Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:39:43 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 Τορνέσια Κρήτη υπό Ενετική κατοχή  (Αναγνώστηκε 27916 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 10, 2019, 05:33:21 μμ »

  Μετά από καιρό έρχεται μια νέα προσθήκη στη συλλογή μου. Έχοντας μερικά κενά στα Κρητικά Ενετικά ακόμα όσο αφορά του τύπους, μερικά φεγγάρια ψάχνεις ποικιλίες, ενώ άλλα σε πιάνει πάλι ο καημός της συμπλήρωσης τύπων. Βέβαια ανοίγονται συνέχεια κεφάλαια, οπότε θέλει υπομονή και περισυλλογή. Έτσι σε μια στιγμή συλλογής του νου συνειδητοποίησα πως δεν έχω 30άρι! Γλώσσα Μπορεί να έχω κάποια 60 τορνέσια και κάποιες πολύ δύσκολες ποικιλίες, αλλά από εκεί και κάτω τίποτα(όσο αφορά την τριάδα 15-30-60 τορνέσια).

 Έτσι μετά από καιρό έρχεται το νόμισμα. 30 τορνέσια του Δουξ Ιωάννη Κορνήλιου, όπως αναγράφει η Ελληνική επιγραφή, ή πιο "λατινικά" Giovvani Corner ο πρώτος, που υπήρξε δόγης της Βενετίας από του 1625-1629. Γνωστός για την σύγκρουση μεταξύ του Δόγη(ιδίου) και του συμβουλίου των Δέκα, το οποίο τον κατηγορούσε για οικογενειοκρατία. Επικεφαλής του συμβουλίου ο Ρενιέρ Ζεν, της γνωστής οικογενείας Ρενιέρ που έδωσαν και τον τελευταίο δόγη της Γαληνότατης. Συγκάλεσε το συμβούλιο και κατηγόρησε την οικογένεια Κορνερ για δωροδοκία και για λαθρεμπόριο του υιού Κορνερ, Τζώρτζιο. Ο Ρενιέρ Ζεν δέχτηκε λίγο αργότερα δολοφονική επίθεση από μασκοφόρους. Αυτούς του κλασσικούς με της γνωστές σε όλους μάσκες από το Καρναβάλι της Βενετίας(σκηνικό για θρίλερ Έκπληξη Μεγάλο χαμόγελο) στις 30 Δεκεμβρίου 1627 στην οποία αποκαλύφτηκε ότι συμμετείχε ο Τζώρτζιο Κορνέρ! Αυτό οδήγησε σε σύρραξη και εμφύλιο μεταξύ των δύο στρατοπέδων. Οι οπαδοί του δόγη και του πάπα είχαν την υποστήριξη των Βενετών ολιγαρχικών και οι οπαδοί του Ρενιέρ Τζεν της φτωχότερης αριστοκρατίας. Ο εμφύλιος πόλεμος ξέσπασε (23 Ιουλίου 1628) και κράτησε μέχρι τον θάνατο του δόγη που πέθανε (23 Δεκεμβρίου 1629). Στην ουσία για όλο αυτό το διάστημα δεν υπήρχε διακυβέρνηση της Βενετίας.

  Εύχομαι να μην κούρασα πολύ. Παραθέτω το νόμισμα. Θα ήθελα να ρωτήσω σε όλους γνώστες και μη τι βαθμό το κάνετε; Εγώ ίσως ένα Fine+(Ωραίο+). Κάποιοι Ιταλοί το έκαναν για About Very fine/ Fine.Όπως και να έχει είναι πολύ ωραίο στο χέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 05:40:49 μμ από malef13 » Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2019, 06:20:17 μμ »

Καλοριζικο!
Συγκλινω με την αποψη σου και οχι πιο πανω
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2019, 06:25:22 μμ »

Πολυ ομορφο! Ειναι οντως F+
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2019, 06:31:33 μμ »

Ομορφο Γιαννη,καλη συνεχεια.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:29:46 μμ »

Καλοριζικο!
Συγκλινω με την αποψη σου και οχι πιο πανω

  Έχετε δίκιο απλά με παραξένεψε εξαρχής, γιατί οι Ιταλοί με το σύστημα B,MB,FDC,Molto Bello και δεν ξέρω τι άλλο τους είχα για "αυστηρούς" σε βαθμολογήσεις. Εκεί το έκανα εξαρχής.

Πολυ ομορφο! Ειναι οντως F+

  Ευχαριστώ πολύ Κλείσιμο ματιού

Ομορφο Γιαννη,καλη συνεχεια.

  Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences