Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 11:47:02 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ας μην ταιζουμε την μηχανη.  (Αναγνώστηκε 5751 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 26, 2019, 03:03:24 μμ »


Υπαρχει μια διαφορα εδω και μιλαω για τον εαυτο μου. Αλλο να κατεχεις την τεχνολογια και αλλο να σε κατεχει.
Εδω και χρονια:
1.Χρησιμοποιω μονο διανομες linux.(εχω σταματησει τα windows απο τα 7ρια)
2.Εχω ασχοληθει με arduino, raspberry, microbit και αυτην την στιγμη στο γραφειο μου βλεπω ηδη 3 raspberry pi που καθονται.
3. Απο το 2017 εχω εναν ατομικο σερβερ με Nextcloud για αποθηκευση δεδομενων, φωτογραφιων κλπ
4.Εχω ασχοληθει λιγο και με ρομποτικη που βασιζεται παντα σε arduino - raspberry pi.
5.Εχω και καμια 20αρια instructables https://www.instructables.com/member/Tsartsanis/instructables/

Καλες οι τεχνολογιες αλλα το ποιος τις κατεχει ειναι ενα αλλο θεμα.

Και για να επανελθουμε στην μηχανη. Δεν ειμαι κατα των κοινωνικων δικτυων.Χρησιμοποιω το twitter καθημερινα. Ειμαι κατα της αλογιστης χρησης τους. Το να οδηγεις και να κανεις like πχ στο facebook ειναι βλακωδες το λιγοτερο. Και οπως ειπε και καποιος "ο ανθρωπος σταματαει σιγα σιγα να σκεφτεται και απλα το μονο που κανει ειναι να τρεχει καποια  script στον εγκεφαλο του".

Η μετάβαση σε τέτοιο περιβάλλον (linux) είναι δύσκολη για τον απλό χρήστη.

Γιατί;
1. Αν ειναι εντελώς αρχάριος, πχ γονεις σε μεγάλη ηλικία, η προσασρμογή είναι δύσκολη.
Όλοι οι γνωστοί έχουν windows οπότε δεν θα μπορεί να συζητήσει ή να ανταλλάξει αρχεία office/openoffice :-) Ανταλλαγή αρχείων σε NTFS πρόσβατα έγινε εφικτή . Και πολλα άλλα που στυς απλούς χρήστες ακούγονται κινέζικα

2. Σε advanced χρήστες υπάρχουν πολλές εφαρμογές που δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες σε linux.
Η μετάβαση απαιτεί πολύ χρόνο και πάντα θα υπάρχει το περιβάλλον που είναι windows. Και συνέχεια δημιουργεί δυσκολίες

Βέβαια έχουν γίνει πολλά βηματα . Και όσο πλησιάζει η ώρα του κόστους 200-250Ε για τα windows license ή μηνιαίο κόστος για το CLOUD office, που δεν θα μπορεις να αποφύγεις, οι ενναλακτικές έροχνται όλο και πιο κοντά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2019, 03:05:13 μμ από johneko » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 26, 2019, 03:09:31 μμ »

Την προηγούμενη εβδομάδα εκεί που οδηγούσα και πηγαίναμε κλασικά όλος ο κόσμος σημειωτόν στην εθνική με 1η - νεκρά και διανύοντας μέτρο μέτρο, ακούω πίσω μου ένα σφύριγμα από φρενάρισμα πανικού και 2 κοπέλες 20 - 25χρονών να προσπαθούν να βγάλουν σέλφι, με την οδηγό να έχει βγάλει το χέρι με το κινητό έξω από το παρμπρίζ και αυτές να γελάνε από μέσα.

Αφού διαβάσανε τα χείλη μου και καταλάβανε το τι τους είπα στα νεύρα μου ευτυχώς σταμάτησαν και το χαμόγελο, σταματώντας στο εκατοστό από τον προφυλακτήρα μου.

 

Όντας παρμένος όλη την ημέρα με το περιστατικό, ήρθε και έδεσε το σκηνικό με την απογευματινή γιορτή που είχε η κόρη μου στον παιδικό σταθμό. Εκεί που είμασταν όλοι χαρούμενοι βλέποντας τα παιδιά να κάνουν τη γιορτή και να τραγουδάνε και να χορεύουν, όλοι οι γονείς ξεκίνησαν να φωτογραφίζουν τα παιδιά και βλέποντας αρκετούς από αυτούς ξεκίνησαν να ανεβαζουν φωτογραφίες της γιορτής και να ποστάρουν κατ' ευθείαν στο facebook. Το περιστατικό ήρθε κι έδεσε γιατί πραγματικά πλημμύρισα από νεύρα.

Ο καθένας μπορεί να ανεβάζει φωτό από το παιδί του και να το κάνει ότι θέλει, τα γύρω παιδιά όμως τι φταίνε κι εγώ και ο άλλος που είμαι γονιός από άλλο παιδί και δε γουστάρω να το κάνω ο ίδιος στο παιδί μου, πόσο μάλλον ένας τρίτος? Υπάρχει τρόπος να εξασφαλίσω την ιδιοτικότητά μου?

 

Ποτέ δεν είχα τίποτα ενάντια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά πραγματικά η καθημερινότητα και το να βλέπεις τον κόσμο να ζει μέσα σε αυτά παραμελώντας την κανονική του ζωή με ενοχλεί πλέον ιδιαίτερα.

Κανεις report φωτο και κατεβαίνει σχεδον άμεσα.
Παλιότερα γινοταν, πλεον δεν ξερω πόσο εύκολα γίνεται
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2019, 05:42:28 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=b6FB8F4L1l8


Οταν η επιστομονικη φαντασια γινεται πραγματικοτητα. Καλη τυχη Κίνα.
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 01, 2019, 08:54:58 μμ »

Black Mirror  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 17, 2019, 09:17:30 μμ »

Ο Ελον ο Μασκ θελει να μας κανει ολους ρομποτ....

Here’s How Elon Musk Plans to Stitch a Computer into Your Brain

https://www.wired.com/story/heres-how-elon-musk-plans-to-stitch-a-computer-into-your-brain/
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 17, 2019, 09:28:02 μμ »

Αρθρο για το νεο νομισμα του Facebook οι οποιοι δηλωνουν οτι θα το κυκλοφορησουν οτι και να πει η Αμερικανικη Κυβερνηση. (να θυμισω οτι η εδρα των εταιριων που στηριζουν το Λιβρα βρισκεται στην Ελβετια.)

https://www.ft.com/content/809d731e-a8a3-11e9-b6ee-3cdf3174eb89

Ταυτοχρονα θυμαμε και τον Τσιπρα που δηλωνε οτι θα χτυπαει το νταουλι και θα χορευουν οι αγορες και με πιανουν κατι γελια.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo