Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:41:36 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιήσεις -Απορία  (Αναγνώστηκε 8232 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
skamman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 31


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:17:19 πμ »

Καλημέρα στο στέκι που πάντα μας γεμίζει γνώσεις. Διαβάζω τριγύρω ότι υπάρχουν παλαιές και νέες πιστοποιήσεις. Επειδή έχω δει πωλήσεις και δημοπρασίες στο fb που το αναφέρουν, αναρωτιέμαι ποια είναι η διαφορά?
Επίσης, αν κάνω εγώ τώρα μια πιστοποίηση, σε δέκα χρόνια θα είναι παλαιά? Τι σημαίνει αυτό? Πρέπει οι παλαιές πιστοποιήσεις να ξαναπηγαίνουν? Χάνουν αξία? Δεν έχουν αξία? Αν θέλω να αγοράσω ένα νόμισμα και υπάρχει σε παλαιά πιστοποίηση MS62 και σε νέα MS 60 (τυχαίο παράδειγμα ενός άσχετου), τι πρέπει να αγοράσω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:30:35 πμ »

Υπάρχει ο "μύθος" ότι παλιά οι εταιρείες ήταν πιο αυστηρές.

Με λίγα λόγια σου λένε να αγοράσεις κάτι, να το "σπάσεις" και να το ξαναστείλεις να σου βάλουν καλύτερο "βαθμό".

Ο καθένας όπως καταλαβαίνεις, προωθεί την πραμάτεια του όπως μπορεί.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:41:59 πμ »

με λιγα λογια δεν υπαρχει διαφορα παλιο/νεο
(η πιο πολυ εξηγηση θα σε αποσυντονισει πιστευω παρα θα σε βοηθησει)
να (μαθεις να/πως να) κοιτας το νομισμα ομως
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2019, 11:42:40 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:55:33 πμ »

Σε γενικές γραμμές παλαιότερες πιστοποιήσεις σημαίνει μικρότερη εμπειρία των graders ιδιαίτερα στα World coins συμπεριλαμβανομένων των δικών μας φυσικά. Αυτό σημαίνει ότι η παλιά πιστοποίηση μπορεί να κρύβει ευκαιρία επαναξιολόγησης και upgrade. Eπίσης παλιότερα δεν έβαζαν χαρακτηρισμούς όπως πχ PL, DMPL, Cameo, Deep Cameo πιθανόν και άλλους, οπότε μια επαναξιολόγηση μπορεί να χρειάζεται σε κάποια.

Στην Αμερική τα πρώτα slabs (1987) έχουν γίνει τα ίδια συλλεκτικά, μερικά δε με μεγάλη υπεραξία που δεν έχει σχέση με το νόμισμα που εσωκλείουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2019, 11:57:14 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:09:34 μμ »

Η μόνη σημαντική παράμετρος που πρέπει να κοιτάς όταν σου λένε ότι είναι παλαιά πιστοποίηση,είναι όταν αγοράζεις χάλκινα νομίσματα...γιατί η εταιρείες σου εγγυώνται την δεκαετή προστασία τους μέσα στο σλαμπ.....αν λοιπόν σου λέει παλαιά πιστοποίηση και είναι πάνω από δεν χρόνων,το χάλκινο νόμισμα που εμπεριέχει μπορεί να έχει χάσει λίγο σε κατάσταση
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2019, 01:02:17 μμ »

Σε γενικές γραμμές παλαιότερες πιστοποιήσεις σημαίνει μικρότερη εμπειρία των graders ιδιαίτερα στα World coins συμπεριλαμβανομένων των δικών μας φυσικά. Αυτό σημαίνει ότι η παλιά πιστοποίηση μπορεί να κρύβει ευκαιρία επαναξιολόγησης και upgrade. Eπίσης παλιότερα δεν έβαζαν χαρακτηρισμούς όπως πχ PL, DMPL, Cameo, Deep Cameo πιθανόν και άλλους, οπότε μια επαναξιολόγηση μπορεί να χρειάζεται σε κάποια.

Στην Αμερική τα πρώτα slabs (1987) έχουν γίνει τα ίδια συλλεκτικά, μερικά δε με μεγάλη υπεραξία που δεν έχει σχέση με το νόμισμα που εσωκλείουν.

Στο πρώτο σκέλος πού αναφέρεστε.
Μήπως δεν έκρυβαν απειρία στην βαθμολογία αλλά μία αυστηρότητα πού σήμερα έχει χαθεί;;;

Προσωπικά αυτό πιστεύω . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2019, 10:29:20 πμ »

Σιγουρα οι εταιρειες εχουν γινει πιο χαλαρες σε θεματα βαθμολογιας, αλλα εχω προσεξει οτι σε περιπτωσεις σπανιων νομισματων που καθε επιπλεον βαθμος ειναι απο €100 εως €1000 σε χρηματικη αξια τοτε εκει υπαρχει η απαιτουμενη αυστηροτητα και ο βαθμος ειναι σωστος κατα καποιον τροπο με μια ταση προς τα κατω.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2019, 12:33:34 μμ »

Σε γενικές γραμμές παλαιότερες πιστοποιήσεις σημαίνει μικρότερη εμπειρία των graders ιδιαίτερα στα World coins συμπεριλαμβανομένων των δικών μας φυσικά. Αυτό σημαίνει ότι η παλιά πιστοποίηση μπορεί να κρύβει ευκαιρία επαναξιολόγησης και upgrade. Eπίσης παλιότερα δεν έβαζαν χαρακτηρισμούς όπως πχ PL, DMPL, Cameo, Deep Cameo πιθανόν και άλλους, οπότε μια επαναξιολόγηση μπορεί να χρειάζεται σε κάποια.

Στην Αμερική τα πρώτα slabs (1987) έχουν γίνει τα ίδια συλλεκτικά, μερικά δε με μεγάλη υπεραξία που δεν έχει σχέση με το νόμισμα που εσωκλείουν.


+1
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 03:25:25 μμ »

καλησπερα,εχω και εγω απορια...
σκεφτομουν την πιστοποιηση σε αναμνηστικο του κιλου με διαμετρο 10cm στην ngc κατι τετοιο δηλαδη
https://www.youtube.com/watch?v=wVSHFrDjF_c
τι κοστος εχει τετοια πιστοποιηση?
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 09:17:59 πμ »

καλησπερα,εχω και εγω απορια...
σκεφτομουν την πιστοποιηση σε αναμνηστικο του κιλου με διαμετρο 10cm στην ngc κατι τετοιο δηλαδη
https://www.youtube.com/watch?v=wVSHFrDjF_c
τι κοστος εχει τετοια πιστοποιηση?


Για πιστοποίηση των νομισμάτων κιλού δεν ξέρω, πάντως για πίσω από την πόρτα σαν βαρίδια μια χαρά είναι.....ξέρεις τι βαρδάρης φυσάει εδώ πάνω στη Θεσσαλονίκη; Μια  φορά είχα δει σε μουσείο το μεγαλύτερο νόμισμα του κόσμου, 1.000.000 δολάρια Καναδά, μερικούς μήνες μετά το έκλεψαν και το τεμάχισαν, δεν σήμαινε τίποτε πέρα από τον χρυσό που περιείχε.......
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 05:40:08 μμ »

Εκείνο που ξέρω εγώ όταν στέλνετε νομίσματα για πιστοποίηση, είναι να γνωρίζετε πολύ καλά σε ποιον τα δίνεται για να τα πιστοποιήσετε, διότι υπάρχουν απατεώνες αλλά και κλέφτες νομισμάτων... προσοχή λοιπόν... ρωτήστε πριν στείλετε...
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 05:49:26 μμ »

Εκείνο που ξέρω εγώ όταν στέλνετε νομίσματα για πιστοποίηση, είναι να γνωρίζετε πολύ καλά σε ποιον τα δίνεται για να τα πιστοποιήσετε, διότι υπάρχουν απατεώνες αλλά και κλέφτες νομισμάτων... προσοχή λοιπόν... ρωτήστε πριν στείλετε...
εγω τα παω κατευθειαν στον καραμητσο και παω και τα ξανα παραλαμβανω απο εκει,εχω το κεφαλι μου ησυχο,ngc φευγουν
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2021, 05:53:03 μμ από kap » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 06:17:25 μμ »

Εκείνο που ξέρω εγώ όταν στέλνετε νομίσματα για πιστοποίηση, είναι να γνωρίζετε πολύ καλά σε ποιον τα δίνεται για να τα πιστοποιήσετε, διότι υπάρχουν απατεώνες αλλά και κλέφτες νομισμάτων... προσοχή λοιπόν... ρωτήστε πριν στείλετε...
εγω τα παω κατευθειαν στον καραμητσο και παω και τα ξανα παραλαμβανω απο εκει,εχω το κεφαλι μου ησυχο,ngc φευγουν

Σωστός! καλά κάνεις διότι υπάρχουν κάποιοι που σου στέλνουν λιγότερα νομίσματα αλλά και άλλα νομίσματα από αυτά που έχεις δώσει για πιστοποίηση.  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2021, 06:19:18 μμ από xmac » Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 10:25:31 πμ »

καλημερα,ερωτηση...
αν θελουμε να πιστοποιησουμε ενα σφαλμα κανουμε καποια κινηση?εχει επιπλεον κοστος?
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 10:46:33 πμ »

Στην pcgs έχει 45€ η χρέωση για σφάλμα, σε νόμισμα φυσικά. Υπάρχει κάποια χρέωση επιπλέον, εάν θέλεις και Τρου βίου φωτογραφία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences