Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:13:19 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτά 1878  (Αναγνώστηκε 4573 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 05:33:42 μμ »

Ένα διλεπτακι του 1878 ,το οποίο είχα χρόνια και το οποίο πριν λίγες μέρες αναβάθμισα κ μπήκε στη λιστα Β....για πείτε γνώμες
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 05:46:55 μμ »

Πολυ ομορφο κ αξιοπρεπεστατο! Θα ηθελα πιο 'φυσικες'  φωτο.. Εχει λεπτομεριες ακυκλοφορητου αλλα νομιζω υπαρχει ελλειψη λουστρου...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:33:44 μμ »

Κώστα καταρχάς σε ευχαριστώ, πρωτίστως γιατί πάντα σχολιάζεις το κάθε post και δίνεις ζωή στο στέκι!με τις φωτό δεν το έχω,και σχετικά τις έχω βελτιώσει υποτίθεται κιόλας!χαχαχα....
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 07:15:36 μμ »

Καλησπέρα και από μένα. Είναι όμορφο και μου αρέσει. Βέβαια λούστρα δεν φαίνονται, αυτό μόνο από κοντά. Θα έλεγα γύρω στο ms62. Είναι εποχή για αναβαθμίσεις, ιδίως στον Γεώργιο όπου με σχετικά λίγα χρήματα παίρνεις όμορφα MS κομμάτια τουλάχιστον στις εύκολες ημερομηνίες..........
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 07:21:47 μμ »

Πρεπει να ειναι και μικρη αγκυρα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 07:26:58 μμ »

Κώστα καταρχάς σε ευχαριστώ, πρωτίστως γιατί πάντα σχολιάζεις το κάθε post και δίνεις ζωή στο στέκι!με τις φωτό δεν το έχω,και σχετικά τις έχω βελτιώσει υποτίθεται κιόλας!χαχαχα....

Δυστυχως εδω κ πολυ καιρο εχω πολυ περιορισμενο χρονο και δεν συμμετεχω πολυ ενεργα στο στεκι, ουτε σαν μελος ουτε σαν συντονιστης. Παρολα αυτα ομως, οποτε εχω χρονο παρακολουθω τι συμβαινει, αν μπορω επεμβαινω και οπου μπορω/ξερω να προσφερω σε εκτιμησεις το κανω.. Αν κ ασχετη η 'απολογια'  μου με το θεμα, ηθελα να σχολιασω στο παραπανω.. Αυτα.. Αντε, δειξε μας τωρα κ την αναβαθμιση!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 07:29:41 μμ »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας ... Για το μέγεθος με τις άγκυρες πάντα προβληματίζομαι,νομίζω δεν είναι η μικρή,αλλά βρίσκεται κ σε λίγο πιο αριστερή θέση από την μεγάλη...κάπου διάβαζα ότι υπάρχει κ μεσαία,αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω....ίσως κάποιος να μας κατατοπίσει!!!!
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 07:30:46 μμ »

Την αναβάθμιση δεν την έχω στα χέρια μου ακομα....το πήρα από τη τελευταία δημοπρασία του Καραμήτσου και περιμένω να παραλάβω...κάτσε να βάλω λινκ
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 07:31:44 μμ »

Εδώ είμαστε....
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=644&lot=472914&view=all
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 09:07:40 μμ »

Πολυ μου αρεσουν οι μωβ αποχρωσεις στα χαλκινα!! Πολυ ομορφο! Καλοριζικο!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 10:25:27 μμ »

Ναι,από ότι φαίνεται το νόμισμα είχε καθαριστεί παλιά,και είχε ξαναπατιναρει παίρνοντας μια πολύ ιδιαίτερη απόχρωση!!και εμένα μαρεσει,για αυτό το πήρα....
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 07:10:31 μμ »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας ... Για το μέγεθος με τις άγκυρες πάντα προβληματίζομαι,νομίζω δεν είναι η μικρή,αλλά βρίσκεται κ σε λίγο πιο αριστερή θέση από την μεγάλη...κάπου διάβαζα ότι υπάρχει κ μεσαία,αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω....ίσως κάποιος να μας κατατοπίσει!!!!

Στα δίλεπτα του 78 υπάρχουν τρεις ποικιλίες, με την μικρή άγκυρα, με την μεσαία άγκυρα και με την μεγάλη άγκυρα. Το μέγεθος στην μικρή άγκυρα είναι 0,60mm πάχος και 1,00mm ύψος-μήκος. Στην μεσαία άγκυρα είναι 0,75mm πάχος και 1,20mm ύψος-μήκος. Στην μεγάλη άγκυρα το μέγεθος είναι 0,85mm πάχος και 1,30mm ύψος-μήκος. Από τους παλιούς (εμπόρους και συλλέκτες) ήξερα ότι το δίλεπτο με την μικρή άγκυρα είχε την άγκυρα του μονολέπτου του 78, αυτό με την μεγάλη άγκυρα είχε το μέγεθος της άγκυρας του δίλεπτου του 69 και τέλος αυτό με τη μεσαία άγκυρα (και εδώ βρίσκεται η μεγάλη δυσκολία) είχε το μέγεθος της άγκυρας του μονολέπτου του 69. Μεταξύ της μεγάλης και μεσαίας άγκυρας υπάρχει διαφορά στο ύψος-μήκος μόνο 0,1mm με ότι αυτό συνεπάγεται για να τα ξεχωρίσεις. Να σημειώσω ότι οι δύο εταιρείες πιστοποίησης αναγνωρίζουν μόνο μικρή και μεγάλη άγκυρα. Περισσσότερα στοιχεία για τις ποικιλίες των νομισμάτων του Γεωργίου στο εξαιρετικό βιβλίο του Γ.Βασιλάκη "ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΙΑ-ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 07:20:39 μμ »

Μια εκτίμηση από τη φωτό περί του μεγέθους της αγκυρας??
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 07:45:27 μμ »

Μια εκτίμηση από τη φωτό περί του μεγέθους της αγκυρας??

Μεγάλη άγκυρα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 08:12:02 μμ »

Οκ!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences