Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:15:13 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξένα νομίσματα που μοιάζουν με Ευρώ  (Αναγνώστηκε 7190 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:21:56 μμ »

εννοειται, και μενα και φιλων μου εχει τυχει και αυτο το αναποδο δλδ
να χεις κρατησει ξενα νομισματα που ηθελες να τα κρατησεις για αναμνηστικα και να τα δωσεις καταλαθος
και να λες και κριμα που δεν τα καταλαβε ο αλλος
μια φορα πιστευω οτι τα χαμε δωσει για διοδια, γιατι ηταν μεσα σταμαξι
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2017, 04:08:30 πμ »

μια φορα πιστευω οτι τα χαμε δωσει για διοδια, γιατι ηταν μεσα σταμαξι

Πρέπει να είναι χρόνια αυτό, γιατί τα σύγχρονα διόδια, ακόμα κι εδώ στην Ελλάδα (βλ. Αττική Οδό, Εγνατία), έχουν ειδικό, αυτόματο κερματοδέκτη, που μετράει μόνος του τα κέρματα κι έτσι η μόνη δουλεία του υπαλλήλου είναι να τα παίρνει, να τα πετάει στο μηχάνημα και μετά να δίνει τα ρέστα και το χαρτάκι στον οδηγό. Σε κάποια διόδια δεν υπάρχει καν υπάλληλος και τα πετάς μόνος σου στον κερματοδέκτη. Αν δοκιμάσεις να ρίξεις ξένο νόμισμα, θα το καταλάβει αμέσως! Δεν σου το συνιστώ να το δοκιμάσεις τώρα, γιατί θα κάνεις ουρά πίσω σου ("πάρε πίσω ξένα λεφτά, δώσε πάλι ευρώ") και θα σου κορνάρουν, μιλώντας "γαλλικά"... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 17, 2017, 01:59:30 μμ »

ενα με δυο χρονια εχει και δεν ηταν κατω αθηνα, ηταν βορεια ελλαδα
δεν ημασταν και σιγουροι, αλλα, αν δεν μας επεσαν πουθενα και χαθηκαν, στα διοδια τα δωσαμε καποια
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2019, 06:30:15 πμ »

Να και κάτι αναπάντεχο! Υπάλληλος σε διόδια προχτές, μου χάρισε ένα νόμισμα που της είχε δώσει ο αμέσως προηγούμενος οδηγός. Ένα κέρμα των 2 δολλαρίων Αυστραλίας! Ο προηγούμενος της το έδωσε μάλλον για 10λεπτο, αυτή το έβαλε στο μηχάνημα, το μηχάνημα το πέταξε έξω και αυτή αποφάσισε να το χαρίσει στον επόμενο οδηγό στην ουρά, δηλαδή σ' εμένα! Μία από τις σπάνιες περιπτώσεις, πιστεύω, που το ξένο νόμισμα είναι μακράν ακριβότερο του αντίστοιχου όμοιου εγχώριου, το οποίο κυκλοφόρησε όχι για λόγους εξαπάτησης, αλλά από λάθος. Το κέρμα δόθηκε ως 10λεπτο, ενώ κοστίζει 1,25 ευρώ.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 21, 2019, 12:23:51 μμ »

της αφησε δωρο δλδ ο προηγουμενος και αυτη δεν το ηθελε
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
archon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 07:03:26 μμ »

Να και κάτι αναπάντεχο! Υπάλληλος σε διόδια προχτές, μου χάρισε ένα νόμισμα που της είχε δώσει ο αμέσως προηγούμενος οδηγός. Ένα κέρμα των 2 δολλαρίων Αυστραλίας! Ο προηγούμενος της το έδωσε μάλλον για 10λεπτο, αυτή το έβαλε στο μηχάνημα, το μηχάνημα το πέταξε έξω και αυτή αποφάσισε να το χαρίσει στον επόμενο οδηγό στην ουρά, δηλαδή σ' εμένα! Μία από τις σπάνιες περιπτώσεις, πιστεύω, που το ξένο νόμισμα είναι μακράν ακριβότερο του αντίστοιχου όμοιου εγχώριου, το οποίο κυκλοφόρησε όχι για λόγους εξαπάτησης, αλλά από λάθος. Το κέρμα δόθηκε ως 10λεπτο, ενώ κοστίζει 1,25 ευρώ.

Κάτι παρόμοιο και από εμένα...
Μου έδωσαν λίρα Αγγλίας, για Ευρώ!  Σαρκασμός

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 11:08:53 μμ »

Αν δεν πρόκειται να πάτε Αυστραλία και Αγγλία αντιστοίχως, πρακτικώς είστε ζημιωμένοι. Διότι κέρματα δεν ανταλλάσονται στην εγχώρια αγορά συναλλάγματος.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 01:39:07 πμ »

Αν δεν πρόκειται να πάτε Αυστραλία και Αγγλία αντιστοίχως, πρακτικώς είστε ζημιωμένοι. Διότι κέρματα δεν ανταλλάσονται στην εγχώρια αγορά συναλλάγματος.

Χαλάρωσε φίλε μου! Εδώ είναι ένα site συλλεκτών, άρα είμαστε όλοι "ζημιωμένοι", καθώς αγοράζουμε νομίσματα μακράν ακριβότερα από την ονομαστική τους αξία. Στη δική μου περίπτωση, η υπάλληλος των διοδίων μού το χάρισε, μου το έδωσε δηλαδή συνειδητά και κατόπιν συνεννόησης, επιπλέον των νομισμάτων ευρώ που μου έδωσε ως ρέστα. Αλλά και να μην μου το έδινε τσάμπα, πάλι θα το έπαιρνα. Αν ήθελα να το ξεφορτωθώ όπως εκείνη, θα μπορούσα πολύ απλά να το ανταλλάξω στη συναλλαγματική του ισοτιμία σε ευρώ με έναν από τους πάρα πολλούς Αυστραλούς τουρίστες που κυκλοφορούν το καλοκαίρι στον τόπο καταγωγής μου. Άλλωστε είναι πολύ πιθανό να πάω στην Αυστραλία του χρόνου για επαγγελματικό λόγο και τότε φυσικά όχι μόνο δεν θα ξοδέψω αυτό το κέρμα, αλλά θα πάρα μαζί μου πίσω στην Ελλάδα πολλά ακόμα!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 01:54:08 πμ »

Καλό ταξίδι αν τελικά πάτε Αυστραλία αγαπητέ. Και πού ξέρετε.. μπορεί στα εκεί διόδια να σας δώσουν για ρέστα καμιά συλλεκτική δραχμή!
Καταγράφηκε
archon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 02:52:58 μμ »

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ένταση, αλλά και μια δόση ειρωνείας στην ατμόσφαιρα...


Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences