Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:16:15 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για παράξενα τεύχη Σουρή -Βιζυηνού  (Αναγνώστηκε 2987 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stefis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 26, 2019, 09:18:41 μμ »

Έχω στη κατοχή μου μια σειρά από τεύχη του Σουρή του 1967 με 32σελ. τα οποία μέσα περιέχουν και ενα 16σελ του Βιζυηνου.
Η απορία μου είναι η εξής για όποιον ξέρει , θέλει κ μπορεί να βοηθήσει .
Όσο κ να το έψαξα στο διαδίκτυο ( και ως εικόνα κ ως έκδοση) δε βρήκα αύτα τα τεύχη σε κατάσταση εβδομαδιαίου περιοδικού όπως αυτά που έχω , όχι τουλάχιστον με αυτό το χάρτινο εξώφυλλο.
Ότι βρήκα σχετικά με "άπαντα Σουρή " , τα περισσότερα είναι σε τόμους με σκληροδετο εξώφυλλο κ όσα βρήκα σε στυλ περιοδικού είναι με εντελώς διαφορετικά εξώφυλλα.
Και πουθενά Σουρή με Βιζυηνό μαζί σε κάποια έκδοση.
Εκτός αυτού όμως , αυτά τα τεύχη είναι ακοπα εντελώς κ ακαρφιτσωτα,( όλα τα τεύχη.)
Δηλαδή δε πέρασαν από κάποια μηχανή να κοπούν περιμετρικά με αποτέλεσμα οι σελίδες να είναι κολλημένες μεταξύ τους , ούτε από κάποιο μηχάνημα ώστε να καρφιτσωθει το εξώφυλλο με το κυρίως σώμα , είναι εντελώς ακεταργαστα .
Οπότε θεωρώ απίθανο αυτή η συλλογή να κυκλοφόρησε κ να πουλήθηκε έτσι σε αυτή τη κατάσταση.
Είναι σαν να έχουν παρθεί απ' το βιβλιοδετειο πριν την επεξεργασία τους .
Δεδομένου αυτού κ ότι δεν βρίσκω πουθενά κάτι παρόμοιο ως έκδοση με βάζει σε σκέψεις ότι η συγκεκριμένη σειρά για κάποιο λόγο ( λάθος - οικονομικός παράγοντας , οτιδήποτε ) δε κυκλοφόρησε πότε έτσι με αυτά τα χαρακτηριστικά ( με αυτό το εξώφυλλο , μέγεθος , γραμματοσειρά, αριθμ.  σελίδων κτλ ) κ παρέμεινε μισοτελειωμένη στο βιβλιοδετειο .
Αναρτιζω και κάποιες φωτο για πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση .
Όποια γνώμη για το τι μπορεί να ισχύει ευπρόσδεκτη ,
και φυσικά αν αυτή η κατάσταση , αυξάνει την σπανιότητα της συλλογής  και κατ' επέκταση την τιμή της .
Ευχαριστώ !!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences