Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 09:29:14 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νεα γραφεία της ΠΝΕ  (Αναγνώστηκε 14409 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 12:21:50 μμ »

Παράθεση
Όσο και να επιμένεις, η μεταβολή από 40 σε 120 είναι 200% όχι 300%

Έτσι είναι. Η βάση είναι τα 40 ευρώ. Αν έχουμε αύξηση 100%, τότε θα προσθέσουμε μία φορά ολόκληρο το ποσό, δηλαδή θα πάμε στα 80 ευρώ. Αν έχουμε αύξηση 200%, τότε θα προσθέσουμε δύο φορές ολόκληρο το ποσό, δηλαδή θα πάμε στα 120 ευρώ.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 03:40:39 μμ »

Συμφωνώ στην άποψη να γίνει κλειστό club η ΠΝΕ μόνο για όσους πληρώνουν την συνδρομή τους. Επίσης αν είναι να βελτιωθούν οι παροχές στα μέλη της τότε ας αυξηθεί η ετήσια συνδρομή από 40 σε 120€.  Λίγα μέλη και καλά θέλει η ΠΝΕ. Αξιόπιστα ενεργά υπεύθυνα κι ευκαταστατα μέλη. Μόνο έτσι θ αναβαθμιστεί το χομπυ στο club.Μονο έτσι θα γίνονται δημοπρασίες με ακριβά νομίσματα . Όποιος θέλει φθηνά υπάρχει το Μοναστηράκι το Θησείο οι πάγκοι με αντίστοιχη ποιότητα.
Συμφωνω η λεσχη δημιουργηθηκε το 1976 μονο για μεγαλα πορτοφολια!!!!Τι δουλεια εχουν οι λιγουρηδες,που προσπαθουν να αγορασουν ενα καλο νομισμα με εκατο διακοσια ευρω,χωρις να τους εξαπατησουν οι επιτηδιοι?Η λεσχη δημιουργηθηκε για να αγοραζονται μονο πανακριβα νομισματ α!!!!Ουτε για να μαθαινουν οι νεωτεροι απο τους παλαιους,ουτε για να αντλουν γνωσεις απο τις πηγες της αξιολογης βιβλιοθηκης(αυτη ειναι ντεκορ).Οσοι δεν ειναι πλουσιοι στο Θησειο!!!Πρωτη φορα πηγα στην λεσχη(στο πρωτο κτηριο απο τα τεσσερα που εχει αλλαξει οσοι θυμουνται) το 1976 και μου εκανε εντυπωση,γιατι ημουν ανηλικος(συνοδευομουν απο εναν συγγενη μου)και με πλησιασαν διαφοροι συλλεκτες αλλα δεν με εδιωξαν,ισα ισα μου κεντρισαν πιο πολυ το ενδιαφερον για αυτο που λεμε νομισμα!!!και πιστευω ολοι αγαπαμε το ιδιο ανεξαρτητως οικονομικης ανεσης!!Εγω ξερω οτι οι μεγαλες σπανιωτητες πανε σε διασημους οικους,και οταν πεφτει κανενα στην λεσχη βλεπουμε οτι αγοραζεται στην τιμη του.Οσο για την τιμη? Χιλια ευρω τον Μηνα!!!και λιγα ειναι.........Λιγη σοβαρωτητα δεν βλαπτει(ακομη και απο τους υπερεχοντες Σαρκασμός)
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 04:35:18 μμ »

Βλέπω το θέμα αναθερμάνθηκε. Και βλέπω πολύ απογοήτευση στον κόσμο όχι άδικα όμως. Δεν νομίζω άλλωστε  κανείς να είναι ικανοποιημένος με αυτό που είναι η λέσχη ή ένωση σήμερα.
Πολλοί  ίσως και οι περισσότεροι είστε πιο παλιοί από εμένα στα νομισματικά και κάνετε συγκρίσεις με το παρελθόν που εγώ δεν γνώρισα. Αλλά έχουν αλλάξει πολλά από τότε. Το internet, οι online δημοπρασίες οι επίσης online εκθέσεις, η παλιά γενιά των συλλεκτών πολλοί από τους οποίους έχουν πλέον γίνει και επίσημα έμποροι έχοντας αποβάλει το «παράνομο» ήμισυ του εμποροσυλλεκτη χωρίς όμως να έχουν αντικατασταθεί από νέα γενιά που θα βοηθούσε στην συνέχιση της ΠΝΕ ή μόνο ελάχιστα. Και φυσικά τα κάθε λογής λεγόμενα social media.
Όλα αυτά έχουν αφαιρέσει την αίγλη της κυριακάτικης βόλτας για απόλαυση και ισως ανακάλυψη ενός νομίσματος που λείπει από μια συλλογή. Αναζητείται ο νέος ρόλος της λέσχης. Όποιοι από εσάς που γράφετε είστε μέλη ελατε να καταθέσετε τις απόψεις σας από κοντά. Καλά κάνετε και εδώ ασφαλώς εκεί όμως θα έχουν περισσότερη ουσία.
Μερικά βέβαια που ειπώθηκαν ίσως είναι ανέφικτα ή ανεφάρμοστα για διάφορους λόγους. Πχ η κάρτα εισόδου μην ξεχνάτε η πολυκατοικία δεν ανήκει στην ΠΝΕ, χρειάζεται συνέλευση  των κατοίκων ή ιδιοκτητών.
Επίσης ο ρόλος του ANA σε μια χώρα σαν την Αμερική δεν μπορεί να συγκριθεί με τον αντίστοιχο της ΠΝΕ. Πρέπει να θυμηθούμε ότι μιλάμε για μια χώρα με χιλιάδες μικρές λέσχες σε σχεδόν κάθε πόλη ή πολιτεία. Με επίσης χιλιάδες δημοπρασίες από αυτή του κάθε ΣΚ μέχρι τις μεγάλες παγκόσμιου εμβέλειας. Με εκθέσεις σχεδόν ή καλύτερα τουλάχιστον μια σε κάθε πολιτεία κάθε μήνα, αν έχεις όρεξη γεμίζεις όλη την εβδομάδα με το χομπυ σου. Και ίσως το σημαντικότερο. Συλλεκτική κουλτούρα με πλούσια συγγραφική δραστηριότητα και νομισματοκοπεία που συνεχίζουν μέχρι και σήμερα με διάφορα προγράμματα να συγκρατούν ίσως και να καλλιεργούν το συλλεκτικό ενδιαφέρον στα ύψη. Είναι ένα κλίμα σε άλλη διάσταση.
Η χώρα μας είναι μικρή με μικρή νομισματική ιστορία και με πολύ ρηχή συλλεκτική βάση. Μας λείπει η κουλτούρα της συλλογής οι περισσότεροι είμαστε ή νιώθουμε έμπορο συλλέκτες έστω και αν δεν το ασπάζονται πολλοί αυτό. Παρατηρείστε πχ σε άλλο νήμα που τέθηκε το ερώτημα της πιο αποτυχημένης συλλεκτικής αγοράς και σχεδόν όλες οι απαντήσεις που δόθηκαν είχαν μέσα τους την διάσταση της αξίας δηλαδή της (αποτυχημένης) επένδυσης.
Τέλος πάντων μάλλον κούρασα είχα καιρό να γράψω ίσως για αυτό.
Για προσωπικούς οικογενειακούς  λόγους απέχω τις Κυριακές αλλά αυτο σύντομα θα αλλάξει.
See you soon.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2021, 04:42:51 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences