Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:26:36 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγραφή λεπτομερειών στις αγγελιες νομισματων.  (Αναγνώστηκε 10544 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« στις: Μάιος 14, 2019, 03:12:06 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα.Προτείνω στις αγγελίες νομισμάτων χρυσού να αναφέρονται και περαιτέρω λεπτομέρειες για τα μη κοινά νομίσματα, οπως βαρος και περιεκτηκοτητα σε χρυσο, και για εμας που δεν γνωρίζουμε και πολλά ακόμη.Δεν εννοώ για κοινά νομίσματα όπως πχ  λίρες πάντως.Θα μου πειτε μπορεις να ψάξεις να τα βρεις, αλλά γνώμη μου ειναι οτι η αγγελία είναι πιο ολοκληρωμένη με αυτόν τον τρόπο.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2019, 03:56:13 μμ »

γεια σου καπετανιε

για να το καταλαβω λιγο, ζητας να μπεις κανονας τετοιος ή ζητας απο τους πωλητες να κινητοποιηθουν ?

καποιοι το κανουν βεβαια απο μονοι τους
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2019, 05:52:15 μμ »

Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο που άνοιξε αυτό το θεμα. Μια σωστή πώληση  πρέπει να συνοδεύεται απο την σωστή περιγραφή του νομίσματος ,την καλή φωτογράφηση  και τα πλήρη πληροφοριακά στοιχεία του νομίσματος  αυτου που ειναι για πωληση
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2019, 06:38:38 μμ »

Εγώ θα ήθελα να μου εξηγήσετε γιατί θέλετε να δίνουν λεπτομέρειες τέτοιες οι πωλητές!!!
Δλδ μόνοι σας δεν μπορείτε να ψαχτεις να βρεις στοιχεία;;
Εγώ διαφωνώ με αυτό.
Δλδ θα βάλω αγγελία πχ πεντολιρα 1911 καί θες να σου γράψω ότι έχει βάρος 39.97 γρμ;;
Να κάτσεις να υπολογίζεις 40χ 35€ μας κάνει τόσο;;
Ψάξε να βρεις τα στοιχεία τής πεντολιρας καί ψάξε να βρεις καί πόσο σπάνια είναι!!!
Καί μάθε επίσης και πόσο κάνουν οι γνήσιες όταν βγαίνουν στην αγορά!!!

Αυτή είναι η άποψη μου. Ότι κάποιοι με τα βάρη και τής διαστάσεις τα ισοπεδώνουν όλα!!!
Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι μαθαίνει χωρίς να τού το πούνε άλλοι.

Λέει ο λαός : Άη Γιώργη βοηθάμε . . .
ΜΑ ΣΥΡΕ ΚΑΙ ΕΣΎ ΤΑ ΠΌΔΙΑ ΣΟΥ απαντά ο άγιος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2019, 07:06:43 μμ »

Εγώ θα ήθελα να μου εξηγήσετε γιατί θέλετε να δίνουν λεπτομέρειες τέτοιες οι πωλητές!!!
Δλδ μόνοι σας δεν μπορείτε να ψαχτεις να βρεις στοιχεία;;
Εγώ διαφωνώ με αυτό.
Δλδ θα βάλω αγγελία πχ πεντολιρα 1911 καί θες να σου γράψω ότι έχει βάρος 39.97 γρμ;;
Να κάτσεις να υπολογίζεις 40χ 35€ μας κάνει τόσο;;
Ψάξε να βρεις τα στοιχεία τής πεντολιρας καί ψάξε να βρεις καί πόσο σπάνια είναι!!!


Καί μάθε επίσης και πόσο κάνουν οι γνήσιες όταν βγαίνουν στην αγορά!!!

Αυτή είναι η άποψη μου. Ότι κάποιοι με τα βάρη και τής διαστάσεις τα ισοπεδώνουν όλα!!!
Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι μαθαίνει χωρίς να τού το πούνε άλλοι.

Λέει ο λαός : Άη Γιώργη βοηθάμε . . .
ΜΑ ΣΥΡΕ ΚΑΙ ΕΣΎ ΤΑ ΠΌΔΙΑ ΣΟΥ απαντά ο άγιος.

Κυρια διαχειριστα με την ευγενεια και τον καλο λογο σου παντα.Οι ερωτησεις σου εχουν ολες απαντηθει στην προταση μου.Αν δεν επιθυμειτε προτασεις για την καλυτέρευση του φορουμ να διαγραψετε αυτην την ενοτητα.

ΥΓ. Οπως πριν 2 μερες αναφερθηκατε οτι μερικοι δεν γνωριζουν για τον ιντερνετικο χώρο και υην χωρητικοτητα τις σελιδας σας ψάξε κι εσυ να μαθεις ποσο κοστιζει το ενα δορυφορικο MB που χρησιμοποιπω.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2019, 07:08:33 μμ »

γεια σου καπετανιε

για να το καταλαβω λιγο, ζητας να μπεις κανονας τετοιος ή ζητας απο τους πωλητες να κινητοποιηθουν ?

καποιοι το κανουν βεβαια απο μονοι τους


Καλησπερα φιλε Στελιο.Μια προταση εκανα και για εμας που δεν γνωριζουμε και τοσα πολλα απο νομισματα.Ας μην ειναι κανονας.
Καλο βραδυ
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2019, 07:31:46 μμ »

Και μένα η άποψη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να βάζει ο εκάστοτε πωλητής πληροφορίες όπως το βάρος κλπ του κάθε νομίσματος....οποίος ενδιαφέρεται για το νόμισμα θα βρει ένα ερέθισμα να ψάξει να βρει μόνος του τα στοιχεία που του λείπουν....επίσης με αυτό το τρόπο θα κάνει κ κτήμα του τις γνώσεις αυτές,γιατί θα έχει δαπανήσει λίγο χρόνο για να τις αποκτήσει...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 14, 2019, 07:41:05 μμ »

Και μένα η άποψη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να βάζει ο εκάστοτε πωλητής πληροφορίες όπως το βάρος κλπ του κάθε νομίσματος....οποίος ενδιαφέρεται για το νόμισμα θα βρει ένα ερέθισμα να ψάξει να βρει μόνος του τα στοιχεία που του λείπουν....επίσης με αυτό το τρόπο θα κάνει κ κτήμα του τις γνώσεις αυτές,γιατί θα έχει δαπανήσει λίγο χρόνο για να τις αποκτήσει...

Αυτό ακριβώς!!!
Χαίρομαι για τόν τρόπο που σκέφτεστε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2019, 07:43:15 μμ »

Σωστα οσα λετε αλλα σε περιπτωσεις ιδιαιτερων νομισματων δεν θα ηταν ασχημο ο πωλητης να εγραφε το βαρος, καθαροτητα, ποσοτητα κοπης αφου νομιζω θα ειναι υπερ του πωλητη. Ιδιαιτερο εννοω π.χ ενα χρυσο νομισμα της χωρας Barbados η Jamaica το οποιο ειναι προυφ και χαμηλη ποσοτητα κοπης 300 κομματια και εχει αρκετη υπεραξια θα ηταν καλο να γραφεται.
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2019, 08:12:36 μμ »

Η σωστή ενημέρωση  και η πλήρη καταγραφή των λεπτομερειών  του εκάστοτε  νομισματοs  λειτουργεί  κατά την ταπεινή μου άποψη  υπέρ του εκάστοτε πωλητή και την αξιοπιστία  αυτού .Ιδιωs αποτρέπει  νεουs συλλέκτες  να φάνε καμιά κατραπακια  στις  πρωτεs τουs αγορεs και τουs αποτρέψει από το χόμπι  του συλλεκτισμου. Προσωπικά μου αρέσει να βλέπω  πωλήσεις  με πλήρη διαφάνεια  των πληροφοριών  του κάθε νομίσματος,αυτό δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω και την άλλη άποψη που έχουν οι φίλοι μαs εδώ μεσα
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2019, 08:45:13 μμ »

Εάν εμφανιστεί κανένας για πώληση χρυσού 40δραχμου, -εάν λέω- και δεν βάλει πλήρη στοιχεία (χρονολογία, μέταλλο, βάρος, περιεκτικότητα κλπ), παρακαλώ τους admin να διαγράψουν την πώληση.

( "Ξέρεις από βέσπα;" )
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2019, 08:45:48 μμ »

Πήγασε;;
Βάζω τώρα μία αγγελία καί λέω :
Πωλείται Ούνα , τιμή 40.000
Ότι βλέπετε στην φωτογραφία αυτή θα παραλάβετε.

Δεν είμαι αξιόπιστος;;
Χρειάζεται περισσότερη σάλτσα το νόμισμα;;

Όπως προείπα εάν δώσω πχ βάρος και την βάλω προσφορά έχω ικανούς πολλούς να μου πουν 1500 ευρώ!!!
Διότι τόσο είν'το χρυσό τής.
Είπα και πριν ότι ο συλλεκτισμος γέμισε επενδυτές.
Ο μόνος τρόπος να την βγάλεις καθαρή είναι να λές λίγα μπας και ψαχτουν να μάθουν τίποτα!!!

Άποψη μου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2019, 09:41:10 μμ »

Συγγνώμη αλλά γιατί είναι τόσο κακό ή παράλογο κύριοι αυτό που πρότεινε ο καπετάνιος? Μια άρτια εμφάνιση αγγελίας εκτός του ότι  βοηθά τον πωλητή, κάνει τον αγοραστή να έχει μια εμπεριστατωμένη εικόνα και να καταλάβει περί τίνος πρόκειται,  ο καθένας μπορεί μετά να ψάξει και να συγκρίνει
Καταγράφηκε
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2019, 09:46:09 μμ »

Και με όλο το σεβασμό κ. Γιώργο μου μπορείς να μου λύσεις αν θέλεις μια απορία; αν δώσω τώρα 2500 ευρώ για ένα ταληρο του 1851 είμαι επενδυτής ή συλλέκτης;
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2019, 10:11:03 μμ »

Και με όλο το σεβασμό κ. Γιώργο μου μπορείς να μου λύσεις αν θέλεις μια απορία; αν δώσω τώρα 2500 ευρώ για ένα ταληρο του 1851 είμαι επενδυτής ή συλλέκτης;

Σε τι κατάσταση το τάληρο;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences