Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:49:14 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελλειψη ενδιαφεροντος-χρηματων για λιρες  (Αναγνώστηκε 20900 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 08, 2019, 04:09:44 μμ »

Ρε παιδια οταν ξεκινησα να πουλησω τις λιρες του2012  ειχε μεταλο 280 και τις εδωσα πιο κατω εννοειται.Ηταν στο ξεκινημα της ανοδου λοιπον οποτε αυτα που λετε δεν ισχυουν.Το στεκι με τους δηθεν συλλεκτες ειναι μια πραγματικοτητα.Μου θυμιζει εδω και καιρο ενα φορουμ για ρολογια που ειμαι μελος και ολη την ωρα μιλανε για ρολεξ πατεκ φιλιπ κλπ αλλα το 95 τοις εκατο εκει εχει casio και seiko και οταν ερθει η ωρα να τα πουλησουν δεν τα περνει και κανενας.Συγνωμη αν γινομαι κακος αλλα η αληθεια δυστυχως ειναι αυτη
Καταγράφηκε
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 08, 2019, 04:21:11 μμ »

γιωργο εδω μεσα το 1/4 ειναι καθαροι συλλεκτες..το αλλο 1/4 ειναι εμποροι το αλλο 1/4 ερασιτεχνες εμποροι και το αλλο 1/4 μπουλιοναδες,τιποταδες,οτι να ειναι,απατεωνες,και λιγο απο ολα ..

Δηλαδή το 1/4 των ανθρώπων που συμμετέχουν στο φόρουμ που σημαίνει 3000-4000 άτομα είναι τιποτάδες οτι ναναι και απατεωνες?Απορία??
Υπερβολικό σε κοβω εγω αν ήμουν διαχειριστής θα σου έλεγα να ανασκευάσεις αυτό που έγραψες... Απορία Απορία Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2019, 04:26:01 μμ από chris.panagiot » Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 251


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 08, 2019, 04:32:41 μμ »

Το θέμα είναι βάζεις μια αγγελία να πουλήσεις και με 2750 είσαι ευχαριστημένος, γιατί έχεις αγοράσει φθηνότερα. Αρχίζει να ανεβαίνει ο χρυσός και αναπροσαρμοζεις την τιμή. Ο αγοραστής κραταει στάση αναμονής και όταν βλέπει την νέα τιμή στα 2900 διστάζει... Ακολουθεί Νέα άνοδος η τιμή πάει στα 3000 και ο αγοραστής καταριέται την ώρα που δεν αγόρασε στα 2750.
Υπάρχει περίπτωση να αγοράσει στις 3000; Με τιποτα... Γιατί πιστεύει ότι όσο γρήγορα ανέβηκε τόσο γρήγορα μπορεί να κατέβει και να χάσει σε 15 μέρες 250 ευρώ.
Επίσης το ότι ζητάς μόνο μετρητά πιστεύω ότι περιορίζει τους πελάτες σου
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 08, 2019, 04:37:28 μμ »

Αν μιλας για μενα οι λιρες του 2012 ειναι αγορασμενες με 330 ευρω και ναι μετρητα θα ζητησω οχι τενεκεδες με λαδι.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 08, 2019, 04:52:10 μμ »

Το οτι εχει χαθει το ενδιαφερων γενικα ειναι γεγονος σε σχεση με παλαιοτερα. Αυτο ομως δεν αφορα το στεκι μονο. Το στεκι ειναι η μικρογραφια του συλλεκτικου κυκλου στην Ελλαδα.
Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 08, 2019, 05:09:49 μμ »

Παιδιά είναι μια κουβέντα χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα...καθένας έχει την άποψη του για τους λόγους που παρατηρείται αυτή η εικόνα στην αγορά.  Το μόνο βέβαιο είναι ότι η αγορά δεν είναι πρόθυμη να απορροφήσει το χρυσό αυτή τη περίοδο στις ποσότητες που αυτός προσφέρετε....
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 08, 2019, 05:18:27 μμ »

Φιλε μου οταν εχουμε φτασει σαραφηδες και τραπεζα να αγοραζουν σε καλυτερες τιμες απο "συλλεκτες" χεστα.Δεν λογιζω τον εαυτο μου συλλεκτη,το ξεκαθαριζω για να μην παρεξηγηθω.Σε παλιοτερο μου ποστ διευκρινιζα ποιους και ποσους θεωρω συλλεκτες και επεσαν να με φανε.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 08, 2019, 05:29:46 μμ »

Υπάρχουν συλλέκτες που μαζεύουν λίρες "συλλεκτικές" οι οποίες έχουν κ σχετική υπεραξία....κ υπάρχουν κ συλλέκτες που απλά δεν συλλέγουν λίρες...σε κάθε περίπτωση οι συλλέκτες δεν ανήκουν στο αγοραστικό κοινό των λιρών που πωλούνται σε τιμή μετάλλου....το αγοραστικό κοινό τους είναι είτε επενδυτές είτε ,όπως είπε ενα άλλο μέλος, άνθρωποι που έχουν μπροστά τους μια κοινωνική υποχρέωση (γάμο, βάπτιση)
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 08, 2019, 06:25:34 μμ »

Πιστεύω ότι το ενδιαφέρον για χρυσές λίρες που υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια, μπορεί εν μέρει να οφείλονταν και στην γενικότερη ανασφάλεια που επικρατούσε τότε. Είχε χαθεί αυτό που ονομάζεται "τραπεζική πίστη" σε πολύ μεγάλο βαθμό (κλειστές τράπεζες, ενδεχόμενο Grexit...). Οπότε λογικά ο χρυσός φάνταζε σαν ένα "ασφαλές" καταφύγιο για κάποιους. 
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 08, 2019, 06:48:45 μμ »

Παρατηρω με αφορμη και την δικη μου προσπαθεια πωλησης λιρων σε μπλιστερ του 2012 την ελλειψη ενδιαφεροντος ,σε τιμες πολυ κατω του μεταλου και πλεον δυστυχως για το στεκι συμφερει να πουλησει καποιος σε σαραφη ή τραπεζα.Τις γνωμες σας παρακαλω.

Αυτο πλέον είναι αλήθεια γιαννη. Κανεις δεν αγοράζει και κανεις έμπορος δεν είναι τράπεζα όλοι έχουμε τα όρια μας. Τουλάχιστον για ελισσαβετ. Για παλιότερες δεν ισχύει γιατί η ελλαδος σκοτώνει. Και σε άλλο φόρουμ πουλάνε 295 και δεν φεύγουν. Έχουν αλλάξει οι καιροί δεν υπάρχει ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 08, 2019, 07:36:27 μμ »

γιωργο εδω μεσα το 1/4 ειναι καθαροι συλλεκτες..το αλλο 1/4 ειναι εμποροι το αλλο 1/4 ερασιτεχνες εμποροι και το αλλο 1/4 μπουλιοναδες,τιποταδες,οτι να ειναι,απατεωνες,και λιγο απο ολα ..

Δηλαδή το 1/4 των ανθρώπων που συμμετέχουν στο φόρουμ που σημαίνει 3000-4000 άτομα είναι τιποτάδες οτι ναναι και απατεωνες?Απορία??
Υπερβολικό σε κοβω εγω αν ήμουν διαχειριστής θα σου έλεγα να ανασκευάσεις αυτό που έγραψες... Απορία Απορία Απορία

Θα συμφωνησω με τον chris.panagiot.
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 08, 2019, 07:38:33 μμ »

Παρατηρω με αφορμη και την δικη μου προσπαθεια πωλησης λιρων σε μπλιστερ του 2012 την ελλειψη ενδιαφεροντος ,σε τιμες πολυ κατω του μεταλου και πλεον δυστυχως για το στεκι συμφερει να πουλησει καποιος σε σαραφη ή τραπεζα.Τις γνωμες σας παρακαλω.

Αυτο πλέον είναι αλήθεια γιαννη. Κανεις δεν αγοράζει και κανεις έμπορος δεν είναι τράπεζα όλοι έχουμε τα όρια μας. Τουλάχιστον για ελισσαβετ. Για παλιότερες δεν ισχύει γιατί η ελλαδος σκοτώνει. Και σε άλλο φόρουμ πουλάνε 295 και δεν φεύγουν. Έχουν αλλάξει οι καιροί δεν υπάρχει ενδιαφέρον.

θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω ή καλυτερα να το παραφρασω λιγο, λεφτα δεν υπαρχουν όχι ενδιαφερον πιστευω
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
Nikolass
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 08, 2019, 09:24:55 μμ »

Δεν καταλαβα δλδ εαν τους πας (Στη ΤΤΕ) Γεώργιους ή Εδουάρδους άψογους σαν και αυτους πους βγαίνουν κατα καιρούς εδω στο στεκι προς πώληση (αρτιους σε βάρους και πενα) θα στους πάρουν σαν λιποβαρης ή ελαττωματικους στην οψη? τοτε μιλαμε για απατη..και θα στους πουλησουν μετα ιδια τιμη με τις ελλισαβετ?
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 08, 2019, 10:27:05 μμ »

Πιστεύω ότι το ενδιαφέρον για χρυσές λίρες που υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια, μπορεί εν μέρει να οφείλονταν και στην γενικότερη ανασφάλεια που επικρατούσε τότε. Είχε χαθεί αυτό που ονομάζεται "τραπεζική πίστη" σε πολύ μεγάλο βαθμό (κλειστές τράπεζες, ενδεχόμενο Grexit...). Οπότε λογικά ο χρυσός φάνταζε σαν ένα "ασφαλές" καταφύγιο για κάποιους. 

Πέρασε ο κίνδυνος;
Η χώρα είναι σε χειρότερη θέση και κανείς δεν λέει την αλήθεια.
Θα πληγεί στα δημόσια ελλείμματα της τα επόμενα χρόνια και θα μας πετάξουν και από το ευρώ. Εκτός αν υπάρξουν σοβαρές πολιτικές. Προς το παρών ο Μητσοτάκης δεν έχει κάνει τίποτα ουσιαστικό.
Η Θάτσερ με το που ανέλαβε άλλαξε την Αγγλία από την ανάληψη της. Μια ακόμα αποτυχία και η χώρα κατρακυλάει.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 09, 2019, 08:01:21 πμ »

γιωργο εδω μεσα το 1/4 ειναι καθαροι συλλεκτες..το αλλο 1/4 ειναι εμποροι το αλλο 1/4 ερασιτεχνες εμποροι και το αλλο 1/4 μπουλιοναδες,τιποταδες,οτι να ειναι,απατεωνες,και λιγο απο ολα ..

Δηλαδή το 1/4 των ανθρώπων που συμμετέχουν στο φόρουμ που σημαίνει 3000-4000 άτομα είναι τιποτάδες οτι ναναι και απατεωνες?Απορία??
Υπερβολικό σε κοβω εγω αν ήμουν διαχειριστής θα σου έλεγα να ανασκευάσεις αυτό που έγραψες... Απορία Απορία Απορία


θελεις να κανεις φασαρια διχως λογο,πραγματικα..αν μπορεσεις να μου αποδειξεις οτι τα 2,5 χιλιαδες ατομα δεν ειναι ετσι τοτε θα ανακαλεσω..που ειμαστε στο αγιο ορος και ειναι 10 στους 10 αγιοι?θελεις να κανεις θεμα πραγματικα διχως λογο..αν εισαι σωστος βαλε το εαυτο σου μεσα στο 1/4 που θεωρεις σωστο και εληξε το θεμα..απλα πραγματα..και μην το συνεχισουμε..ειπα οτι το υπολοιπο 3/4 ΙΣΩς ειναι σωστοι..γιατι εχει κ ΣΩΣΤΟΥς τιποταδες κ ΣΩΣΤΟΥς οτι να ναι..επομενως οτι ειπα ειναι οπως το παρει ο καθενας διχως να στοχοποιω κανεναν..αυτα..Αυτη η απαντηση ειναι κ για σενα dtsartsanis..εστι ειναι ο κοσμος,η κοινωνια απο την εποχη στα αρχαια χρονια..δεν ειναι ολοι το ιδιο..παντα υπαρχουν παντου ολες αυτες οι κατηγοριες ακομα κ μεσα σε οικογενειες 10 ατομων..φιλικα ,μην το κανουμε ροντεο..ειναι ομορφο θεμα μην το χαλασουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2019, 08:04:46 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences