακριβά ήταν τα χρυσά που έβαλε ο Θανάσης στο πρώτο ποστ), εν αντιθέσει με τα coincards που υπάρχουν άπειρες στην αγορά, (300000 κομμάτια έναντι 10000, και η αρχική τιμή αγοράς των 3 καρτών ήταν ίδια με την τιμή του προυφ)
αλλά ούτε και στο πραγματικά κουκλί με τους Στρούμπφς. Παιδικές συνήθειες....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2020, 05:01:38 μμ από digo » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences