Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 09:39:11 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ας μην ταιζουμε την μηχανη.  (Αναγνώστηκε 5750 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 23, 2019, 04:58:27 μμ »

Το ολο ποστ εχει ανοιχτει για αποψεις σχετικα με την ενωση ανθρωπου και μηχανης, για την οποια πιστευα οτι θα επελθει σε καμια 30 χρονια αλλα την βλεπουμε (τουλαχιστον εγω) να συμβαινει στις μερες μας.Οι σκεψεις ξεκινανε απο τα παρακατω πραγματικο γεγονος της Πεμπτης.

Το πανε ελα στην δουλεια μου γινετε με ποδηλατο.Καθημερινα χειμωνα καλοκαιρι, βρεξει χιονισει. Επιστρεφω απογευμα, κεντρο Βεροιας και σταματαω σε διασταυρωση. Ερχεται αυτοκινητο απο την απεναντι μερια, περιμενω να περασει και τελικα στριβει χωρις φλας. Ολα καλα μεχρι εδω (δεν μιλαω για το φλας που δεν εβγαλε η γυναικα οδηγος που στο τελος βγηκε και γνωστη) αλλα την ωρα που περναει και ξεκιναω την κινηση μου την βλεπω με το smartphone (sic) στο χερι, τα παιδια πισω καθισμα.
Εκει εγινε το μπαμ (εκρηξη θυμου) και κατι βρισιδια, δεν ντρεπεσε κλπ κλπ κλπ. Λιγο πριν την προσπερασω (οπου και καταλαβα οτι ειναι γνωστη μου) το θεμα της ηταν και μου το ειπε "γιατι φωναζεις.??"

1.Στριβεις χωρις φλας
2.Δεν φορας ζωνη
3.Μιλας στο κινητο
4. Και το σημαντικοτερο τα παιδια στο πισω καθισμα να βλεπουν την μαμα να βγαζει σελφι.

Και η γ@μημενη απορια σου ειναι γιατι σε βριζω.

Εφυγα χωρις να σταματησω (τι να της πω κιολας ) η σελφι μαλλον ηταν σημαντικοτερη εν ωρα οδηγησης.

Ας μην ταιζουμε λοιπον την μηχανη οποια και αν ειναι αυτη, Φειςμπουκ, τουιτερ, ινσταγραμ. Τα συγκεκριμενα παιδια στο πισω καθισμα στο καλυτερο εκπαιδευτικο συστημα να τα βαλεις απο την στιγμη που βλεπουν την μαμα να μιλαει και να οδηγαει το ιδιο θα κανουν και αυτα οταν μεγαλωσουν. Ας μην σπαταλαμε ενεργεια και ζωες (τα τροχαια απο κινητα στο μελλον θα εκτιναχθουν πιστευω.) για ενα ηλιθιο like.

Εχω παρατηρησει απο την θεση του ποδηλατη οτι πλεον ενα μεγαλο ποσοστο οδηγων ειναι με το χερι στο κινητο.Λυπηρο μεν πραγματικο δε.

Παραθετω ενα πολυ ωραιο βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=VbOv_ClA7j0 το οποιο μιλαει και για face recognition στην Κινα, και αλλα ενδιαφεροντα.
 

Δημητρης.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2019, 05:09:21 μμ »

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο.....ακόμα πιο δυστυχώς,αυτό θα εξακολουθήσει να γίνεται ότι κ να κάνεις η' να πεις εσύ η' οποιοσδήποτε άλλος...θέλουν να υπάρχει ένας καθ' όλα ελεγχόμενος άνθρωπος και μέσο του ψεύτικου κόσμου που σου προσφέρουν τα διάφορα μέσα κοινωνικής δικτύωσης πλέον το έχουν καταφέρει..για όλους αυτούς τους ανθρώπους που ζουν μέσα στο ψηφιακό τους κόσμο,δεν έχει σημασία τι γίνεται γύρω τους αλλά μόνο τι γίνεται εκεί μέσα
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2019, 05:13:09 μμ »

Ένα αντίστοιχο παράδειγμα μου έτυχε στην εργασία μου χθες τη νύχτα...σε γειτονιά της Πάτρας,δύο φοιτητές άγνωστοι μεταξύ τους,πιάστηκαν στα χέρια γιατί παρεξηγήθηκαν μεσα σε ένα ιντερνετικό παιχνίδι κινητών....σκέψου το,δεν είχαν ειδωθεί ποτέ ξανά στη ζωή τους.....και έπαιξαν μπουνιές μέσα στη μέση του δρόμου για μια διαφωνια σε ένα παιχνίδι στο κινητό....
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2019, 08:03:47 μμ »

Βόλτα με πλοιο στα Ιονια νησιά.
Η 40χρονη γυναίκα να βγαζει επι 15 λεπτά selfies. (Μα καλα δεν πιαστηκε το χερι της;) Ήταν εμπειρη στο θέμα γιατι κρατούσε το κινητό με συγκεκριμένο τρόπο και γενικα είχε το στήσιμο.

Το τραγικο της υπόθεσης;
Έδιωχνε το παιδι της για να βγάλει τις φωτογραφίες με την ησυχία της, ο άντρας της την κοίταγε αποσβολωμένος προσπαθώντας να μαζέψει το παιδι.

Σε όλες τις παραλίες, υπήρχε τουλάχιστον μια κοπέλα που έβαζε τον δικό της να την βγάζει φωτογραφιες με την DSL των 600+ ευρώ, στα γνωστα στησίματα  Σαρκασμός Σαρκασμός και μετά 15 λεπτά ενασχόληση στο κινητό για το upload....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2019, 08:05:11 μμ από johneko » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2019, 08:12:05 μμ »

Πoυ να δεις και τα black mirror... Δες το  “Fifteen Million Merits” και νομίζω θα κολλήσεις Κλείσιμο ματιού

Spoiler: https://www.youtube.com/watch?v=4oTiKWCb0k0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2019, 08:13:28 μμ από johneko » Καταγράφηκε
johnk1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2019, 09:16:53 μμ »

Πατριωτάκι, ονόματα!!!(σε π.μ)
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2019, 10:20:59 μμ »

Πoυ να δεις και τα black mirror... Δες το  “Fifteen Million Merits” και νομίζω θα κολλήσεις Κλείσιμο ματιού

Spoiler: https://www.youtube.com/watch?v=4oTiKWCb0k0
+100

Εντωμεταξυ στην Κινα εχει ξεφυγει το ολο θεμα κυριως στις μεγαλουπολεις. Υπαρχει ηδη face recognition και αν περασεις τον δρομο εκτος διαβασης (το λεγομενο jaywalking) κατευθειαν αφαιρουν λεφτα απο το πιστωτικο συστημα πληρωμων που εχουν. Εχω δει βιντεο με αναγνωριση προσωπου σε σχολειο, για να μπεις δηλαδη πρεπει να σε αναγνωρισει το συστημα και αν δεν παει το παιδι σχολειο ο γονεας δεχεται μυνημα. Επισης πληρωμες σε σουπερ μαρκετ και ψιλικατζιδικα με αναγνωριση προσωπου πλεον ειναι νορμαλ.Μεχρι το 2020 σκοπευουν να εχουν ολο το πληθυσμο φακελομενο με αναγνωριση προσωπου.

Μεγαλο θεμα επισης ειναι η λεγομενη cashless society.

https://www.youtube.com/watch?v=GbECT1J9bXg&t=170s

Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2019, 07:36:40 μμ »

Σάββατο πρωί,σε μιά γειτονιά της Αθήνας.
Δύο κοριτσάκια,το μεγάλο περίπου 7,το μικρό ούτε 5.
Περπατούν ΜΟΝΑ στο πεζοδρόμιο,με κινητό στο χέρι,και λένε....:"Αν σας άρεσε το video,κάντε μας like like liiiikeeee...."
Τί ζούμε,και τί θα ζήσουμε ακόμα.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2019, 08:42:57 μμ »

Θέλω να μου κανεις like - Ominus
Ωρε που παμε - Βασιλης Αυλωνιτης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2019, 02:09:56 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2019, 09:36:29 μμ »

https://en.wikipedia.org/wiki/Technophobia
Καταγράφηκε

dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2019, 10:16:18 μμ »


Υπαρχει μια διαφορα εδω και μιλαω για τον εαυτο μου. Αλλο να κατεχεις την τεχνολογια και αλλο να σε κατεχει.
Εδω και χρονια:
1.Χρησιμοποιω μονο διανομες linux.(εχω σταματησει τα windows απο τα 7ρια)
2.Εχω ασχοληθει με arduino, raspberry, microbit και αυτην την στιγμη στο γραφειο μου βλεπω ηδη 3 raspberry pi που καθονται.
3. Απο το 2017 εχω εναν ατομικο σερβερ με Nextcloud για αποθηκευση δεδομενων, φωτογραφιων κλπ
4.Εχω ασχοληθει λιγο και με ρομποτικη που βασιζεται παντα σε arduino - raspberry pi.
5.Εχω και καμια 20αρια instructables https://www.instructables.com/member/Tsartsanis/instructables/

Καλες οι τεχνολογιες αλλα το ποιος τις κατεχει ειναι ενα αλλο θεμα.

Και για να επανελθουμε στην μηχανη. Δεν ειμαι κατα των κοινωνικων δικτυων.Χρησιμοποιω το twitter καθημερινα. Ειμαι κατα της αλογιστης χρησης τους. Το να οδηγεις και να κανεις like πχ στο facebook ειναι βλακωδες το λιγοτερο. Και οπως ειπε και καποιος "ο ανθρωπος σταματαει σιγα σιγα να σκεφτεται και απλα το μονο που κανει ειναι να τρεχει καποια  script στον εγκεφαλο του".
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2019, 02:09:39 μμ »

οποτε δεν συζηταμε για την τεχνολογια ?
ουτε για το ποσο βοηθαει την μαμα το instagram και οι selfies συζηταμε υποθετω

ή τλχστν εγω τι κραταω απο τη συζητηση:

η μανα αυτη δε δικαιολογειται να βγαζει φωτο και να οδηγει
(και ισως δεν θα πρεπε να ειναι και μανα)

για το πρωτο θα μπορουσαμε να κανουμε κατι και θα μπορουσες και συ ο ιδιος να κανεις για την συγκεκριμενη
για το δευτερο θα θελα να μπορουσαμε να ειχαμε κανει κατι, αλλα μαλλον ειναι λιγο αργα τωρα, αλλα και παλι μπορουμε/μπορει ο καθενας δλδ να κανει κατι για την επιμελεια

ή αλλιως να σας το πω:
η ελλειψη πραξης ειναι και αυτη επιλογη του ατομου και φερει την ιδια ευθυνη και για αυτην οσο και για τις πραξεις του (αδιαφορω για τη νομικη διασταση του θεματος, συζηταω για την ηθικη)
επειδη διαλεγουμε να μην κανουμε πραγματα επειδη ( κοινωνικη πιεση, αραγμα, αδιαφορια, ... συμπληρωστε τα κενα) αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαστε συνενοχοι
αυτο ειναι το προβλημα στην ελλαδα του σημερα και αυτο ειναι στην ουσια η αποσαρθρωση του κοινωνικου συνολου
το "κραξιμο" το επικροτω αλλα ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε και δυστυχως δεν το κανουμε ουτε αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2019, 02:15:18 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
patsouris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2019, 03:39:56 μμ »

Την προηγούμενη εβδομάδα εκεί που οδηγούσα και πηγαίναμε κλασικά όλος ο κόσμος σημειωτόν στην εθνική με 1η - νεκρά και διανύοντας μέτρο μέτρο, ακούω πίσω μου ένα σφύριγμα από φρενάρισμα πανικού και 2 κοπέλες 20 - 25χρονών να προσπαθούν να βγάλουν σέλφι, με την οδηγό να έχει βγάλει το χέρι με το κινητό έξω από το παρμπρίζ και αυτές να γελάνε από μέσα.

Αφού διαβάσανε τα χείλη μου και καταλάβανε το τι τους είπα στα νεύρα μου ευτυχώς σταμάτησαν και το χαμόγελο, σταματώντας στο εκατοστό από τον προφυλακτήρα μου.

 

Όντας παρμένος όλη την ημέρα με το περιστατικό, ήρθε και έδεσε το σκηνικό με την απογευματινή γιορτή που είχε η κόρη μου στον παιδικό σταθμό. Εκεί που είμασταν όλοι χαρούμενοι βλέποντας τα παιδιά να κάνουν τη γιορτή και να τραγουδάνε και να χορεύουν, όλοι οι γονείς ξεκίνησαν να φωτογραφίζουν τα παιδιά και βλέποντας αρκετούς από αυτούς ξεκίνησαν να ανεβαζουν φωτογραφίες της γιορτής και να ποστάρουν κατ' ευθείαν στο facebook. Το περιστατικό ήρθε κι έδεσε γιατί πραγματικά πλημμύρισα από νεύρα.

Ο καθένας μπορεί να ανεβάζει φωτό από το παιδί του και να το κάνει ότι θέλει, τα γύρω παιδιά όμως τι φταίνε κι εγώ και ο άλλος που είμαι γονιός από άλλο παιδί και δε γουστάρω να το κάνω ο ίδιος στο παιδί μου, πόσο μάλλον ένας τρίτος? Υπάρχει τρόπος να εξασφαλίσω την ιδιοτικότητά μου?

 

Ποτέ δεν είχα τίποτα ενάντια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά πραγματικά η καθημερινότητα και το να βλέπεις τον κόσμο να ζει μέσα σε αυτά παραμελώντας την κανονική του ζωή με ενοχλεί πλέον ιδιαίτερα.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2019, 03:59:54 μμ »

αντι να σου πω οτι εχεις δικαιωμα να τους ζητησεις να μην ανεβασουν το παιδι σου ή να μαυρισουν τελοσπαντων την φωτο, αλλιως μπορεις να κινηθεις νομικα θα σου προτεινω το εξης που θα τους πονεσει πιο πολυ

κανε καταγγελια στο facebook και πες τους ξεκαθαρα οτι δεν έδωσες ποτε το δικαιωμα, ήταν μια εκδηλωση σε παιδικο σταθμο και οχι παρελαση, ποτε δεν πιστεψες ουτε συγκατεθεσες οτι θα βγουν φωτο που θα αναρτηθουν δημοσια, αλλιως δεν θα ειχες παει ουτε θα ειχες αφησει το παιδι σου να παρει μερος, ζητα να κατεβουν οι φωτο με το παιδι σου και θα μπουν σε μια ωραια λιστα στο facebook που θα τους εχει στην μπουκα σε επομενο παραπτωμα

αμα ζουνε με αυτο θα τους πονεσει πολυ μονο και μονο η ιδεα να το χασουν
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2019, 08:08:06 μμ »

οποτε δεν συζηταμε για την τεχνολογια ?
ουτε για το ποσο βοηθαει την μαμα το instagram και οι selfies συζηταμε υποθετω

ή τλχστν εγω τι κραταω απο τη συζητηση:

η μανα αυτη δε δικαιολογειται να βγαζει φωτο και να οδηγει
(και ισως δεν θα πρεπε να ειναι και μανα)

για το πρωτο θα μπορουσαμε να κανουμε κατι και θα μπορουσες και συ ο ιδιος να κανεις για την συγκεκριμενη
για το δευτερο θα θελα να μπορουσαμε να ειχαμε κανει κατι, αλλα μαλλον ειναι λιγο αργα τωρα, αλλα και παλι μπορουμε/μπορει ο καθενας δλδ να κανει κατι για την επιμελεια

ή αλλιως να σας το πω:
η ελλειψη πραξης ειναι και αυτη επιλογη του ατομου και φερει την ιδια ευθυνη και για αυτην οσο και για τις πραξεις του (αδιαφορω για τη νομικη διασταση του θεματος, συζηταω για την ηθικη)
επειδη διαλεγουμε να μην κανουμε πραγματα επειδη ( κοινωνικη πιεση, αραγμα, αδιαφορια, ... συμπληρωστε τα κενα) αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαστε συνενοχοι
αυτο ειναι το προβλημα στην ελλαδα του σημερα και αυτο ειναι στην ουσια η αποσαρθρωση του κοινωνικου συνολου
το "κραξιμο" το επικροτω αλλα ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε και δυστυχως δεν το κανουμε ουτε αυτο

θα συμφωνησω με τα παραπανω. Συνηθως το κραξιμο μου βγαινει λογω της θεσης μου με το ποδηλατο πανω στον δρομο. Δεν ξερω ισως επειδη ειμαι σε πολυ εκτεθιμενη θεση ασφαλειας σε σχεση με τα αυτοκινητα (ειχα και ατυχημα μετωπικη με αυτοκινητο πριν 2 μηνες) και βγαινει αυθορμητα. Βεβαια καθε φορα παω σπιτι και το σκεφτομαι αλλα συνηθως βγαινει πανω στο τιμονι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo