Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:09:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μέγεθος ταληρου Κρητικής Πολιτείας  (Αναγνώστηκε 10729 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 02:37:49 μμ »

Καλησπέρα!ξέρει κανείς αν είχε εκδοθεί ταληρο Κρητικής Πολιτείας σε δύο μεγέθη?ένας γνωστός μου συλλέκτης έχει στην κατοχή του 2 ελαφρώς μικρότερα από το κανονικό.....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 03:32:03 μμ »

Ένα είναι το μέγεθος.
Εάν μπορείς φωτογραφίες να τά δούμε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 03:53:11 μμ »

Κύριε Γιώργο,του έχω ζητήσει να μου τα φέρει να τα φωτογραφίσω κ να τα ζυγισω....μόλις τα φέρει θα τα ανεβάσω.....
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 04:12:33 μμ »

Όλα τα τάληρα κρητικής πολιτείας έχουν βάρος 25 gr. και μέγεθος 37mm. Οτιδήποτε άλλο μάλλον είναι πλαστό. Κυκλοφορούν πολλά πλαστά τάληρα κρητικής, τα περισσσότερα δε είναι εποχής και για μένα άκρως ενδιαφέροντα!(βέβαια όχι σε τιμές κανονικές).
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 04:15:45 μμ »

Κ εγώ δεν έχω ακούσει για ύπαρξη δύο μεγεθών....περιμένω να τα πάρω στα χέρια μου για να τα φωτογραφίσω....
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 05:17:59 μμ »

Τα τάλιρα της Κρητικής Πολιτείας δεν έχουν κάποια διαφορά από τα υπόλοιπα Τάλιρα της ΛΝΕ, που ακολουθούν όλα στάνταρ προδιαγραφές. Επίσης, επειδή κόπηκαν στο Παρίσι με "ειδικό σκοπό", θεωρώ ότι πρόκειται για κάλπικο (προσωπική μου άποψη ότι δεν είναι της εποχής για "ειδικούς" λόγους, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα).

Και εξηγώ τον "ειδικό σκοπό"... Τα νομίσματα της Κρητικής Πολιτείας κόπηκαν με σκοπό το κέρδος. Έπρεπε να βρεθούν τα χρήματα για να αποπληρωθούν δάνεια. Συγκεκριμένα για τα Τάλιρα, το κέρδος της Κρητικής Πολιτείας ήταν 357.821 δραχμές για 750.000 δραχμές σε Τάλιρα (150.000 τεμάχια). Και αυτό γιατί η τιμή του ασημιού το 1901 ήταν 218,89 δρχ/κιλό, που ήταν πολύ κάτω σε σχέση με την αναγραφόμενη αξία.

Σημ. Γενικώς τα νομίσματα της Κρητικής Πολιτείας, κόπηκαν γι' αυτόν τον "ειδικό σκοπό".
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2019, 05:19:34 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 05:22:56 μμ »

Άρα πιθανότατα πρόκειται για κάλπικα? Παρόλα αυτά όταν τα πιάσω στα χέρια μου θα τα ανεβάσω για το αρχείο!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:33:06 μμ »

Υπάρχουν πλαστά εποχής.
Τα είχα δει παλιά και πότε δεν έδωσα σημασία να πάρω και κανένα.
Μάλιστα κάποτε είχα κάνει καί θέμα εδώ μέσα ένα πού είχε βγει στο υμπεη και είχε πιάσει τήν τρελή τιμή νομίζω τών οχτώ ευρώ καί είχα ενημερώσει όλους μήν το αγοράσει κανένας από τόν Έλληνα αγοραστή πού το είχε πάρει.
Τα εποχής πλαστά δεν ήταν καν ασημένια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:40:51 μμ »

Στην ενότητα πλαστά νομίσματα στην 18 νομίζω σελίδα πίσω πίσω δλδ υπάρχει θέμα με πλαστά Κρητικής Πολιτείας και φαίνονται καί οι φωτογραφίες ευτυχώς.
Είναι από το πρώτο σέρβερ καί τρόμαξα, αλλά ευτυχώς ανοίγουν εάν κάνετε κλικ πάνω τούς.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 11:23:20 μμ »

Ευχαριστούμε κύριε Γιώργο...στην 17 είναι,τώρα το κοιτούσα...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 06:55:36 πμ »

Έχω δει και χειρότερα υποκείμενα από αυτό που είδες.
Καί ήταν εποχής.
Όποιος τήν έτρωγε εκείνη την εποχή καί έπαιρνε τέτοιο ταληρο ήταν πόνος.
Σάν νά χάνεις σήμερα εκατόπενήντα ευρώ ίσως καί παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2019, 06:56:07 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 09:09:43 μμ »

Τα τάλιρα της Κρητικής Πολιτείας δεν έχουν κάποια διαφορά από τα υπόλοιπα Τάλιρα της ΛΝΕ, που ακολουθούν όλα στάνταρ προδιαγραφές. Επίσης, επειδή κόπηκαν στο Παρίσι με "ειδικό σκοπό", θεωρώ ότι πρόκειται για κάλπικο (προσωπική μου άποψη ότι δεν είναι της εποχής για "ειδικούς" λόγους, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα).

Και εξηγώ τον "ειδικό σκοπό"... Τα νομίσματα της Κρητικής Πολιτείας κόπηκαν με σκοπό το κέρδος. Έπρεπε να βρεθούν τα χρήματα για να αποπληρωθούν δάνεια. Συγκεκριμένα για τα Τάλιρα, το κέρδος της Κρητικής Πολιτείας ήταν 357.821 δραχμές για 750.000 δραχμές σε Τάλιρα (150.000 τεμάχια). Και αυτό γιατί η τιμή του ασημιού το 1901 ήταν 218,89 99,38 δρχ/κιλό, που ήταν πολύ κάτω σε σχέση με την αναγραφόμενη αξία.

Σημ. Γενικώς τα νομίσματα της Κρητικής Πολιτείας, κόπηκαν γι' αυτόν τον "ειδικό σκοπό".

Να διορθώσω ένα λάθος... Η τιμή του ασημιού την εποχή που κόπηκαν τα νομίσματα (1901) ήταν 99,38 δρχ το κιλό. Το 218,89 δρχ ήταν η τιμή του ασημιού το 1875, όταν κόπηκαν τα ασημένια Τάλιρα του Γεωργίου. Αυτό είναι ενδεικτικό της χαμηλής αξίας του μετάλλου σε σχέση με την αναγραφόμενη αξία, εκείνη την περίοδο. Το κέρδος της εκτύπωσης και διάθεσης των Τάλιρων της Κρητικής Πολιτείας ήταν περίπου 47% , ενώ αντίστοιχα το 1875 ήταν περίπου 5,5%.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2019, 09:12:22 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences