Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:13:48 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΟΜΠΟΛΟΙ ΦΑΤΟΥΡΑΝ  (Αναγνώστηκε 5026 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 21, 2019, 09:59:01 πμ »

Έχω ένα κομπολόι από το παππού μου, παλιό Φατουράν μου είπαν. Άλλαξα σήμερα κορδόνι διότι το παλιό "έλιωσε" μετά από τόσα χρόνια. Έχει 11 χάντρες, σκούρο βυσσινί χρώμα και το μέγεθος της κάθε χάντρας είναι σαν ένα μεγάλο κεράσι. Όπως τις μέτρησαν δεν είναι ίδιες η μία με την άλλη. Θα ήθελα μία εκτίμηση και από εσάς. Σας στέλνω και φωτό.
Ευχαριστώ Κ. Παπαδάκης
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:07:11 πμ »

Τα Faturan, οι μαστίχες και τα σούντουρους είναι προσπάθειες της χημείας να μιμηθούν το κεχριμπάρι. Αξίζουν μια θέση στη συλλογή μας επειδή είναι παλιά, έχουν γοητευτικούς ήχους και χρώματα. Η ηλικία τους κυμαίνεται από 60 έως 120 χρόνια. Η παράδοση λέει ότι είναι συνθέσεις από σκόνες κεχριμπαριού, μαστίχας, λιβανιού, βακελίτη και κολοφώνιου. Το 1976 συλλέξαμε από τις αραβικές χώρες ό, τι καλύτερο σε Faturan, μαστίχες και σούντουρους. Από τότε αυτά ήταν λιγοστά. Σήμερα έχει γεμίσει ο κόσμος από αυτά τα “παλιά”. Τώρα όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2019, 10:07:49 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:26:22 πμ »

Στις μουσουλμανικές χώρες όπου το κομπολόι είναι μέσο προσευχής,καθε άντρας έχει το προσωπικό του κομπολόι που συνήθως το κρατάει μέχρι το θάνατο του....το καλύτερο υλικό παραδοσιακά είναι το κεχριμπάρι... επειδή όμως είναι πανάκριβο οι τεχνητές προσπάθησαν να βρουν ένα υλικό που να προσομοιάζει σε υφή, βάρος,ήχο και να είναι φθηνότερο...
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:28:25 πμ »

Έτσι βρήκαν και το φατουραν....ο μύθος λέει ότι το ανακάλυψε ένας Αιγύπτιος ονόματι φατουραν,άλλοι λένε ότι είναι ένα είδος τεχνίτης ρητίνης που παρήγαγε ένα εργοστάσιο στο Αμβούργο.....και στις δύο περιπτώσεις πάντως τα κομπολογια φατουραν φτιάχνονταν από 2 εργαστήρια στην Αραβία....η κατασκευή του σταμάτησε το 1940 περίπου μετά από κάποιους βομβαρδισμούς που κατέστρεψαν τα εργαστήρια αυτά
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:29:19 πμ »

Μετά από χρόνια ξανάρχισαν να φτιάχνουν κομπολογια από "φατουραν" ,μόνο που είναι απομιμήσεις,η αυθεντική συνταγή έχει χαθεί....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:30:07 πμ »

Τα αυθεντικά κομπολόγοα φατουραν στοιχίζουν κυριολεκτικά μια περιουσία....τιμές οπωσδήποτε τετραψήφιες...
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:31:47 πμ »

Το θέμα με το δικό σου φίλε μου είναι πρώτον ότι δεν είναι κομπολοι,αλλά ότι απέμεινε από ένα κομπολόι....11 χάντρες είναι ελάχιστες...το πιο μικρό κομπολόι είναι με 17 χάντρες.....τώρα όσον αφορά το υλικό πρέπει να εξεταστεί από κοντά και προσεκτικά...μπορεί να είναι φατουραν μπορεί να είναι και μια απλή βαμμένη ρητίνη
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:39:03 πμ »

Πάντως όσον μπορώ να κρίνω από τις φωτό,θα εξέφραζα αμφιβολία για το αν είναι γνήσιο φατουραν πρώτον για την απόχρωση του....και δεύτερον για το σχήμα του... συνήθως τα έκοβαν η' σε σχήμα βαρέλι η' σε φέτα.....δεν έχω δει ποτέ στρογγυλόλη χάντρα σε φατουραν....πάντα όμως με επιφύλαξη
Καταγράφηκε
pakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2019, 10:47:41 πμ »

Είναι πραγματικά ότι έμεινε από το κομπολόι. Τα υπόλοιπα βρίσκονται μάλλον κάπου ανάμεσα στα ξύλινα πατώματα του αχυρώνα στο παλιό αρχοντικό σπίτι μου στα Χανια. Δεν γνωρίζω πως και τι, γι΄αυτόν ακριβώς τον λόγο ζήτησα εκτίμηση.Δεν έχω ιδέα. Ευχαριστώ πολύ πάντως!
Καταγράφηκε
pakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2019, 01:25:41 μμ »

Να ευχαριστήσω για τις όποιες επισημάνσεις! Σύμφωνα πάντα με τις πρώτες εκτιμήσεις από το https://begleradiko.gr  και τον ιδιοκτήτη του, κ. Μπάμπη Αναστασιάδη, ο οποίος είδε από κοντά πριν από περίπου μία ώρα και εξέτασε το κομπολόι, πρόκειται κατά 90% για αυθεντικό Φατουράν. Αυτό που μου συνέστησε είναι να βρω και τις υπόλοιπες χαμένες χάντρες!
Θα πάρω φυσικά γνώμες και από άλλους γνώστες του είδους...
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2019, 05:20:41 μμ »

Να ευχαριστήσω για τις όποιες επισημάνσεις! Σύμφωνα πάντα με τις πρώτες εκτιμήσεις από το https://begleradiko.gr  και τον ιδιοκτήτη του, κ. Μπάμπη Αναστασιάδη, ο οποίος είδε από κοντά πριν από περίπου μία ώρα και εξέτασε το κομπολόι, πρόκειται κατά 90% για αυθεντικό Φατουράν. Αυτό που μου συνέστησε είναι να βρω και τις υπόλοιπες χαμένες χάντρες!
Θα πάρω φυσικά γνώμες και από άλλους γνώστες του είδους...

Τι ειδήμων είναι αυτός φίλε μου;

Όποιος εδώ μέσα στο forum μιλήσει για αυθεντικό νόμισμα κατά...90% θα φύγει αδιάβαστος.

Καλή σου τύχη με το κομπολόι.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2019, 08:07:17 πμ »

εχω κ γω ενα 20 δρχ οθωνα διχως μισχους και κατα 90% ειναι γνησιο κ 10 % πλαστο,το θελεις ukobke?? Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα..πλακα κανω
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2019, 01:10:29 μμ »

Διηνεκη με εντυπωσιασες με τις γνωσεις σου για τα κομπολογια. Μπραβο βρε φιλε
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 22, 2019, 04:26:51 μμ »

Μαζεύω κομπολογια χρόνια....όχι σαν συλλογή όμως... για προσωπική χρήση...μαρεσει η κουλτούρα που βρίσκεται πίσω από το συγκεκριμένο αντικείμενο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences